9 Eylül 2018 Başak Burcunda Yeniay

Eylül ayını yeniayla karşılıyoruz. Yorucu bir yazın ardından, nispeten sakin bir ay yaşayacağız. 9 Eylül yeniayı da bu anlamda oldukça olumlu enerjiler taşıyor. Saat 21:09 civarı Güneş ve Ay 17°Başak burcunda birleşecek. Birleşim haritanın beşinci evinde gerçekleşiyor. Pluto ve Jüpiter’den ılımlı etkiler alan yeniay, Neptün ile karşıt. Anın haritasında Boğa burcu yükseliyor ve yöneticisi Venüs ile Mayıs ayında Boğa burcuna geçen Uranüs ve Kova burcuna geçmeye hazırlanan Mars arasında bir T-kare oluşturmuş durumda. Diğer dikkatimi çeken göstergelerden biri de anın haritasında 135°’lik açıların yoğun olması.

Her Eylül hasattır aslında. Mart ayında yapılan başlangıçlar  artık belli bir aşamaya geçmiş ve süreç içinde yaşananlar, eylemler ve ektiklerimizin sonuçları belirginleşmeye başlamıştır artık. Bu yeniay hedeflerimiz, hayallerimiz, ideallerimizle örtüşmeyen durumlar ve sonuçların belirginleşeceği bir süreç olabilir.

Her ne kadar korteksten konuşsakta çoğu zaman alt beynimizin programlarına göre yaşıyoruz. Bu nedenle yaşadığımız durum, karşılaştığımız kişi, bir anda vukuu bulan bir olayı durumun kendi gerçekliği içinde değil de görmek istediğimiz ya da alt beynimizin programlandığı şekilde değerlendiriyoruz. Evet Neptün yine sahnede arkadaşlar.

Neptün’ün bulunduğu yerde bir ”ideal tanımı” vardır, yüceltme vardır, yanılsama vardır. Yanılsamaların çoğu alt beynimize bir şekilde yerleşmiş olan İDEAL’den kaynaklanır. Kahve içtiğimiz bardağı farklı algılamamızın sebebi, aslında o bardakla ilgili şartlanmaların yüceltilmesidir. Açı ne kadar gerilimliyse o kadar yüceltir, o kadar yanılırız aslında.

Diyelim ki yanıldık! Tamam herkes yanılabilir de yanılgının ortaya çıkmasını takiben yapılacaklar neler işte çoğumuz bu noktada tıkanıyoruz. Efendim biz bir miktar tembel varlıklarız, e biraz da hazırcıyız. ”Ben değilim, ben şöyleyim” savunmalarına girmeyelim. Hepimizde bir parça vardır bu hazırcılık. İnanmayan içinde bulunduğumuz kolektif duruma baksın!

Aman ne yoracağım kendimi, nasılsa çözülürler

Şimdi zamanı değil, yarın öbürgün hallederimler

Nasılsa  bir yapan çıkar vari bezgin bekir ruhlu tembelimsiler bu yeniayda kazanamaz!

Kimse yoğurdum kara demez. Bu yeniay farklı ve enerjisi çok yüksek. Avantajla çıkabilecek kişiler ise şapkayı önüne alıp, ”evet benim yoğurdumun şurası kara” diyenler olacaktır.

Bir sorunu kabul ederseniz. Çözüm için gerekli yolları daha net görebilir ve adım atma şansına sahip olursunuz. Bu nedenle bu dönem sizde hayal kırıklığı yaratan olay, durum ya da kişilere dikkat edin. Önünüzde iki seçenek var:

  • Ya kurban yanılsamasıyla ”ah neler çektim, ah bana neler yaptılar” cümleleriyle karanlıkta debelenir
  • Ya da şapkanızı önünüze alıp gerçekçi bir şekilde düşünmeye başlarsınız.

