Merkür Koç Burcunda (11-27 Nisan 2020)

3 Şubat’tan bu yana Balık burcundaki konumunu geri ve ileri hareketle koruyan Merkür, 11 Nisan itibariyle nispeten daha rahat ettiği Koç burcuna giriş yapacak. Balık seyri boyunca devam eden Neptünyen enerjiler yerini aktif ve dinamik enerjilere bırakacak.

Merkür’ün kuru doğası, Balık burcunun nemli doğasıyla örtüşmediğinden Şubat ayından bu yana geçen süreç içinde gerek kolektif konularda, gerek bireysel alanda epey zorlanma taşımıştı. 11 Nisan itibariyle ise daha rahat bir dönem başlamakta. Merkür’ün doğası ile Koç burcunun doğası daha rahat çalışır. Mars’ın Kova burcunda olması ile bir nevi karşılıklı ağırlama durumu oluşacak. Öte taraftan Merkür’ün karşıt burcunun yöneticisi Venüs’ün de İkizler burcundaki seyri ile, gökyüzündeki ilgili gezegenler arasında küçük üçgenlerle olumlu alışverişler gerçekleşecek.

Nisan ay genelindeki Mars/Satürn Uranüs baskısından dolayı Nisan ayı zor olarak değerlendirilse de ben bu fikre katılmıyorum zira Merkür’ün konumu önemlidir. İdrak, bilgi, öğrenme, akıl, mantık, ayrıştırma yeteneğimizin daha iyi çalışması, süreci doğru yönetmek üzerindeki payı hiç de azımsanmayacak ölçüdedir. Hem Mars ve Satürn’ün hem de Uranüs’ün transit ettiği burçların yöneticilikleri birbiriyle olumlu etkileşimde olmakla birlikte Koç burcundaki Merkür de bu açılara olumlu destek vererek algılama, ayrıştırma, karar/inisiyatif alma ve doğru hareket konusunda oldukça olumlu çalışıyor.

Zor durumlar her zaman vardır ve olacaktır. Kişisel gezegenlerin olumlu destekleri ise söz konusu zorlukların aşılması konusunda doğal bir kaynak, doğal bir hazinedir.

Ne kadar gergin bir ayda olsak da etkili pozisyonda çalışan Merkür, içinde bulunduğumuz durumu daha rahat tahlil etmekle birlikte daha etkili çözümler geliştirme konusunda destekleyici etkiler verecek. Yaratıcılığımız artıyor. Yaratıcı fikirler, etkili bakış açıları, iletişim kurmada rahatlık, pratik çözümler üretme, kendinden emin olma, kolay öğrenme, girişkenlik, yeni fikirlere açıklıkla birlikte idealist fikirlerin ortaya çıkışı gibi destekler verecek.

Bu dönem Merkür’ün Koç burcundaki hareketi ile başlayan konular; Haziran ayında yaşanacak olan Venüs retrosu ve tutulumların ana temasını oluşturuyor arkadaşlar. Bu dönem uğraştığımız konular, gündemimizde olan kavramlar Haziran ayında yaşanacak olan etkilerin temelini oluşturmakta. Nisan ayını iyi değerlendirdiğimiz takdirde Venüs geçişi ve tutulum etkileri daha dengeli çalışacaktır. Zira 2012 yılında başlayan Venüs geçişi periyodu da Merkür’ün Koç burcu geçişiyle birlikte kapanışa geçecektir.

Kolektif etkilere değinecek olursam, içinde bulunduğumuz salgınla ilgili olarak etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi haberleri ardı ardına gelecektir. Konuyla ilgili bilimsel araştırmalar hız kazanarak müspet sonuçların ortaya çıkması üzerinde de etkili olacaktır. Öte yandan Nisan ay genelindeki geçişler bir nevi halkın kolektif bilincinde tepki duygusu yaratabilir. Her ne kadar izole bir ortamda yaşama zorunluğunda olsak da hem ülkemizde hem de dünya genelinde aktif protestoların başladığı süreç olacağının göstergeleri mevcuttur. Bu protestolar biraz alışılmadık özgün tarzda yani Uranüsyen tepkiler olabilir.

11-13 Nisan arası Merkür Satürn 60: Geride kalmış ancak çözüme ulaşmamış işleri tamamlama konusunda destekleyici olan günler. Bekleyen işler, tıkanan konularla ilgili aksiyon alabilir, birikmiş işlerimizi tamamlayabiliriz.

15-20 Nisan arası Merkür Venüs/Mars 60: Ruh halimizin dengeleneceği, kendini iyi hissetme konusunda dola destek veren yönü güçlü. Kendini ifade etkisi konusunda destekleyici olduğundan görüşmelerde, iletişimde dinamik günler olacağı kesin. Böyle günlerde yaşamın temposu artar ve çok çeşitli meşguliyetler yaşayabiliriz. Gerek düşünsel gerek de bedensel çalışmaların kolaylıkla akabileceğinden bir parça aktif olabiliriz.

24-25 Nisan Merkür Pluto 90: Aşırı kuşku, şüphe, korku, güvensizlik problemleri ve kontrolcü hareketler… düşünme, program yapma, rutin işler konusunda çeşitli zorluklarla karşılaşabiliriz. Olumlu çalıştırıldığında kafamızı meşgul eden soruların cevabını bulmak için sıkı çalışma enerjisi vereceğinden, sağlam sonuçlar ortaya çıkarabiliriz. Fakat iletişim biçimimize bir parça dikkat etmek gereken günler. Özellikle otorite figürleri ile iletişimde bir parça daha temkinli hareket etmeliyiz.

25-27 Nisan Merkür Jüpiter 90: Fikirlerimizin abartılı olabileceği günler olacağından; dağınıklık, gelişigüzellik,  detaylara fazla takılma ya da fazla derinleşememe gibi etkiler hakim olabilir.

Kararları, planları uygulamada, yenilikleri başlatmada ay genelinde uygun süreçteyiz. Koç Merkür süresinde karar vermek daha kolay olmakla birlikte diğer konfigürasyonlar da destekleyici olduğundan; bu dönem verilecek kararlar daha sağlam, daha mantıklı ve uygulama konusunda da daha dinamik olacaktır.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =