Venüs Yengeç Burcunda (7 Ağustos – 6 Eylül 2020)

Uzun süren İkizler burcu seyrinin ardından Venüs, nispeten rahat ettiği Yengeç burcuna geçiş yaptı. 7 Ağustos günü başlayan bu seyir 6 Eylül 2020 gününe değin sürecek. Her ne kadar rahat ettiği burçta desek de Güneş’in önünde seyrettiğini unutmadan hareket etmekte fayda var. Ancak en azından gölge süreci de son bulmuş oluyor böylece.

Venüs Yengeç burcunda yücelim yöneticiliği ile üçlü yöneticiliğe sahip olmasından ve gece yıldızı olmasından dolayı burada doğasının olumlu taraflarını gösterebilecektir. Benim en önem verdiğim kısım 6 Eylül ile burçtan çıkış ve Aslana’a giriş günü. Zira tam da Mars’ın aynı gün 27° Koç burcu üzerinden geri hareketine başlayacağı gölgeli günlerde olması. Sabah yıldızı bir Venüs ve durağan bir Mars. Her iki gezegen de kendi burcunda ya da yüceldiği burçta. Ancak biri durağan ve gölge fazda, diğeri sabah yıldızı pozisyonunda.

Sadece bireysel alanda değil, kolektif etkilerde de dikkat edilmesi gereken günlerde olacağız Eylül ayının ilk haftasında.

Venüs’ün buradaki konumunda odaklanacağımız şey ‘’güvende hissetme’’ duygusu olacaktır. Bu sadece ikili ilişkiler/aile ilişkileri kapsamında değil; içinde bulunduğumuz sürecin getirdiği tedirginliklerin artmasına da bağlı olacağından kolektif alanda güvenlik hissimizi bir parça bozacak ruh halinde olacağımızın göstergesi olabilir.

İlk başta değindiğim gibi odak noktamız güvenlik arkadaşlar. Aidiyet/güvenlik temaları ile ilgili olarak karmik bir ay yaşayacağız.

19 ağustos (Aslan burcu yeniayı ile birlikte) Venüs Chiron karesi

25 – 26 Ağustos Venüs Jüpiter karşıtlığı

27 Ağustos Venüs Neptün üçgeni

29 -30 Ağustos Venüs Pluto karşıtlığı

31 Ağustos – 1 Eylül Venüs Lilith karesi

2 Eylül Venüs Satürn karşıtlığı

4 Eylül Venüs Mars karesi

Tedirginlikler, aidiyet geliştirmekte zorlanma, endişe halleri özellikle Ağustos’un son haftasından itibaren etkili olmaya başlayacak. Bireysel düzlemden değerlendirdiğimde Yengeç semboliklerinin temelindeki prensip şudur:

Doğum anından itibaren anneyle temas kurar ve belli bir sürece gelinceye kadar annemizden besleniriz. Yengeç semboliklerinin beslenme ile yakından ilintisi vardır. Sadece besinsel bir beslenme değil; enerji seviyesindeki alışverişi yani beslenme döngüsünü de temsil eder. Hepimiz kendimizi güvende hissetmeye ihtiyaç duyarız ve belli bir yaşa gelinceye kadar da ebeveyn desteği ile beslenmeyi, güvende hissetme, aidiyet oluşturmayı deneyimleriz. Bu aşama bireyleşme evresine kadar sürer. Bireyleşme evresinde Anne-babadan sağladığımız beslenme, kendi temelimizden beslenmeye doğru evrilir. 

Süreç içinde aidiyet, paylaşım, besleme/beslenme temaları, sahiplenme, sadakat, güvenlik gibi konulardaki temel bozuklukları fark etme ve dönüştürme açısından verimli bir süreç olacağını göstermekte. Evveliyatı çok öncelere dayanan hassasiyetleri güçlendirme ve aşırılıkları fark edip dengeye almak açısından süreçten faydalanabiliriz. Yengeç şefkat dili geliştirmeye yönlendiriyor esasında bizleri. Karşılaştığımız zorluklar aracılığıyla içimizdeki şefkat duygusuyla teması tekrar kurmaya olanak verecek olaylar taşıyacak.

Kolektif düzlemden değerlendirdiğimde süreç, ekonomik olarak gelişmeye başlayan panik duygusunun tetikleneceği yönünde göstergeler mevcut. Eylül ayında başlayacak olan döngüde, yanı başımızdaki ülkelerde yaşanan olaylar ile birlikte ekonomik göstergelerdeki ani değişimler güvenlik duygumuzu bir parça rahatsız edebilir. Ancak Boğa burcundaki Uranüs kendi temelimize dönüp bakmak ve tanımlamalarımızı değiştirmek yönünde enerjiler taşıyor. Dışsal koşullara bağlanmış bir güvence arayışına yapışıp kalmak yerine, ruhsal güvenlik oluşturmak ve mevcut tanımlarımızı revize etme gerekliliğin gündeme getirecek. Yaratım gücümüz, dönüşüm gücümüze sahip çıkmak ve geliştirmekle ilgili karmik durumlar yaşayabiliriz bu anlamda. Kaynaklarınızı doğru değerlendirmek, minimumda yaşamayı sürdürmek önemli olacak.

Sonbahar oldukça sert enerjiler barındırıyor kolektif düzlemde. Venüs Yengeç sürecinde yapılabilecek en iyi şey, Eylül ayında başlayacak Mars retrosuna hazırlanmak amacıyla Yengeç semboliklerini sağlamlaştırmak olacaktır diye düşünüyorum. Toplumsal olarak güvensiz, güvencesiz hissettiğimiz bir sonbahar yaşayacağız. Yapılması gereken mümkün olduğunca kendi temelimizi sağlamlaştırmak ve güvence arayışını dışarıdan sağlamayı bırakmaya çalışmak olmalıdır.

Kaoslar, zor döngüler her daim var olmuştur, olacaktır. Her zorlu döngü , kendi sürecini tamamladığında sona ermiştir. Bize düşense zorlukları daha iyi bir aşamaya geçiş için bir merdiven bir basamak olarak görmektir.

Mars retrosuna ilişkin geniş bir değerlendirme analizi hazırlayacağım ileriki günlerde.

Esen Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 11 =