Bu yeniay Başak yeniayı ve Merkür de doğasını daha olumlu ortaya koyduğu Başak burcunda. Merkür Başak burcunda pratik çözümler taşımasıyla ünlüdür. Yazımın başında değindiğim gibi 135 lik açılar çok yoğun. Bu yoğunluk karşılaştığımız hayal kırıklıkları karşısında ya kurban bilincine çekilmeye ya da aşırı gerilim yaratabilecek zorlayıcı davranışlara yatkın kılıyor bizleri.  Her iki seçenekte de aşırıya kaçma ve tek uçlu düşünme riskine açığız anlayacağınız.

İdeallerimizle örtüşmeyen sonuç ya da durumlarla karşılaşmışsak, yani 11.evde umduğumuzu bulamadıysak tam karşıt alana yani 5.evde yarattığımız enerjiye bakmamız gerekli. Çünkü 5.evde neyi var ettiysen 11.evde onun doğrudan sonucuyla karşılaşırsın. Eğer beşinci evde sağlıklı bir öz saygı gerçekleştirmişseniz 11.evde katıldığınız topluluklardan keyif alırsınız. Ancak topluluk içindeki insanları beğenmiyorsanız ya da yol programınıza hizmet etmiyorsa sağlıklı bir öz saygı geliştirememişsiniz demektir.  Bu nedenle yine dönüp dolaşıp kendimizi sorgulayacağız. Karşımıza çıkabilecek olasılıklar şöyle:

Sınır adabı ve kişisel sınırlarla ilgili dersler

Ruh hali değişkenliğiyle ilgili dersler

Sabırsızlıkla ilgili dersler

Aç gözlülük ya da intikamcılıkla ilgili dersler

Kontrol manipülasyon temelli dersler

Paylaşımla ilgili dersler

Tutarsızlıkla ilgili dersler

Karşılaşacağımız şeyler üstte sıraladığım konularla uğraşma gerekliliğini gündeme getirebilir. Kurban psikolojisinden beslenmeyelim bu dönemde. Herkes hayatının belli dönemlerinde hayal kırıklığı yaşayabilir. Çünkü gerçeklerin önünde sonunda ortaya çıkmak gibi bir tarafı vardır. Bize düşen durumu dramatize etmek değil, muhasebemizi yapıp en doğru kavrayışla durumun içinden çıkmak ve yeniden başlamaktır.

Pluto, Jüpiter kontakları ve yeniaya etkisi oldukça olumlu. Evren yüklerimizi atmak, küfemizdeki gereksiz kalabalıkları temizlemek ve hayalimizdeki gibi sandığımız şeylerin gerçeğiyle yüzleştirmek adına çalışıyor. Evet hepimizin zaafları, zayıflıkları var. Lakin zayıflıklarımız kadar güçlü olduğumuz yönlerimizde var. Güçlü yönlerimizle, zaaflarımızı, yanılgılarımızı, zaaflarımızı iyileştirme zamanıdır şimdi.

Yaratıcılığımızı fark edebilir, içinde bulunduğumuz koşullara yepyeni çözümler getirebilir, her şeyin derinine inebiliriz. Bu yeniayda kendimizi yenileme ya da dönüştürme gücü doruk yapacak. Karşılaştığımız her aksaklık bize bastırdığımız kişisel bir sorunu da iyileştirme fırsatı tanıyacak.

Başak burcunun asıl amacı ayrıştırmaktır: sapı-samandan, gerçeği-hayalden, iyiyi-kötüden, doğruyu-yanlıştan. Başak bilincinde ayrıştırma ne kadar sağlam yapılmışsa Terazide gerçekleşecek birleştirme o kadar kuvvetli olacaktır.

Bunun için adım atmak, bir şeyler yapmak gerekli.Ama sen öyle her şeyden elini eteğini çekersen, trafikte iki araba öne geçmeyi kâr sayanlara, cebim dolsun da nasıl dolarsa dolsun diyenlere, hak yemeyi yemek yemeyle eşit tutanlara, dünya tutkusunda olanlara, dünyayı/DÜNYANI teslim edersin. Sonra da dünya nereye gidiyor diye haybeye hayıflanmalardan beslenmeye devam edersin.

İşte ayrıştırmak bu yüzden önemli. Sadece kendimiz için değil, başkaları içinde fark yaratmanın yolu budur: yaşadıklarımızın neden sonuç ilişkisini doğru yapmak. Çok etkili bir cümle ve çok etkili bir eylem! Yanlışını kabul etmek, ikinci aşamada doğru adımı getirir. Robin Sharma’nın da dediği gibi ”Yarını iyileştirmenin tek yolu, bugün neyi yanlış yaptığını bilmektir”

Yanlışını kabul etmek de erdemdir. Yanlışını kabul edip şimdi doğrusunu yapmaya çalışan insanın tepesine çökmek ve bu durumdan bile kar sağlamaya çalışmak erdemsizlik olur olsa olsa ;)

Evet dostlar, Eylül ayı ayrıştırma yapmak için iyi bir ay. Satürn-Uranüs trinesi, Jüpiter-Neptün trinesi, Mars’ın düz seyrine başlaması, yeniayın Pluto ve Jüpiter desteği, Merkür’ün Başak burcu geçişi, Merkür-Pluto trinesi, Satürn‘ün düz harekete dönmesi başlı başına bir destek aslında. Gökyüzü herkese eşit doğar, lakin herkes bilincine göre nasiplenir.

Bu yeniayla birlikte iyice hesaplanıp, düşünülerek karar verilmiş işler ve başlangıçlar uzun vadeli olabilir, süreklilik taşıyabilir. Bu fırsatı değerlendirmek için kolları sıvamak en iyisi.

Diğer taraftan Aralık ayına kadar karşılaştığınız erkek/kadını hayatınızın aşkı, olarak değerlendirmekte acele etmeyin derim. Dürtülere arada bir şşşşşşth çekmek bu süre içinde oldukça yararlı olmakla birlikte, dürtülerinin kontrolünden çıkmayı beceremeyenlere sağlam dersler vermeye niyetli Evren. Aman diyeyim yan basmayın ;)

Sadece gönül gözünüz değil, akıl ve mantık melekeleriniz de açık olsun. Malum önümüzde Venüs retrosu var: ortaklıklar ilişkiler açısından gökyüzü pür’u pak değil unutmayın ;) Tadından yenmez zannettiğiniz şey ağulu bir acıya dönüşmesin sonra. Konuyla ilgili ayrıntıları Venüs retrosu değerlendirme yazımda vereceğim.

Yeniaydan en çok Boğa, Başak ve Oğlak burçlarının 14 – 20 dereceleri arasında doğmuş olanlar ile bu dereceler arasında kişisel gezegenleri olanlar faydalanacak. Balık, Yengeç ve Akrep burçlarının 14 – 20 dereceleri arasında doğan ya da kişisel gezegeni olanlar da çok avantajlı fırsatlara açık olacaklar.

Diğer grup burçlar da Başak, Akrep ve Oğlak burçlarının haritasında düştüğü alan konularınca fırsatlara açık olacaklar tabi. İlla toprak ya da su grubu olmanız gerekmez. Başak burcunun düştüğü alan ve açılar nispetinde diğer burçlar da faydalanabilirler bu göksel konumdan.

Hepinize bol farkındalıklı yeniaylar olsun

Sevgilerimle

 

“9 Eylül 2018 Başak Burcunda Yeniay” üzerine 4 düşünce

  1. Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.
    Genel olarak yeniaylar veya dolunaylar ile etkide olan gezegenler varsa o gezegenlerin doğasına göre mi yorum yapmak gerekir?

    1. Çok teşekkür ederim. Evet Güniz hanım. Gerilimli açılar problemin varlığına işaret ederler. Olumlu açılar ve bazı kavuşumlar da şans ve ilerleme sağlayabilirler. Bu nedenle açılar dikkatle incelenmeli. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =