Ressam Seher Demirci

21 Ocak 2019 Aslan Burcunda Tam Ay Tutulması

Üst Kısım Görseli: Ressam Seher Demirci

21 Ocak Pazartesi sabahı 08:13 civarı 0°Aslan burcunda bir tam Ay tutulması gerçekleşecek. 134 numaralı Saros serisine ait olan tutulma, 2017 yılında başlayan ve Aslan/Kova ekseninde gerçekleşen tutulmaların sonuncu olarak, iki yıllık tutulma periyodunu kapatacak.  Yaklaşık olarak sekiz yıl kadar daha bu eksende tutulma gerçekleşmeyecek.

134 numaralı saros serisine ait bir önceki tutulma 9 Ocak 2001 yılında Yengeç burcunda gerçekleşmişti. Yarın gerçekleşecek olan tutulum tüm Amerika kıtasını kapsamakla birlikte, ülkemiz sınırları da kısmen izdüşümünde kaldığından gözlemlenebilir nitelikte olacak.

Tutulum 06:30 civarında başlayacak. Tam tutulma ise 07:40 gibi gerçekleşecek. Ülkemizin her yerinden yaklaşık bu saatlerde, batı ufku tarafında tutulma görülebilecek. Aynı saatlerde güney-doğu yönünde Venüs ve Jüpiter kavuşumunu da görebilirsiniz. 21 Ocak sabahı bir nevi göksel bir şölene sahnelik edecek.

Aslan burcunun ilk dekanında gerçekleşen Ay tutulmaları, ülkeler arası ilişkiler ile ülke liderlerinin durumlarındaki değişimleri temsil etmesiyle ünlüdür. Ülkeler arası ilişkilerde değişimler ile bu ilişkilerde kırılmaya müsait koşullar taşıyan kollektif etkilere şahitlik edebiliriz.

Ankara merkezli anın haritasında 2°51′ Kova burcu yükseliyor. Tutulum 6.evin çıkış noktasında, Alçalan derecesiyle kavuşum yapıyor. Satürn, Pluto, Merkür Oğlak burcunda; Güneş de Kova burcunda. Bu dört gezegen 12.evi paylaşıyor ve Pluto, Merkür de Ay ile karşıtlık kuruyor. Tutulum 12.ev konularını aktifleştirecek gibi görünmekte. Venüs, Jüpiter ve Neptün Ay’a 135°’lik açılarla bağlanmış. Koç burcunun son derecelerinde seyreden Uranüs, hem tutulumu hem de 12.evde yerleşmiş diğer gezegen karşıtlıklarını T-kareye çeviriyor.

”Aşırılık yolu bilgelik sarayına götürür.” der William Blake 

Tutulum, rahatsızlıkları, dalgalanmaları, değişiklikleri, tahammülsüzlüğü, isyan yaratan konu ve kavramları gündeme getiriyor. 2016 yılı yaz aylarından bu yana hayatımızda etkili olan kavramlarla ilgili bir sonuçlanma sürecine giriyoruz. Uranüs apeks gezegen ve Koç burcunun kritik derecelerinde olduğundan gerilimli çalışıyor.

Bir şeylerden rahatsız olabilirsiniz

Bıkkınlık hissedebilirsiniz

Sınırlayan kavram, koşul ve ilişkileri yıkmak isteyebilirsiniz

Normal dışı olaylarla karşılaşabilirsiniz gibi gibi etkiler söz konusu olabilir.

Esasen tutulumda, yoğun T-kareler çalıştığında ve işin içine Uranüs karıştığında ”beklenmeyeni bekle” temalı olaylar çok olur. Diğer yandan 135°’lik açılar da gerilimli enerjiler taşıyabilir. Ancak ben bu tutulumu, dönüştürücü özellik taşıyan oldukça olumlu bir tutulum olarak değerlendiriyorum. Tabi bireysel anlamda bu söylediğim. 

Bir kere tutulum, her türlü aşırılığı tetikleyen olay ve kavramları sonuçlandıracak. Sofralarımıza gelen sonuçlar, istemediğimiz ya da beklemediğimiz tarzda olabilir ve ufaktan isyan duygusu yaratabilir.

Düşünmeden kararlar almak, aşırı risk içeren davranışlarımızı dengelemeye çalışmak ve mümkün olduğunca gerçekçi düşünmek gereken zamanlardayız.

Bu bir değişim döngüsü tutulmasıdır arkadaşlar. Uranüs’ün Koç burcundan eşlik ettiği son tutulum olacak.

Uranüs’ün amacı bilincin var olan sınırlı algısından özgürleştirmektir. İçinizde isyan duygusu yaratan ve neden olmuyor? dedirten şeyler mi yaşıyorsunuz? İsyan etmek istiyorsanız edin ama isyanda kalmayın arkadaşlar. İnsan çoğu kez karşılaştığı beklenmeyen durum ve sonuçlarının kaynağını dışarıda arama tuzağına çekilir. Zannederiz ki: o öyle yapmasaydı böyle olmazdı, şu şöyle olsaydı sonuç bu olmazdı gibi gibi… O yüzdendir müspet sonuçtaki payını herkes kabul eder de menfiyi kimse kabullenmek istemez. Hades’in tutulum anındaki pozisyonu biraz bu yönde çalışacak gibi görünüyor.

Gel gelelim, bizim yaşamımızı da ilgilendiren bir durum, içine bizim katılım sağladığımız halde bizden bağımsız olamaz. Uranüs tutulma etkisiyle projektörü zihinsel yeteneklerimize, alışkanlıklarımıza tutarak, sonuçlara ortam yatan alışkanlıklarımızı masaya yatırma konusunda destek veriyor. Kısıtlama veya aşkınlık? Hangisi? Davranışlarınızın kısıtlanmışlıkla mı yoksa aşkınlıkla mı ilişkisi var işte bunu tespit etmemiz gerekli.

Bunu tespit etme konusunda Merkür’ün pozisyonu birkaç gün müsait değil. 25 Ocak itibariyle Merkür Kova burcuna geçecek ve nispeten daha iyi enerjiler taşıyacak. Şuan kafa karışıklığı, tanımlayamama sorunları yaratan görünüm, 25 Ocak sonrası daha iyi konfigürasyonlar kuracak.

Vulcanus ve Astraea’nın tutulma etkileri içinde bulunduğunuz durumun neden sonuç ilişkisini kurarken dürüst olmanın ve haklıya hakkını vermenin önemini vurguluyor.

Mars Satürn karesi, isteklilik, eylem ve başlangıçlar konusunda bir parça baskı ya da kısıtlama yaratabilir. Bu noktada geçmiş tecrübelerimize bir göz gezdirip, eylem biçimimiz üzerinde düşünebilir, aynı tepkileri vermek ile farklı yollar arasındaki ayrımı daha net görebiliriz. Bu noktada Urania’nın Mars ile kavuşumu görmezden geldiklerimiz ile önemini abarttıklarımız konusunda Satürnyen dersler getirebilir. Korkularımızı fark ederek üstüne gitmeyi; dürtüselliği kontrol edebilmeyi öğreten farkındalıklara  hazır olun derim şimdiden.

Dışsal koşullardan özgürleşmek yeterli değil. O koşulları nasıl yarattık? Hangi davranışlarımız bu koşulları hayatımıza çekti? Hangi düşüncelerle bu alt yapıyı oluşturduk? Bunlara biraz kafa yormamız gerekecek. Hayatımızda değişikler yapmak, düşünme biçimimizde dönüşüm yapmak, eski alışkanlık ya da şartlanmalardan özgürleşmek tutulum enerjisiyle daha kolay olacak.

Sağlıklı öz saygı geliştirmek tutulmanın ana teması. Şişirilmiş yanlarımızı törpüleme; zaaf ve zayıflıklarımızı güçlendirme zamanıdır şimdi. İlerleme getirmeyen, acı veren, olduğumuz yere çakılmaya neden olan şeyleri eleme ve bırakma vaktidir. Kendimizi sevme vakti, değerimizi fark etme vaktidir.

Bunun için ilk adım, yanılgılarımızı fark etmek, şişkinliklerimizi görmeye çalışmaktır. Bunları fark etmeden iyileşemeyiz. İyileşmenin ilk yolu, önce hastalığı kabul etmekle başlar.

Zaten uzun süredir bu fark ediş hali içindeyseniz de yeni girişimleri başlatmak, alt yapı kurmak ya da oluşturulmuş yeni fikir ve projeleri hayat geçirmek için de çok özel günler var önünüzde. Aradığınız enerjileri, tutulma fazlasıyla hayatınıza taşıyacaktır.

Tutulma ateş ve hava gruplarının (koç, aslan, yay, ikizler, terazi, kova) tüm dekanında doğmuş kişiler ile bu burçlarda kişisel gezegeni olanlara epey destekleyici katkı saylayacak. Tutulma süresi ve tutulum anındaki gezegen konfigürasyonları, etkisinin bir yıl gibi bir süre olabileceğini göstermekte. Aynı zamanda Ocak ayı hem iki tutulmaya eşlik etmesi hem de gezegenlerin enerjisini tam gaz çalıştırdığı pozisyonlarda olmaları sebebiyle, en iyi ve en verimli aylardan biri. Bu verim Şubat ayında da devam edecek.

16 – 21 Ocak arası doğumlu Oğlaklar

21 – 26 Ocak arası doğumlu Kovalar

16 – 21 Mart arası doğumlu Balıklar

21 – 26 Mart arası doğumlu Koçlar

17 – 22 Mayıs arası doğumlu Boğalar

22 – 27 Mayıs arası doğumlu İkizler

18 – 23 Temmuz arası doğumlu Yengeçler

23 – 27 Temmuz arası doğumlu Aslanlar

19 – 23 Eylül arası doğumlu Başaklar

23 – 29 Eylül arası doğumlu Teraziler

18 – 23 Kasım arası doğumlu Akrepler

23 – 27 Kasım arası doğumlu Yaylar tutulmadan ilk etapta baskın şekilde etkilenecekler. Aynı zamanda Oğlak, Balık, Boğa, Yengeç, Başak ve Akrep burçlarının son beş derecesi içinde kişisel gezegeni olanlar ile Kova, Koç, İkizler, Aslan, Terazi ve Yay burçlarının ilk beş derecesi içinde kişisel gezegenleri olanlar da tutulmadan, bireysel harita göstergelerine göre baskın olarak etki alırlar.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =