Jüpiter Akrep Burcuna Geçiyor

10 Ekim 2017 günü 16:21 civarı, bir yıllık Jüpiter Terazi süreci sonlanıp yeni bir on üç aylık Jüpiter süreci başlıyor. Jüpiter Akrep burcuna geçiyor evet! Bu yolculuk 8 Kasım 2018 gününe değin sürecek. Daha önce Jüpiter Akrep burcu seyrini, 26 Ekim 2005 ile 24 Kasım 2006 tarihleri arasında yaşamıştık.

Zümrüd-ü Anka’dır Akrep :) Küllerinden yeniden doğar her defasında. Ölüm/yeniden yaşam döngüsüdür. Akrep derindir. Bu nedenle de tüm cevheri en derinlerinde saklar. Dışarıdan bakıldığında gözle görünmeyen, ancak kendisi gibi derinlere inebilenlerin fark edebileceği cevhere sahiptir. Belki de bu nedenle Akrep burcu yeraltı kaynakları ve Zümrüdü Anka ile özdeşleşmiştir.

Önümüzdeki bir yıllık süreç, tutunduklarımızı bırakabilmek, sahip olduklarımızdan vazgeçmeye cesaret etmek, küllerimizden yeniden doğuşa götüren tamamlanmalara taşıyacak bizleri. Söz konusu sonlar/tamamlanmalar, efsanedeki yedi dipsiz vadiye doğru yönlendirecek bazılarımızı. Dipsiz vadiye çoktan girmiş, ancak dönmek üzere olan, ölmek üzere olanlaraysa taze kan aktaracak süreç.

Eskinin dönüştürülme zamanı, toprağı gübreleme zamanıdır. Kimi zaman azılı bir düşman gördüğümüz kişinin, içimizde yara açan bir davranışını, kendi içimizde, derinlerimizde keşfetme ve yüzeye çıkarma zamanı. Tıpkı denizin derinliklerinden çıkan bir inci gibi :)

Geçmişte yaşadığımız nahoş olaylar nedeniyle oluşan yaralarımız, evrensel bir dokunuşla iyileşecek belki. Belki acıyan yaralarımızı, kendi ellerimizle iyileştirme gücü bulacağız. Önümüzdeki bir yıllık döngü içinde Jüpiter’in, Balık burcundaki Neptün ve Chiron ile ılımlı görünümleri, özellik Satürn Akrep burcu seyri sırasında aldığımız yaralar üzerinde iyileştirici bir vazife görecek. Satürn Akrep süreci Ekim 2012 ile Eylül 2015 arasındaki zaman dilimini kapsıyor. O zaman neler yaşadık? Nelerden sıkıntı çektik ve nereden yara aldık? İşte Jüpiter Akrep süreci bu alanlarda, iyileşme, yenilenme ve yeni başlangıçlar taşıyacak hayatımıza.

Korkularımız, bağımlılıklarımız, komplekslerimiz, arzularımızdan özgürleşmek adına gerekli desteği verecek Cüpitercik bizlere. Bu nedenle, bilinçaltımızdaki negatif kayıtları daha kolay fark edip, daha kolay iyileşme imkanı sağlayacak çoğumuza. Akrep, dönüşüm demektir. Dönüşen kazanır, direnen kaybeden. Bu anlamda, özellikle sabit grup burçları olan Boğa, Aslan ve Kovalar bilhassa esnek olmalılar.

Gelelim Jüpiter’in Akrep burcundaki etkisine:

Akrep burcundaki Jüpiter, kişinin kendini tanımasını, kendini bilmesini sembolize eder diyebilirim. İçimizdeki potansiyeli açığa çıkarma vaktidir. Aynı zamanda içimizdeki karanlık yönü de….

”Hiçbir şey karşıtı olmadan var olamaz, başlangıçta nasıl bir idiyseler, sonunda da bir olacaklardır. Nasıl ki yaşayan her şey bir çok ölümden geçmek zorundaysa, bilinç de ancak bilinçaltının daima dikkate alınmasıyla var olabilir” der Carl Gustav Jung

Ayrıca:

” İnsan, insan olmak konusunda bir anlatıya giriştiğinde, irdeleyeceği hep kendisi olacaktır. Hiçbir özgün kuram öteki’den çıkmaz. Her şey kendi’in kuramıdır. Öteki, ancak bir ilişki sürecinde, öteki’de kendini bulmak ve oluşturmak içindir” der!

Jüpiter sınamadan verir hediyesini. Hazır mıyız? Hazmedebilecek seviyede miyiz? Bunlarla pek ilgilenmez. Bu nedenle fırsatların en çok heba edildiği ve en çok negatif karma yaratıldığı zamanlardır diyebilirim. Fırsatları nasıl değerlendirdiğimiz bu noktada önem kazanıyor.Örneğin:

Para kazanmak istiyorsak, çalışarak da kazanabiliriz, hırsızlık yaparak da…. Yükselmek istiyorsak, adım adım da yükselebiliriz, başkalarının ayağını kaydırarak da…. Seçim bize ait

Jüpiter Akrep süresince amaç, hedefe erişmek değil, erdemli eylemlerle hedefe erişmektir! Bunu sık sık hatırlayalım.

Zira Jüpiter Pluto’nun evinde. Yaptığımız her etik olmayan eylem, bir şekilde dış dünyada olumsuz etki yaratacaktır. Transit Satürn Yay burcundan 20 Aralık 2017 ile ayrılıp, Oğlak burcuna geçecek. Jüpiter ve Satürn nispeten birbirleriyle uyumlu burçlarda olacaklar. Ancak Kuzey Ay Düğümü Aslan burcunda bu bir! Tutulmalar Aslan/Kova ekseninde ve tutulma zamanları Jüpiter ile sert açılar kuracaklar bu iki! Önümüzdeki yıl Mars, 26 Haziran -27 Ağustos 2018 arasında Kova burcunda gerileyecek. Yaklaşık altı ay Kova burcunda bulunacak bu da üç!!

