2020 Yılı Hakkında Bir Ön Değerlendirme

Üst Kısım Görseli: Su Nilüferleri - Monet

2019 yılının son günlerini yaşadığımız süreç kapanışa geçiyor ve oldukça önemli olan 2020 yılına hazırlanıyoruz. 2019 yılı Venüs ve Mars retrolarının olmamasından dolayı kolay bir yıl gibi görülse de Satürn Pluto’nun yakın seyretmesi ve Jüpiter Yay konfigürasyonlarından dolayı zor diyebileceğimiz bir yıldı.

2020 yılı ise 6 tutulmayı birden ağırlayan bir yıl. Bu da yılın çok yoğun geçeceğinin göstergesi olması yanında Ay Düğümlerinin ve Satürn’ün burç değiştirmesi ile birbirinden çok farklı alanlarda bitiş ve başlangıçlar taşıdığının göstergesi gibi. Normal ve düzenli yıllarda iki Ay, iki Güneş tutulması olmak üzere toplam dört tutulma yaşanır. Bazı yıllarda bu sayı beşe çıkabilir. Ancak altı adet tutulma nadir yıllarda görülür. Mesela 2011 yılı tıpkı 2020 yılı gibi altı tutulmayı ağırlamıştı.

Önümüzdeki altı tutulmanın dördü Ay tutulması, iki tanesi de Güneş tutulması olacak. Aynı zamanda düğümler eksen değiştirdiğinden, tutulumlar Yengeç/Oğlak aksında başlayıp, İkizler/Yay ekseninde devam edecek.

Tutulum zamanları şöyle:

10 Ocak 2020 144 Saros seri nolu 20°Yengeç Burcunda Ay Tutulması

5 Haziran 2020 111 Saros seri nolu 15°Yay Burcunda Ay Tutulması

21 Haziran 2020 137 Saros seri nolu 0°Yengeç burcunda Güneş Tutulması

5 Temmuz 2020 149 Saros seri nolu 13°Oğlak Burcunda Ay Tutulması

30 Kasım 2020 116 Saros seri nolu 8°İkizler Burcunda Ay Tutulması

14 Aralık 2020 142 Saros seri nolu 23°Yay Burcunda Güneş Tutulması

Senenin ilk yarısındaki ilk iki tutulum Ay tutulması. Ay tutulmalarıyla başlayan yıllar, Güneş tutulmasıyla başlayan yıllara oranla daha çok başlangıçlar yerine tamamlanmaları, kapanışları hızlandırırlar. 10 Ocak 2020’de ki Ay tutulması, Satürn Pluto kavuşumuna karşıt bir noktada gerçekleşiyor. Ayrıca Jüpiter GAD ile tam kavuşum yapmış durumda.  Hem tutulum tetiklemesi hem de Satürn ve Pluto’nun derece olarak birbirine yakın olması, kavuşum enerjisini Ocak ayı geneline yayacak diyebilirim.

Kolektif bazda, dünya elbette zorlu bir dönemeçte. Bunu tespit etmek için Astrolog olmaya gerek yok. Ancak bireysel bazda 2020 yılı o kadar ürkütücü değil. Zira 25 yaşına gelmiş ya da aşmış çoğu kişi Transit Satürn natal Pluto kavuşumunu yaşamıştır. 60 yaşına gelmiş ya da  geçmiş bir insan da ikinci kez bu kavuşumu yaşamıştır.  Benzer temaları çalıştırır bu dönem.  Kavuşum Güney Düğüm tarafında olduğundan neyi bırakmak durumunda olduğunuzu iyi kavramaya çalışın sadece. Çünkü bıraktıracak… Bırakmayana ise anladığı dille bıraktıracak. Eğer kendinizi güncellemeye hazırsanız, günün getirdiklerine uyumlanmaya gönlünüz varsa korkacak bir şey de yoktur. Ancak inadım inat bir yapınız varsa işte o zaman bu kavuşum hakikaten zorlar.

Diğer önemli olay Satürn’ün kısa süre de olsa burç değiştirmesi. Satürn, 22 Mart 2020’de Kova burcuna girerek, 2 Temmuz 2020’ye kadar 0° ve 1° dereceleri tarayacak. 2 Temmuz’da Satürn Oğlak’taki krallığına tekrar dönerek:

‘’gittim sandınız di mi? Yok öyle yağma, azcık ortadan kaybolup bakayım kim nerede kalmış’’ dedimdi diyecek.

Bu noktada Solar ya da Lunar dönüşü 22 Mart 2020 ile 13 Mayıs 2020 arasında olanlar açısından  nispeten daha rahat ve hakedişlerin alınacağı bir sene olabilir.

İkinci tutulum 5 Haziran 2020’de gerçekleşecek ve yine Ay tutulması olacak. Bu tutuluma yine tutulumun karşıt burcundaki bir Venüs retrosu eşlik ederken, Jüpiter ve Pluto da Oğlak burcunda kavuşacak. Retro ve Jüpiter Pluto kavuşumu 21 Haziran tutulmasında da oldukça etkin pozisyonda olacak.

Venüs İkizler burcunda ve Kuzeyli tutulumların tarafında Retro yapacak 2020 yılında. Bu geri seyir esnasında Düğümlerle etkileşimde kalarak, düğümlerin Antares – Alderbaran hattını tarayacak.  13 Mayıs – 25 Haziran 2020 arası Venüs Retroda olacak. Retro hareketten İlk etapta Teraziler, Boğalar ve Balıklar olmak üzere; Yaylar, İkizler ve Başaklar da etki alacaklar arasında.

Yengeç/Oğlak aksında gerçekleşen tutulumların sonuncusu 5 Temmuz tarihinde Vega sabit yıldızına çok yakın bir noktada gerçekleşecek ve tutuluma, Kova burcundan tekrar Oğlak burcuna giren Satürn de eşlik edecek.

2020 yılı bol retrolu bir yıl olacağından Mars da kervana katılacak tabi. Yılın yarısını Koç burcunda geçirecek olan Mars 28 Haziran’da Koç burcuna giriş yapacak. 9 Eylül – 14 Kasım 2020 arasında retroda kalarak, Koç burcunu 7 Ocak 2021’de terk edecek. Tüm bu Koç burcu seyri Kuzey yarım küreyi tarayacak arkadaşlar. Bu esnada Biten Kaitos yaklaşık 3 kere Mars tarafından hem de Jüpiter tarafından taranacak!

Bu nedenle 2020 yılının ikinci yarısı kolektif anlamda ve ülkeler arası ilişkileri yoğun olarak etkileyecek. Jüpiter, Satürn, Pluto kavuşumunu, Mars Koç burcundan, üstelik Eylül Ekim ve Kasım aylarında Retro olarak kareleyecek. Bölge olarak Orta Doğu bölgesi, Avrupa kıtası ülkeleri bu retrodan en çok etkilenecekler bölgelerde başı çekiyor.

Bireysel olarak ele alırsak: Koç, Akrep ve Oğlaklar başta olmak üzere; Yengeç, Terazi ve Boğalar da bu Mars döngüsünden etki alacaklar.

30 Kasım Tutulması yine bir Ay tutulması ve Mars’ın  durağan da çalıştığı bir tutulum olacak.

Son tutulum ise 14 Aralık 2020’de 23°Yay burcunda ve TAM Güneş tutulması olacak arkadaşlar.

2020 yılı başka yıllara benzemeyen dönüştürücü, değiştirici olarak çoğumuzun hafızalarında kalacak türden bir yıl olacak.

Her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır unutmayın.

Her kötünün içinde bir iyi, her iyinin içinde bir kötü vardır unutmayın.  

Zorlu döngüler her daim var olmuştur, her zorlu döngü zamanı geldiğinde sona ermiştir. Farkındalığımızı yüksek tuttuğumuz oranda kolaylıkla yönetebileceğimiz bir süreç var önümüzde arkadaşlar. Bu süreci en doğru şekilde değerlendirmek için evvela 26 Aralık 2019 Oğlak burcunda gerçekleşecek Güneş tutulmasının getirdiklerini iyi değerlendirelim. Hayat derslerimizi kavramaya çalışalım ve artık şu anımıza hizmet etmeyen şartlanmalardan özgürleşmek için adım atalım. Gerisi zaten gelecektir.

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =