Venüs Balık Burcunda/İnsan Alemde Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar

Kadın arketipi Venüs, işbirliğini, paylaşımları, güzellik anlayışını, sevgiyi ifade etme gücünü, değer duygusunu, hem kendimizi hem de çevremizdeki insanları mutlu etme şeklimizi ifade eder ve belirler. Mitolojide de Venüs, genç kadın imgesiyle özdeşleştirilmiştir.

Bireysel haritadaki güçlü bir Venüs, kişinin başkalarıyla uyumu ile parayla ilişkisi üzerinde güçlü bir belirleyici olacaktır. Şöyle ki: Venüs Terazi burcu ile Boğa burcunun yöneticisidir. Bununla birlikte Balık burcunun da yücelim yöneticisidir.

Ve Venüs,13 Ocak 2020 itibariyle Balık burcuna giriş yaptı.7 Şubat’a kadar sürecek olan dönemde Venüs Balık etkisi, enerjisini epey hissettirecek. Venüs Balık, sezgilerin dile geldiği zamanlardır; şefkattir,  merhamettir, hassasiyettir, berekettir, samimiyettir, ilhamdır, sanattır.

Venüs Balık deyince elbette akla gelen diğer gösterge Neptün’dür. Hele bir de Neptün’den destek alan bir Venüs varsa haritanızda; kim olursanız olun, ne yaşamış olursanız olun, işler ne kadar kötü gitmiş olursa olsun aşkın o ilahi denen ve kesinlikle herkesin tatması gereken formunu yaşarsınız önünde sonunda. Çünkü hakedişiniz vardır.

7 Şubat’a kadar geçen süre içinde Venüs; Uranüs, Kuzey Ay Düğümü, Jüpiter, Neptün, Satürn, Pluto ile etkileşime geçecek. Son yıllarda Venüs yüceldiği burçlarda transitteyken bu kadar etkili ve destekleyici çalışmamıştı. Çok avantajlı, olumlu geçecek olan bu süreçten maksimum faydalanmaya çalışın derim. Bir benzerini Mart ayında yaşayacak olsak da malum 2020 zor bir yıl.

Uranüs’le: Hep yapmak istediğiniz ama yapamadıklarınızı yapmak için adım atın. Cesaret edemediğinize meyledin, değişik alternatiflere açık olun.

Kuzey Ay Düğümüyle: Hedeflerinizi takip etmek için girişimlerde bulunun, sadece aşina olanı değil, hayatın sunduğu alternatifleri de kucaklamaya çalışın.

Jüpiter’le: Reklam organizasyon, eğitim, öğretim konularına eğilin. Sevgi ilişkilerinizi iyileştirmeye çalışın, bolluk bilincine açın kendinizi, polyannacılık oynamayın elbette ama hayatın güzelliklerini görmeyi deneyin.

Neptün’le: Sanatsal çalışmalarınıza ağırlık verin, hobilerinize zaman ayırın, kendinizi aşkın kollarına bırakın, duygularınızı, hislerinizi kelimelere dökün, şifa alın-şifa verin.

Satürn’le: Jüpiter’le kazandıklarınızı sağlam bir altyapı kurmak için kullanın, varsa bir kıtlık bilinciniz: bunu aşmak için çalışmalar yapın, ilişki yaralarını iyileştirin, tecrübelerinizi tekrar gözden geçirin, sağlam dostluklar/ilişkiler kurmak için ideal günlerde olduğunuzu unutmayın.

Pluto’yla: Gizli hazinelerinizi keşfedin, finansal konularla ilgili girişimler yapın, sezgilerinize kulak verin, miyadı dolmuş duygu, dürtüleri dönüştürün.

Balık her türlü his, duyu, hayaller, zor algılanan vizyonlarla ilişkiliyken; Başak ruhun vücut bulmuş, elle tutulan gözle görülen, kısacası ete kemiğe bürünmüş yanıyla ilişkilidir.

Beden, yani Başak, bedensel aktiviteleri yerine getirmek ve sürekliliğini artırmak için nasıl besine ihtiyaç duyuyorsa; Ruh ve Bilinçaltı yani Balık da varlığını sürdürebilmek için ilhama, arınmaya, bedenin geri çekilmesine ihtiyaç duyar. 

Şu sıralar ruhunuz neye ihtiyaç duyuyor?

-Hadi şimdi onu yapma zamanı!

Ne demiş şair:
Dolu rüzgarla çıkıp ufka giden yelkenli!
Gidişin seçtiğin akşam saatinden belli.
Ömrünün geçtiği sahilden uzaklaştıkça
Ve hayalinde doğan aleme yaklaştıkça,
Dalga kıvrımları ardında büyür tenhalık
Başka bir çerçevedir, git gide dünya artık.
Daldığın mihveri, gittikçe, sarar başka ziya;
Mavidir her taraf, üstün gece, altın derya…

Yol da benzer hem uzun, hem de güzel bir masala
O saatler ki geçer baş başa yıldızlarla.
Lakin az sonra lezîz uyku bir encâma varır;
Hilkatin gördüğü rü’yâ biter, etraf ağarır.
Som gümüşten sular üstünde, giderken ileri
Tâ uzaklarda şafak bir bir açar perdeleri…
Musıkîsiyle bir âlem kesilir çalkantı;
Ve nihayet görünür gök ve deniz saltanatı.

Girdiğin aynada, geçmiş gibi diğer küreye,
Sorma bir saniye, şüpheyle, sakın: “Yol nereye?”
Ayılıp neş’eni yükseltici sarhoşluktan,
Yılma korkunç uçurum zannedilen boşluktan
Duy tabîatte biraz sen de ilâh olduğunu,
Ruh erer varlığının zevkine duymakla bunu.

Çıktığın yolda, bugün, yelken açık, yapyalnız,
Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervasız,
Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar!… İnsan, âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar.

Yahya Kemal BEYATLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + fifteen =