Bir Değişik Retro Merkür Değerlendirmesi

…. ve zaman plağını geriye sarmaya başlar!

Her zaman kapanan komodinin çekmecesi kapanmaz. Sanki arka taraftaki bir şey kapanmasını engelliyordur. El yordamıyla çekmecenin arkasına süzdürürsün parmaklarını. Bu esnada ”bir şey düşmüş olmalı arkaya?” diye geçirirsin içinden. Evet gerçekten de bir şey düşmüştür arkaya. Saklandığı yerden çıkartırsın objeyi. Bir bakarsın on yıl evvel almış olduğun bir şeyin faturası, belki biriktirdiğin eski mektuplar, belki beş yıl evvel hediye gelmiş bir şey, belki de ne zaman çekildiği çoktan unutulmuş anılarda bile yer bulamamış bir fotoğraf….

  • Bu da nereden çıktı şimdi?
  • Aaaa bu burada mıymış?
  • Allah allah benim böyle bir şeyim mi varmış?
  • Kaç zamandır arıyorum, demek buraya saklandın!

Bir mekana girersin. Yanından biri geçer. O da ne? ”Ben bu kokuyu nereden hatırlıyorum?” diye geçiriverirsin içinden. O kadar tanıdıktır ki ismini hatırlamasan da o kokunun hissettirdikleri çok belirgindir aslında. Zaman sonra hatırlarsın ”14 yıl evvel kullandığım parfümdü bu: hatta Ayşe ile birlikte falanca yerden almıştık. Epey kullanmıştım bu kokuyu” dersin.

Çoktan ödenmiş bir vergi ya da fatura ile ilgili bir sorun çıkmıştır ve birileri ödemenin yapıldığına dair makbuz istiyordur. El mahkum, baş gardiyan söylene söylene karıştırırsın arşivini. Açarsın eski defterleri; onun tahsilat makbuzu, bunun ödeme emri, şunun egzoz emisyon pulu derken, alakasız bir kağıt geçer eline. Belki eskiden yazılmış ama muhatabına gönderilmemiş bir mektup, belki beş yıl evvel çıkılmış bir yolculuğun taşıma bileti, belki de yıllar evvel bir kağıdın köşesine iliştirilmiş bir özlü söz…. Makbuzu bulursun bulmasına ama kafan orada ne işi olduğu belli olmayan kağıttadır.

Korkuyorsundur! Üst üste yaşadığın istikrarsız durumlar, umudun yerini endişeye/korkuya bırakmıştır. İçini kemiren o korku…. ”Ya gerçek olursa?” Uykudan uyandığında: sanki hiç uyumamışçasına sersem, hatta tabiri caizse akşamdan kalmış gibi hissedersin kendini. Rüyanı hatırlayıp paniğe kapılırsın. Çünkü karşılaşmaktan korktuğun şeylerin gerçek olduğunu görmüşsündür gece rüyanda. Hezeyanların artmıştır.

O çekmecenin arkasında bulduğun aslında sadece bir fotoğraf değil, belki o zamanlardan kaybettiğin cesaretindir.

Duyduğun o koku aslında sadece bir parfüm değil, belki o zamanlardan kafana kazıdığın bir şartlanmayla yitirdiğin umudunu tekrar hatırlatan bir aracıdır.

Evrak yığını arasında bulduğun o kağıt parçası, sadece özlü söz yazılmış bir not değil, bir zamanlar kaybetmiş ya da ellerinle teslim etmiş olduğun değerindir.

Rüyaların sana korkularının gerçekleşeceğini haber vermiyordur da belki korkularının hayatını nasıl etkilediğini ve bile isteye o karşılaşmak istemediğin sonucu, farkında olmadan nasıl yarattığını göstermek istiyordur.

Karşılaştığın şey, aksayan iş belki geri çekilip, akışa uyumlanma yeteneğini geliştirmeni işaret ediyordur.

Kendi haline bıraktığın ivme kazanamamış bir konu sorumluluk duygunu geliştirmeni ve çabalaman gerektiğini işaret ediyordur belki.

Evren esneklik ve uyum duygunu ortaya çıkarmak istiyordur. Belki de bu konuda çok ileri gidip kendini feda etmişsindir de kendini tekrar bulmanı sağlıyordur.

Belki de anlamsız çabalar yüklüyorsundur kendine; bırak oluruna diyordur….

Evrenin bizimle konuşma şekilleri vardır. Zamanın plağının geriye sarılmasıyla birlikte evren bizimle farklı şekilde konuşmaya başlayacak. O anılarda bile yer bulamamış fotoğrafa sadece bir fotoğraf diyerek bakma diyor hasılı. Ertelediklerin, unuttukların, bilinçli olarak reddettiklerin, kendi kendine uydurduğun bahanelerin, tembelliğin, kaçak dövüşmelerin, ufak hesapların hayat yolundaki esas rolünden uzaklaştırmış olabilir mi seni?

Şuana kadar ki bildiklerin ve bilgin doğrultusunda uyguladıkların hedeflediklerine/mutluluğa ulaştırdı mı seni? Bildiklerini ya da öğrendiklerini tekrar gözden geçirmeye var mısın? Dahası işin doğrusunu öğrenmeye ve öğrendiğini bundan sonra uygulayabilecek iradeye, cesarete, motivasyona ya da esnekliğe sahip misin?

Kabuğunu kırmaya, kendini fark etmeye, geriye değil ileriye gitmeye hazır mısın? Bunun için Mart ayını iyi değerlendirmen gerekli. Geriden gelerek bugüne sızan küflerin ne kadarını temizlersen, yarını o kadar sağlam inşaa edersin.

Ufku rehber alıp, arşı görmeye çalışmak gerek. Bu retro, ufkunu bulanıklaştıran, yolunu kaybettiren şeyleri fark et, orayla işini bitir ki görüş açın genişlesin mesajı veriyor sanki. Yoksa işi Uranüs’e bırakırsın!!!!

Her senede üç ya da dört Merkür retrosu yaşıyoruz. Lakin ben, bu retroyu diğerlerinden çok daha farklı olarak değerlendiriyorum. 5 – 28 Mart arası retroda Merkür’cük :) gölge fazı, durağan pozisyonu derken Mart 2019 ay geneli etkili olacak. İşi Uranüs’e bırakmayın derim.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 2 =