 • Azıtmayalım
 • Hırsımızın oyuncağı olmayalım
 • Kin, nefret duygularıyla hareket etmeyelim
 • Değişime ayak diremeyelim

Uyanık olun, alıcı olun ve karşılaştığınız her şeyden bir şeyler öğrenmeye çalışın diyor Jüpiter ve asla çelme takarak ilerlemeye ya da kazanmaya meyletmeyin! Enerjimizi olayların yönünü değiştirmek için değil, kendimizi yenilemek için kullanalım.

Jüpiter’in Akrep etkisinden biri de finansal kazançlarla ilişkilidir. Bu anlamda uzun süredir mücadele vermiş kişilerin hayatına finansal rahatlama sağlayacaktır. Bununla birlikte, tespitlerimden biri de daha önce elde edilmiş haksız kazançların, Jüpiter Akrep burcundayken kaybedilmesi konusu. Çalmış çırpmış, haksızlık etmiş, ayak kaydırmış kişilere Jüpiter’in desteği elbette olmayacaktır. Etik davranışlarla mücadele verenler ise mükafatları alacaklar. Dolayısıyla onları rahat bir dönem bekliyor gibi.

Süreçten en olumlu etkilenecek burçlar, Balıklar, Yengeçler ve Akrepler. Yeni başlangıçlar konusunda epey destek alacak su grubu burçları. Pürüzlerin düzeltilmesi, ilerleme, genişleme ve bollaşma ile donatılacaklar, hadi hayırlısı.

Toprak grubu burçları, Boğa, Başak ve Oğlaklar da Jüpiter tarafından desteklenecek ikinci grup diyebilirim. Bu burçta olanlar da nispeten daha rahat bir süreç geçirecekler.

Sabit grup burçları Boğa, Aslan ve Kovalar daha sakin, daha gayretli ve daha esnek davranabilirlerse Jüpiter’in enerjisinden faydalanabilirler. Sadece bir kısım Boğaları aşırılık konusunda uyarmak istiyorum. Bazı Boğalar da daha olumlu desteklenecekler.

Sadece Güneşlerinizin bu burçlarda olması gerekmez, kişisel gezegeninizin bu burçlarda konumlanmış olması bile ziyadesiyle etkilenmenize yeter. Siz bir Boğa olabilirsiniz, ancak Venüs’ünüz Yengeçte ise Venüsyen olumlu destekler alabilirsiniz mesela.

Önümüzdeki yıl Jüpiter, 9 Mart – 10 Haziran 2018 arası geri harekette olacak. Doğum haritasında Jüpiter’i düz olanlar için beklemeli bir dönem olabilir. Yeni başlangıç yapmak yerine, daha önceden yapılmış olan girişimlerle ilgili bir muhasebe yapmak, süreci daha olumlu değerlendirmemize vesile olacaktır.

Doğum haritasında Jüpiter’i geri olanlar ise yeni başlangıç, plan ve girişimlerini  9 Mart – 10 Haziran 2018 arasına denk getirebilirlerse daha etkili ve sürekliliği olan başlangıçlar yapmış olurlar.

Hangi gruptan olursanız olun şuna dikkat ederek faydalanın fırsatlardan:

Jüpiter Akrep süresince amaç, hedefe erişmek değil, erdemli eylemlerle hedefe erişmektir! Bunu sık sık hatırlayalım.

Son söz: ÇAMUR ÇAMURLA YIKANMAZ! SU İLE YIKANIR ;)

Sevgilerimle…

“Jüpiter Akrep Burcuna Geçiyor” üzerine 6 düşünce

  1. Yazımın içinde Jüpiter’i geri olanlar için bilgi ve tarih aralığı verdim Sanem hanım. Durağanlar için daha temkinli hareket etmelerini önerebilirim. Ancak Jüpiter’inizin derecesi üzerinden gerilemeye başladıysa gerileme dönemleri başlangıç yapmanız daha faydalı olur. Jüpiter’inizin bir kaç derece uzağından başladıysa gerileme, o aman düz pozisyona göre hareket edin derim. Sevgiler

 1. Merabalar yazılarınızı çok beğeniyorum. Teşekkür ediyorum size..Yükselenim 15 derece Yengeç ve ay burcum da yengeç ama jüpiterim yayda retro. Bebek istiyorum uzun zamandır. Şanslı zamandayim? Yoksa bu retro jüpiter izin vermez mi yine :((

  1. Merhaba Ezel hanım. Bu bilgiler ışığında cevap vermem pek mümkün değil. Ancak Jüpiter’in Akrep burcuna geçmesi ve Yengeç burcundaki Ayınıza olumlu açılar vermesi iyiye işarettir. Hamilelik için detaylı analiz yapıyoruz. Haritanız bütün olarak incelenmeden şudur demek pek doğru olmaz. Kısa zamanda bebeğinize kavuşursunuz inşallah.

 2. Merhaba Yaziniz cok etkileyici.Ozellikle 2005 2006 da jupiter akrepte bir cocuk sahibi oldum.2012 2015 de saturn akrepte maddi ve manevi cok agir kayiplar yasadim.Yengec yukselen ikizleim.Bu do gude bana olumlu etkisi olurmu

  1. Doğum haritanız incelenmeden, şudur demek yanlış olur. Umarım güzelliklerle karşılaşırsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − two =