6 Mart 2019 Balık Burcunda Yeniay

Uranüs Boğa burcu geçişinden hemen saatler sonra Balık burcunda, Merkür retrolu bir yeniay yaşayacağız. 6 Mart akşam saatlerinde gerçekleşecek olan yeniay, bir parça geri çekilme etkisi ile birlikte hayalleri, ilhamı, esin duygusunu uyandırabilecek nitelik taşıyor. Çok kıymetli bir zaman dilimi içerisindeyiz. Bu sadece her ayda gerçekleşen bir yeniay değil yedi yıllık bir periyodun başlangıcı aslında. Doğru yerden bir başlangıç yapma konusunda da epey destekleyici.

Zaman plağını geriye sarıyor. Uranüs geçişine eşlik eden Retro Merkür; oyun başlamadan evvel yapılacak gözden geçirmenin, daha sonra sergilenecek oyunun kalitesi üzerindeki etkilerine dikkat çekmeye çalışıyor. Geri çekilme zamanlarındayız. Geri çekilme derken; kendini bir odaya kapatmaktan ya da her şeyden elini eteğini çekmekten bahsetmiyorum elbette.

Yeniaylar yeni başlangıçların ya da herhangi bir girişimin netleşmesi ve başlatılması konusunda destekleyici enerjiler taşırlar. Bu yeniay da aynı nitelikte. Fakat somut adımlar ve başlangıçlardan ziyade daha çok içsel anlamdaki yeni başlangıçlar konusunda destekleyici.  Merkür, bulunabileceği en problemli konumda, üstüne bir de retroda olduğundan algı bulanıklığı, yanlış anlaşılmalar, hatalı değerlendirmelere zemin hazırlayacak bir seviyede çalışıyor. Özellikle ay boyunca yeni oluşan olay ya da durumlarla ilgili kanılara varmada yanılgı taşıyabilir.

Ancak bazı durumlar vardır ki, öyle ya da böyle bir karara varılmalı, bir fırsat değerlendirilmelidir; işte böyle durumlarda iyi düşünmeli, veri toplamalı, gerekirse bir bilene danışılmalı ki doğru verilebilsin.

Balık yeniayı etkilerine gelirsek:

Küçük şeyler…  Yaşamın içinde rutine binmiş, kendisi küçük ama etkisi büyük olan alışkanlıklar ya da olmazsa olmazlarımızdan olan küçük şeylere dikkat etme zamanlarındayız. Tuz mesela: bir yemeğin yapı taşı değildir ama yemeği lezzetlendiren bir çeşnidir.  O küçücük çeşninin dozunu ayarlayamadığınızda koca bir tencere yemeği heba edebilirsiniz.

Yaşamın içindeki küçük şeyler de tıpkı tuz örneğindeki gibi yaşamı tatlandıran ya da acılaştıran faktörler olarak çalışır. Önemini kavramadığımız küçük bir şey kimi zaman hayat kurtarıcı olabilecekken, önemini abarttığımız bir şey de yaşamı daha içinden çıkılmaz bir hale getirebilir.

‘’Küçük şeylere hakkını verin. Küçük şeylere hakkını vermek, yaşama hakkını vermektir.”  Der Üstün Dökmen

En başta da değindiğim gibi inanılmaz kıymetli bir zaman diliminde, inanılmaz kıymetli bir yeniaya şahitlik edeceğiz.  Rahatsız olduklarımız daha çok gözümüze batmaya, görmediklerimiz belirginleşmeye başlayacak. Kimimiz eş/dost/akraba/kardeş deneyimlerini  ilgilendiren alanda huzursuzluklar hissedecek, kimimiz misal iş ortağıyla deneyimlerinde. Bir şekilde birilerinin de dahil olduğu alanlardaki var olan huzursuzluklar daha fark edilir olacak gibi.

Huzursuzluk ve huzursuzluğun dışarı yansıma biçimi her birimizde farklıdır. Çünkü herkesin reaksiyonu farklıdır. Kimi kızar sinirlenir, kimi ağlar, kimi içine kapanır, kimi intikam almaya çalışır, kimi kendine zaman tanır gibi gibi… Huzursuzluklar dolayısıyla eğilimli olduğunuz reaksiyon neyse önce onu bir şekilde sağaltın, bastırmayın.

Kızdın mı? Kız! ama kızgınlıkta uzun süre kalma

Üzüldün mü? Ağla! ama uzun süre ağlamaklı olma

Sağaltma aşamasında uzun süre takılır, kendimizi bilemeye devam edersek, esas mesajı kaçırır ve bu kıymetli zamanları da harcamış oluruz.

Yeniay Merkür retrosuyla birlikte içsel bir sağaltım fırsatı tanıyor sanki bizlere.  Rahatsızlıklarının ve nedenlerinin sorumluluğunu alabilir ‘’hangi davranışım buna zemin hazırlıyor’’ sorusunu dürüstçe kendimize yöneltebilir ve cevapları eğmeden, bükmeden dürüstçe kendimize verebilirsek yeniay enerjisinden daha kuvvetli yararlanabiliriz.

