7 Kasım 2018 Akrep Burcunda Yeniay

7 Kasım 2018 Merkür gününde 19:03 civarı 15°Akrep burcunda yeniay gerçekleşecek. Bir yıldır Akrep burcunda seyreden Jüpiter, yeniay ile birlikte yolculuğunu tamamlayacak.  Bir önceki gün akşam saatlerinde hem Uranüs’ün hem de Kuzey Ay Düğümü burç geçişi de gerçekleşecek.

Anın haritasına göre yeniay 6.evde gerçekleşiyor. Yöneticisi Mars ile kare açı kuruyor yeniay. Diğer yöneticisi Pluto ile altmışlık, Neptün ile trine açıda. Zuben elgenubi sabit yıldızı kavuşumlu yeniayda İkizler burcu yükseliyor. Merkür’ün konumu pek parlak olmamakla birlikte Antares le kavuşuma doğru ilerlemekte.

Tutsak olmak mı istiyoruz? Yoksa özgür olmak mı?

Başarmak, kazanmak, haklı olmak elbette hepimizin isteyeceği şeyler. Ancak şu var ki: her zaman kazanamayız, her zaman başarılı olamayız, keza her zaman haklı olamayız.

İşte tam da böyle zamanlarda olmadığını/olduramadığımızı kabul etmek gerek. Bu kabulleniş hali ikinci aşamada nedenleri sorgulamaya götürecektir bizleri. Kabullenemediğimizde, durumu tırmandırabiliriz değil mi? Ya da kazanmak için her şeyi yapabiliriz.

Asya’da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır. Bir hindistan cevizi oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır. Hindistan cevizinin altına ince bir yarık açılır ve oradan içine tatlı bir yiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı kadar bir büyüklüktedir, yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz.

Maymun tatlının kokusunu alır ve yiyeceği kavrar ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkartması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkamaz. Avcılar geldiğinde maymun çılgına döner ama kaçamaz. Aslında maymunu tutsak eden bir şey yoktur. Onu sadece kendi bağımlılığının gücü tutsak etmiştir.

Yapması gereken tek şey elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür.

Bizi tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Tüm yapmamız gereken, elimizi açıp benliğimizi ve bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla özgür olmaktır.

Çok dallandırıp budaklanmadan kısa bir hikayeyle başlamak istedim değerlendirme yazıma. Evet Neptün Pluto açıları çok olumlu bağlantılar kuruyor. Keza Akrep burcundan çıkmaya hazırlanan Jüpiter 6 Kasım’da Yengeç burcuna geçen Kuzey Ay Düğümü ile trine açıda.

Bir şeyler olmayabilir, istediğiniz gibi gerçekleşmeyebilir, zihinsel huzursuzluklar ya da sorgulamalar yaşanabilir. Tam bu noktada kapana kısılıp tutsak olan maymun konumunda mı kalacağız? yoksa hindistan cevizinin içindekini bırakmayı göze mi alacağız? Esas mesele bu.

Tuzağa çekilmeyin, ne pahasına olursa olsun demeyin. Akrep dönüşüm demektir. İçindeki negatifi fark et! Seni tuzağa çeken alışkanlığını fark et! İşine yaramayanı fark et! Bağımlılığını fark et!

Fark edebilenler açısından bambaşka bir yeniay var önümüzde. Ay Düğümü Yengeç burcunda ve etiketlerle ilgilenmeyi bırak, insan olduğunu hatırla, herkesin insan olduğunu hatırla diyor. Jüpiter Akrep burcunda gücünü bu doğrultuda kullan diyor.

Yoğun gezegen geçişliğinden ve birçok değerlendirme yazısı hazırladığımdan mütevellit kısaca değindim yeniaya. Sizi tuzağa çeken ve avuç içinde sımsıkı kavradığınız ne? Haydi hep birlikte bunu fark edelim. Gerisini Evren yoluna koyacaktır.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − five =