Venüs Terazi Burcunda

Venüs 14 Ekim itibariyle Terazi burcundaki seyrine başlamış bulunuyor. 7 Kasım günü de buradaki işi bitip, Akrep burcuna girecek. Venüs Boğa ve Terazi burcunda yönetici olmakla birlikte Balık burcunda da yücelim konumundadır. Venüs’ün bu üç burçtan birinde olması ilişkiler, ilişki kurma becerisi ile finansal kazançlar konusunda doğal bir yetenekle birlikte şans da verir.

Dolayısıyla önümüzdeki yaklaşık bir aylık süreç içerisinde, ilişkilerimizde, anlayış, hoşgörü, eşitlik ve adalet duygusu ön planda olacaktır.

Söz konusu esneklik ve uyum yaratmak için çaba göstermek olunca Terazi burcundan daha iyi bir ekip arkadaşı bulamazsınız. Bir yandan hoşgörülü, uyum odaklıyken, diğer yandan, bireysel sınırlarını unutma ve hayır diyememe sorunsalına takılma konusunda meşhurdur Terazi burcu.

Denge yasası gereği her burç zıt eksenindeki burçla yakından ilintilidir. Terazi, esnek, hoşgörülü, adaletli bir o kadar da uyuma odaklı iken, Koç da o denli vurdumduymaz, aklına estiği gibi davranan, karşısındakinin davranış tarzıyla pek alakası olmayan bir tavırdadır. Bu nedenledir ki Terazi – Koç evlilikleri, ilişkileri, ortaklıkları sıklıkla  çıkar karşımıza. Bu, özellikle Venüs prensipleri abartıldığında daha çok belirginleşir.

Tüm çabalarına rağmen aynı esnekliği gösteremeyen hayat ortağını hizaya getirmeye çalışırken, bir adım bile ilerleyemediğini görmekte zorlanır. Çünkü merkezden kaçmıştır Terazi hatunu ya da erkeği. Uyumlu olayım derken, çoktaaaan merkezin dışına kaymaya başlamıştır bile. Hal böyle olunca, devreye bir Merkezcil kuvvetin girmesi elzem olmuştur ki, merkezden kaçan kuvveti tutup, yön vererek tekrar merkeze çeksin.

Merkezkaç Kuvveti: Bir kütle, dairesel bir yörünge üstünde hareket ettiğinde, merkezkaç ve merkezcil kuvvetler ortaya çıkar. Bir ipin ucuna bağlanan taş, bir eksen çevresinde döndürülürse, yörüngeye teğet doğrultuda fırlayıp kaçmaya çalışır. Taşı sürekli olarak yörünge dışına çıkmaya zorlayan bu kuvvete “Merkezkaç kuvveti” denir. Taşın merkezkaç kuvvet etkisinde kalıp uzaklaşmasını önleyen ve onu yörüngede tutan kuvvete ise “Merkezcil kuvvet” denir. Merkezkaç ve Merkezcil kuvvetlerin şiddetleri aynı, yönleri terstir ve her zaman ikisi birlikte bulunur.

Uzun lafın kısası uyumlu olayım derken, bireyselliğimizden ne kadar uzaklaştığımıza bakalım. Kendi hakkına sahip çıkmayı ve eğer yeri geliyorsa, bu uğurda çekişme ve tartışmayı pek sevmez Terazi. Bu nedenle, en ufak bir esintide alevlenen Koç ya da Marsiyen başka bir burç çıkar karşısına. Başkasına gösterdiği adaleti, kendisine de gösterene ve bu uğurda mücadele etmeyi öğrenene dek sürecektir bu karşılaşmalar.

Uzak doğu savaş sanatlarını bilirsiniz. Biz savaş sanatı desek de, bu işin üstadları savunma sporları der buna. Eğitim başlangıcında ilk öğretilen şey kavgayı sen başlatmadır” Ancak başlangıcı başkası yaparsa kendini savun.

Başlatanın enerjisinin yoğunluğuna göre farklı savunma tekniği adım adım öğretilir. Savunma sistemini bilmezsen ne olur? Dayak yersin! Savunma sistemini bilirsen ne olur? Gelen etkiyi uygun savunma derecesiyle kırar, kavgayı bitirirsin. İşte bu yüzden özellikle Venüs Terazi savunma sanatlarını öğrenmeli.

Venüs Terazi:

 • Diplomasiye oldukça meraklıdır. Ancak diplomatik olmakla, başkası olmak arasında kocaman bir çizgi vardır.
 • Seçim durumunda kararsızdır, hepsinden azar azar olsun ister. Ancak karar verememekle hayır diyememek arasında çok kalın bir çizgi vardır.
 • Herkes hoş olsun, düzen bozulmasın ister bu nedenle de suistimale açık bir doğası vardır.
 • Hayata pembe gözlüklerle bakmaya meyillidir. Ancak olumlu düşünmekle, gündüz düşü gören hülyacı olmak arasında kalın bir çizgi vardır
 • Gereğinden fazla uyuma ve gereğinden fazla uzlaşmacılığa meyilli enerjisi vardır. Ancak uyumlu olmakla istismar edilmek arasında kalın bir çizgi vardır.
 • İyi ilişkiler kurmaya odaklanalım ama karşımızdakiler buna odaklı değilse gereksiz çaba göstermeyi bir kenara bırakalım
 • Adil ve iyi niyetli olalım ama kötü niyetlileri de fark edelim ve kendimize yöneltilecek kötü niyete açık kapı bırakmayalım
 • Sevgi ve adalet üzerine temel kuralım ancak kitabında bu kavram olmayanları da sevgiyle terbiye etmeye çalışmayalım
 • Ahlâki değerlere odaklanalım.
 • Anlayış, nezaketle hareket edelim ancak anlayışın bireysel sınırlarımızı talan etmesine de izin vermeyelim
 • işbirliği içinde olalım ama bizimle işbirliği kurmak istemeyenlere de takılıp kalmayalım

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + two =