Venüs Akrep Burcunda ve Retro Venüs (Venüs Döngüsü)

Beş tutulma, iki Merkür gerilemesi, bir Mars gerilemesi ve bir Jüpiter gerilemesini atlattıktan sonra kapanışa Venüs retrosuyla geçiyoruz. Kasım ayında Merkür de son retrosuyla Venüs’e eşlik edecek ve 2018 yılı kapanışa doğru gidecek.

Astrolojide bir çok gezegen ve noktaların kendi içerisinde döngüleri vardır. Venüs’de bunlardan biri. Her 584 günde bir, bir burçta 40 gün kadar geriler. 8 yıllık bir süre içinde toplamda 5 gerileme yaşanır ve bu döngüler 8 yıllık periyotlar halinde tekrarlanır. Venüs döngüsü, her 8 yılda bir Venüs ve Güneş’in aynı burçta kavuşmasıdır. Döngü gerilemenin ortalarında Venüs Güneş kavuşumuyla başlar ve düzenli bir şekilde 5 kez daha başka burçlarda kavuşum yaptıktan sonra ilk kavuştukları burçta tekrar kavuşmalarıyla sona erer. Bu beş noktayla her kavuşum yaptığında gökyüzünde bir pentagram oluşturur.

 

Önümüzdeki Venüs retrosu 5 Ekim 2018’de TS ile 22:06 civarı başlayacak ve 16 Kasım 2018’e değin sürecek. Gerileme süreci içerinde Venüs, Güneş ile kavuşumunu 26 Ekim 2018 saat 17:15 civarında yapacak. 26 Ekim’de 8 yıllık bir döngünün son kapanış retrosunu yaşayacağız. Böylece pentagramın son ayağı da işaretlenmiş olacak. Daha ayrıntılı bilgi için alta eklediğim videoyu izlemenizi öneririm.

 1. Döngü 29 Ekim 2010 Akrep burcunda Venüs Güneş kavuşumuyla başladı ve pentagramın ilk ayağı işaretlendi
 2. 2)6 Haziran 2012 İkizler burcunda Venüs Güneş kavuşumuyla   2.ayağı işaretlendi.
 3. 11 Ocak 2014 Oğlak burcunda Venüs Güneş kavuşumuyla 3.ayağı işaretlendi
 4. 15 Ağustos 2015 Aslan Burcunda Venüs Güneş kavuşumuyla 4.ayağı işaretlendi
 5. 25 Mart 2017 Koç Burcunda Venüs Güneş kavuşumuyla 5.ayağı işaretlendi
 6. 26 Ekim 2018 Akrep burcunda yapacağı Venüs Güneş kavuşumuyla  döngünün başladığı noktada son kez buluşarak pentagram tamamlanmış olacak.

Bir önceki Venüs Akrep retrosu 8 Ekim 2010 – 18 Kasım 2010 arasında gerçekleşmişti. Satürn Venüs’ün yöneticisi olduğu Terazi burcunu tarıyordu o sıralar, KAD ise Oğlak burcunun başlangıç derecelerine kadar gelmişti. Bu retro da benzer konuların gündeme geldiği bir süreç olabilir.

Aynı zamanda 2010 yılında Akrep burcunda gerçekleşen retro zamanlarında başlayan döngü artık kapanışa geçecek. O dönem neyin farkında olmadıysak ve farkında olmadan neleri seçtiysek muhtemelen şu an onun sonuçlarıyla karşılaşıyoruz. Yani şuan neden memnun değilsek, tohum zamanı olarak 8 yıl öncesine bakmamız ve beraberinde gelen süreci bir gözden geçirmemiz yeterli.

Aşk, ilişkiler, ortaklıklar, haz, değerler, güzellik, uyum, barış, huzur, sevgi, paylaşım ve işbirliklerini temsil eden bir gezegen Venüs. Her ne kadar bu bahsettiğimiz temalarla ilişkilendirsek de, Venüs’ün temel prensibi alma-verme dengesi üzerine kuruludur. Söz temsili ortaklıklarda ne alıyoruz ne veriyoruz? İşimizi seviyor muyuz? Yeteneklerimizle doğru orantılı bir işte ortamda mıyız? Enerjimizi kontrol edebiliyor muyuz?

İşte bu denklemin sonucuna göre Venüs’ün geri dönemlerinde bir tahlil süreci yaşarız. Bu tahlil konuları, bazı zamanlara göre de hak edişler olarak, yaklaşık 8 yılda bir benzerlik gösteren olaylarla hayatımıza taşınır.

Kıssası ” Ne ekersen onu biçersin, neyi beslersen sofranda onu bulursun”

Venüs demiştik. Terazi ve Boğa burcunun yöneticisi, Balık burcunun yücelim yönetici konumundadır. Yani bu burçlarda doğasının olumlu özelliklerini daha baskın olarak sergiler. Gel gelelim Koç, Akrep ve Başak burçlarında durum o kadar parlak değildir. Doğasının olumsuz olabilecek özelliklerini sergilemeye daha yatkın olur. Bu demek değil Venüs’ü Akrep, Koç ve ya Başak burçlarında olanlar gücünü kötüye kullanır. Sadece dürtü kontrolüne daha fazla ihtiyaç duyarlar.

9 Eylül günü öğle saatlerinde Venüs Akrep burcuna girdi. Aynı gün akşam saatlerinde Başak burcunda bir yeniay yaşadık. Yeniaya 0° ile eşlik etti Akrep Venüs. Ve 584 günde bir gerçekleşen Venüs gerilemesi sürecine de ufak adımla girer olduk artık.

Gerileme 5 Ekim günü 10°50’23” Akrep üzerinden başlayıp, 16 Kasım günü 25°14’32” Terazi noktasına gelene kadar devam edecek. 5 gün öncesi ve sonrası durağan ve gölgeli dönem olarak kabul ettiğimizden dolayı 1 Ekim – 20 Kasım 2018 arası azami dikkat isteyen bir süreç olabilir.

Venüs Akrep’te tutkularını kontrol edememesiyle ünlüdür.  Güç, kontrol, manipülasyon, takıntı, kin, intikam, bırakmamayı bilmemek gibi davranışlara yatkındır. Yatkın olduğu bu davranışlar kişiyi, güzel güzel öğrenmek ya da değişmek yerine zorluklarla, yıkıcı deneyimlerle değişime taşır.

Gerileme süreci başladığında tepemize yıldırım düşmez, sadece algımız bulanıklaşır ya da çarpıklaşır ve bu bulanıklaşma, eğilim, içgüdü ve dürtülerimize daha kolay teslim olmamıza sebebiyet verir. Hal böyle olunca, karşılaştığımız durumlar karşısında hatalı çıkarımlarda bulunmak da oldukça kolaylaşacaktır.

Gerileme döneminde çok önemli başlangıçlar yapmamalı, önemli işleri işte bu yüzden ertelemeliyiz.

Böyle bir dönemde ev eşyası alışverişi yapmış ve sonrasında teknik bir çok problem yaşamış bir danışanım, döngü geçtikten sonra aslında o mobilyaları beğenmediğini ve çok işlevsel olmadığını fark etmişti.

Venüs kardeşler ve arkadaşlar alanında gerileyen bir başka danışanım, çok samimi bir arkadaşının topluluk içinde kendisiyle alaya alır tavırlarla yarışan davranışlarda bulunarak ön plana çıkmaya çalıştığını ve arkadaşının bu davranışına çok üzüldüğünü ifade etmişti. Döngü geçtikten sonra o arkadaşıyla aslında neden bu kadar samimiyet kurduğunun cevabını bulamadığını, biraz daha mesafeli bir arkadaşlık geliştirmesi gerektiğini öğrendiğini ifade etmişti.

Evlilik evinde Venüs gerilemesi yaşayan bir danışanım, gerileme anında tesadüf eseri bir karşılaşma sonrası tutkulu bir aşk yaşadığı partneriyle bir ay içerisinde nişanlandığını, döngü geçtikten sonrasında aslında o kişinin ilk başlangıçta algıladığı gibi olmadığını kavrayıp ayrılma kararı aldığını dile getirmişti

Örneklerle de ifade ettiğim gibi retro Venüs geçmişten gelen konularla ilgili tamamlanma taşır. Tanıdığınız bir insan eğer size rol yapıyorsa, gerileme sürecinde maskesi düşer, kendi doğasını ortaya koyar ve siz farkındalık yaşarsınız. Gölgede kalanı açığa çıkarır Venüs burada.

Yeni başlangıçlar konusunda da algımızda oluşabilecek çarpıklaşma, olayı, durumu, insanları yanlış değerlendirmemize neden olacaktır. Yanlış değerlendirmelerde bulunursanız hatalı kararlar verebilirsiniz mesela.

Bu nedenle yeni işleri, yeni atılımları erteleyin 20 Kasım’a kadar. Bunun yerine var olan işlerle ilgili gerileme döneminde oluşabilecek olaylara dikkat kesilin. Hemen hüküm vermeden neler olduğunu anlamaya çalışın mesela.

Manipülasyon, kıskançlık, gücü kötüye kullanma, bastırma/bastırılma, sahiplenme, kin, yalan, iftira, fesatlık gibi enerjileri gündeme getirecek Venüs. Ortalık karıştırıcılar dediğim bir grup vardır. Bu Venüs retrosunda bu ortalık karıştırıcıların çoğu fazla mesai yapacak. :)

Aldatma/aldatılma temalı olaylar. Kıskançlık, taciz, tecavüz vakaları, çocuk istismarları, ya benimsin ya toprağın temeli üzerine kurulmuş cinayet vakaları yaşanabilir.

Venüs retro Akrep’te kıtlık verir. Paranıza pulunuza sahip çıkın. Tüketim yerine üretime ağırlık verin. Elzem ihtiyaçlar dışında alışveriş yapmayın. Yatırımlar açısından da uygun değil. Finansal alışverişlere borç/alacak ilişkilerine dikkat! Size işiniz görülsün diye yardım eden birinin aslında farklı hesapları olabilir. Ya da borç isteyenin farklı hesapları olabilir, her sakallıyı dedeniz sanmayın derim ;)

Günü birlik ilişkilerde artış oluşabilir. Lakin bulaşıcı hastalıklarda tetiklemeler olabileceğinden bir yerlerimize sahip olmakta fayda var.

Temeli zayıf ilişkileri sallar bu Venüs retrosu. Çok çeşitli problemleri gündeme getirecek olaylar taşınabilir hayat sahnenize. Sorunları kavramaya çalışın ve Venüs retrosu bittikten sonra bu konularla ilgili girişim yapın. Temeldeki çürüklükleri fark etmek için fırsattır bu zamanlar.

Retro süreci ayrıca karmik hesaplaşmaları tamamlayacak. Tutulumlarla birlikte son 6 aydaki gerilemeler de sabitlerde çalıştı. Sabitler tamamlar, bitirir. Bir şey bitmeden diğerinin başlamasını pek mümkün kılmaz. Karma tabanlı olaylar yaşanabilir, hesaplaşmalar gündeme gelebilir. Haksızlığa uğrayabilirsiniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, manipülasyona maruz kalabilirsiniz. Kullanıldığınızı anlayabilirsiniz gibi gibi…

Bu dönem haksızlığa uğruyorsan, hakkın yeniyor ve kimse bunu fark etmiyorsa 8 yıl öncesine bakacaksın kardeşim. Ekim 2012 ile Eylül 2015 arasına bakacaksın. Son bir yılına bakacaksın. Kimin hakkını yedin? Birileri birilerinin hakkını yerken, gözlerini kapamış ya da güçlü olandan yana olmuş olabilir misin? ”Ama ben şimdi bir şey yapmadım” deme. Yapmışsın ki bu karmik döngüde karşına çıkıyor. Sustuklarından da sorumlusun! Bana haksızlık yapıldı, ben de intikam alırım dersen gazı üstüne dökersin kardeşim.

Evren torpil geçmez, adam kayırmaz. O, biz insana mahsus bir acizlik! Gücünü yıkıcı kullandıysan, gücünü yıkıcı kullanana da ”hayırdır sen ne yapıyorsun?” demediysen, diğer seçenekler daha kolay geldiyse senin de canın yanar güzel kardeşim. İnsanları kandırabilirsiniz, toplumları yanıltabilirsiniz ama Evrensel sistemi kandıramazsınız. Eylemin iyi ama niyetin kötüyse, o kötü niyet döner dolaşır yine tepende patlar.

İyisi mi sen otur ”evet burada bunu yaptım” de. Şapkanı önüne koy ve muhasebeni yap şimdiden. Venüs gelmiş Akrep burcuna, karşısında Uranüs, tam ortasında Mars, Küzey Ay Düğümü Aslan’da. Kaçamazsın! İncittiğin yerden incineceksin! İş mi çeviriyorsun? Sağ gösterip sol mu vuruyorsun? Her ne ot yiyorsan gün yüzüne çıkacak Venüs Lucifer konumundayken. E bide bu işin tokadı var…

Evet arkadaşlar, ahlak kurallarına dikkat etme zamanı, kendimizi kontrol etme zamanı. Venüs değer anlayışını temsil eder. Değerin, ruhsal ve zihinsel dengeyle doğru orantılı olduğunu öğrenmemiz gerekiyor artık. Dışsal koşulların gelip geçici, ancak sağlam bir öz değerin bir o kadar kalıcı olduğunu öğreneceğimiz günler var önümüzde. Değer anlayışına bak. Değerini oluştur. İnsanı değerli kılan erdemli davranışlarıdır. Erdemle inşaa et değerini. Bırak temizlenmesi gereken temizlensin, sen yeter ki oto kontrolünü sağla ve anın getirdiklerine direnme!

İşte Venüs’ün gücü ancak bu doğrultuda dengeli çalışacaktır.

Normalde burç yorumu çok yapmıyorum lakin bu Venüs retrosundan etkilenebileceğimiz alanlarla ilgili bir yazı daha hazırlayacağım, takipte kalın..

Sevgilerimle

“Venüs Akrep Burcunda ve Retro Venüs (Venüs Döngüsü)” üzerine 6 düşünce

 1. Merabalar.. Blogunuzu begenerek takip ediyorum.Bir önceki Venüs akrep retrosu yani ekim-Kasım 2010 daki benim çok çok istediğim ve emek verdigim bir durumun gerçekleştiği belkide hayatimin en mutlu şahane bir dönemi idi. Bunun anlamı yine o derece güzel bir dönem olacağı yönünde midir? Yine çok emek ettiğim bir durum var uzun yıllardır :)) jüpiter im yayda. Venus ikizler.Yükselenim yengec. 35 yaşındayım. Teşekkür ederim

  1. Nadir durumlarda bu tarz hak edişler olabiliyor. Lakin ayrıntılı inceleme yapmadan evet olabilir demek doğru olmaz.

 2. Merhaba ,
  benim burcum Terazi , venüs’üm akrep venüs retrosunda hangi yönder etkilenceğim

  Teşekkürederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 7 =