Jüpiter Yay burcunda Geriliyor

Gezegen retroları genellikle insanları çok korkutur. Gerilemenin etkilediği alanlarda oluşan durgunluk, hareket ve enerjinin azalması, insanoğlunun plan ve programlarında aksama yaratır. Hal böyle olunca da gerileme gelmeden ”acaba ne aksaklık çıkacak” moduna daha kolay girersiniz. Her şeyin bir neden sonuç ilişkisi içinde olduğunu düşünürsek gezegen retrolarının da bir nedeni dolayısıyla da bir amacı yani taşıdığı bir enerji vardır.

Jüpiter bir burçtaki ziyaretini 12 – 14 ay arasında değişen süreçlerde tamamlar. Ortalama olarak 12 ay bir burçta kalan Jüpiter, seyir süresinin 1/3’lük kısmını gerileyerek geçirir. Bu nedenledir ki her yıl, dört aylık süreç içinde Jüpiter gerileyecektir.

10 Nisan 2019 akşam saatlerinde Jüpiter retro hareketi başlıyor. 11 Ağustos 2019 öğle saatlerine kadar da geri pozisyonunu koruyacak. Her birimizin haritalarında Yay burcunun bulunduğu alanlarda ve Jüpiter’in yönettiği evlerin konularında biraz daha mücadele gerektiren koşullar belirebilir ya da beklemeli bir dönem olabilir.

Jüpiter gerilemeleri aslında geçmişi tahlil dönemleridir. Yay burcundaki seyahatine başladığı andan, geri hareketin başladığı döneme kadar başlanan işler, verilen kararlar, enerjimizi kullanma biçimimiz gibi konuları masaya yatırma sürecinde olacağız. Eğer düz pozisyondayken yanlış bir şeye yeltenmişsek, bunu 10 Nisan – 11 Ağustos arasında anlayabiliriz. Hayatımızda beliren kavramlar, durgunluk yaratan konular aslında, o süreçteki kararlarımızla ilgili ipuçları taşıyor olabilir.

Yay Jüpiter esasen kalp ile zihni anlaştırmayla yakından ilgilidir. Ne sadece kalpten gelen yeterlidir, ne de sadece akıldan gelen yeterlidir. Burada amaç her iki kavramı bütünleştirmekle ilgilidir. Mantığını inancınla desteklemen gerekir keza. Bunun için de inandığın değerlerin bir temeli olmalıdır. Geri sürecinde kendinizi sık sık yoklayın: kalp ile zihin arasında denge var mı?

Diğer yandan Yay burcunun diğer yöneticisi Neptün ile Jüpiter kare açısını retro süresince koruyor olacak. Nisan ay genelinde Merkür ve Venüs’ün pozisyonunun da Jüpiter’i kare açıyla uyacağını hesaba katarsak: Bu ayda verilen karaların tek yönlü olma riskinin, hatalı kararlar verme eğiliminin çok olabileceğini önemle belirtmek isterim. Bu bireysel hayatımızda çok etkili olmasa da kolektif anlamda bir şekilde bizleri etkileyebilir. Bir konuyu kendi gerçekliğiyle değil de daha farklı gösterebilirler mesela gibi. Kolektif anlamda özellikle 22 Nisan’a kadar ki süreç bu anlamda biraz bulanık olabilir. Her söylenen inanmayın, iyice tartmadan taraf olmayın derim.

Fanatizm, kibir, ön yargı, ego sorunları ile birlikte inanç çatışmalarının da yoğunlukla yaşanabileceği günlerdeyiz maalesef. Öte yandan kişisel gezegenlerin Jenerasyon gezegenleriyle temas kurması. Mars, Satürn, Pluto gibi gezegenlerin de önemli sabit yıldızlarla bağlantıda olması, olumsuz karma yaratmada her zamankinden daha fazla tuzağa çekilebilecek olduğumuzun altını tekrar tekrar çiziyor sanki.

Jüpiter Yay da retro olduğunda bu tarz karanlık enerjilerin daha kolay çalışacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Temeli sağlam olan kişi, elbette bireysel hayatında etkilenmeyecektir. Ancak bu kolektif anlamda etkilenmeyeceği anlamına gelmez. O yüzden algılarınıza sahip olun, hemen hüküm vermek yerine bilgi toplayıp, kanıtlar mukabilinde verin kararlarınızı. Salt sözlere itibar etmek yerine sözlerin eylemle desteklenip desteklenmediğine bakalım mümkün olduğunca.

En iyisi kendimizi dengelemek için iç gözleme biraz ağırlık vermek olabilir. Eğer süreci daha rahat geçirmek istiyorsanız etik kuralları kriter alarak hareket etmeye gayret gösterin. Varsa bir eksik: bunu tamamlamak için hareket edin. Bir yanlış mı yapmışsınız farkında olmadan: şimdi doğrusunu yapmaya gayret gösterin. Olmuyor mu bir şeyler: oldurmaya çalışmayı bırakın, akışa izin verin. Her ne yapıyorsanız etik kurallar doğrultusunda yapın. Etik tektir! Etik Ahmet’e farklı Mehmet’e farklı çalışmaz.

Evet gelelim haritasında Jüpiter’i retro olanlara:

Haritasında Jüpiter’i retro olanlar için hareketli bir dönem olabilir. Önümüzdeki dört aylık süreç, en çok haritasında Jüpiter’i retro olanlara destek verecek. Başlangıçlar konusunda destekleyici bir dört ay var önünüzde iyi değerlendirim derim. Bu dönem alacağınız kararların süreklilik taşıyacağını unutmayın. Özellikle tıkanıklık yaşayan Jüpiter retrolu bireyler, geçmişten gelen konularla ilgili sonuçlanmalar da yaşayabilirler.

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + eighteen =