Küçük şeylerin önemini fark etme zamanlarındayız. Kendimize söylediğimiz yalanlar, kendi kendimize ürettiğimiz gerekçeler, içimizi tüketen gerekliliklerle ilgili düzenleme yapmak için işte size altın bir fırsat. Hayat bir yemekse o yemeğin tadını bozan etmenleri eleme vaktidir şimdi. Kurban/kurtarıcı modelleri – feda etme gereksinimleri temalı konuları dikkatle inceleyin derim. Heybelerimizi yoklayalım, geçmişten bu ana sızan konuları tekrar gözden geçirip gerekli düzenlemeleri yapmak için koskoca bir ay var önümüzde.

İnsan, kendine yalan söyleme konusunda bir başkasından daha ustadır. Nedenleri farklı olsa da bu tuzağa hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde çekilmişizdir. Bu yeniay kendimize uydurduğumuz yalanları fark etmeye niyet edelim. İstediğimiz kadar ”ben şuyum, ben buyum” diye pozu takınalım, alt beynimizdeki veri neyse oyuz. Sandıklarımız, dışarıya göstermeye çalıştıklarımız, varsaydıklarımız değil.

Aslında çoğumuz gerçekte ne olduğumuzu, gerçekte neye ihtiyacımız olduğunu, kendimizi baltayanın ne olduğunu biliyoruz. En çok yargıladıklarımız, en direndiklerimiz, önemini kavramadıklarımız aslında ne olduğumuzun işaretlerini vermiyor mu?

O halde bu yeniay bir projeyi başlatmaktan ziyade, içimizle dışımızı birlemeye çalışmak, en azından bu dönüşümü başlatmak ilk amacımız olsun. Evren eş zamanlı kavramlar taşıyorsa bu dönem hayat sahnenize, konuya ehemmiyetler yaklaşın, tesadüf demeyin derim. Geçmişten bu güne sızan ve tıkanıklık yaratan küçük işaretler taşıyabilir Evren. Bu aşamada Merkür retro değerlendirmemi tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Bknz: Bir Değişik Retro Merkür Değerlendirmesi

Uranüs Nisan ayı itibariyle her birimizin alışkanlık olarak devam ettirdiği programlanmış davranış ve eğilimlerini incelemeye olanak sağlayacak gelişmeler taşıyacak hayat sahnemize. Bilinçsiz olduğumuz alışkanlıklarımızı, direnç gösterdiklerimizi, esnemediğimiz durumları ortaya çıkaracak.

Bizim burada yapacağımız, girişimlerimizin sonuçsuz kalmasına neden olan, bireysel alışkanlıklarımızı fark etmek ve bu alışkanlığı edinmemize neden olan şartlanmaları tespit etmek. Ne kadar bilinçli bir şekilde yaklaşırsak bir konuya, şartlanmalardan o denli bağımsız oluruz.  İşte o zaman kaynağından şifa başlar :)

Uranüs’ün amacı, işlevini yitirmiş olan şeyi parçalamaktır. Bu nedenle enerjisi biraz dengesizdir diyebilirim. Bizler tutunmayı seven varlıklar olduğumuzdan, Uranüs enerjisini pek sevimli bulmayız. Bırakmayı sevmeyiz çünkü. 

Ancak Uranüs’ün enerjisini dengesizleştiren iki önemli şey vardır:

  • yeni dönem enerjiye uyum sağlayamayıp, direnmek
  • ve sorunu hep dışarıda aramaktır.

Zaten Boğa enerjisi sabit olduğundan, 8 yıllık dönem içinde karşılaştığımız olay ve durumlara esneklikle yaklaşmak Uranüs enerjisini dengelemek adına önemli olacaktır. Zira Uranüs’ün yıkıcı enerjisi en çok direnç gösterildiğinde ortaya çıkar.

Evren değişiyor, doğa değişiyor, insanlar değişiyor. Tüm yapılar insanlar için kuruluyor. İnsan değiştiği zaman, bir önceki zaman diliminde kurulmuş bir yapı da güncelleme gerektiriyor. Güncellemeye direnen yapı ise belli bir süre sonra mutlaka işlevini yitiriyor.

Bu yeniay işlevsel olanla olmayanın ayrımını yapmak için iyi bir zaman. İşlevini yitirmiş şeyleri tespit etmek için iyi bir zaman. Yıkılması gerekeni görmek için iyi bir zaman. Eğer kendinizle görülmemiş bir hesabınız varsa Nisan gelmeden çözmeye odaklanırsanız kendinize çok büyük bir iyilik etmiş olursunuz.

Yeniay Neptünyen bir yeniay olduğundan Merkür, Venüs ve Mars kombinleri çok olumlu olmadığından, tüm bunları tek başınıza halletmede eksik kalabilir, tıkanıklar yaşayabilir, hatalı yargılarda bulunabilirsiniz. Yardım almaktan çekinmeyin. Psikoterapiden tutun, Astrolojik danışmanlık hatta emin bir dosttan yardım almak şeklinde olabilir. Ne yaparsanız yapın ama bu ayı boş geçmeyin.

Evet yeniay değişken grup burçlarını(Balık – Başak – İkizler – Yay) yanılgılara bir parça daha meyilli olarak etkileyebilir. Ancak Yengeç, Akrep, Oğlak ve Boğa burçları nispeten daha kolay geçişler yapabilirler yeniay etkisiyle. Her ne kadar yeniay Balık burcunun 15°’sinde (ikinci dekanat) doğacak olsa da bu burçların tüm dekanında doğmuş kişiler ya da ilgili burçların tüm derecelerinde gezegeni olanlar için geçerli olabilir yeniay.

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 5 =