Satürn Oğlak Burcunda

23 Aralık 2014 tarihinde Yay burcuna geçen Satürn, 20 Aralık 2017 itibariyle seyrini tamamlayıp, yöneticisi olduğu Oğlak burcuna geçti. Bu geçişle birlikte başta Yay burcu olmak üzere Balık, İkizler ve Başak burçlarının disiplin dönemi sona ermiş bulunuyor.

Satürn 20 Aralık 2017 ile 17 Aralık 2020 arasında Oğlak burcunda seyredecek. Burada kendi burcunda olduğundan nispeten daha rahat bir dönem olacak. Lakin disiplin vermeye de devam edecek.

Satürn’ün kuru doğası ile Oğlak burcunun kuru ve soğuk doğası tamamen uyum içinde çalışır. Bu nedenle doğasının olumsuz özelliklerini göstermekten ziyade daha olumlu özelliklerini sergilemeye yatkın olur. Üç yıl içerisinde Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak burçlarının yeni üç yıllık disiplin dönemi başlamış oluyor.

Benzer dönemi daha önce 29 Ekim 2009 ile 5 Ekim 2012 yılları arasında yaşamıştık. Satürn o dönem Terazi burcunda seyrediyordu. Oğlak Satürn döneminde de Terazi Satürn dönemine benzerlik gösteren durumlarla karşılaşabiliriz. Özellikle de kendimizi o dönem disipline etmediysek, bu durum oldukça belirginleşebilir.

Son yedi yıllık döngüde enerjimizi kullanma biçimimize göre hak edişlerle karşılaşabiliriz. Hak edişimizin olumlu ya da olumsuz olma sonucunu irademizi kullanma biçimimiz belirler. Çünkü Satürn karmanın gezegenidir.

Her birimiz belli bir potansiyelle geliriz dünyaya ve o potansiyellerle birlikte irademizi kullanma biçimimiz KADER’İ oluşturur bu nettir! Potansiyeller üzerinde bireysel olarak hükmümüz yokken, irade tamamen kontrolümüze verilmiştir. Potansiyel, ilahi Planın bir parçasıdır! İrade bireyin kimliğinin bir parçasıdır!

Satürn zorluktan öte disiplini, kararlılığı, dayanıklılığı simgeleyen hayatın öğretici gücüdür. Yaşattığı kayıplar ve zorluklar aslında öğrenmemiz gereken derslerdir. Satürn hayatımızdaki fazlalıkları ayıklatarak gerçekleri görmemize, korkularımızla yüzleşmemize ve ruhsal yönden gelişmemize yardım eden bir gezegendir.

Transitler aracılığıyla aldığımız etki ile irade gücümüzü kullanmayı, dayanıklılığı ve sabretmeyi öğrenir, etkisi geçtikten sonra ise kısıtlayıcı durumların ve engellerin kaynağının gözümüzde büyüttüğümüz kişiler ve olaylar olduğunu anlar, olgunlaşırız. Kayıpların ve zorlukların nedeni Satürn değil, olayları kendi akışına bırakan rahatlığımız, disiplinsizlik ve iradesizliğimizdir. Satürn’ün getirdiği kayıplar da aslında ihtiyacımız olmayan şeylerdir diyebiliriz.

Akıl, Satürn’den gelir. Ancak buradaki akıl, tamamen dünyevi, maddeye dönük akıldır. Evrenin sınırsız boyutunda madde ve mana ötesindeki akıl değildir burada bahsedilen. Dünya üzerindeki tezahür etmiş gerçekleri düzenlemeye etki eder. Malum söz konusu olan dünya üzerindeki gerçeklerse, Satürn önce o gerçekleri tezahür ettirme şeklinize etki eder.

Olanları ve olacakları inançla, duayla, iyi niyetle düzeltemezsiniz Satürn etkisindeyken. İlk aşama başınıza gelen, sizi köşeye sıkıştıran deneyimlerin size fısıldadığını duyabilmek. İkinci aşama ise fısıldanan şeyden gerekli dersi çıkartarak davranış, düşünce ve yaşayış tarzınızı buna göre düzenlemek ve yaşama böyle devam etmek. Eğer güç kullanma huyunuz varsa, Satürn sizi bu huydan vazgeçirtmeden yakanızı bırakmaz. Vazgeçmeye niyetlendiğinizde de öyle gül döşenmiş yol beklemeyin önünüzde. Diken, taş, kaya her ne varsa önünüze doldurur ki, sebat edin, sabredin, emek verin, tedbirli olun. Öyle kestirmeden başarıya ulaşamazsınız :)

Sorun nerede ise yüzleştirmeden, kabul ettirmeden bırakmaz. Kestirmeden gitmeye niyetli hinlere de bazen oyun oynar. Verdiği dersi alıp almadığınızı sınamak için önünüze yem atar ve sonucunu da genellikle gerilemeye başladığı zamanlarda kucağınıza atıverir :)

Sözünü dinleyene de mükafatı büyüktür. Geriye dönüp baktığınızda, sizi güçlendiren asıl şeyin o sıkıntılar, sınırlamalar, zorluklar olduğunu fark edersiniz. Çünkü o an ki bakış açınızı değiştirdiniz. Satürn sınırlandırır çünkü sizin o alanda bir sınırlandırılmışlık illüzyonunuz var. O illüzyonu size göstermek içindir bütün yaptıkları… Sınırlandırılmışlık illüzyonu buradan gelir, sizin ona bakış açınızdan, yoksa Satürn’ün sizi öldürmek gibi bir niyeti yoktur :)

Evet Satürn Oğlak sürecinde, otoritemize sahip çıkma ile otoritemizi kullanma biçimimiz önem kazanacak. Gerçekten bireysel otoritemizin farkında mıyız? Otoritemizi sahipleniyor muyuz? Yoksa suya sabuna dokunmayım aman diyenlerden miyiz? Otoritemizi, insanları korkutmak ve kontrol altına almak için mi kullanıyoruz? Yoksa etik değerleri yaşatmak için mi? İşte süreç neyin ne olduğunu açıkça gösterecek bize.

Bireysel otorite önemlidir zira sorumluluk almayı sağlar. Otoritemize sahip çıkmamak ise sorumluluk almamaya işarettir. Sahip çıkılmayan otorite ise bir süre sonra suçlamaya iter insanı. Bu nedenle bireysel otoritesine sahip çıkmayıp, suçlama alışkanlığına sahip olanların başı Satürn Oğlak döngüsünde bir parça dertte olacaktır.

Bununla birlikte otoritesini insanları korkutmak, bastırmak, sınıflandırmak için kullananlar da kanımca, başı dertte olan ikinci grup olacaktır.

Süreç içinde dikkat etmemiz gereken ve önem kazanacak konular şöyle:

 • Görev ve sorumlulukların farkındalığı (Bu bir babanın çocuğuna karşı sorumluluğu olabileceği gibi, yaşamak için para kazanma zorunluluğu şeklinde de olabilir. Görev ve sorumluluklarımızın farkına varmak için gözümüzü dört açalım.)
 • Her şeyi iyice düşünüp, inceleyip, hesaplayıp, sakin sakin yapmak. (Acele hareketler, düşünülmeden alınan riskler, hesapsız alınan kararlar geri tepebilir ya da sonuçları hoş olmayabilir.)
 • Toplumla ilişkimizi kabul etmek. (Bir davranışımızın yararlı ya da zararlı olarak başkalarını etkilemesi durumu buna bir örnek olabilir ve bazen bir negatif eylem domino etkisi yaratabilir.)
 • Başarıyı da başarısızlığı da kabul etmek (Başarıya etik yollardan ulaşmak için çalışmak. Lakin başarısızlığı da kabul etmek ve başarısızlığa neden olan kişisel eğilimlerimizi düzeltmek için çalışmak.)
 • Gerçekçi olmak (Dünya boyutu gerçeğinin farkında olmak, ütopik hayal ve hedeflerin peşinden gitmeyi bırakmak.)
 • İrademize hakim olmak (Herhangi bir şeyden uzak durabilmek ya da ondan daha fazla kaçmamak için gereken irade gücünü, kendini kontrol edebilme yeteneğini kazanmak.) – Ethan Kross, “Kendini kontrol etmeye çalıştığın düşüncesi seni motive eder ama bunu bir çeşit baskı olarak görürsen motivasyonunu kaybedersin” der….
 • Tutarlı olmak
 • Sabırlı olmak
 • Çalışmak (Çalışırken, duygusal kimliklerimizi unutmadan, bağ kurduğumuz insanları ihmal etmeden çalışmak. Satürn Oğlakta tembelliği sevmez. Tembellik edip de sınavlarımızı zorlaştırmayalım.)

Her kim olursak olalım bu hususlara dikkat edelim. Eksiklerimizi tamamlayalım, fazlalıklarımızı törpüleyelim, yılmadan çalışalım. Satürn Oğlak sürecinin öğretmek istediği budur.

Gelelim burçlar nasıl etkilenecek kısmına:

— Oğlaklar zaten sorumluluklarının bilincinde olduğundan, o kadar zorlanacaklarını düşünmüyorum. Lakin çalışma ve toplumsal başarılara biraz takıntılı olabilir, bir parça katı tutum içinde olabilirler.

— Koçlar Satürn’den kare alacakları için kendilerini disipline etmek durumunda kalacaklar. Bu anlamda ne çekerlerse acele kararlar vermekten çekeceklerdir.

— Teraziler Satürn’den kare alacakları için kendilerini disipline etmek durumunda kalacaklar. Bu anlamda ne çekerlerse, muhtemelen karar verememekten çekeceklerdir.

— Yengeçler Satürn’den karşıt açı alacakları için kendilerini disipline etmek durumunda kalacaklar. Bu anlamda ne çekerlerse, duygusal kararlar vermekten çekeceklerdir.

Boğa ve Başak burçları oldukça rahatlayacaklar, sağlam ve uzun vadeli fırsatlarla karşılaşacaklar.

Balık ve Akrep burçları da Satürn’den olumlu destek alacaklar.

Sevgilerimle

“Satürn Oğlak Burcunda” üzerine 6 düşünce

  1. Aslan, Kova, İkizler ve Yay burçları Satürn’den tam açı almıyorlar. Bireysel haritada hangi eve düşüyorsa bu burçlar orada disipline edecek durumlarla karşılaşırsınız, ancak çok sıkıcı bir süreç olmaz.

 1. burcum ve yukselenim yengec. ay burcum jupiterim ve saturnum terazi. nasil etki alirim saturn oglaktan

  1. Kararsız kalmak daha çok arada bırakır sizi. Karar verme konusunda biraz pratik yaparsanız, daha hafif geçirebilirsiniz süreyi.

  1. Ezel hanım ani kararlar almaktan, ani hareketlerden ve duygusal kararlardan biraz uzak durabilirseniz ya da kendinizi bu anlamda disipline edebilirseniz rahat bir süreç geçirirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 20 =