Retro Mars Oğlak Burcunda

27 Haziran da Kova burcunda gerilemeye başlayan Mars retro pozisyonunu devam ettiriyor. Bir dolunay ve üç tutulmaya eşlik eden Mars, 13 Ağustos 05:15 civarı Oğlak burcuna girerek, retro hareketini devam ettirecek ve gerileme 27 Ağustos günü saat 17:06 ‘a kadar sürecek. 28 Ağustos günü durağan, sonrasında yavaş yavaş ilerlemeye başlayacak hayırlısıyla. Kapanışı ise 26 Ağustos’ta Balık burcunda gerçekleşecek Dolunaya eşlik ederek yapacak tabi :)

Oğlak burcundaki seyrinde ise 29° ve 28°’leri tarayacak ve 28° 36’ 7” üzerinde durağanlaşıp ileri hareketine başlayacak. Tutulmaların sabitlerde gerçekleşmesi, gökyüzündeki ağır topların çoğunun sabitlerde toplaşmış olması bir çok kişinin hayatındaki temel taşlar üzerinde etkili olmuştur. Nispeten Mars Oğlak geçişini daha olumlu olarak değerlendirsem de adımlarımızı dikkatle atmamız gerekliliğinin halen devam ettiğinin de altını çizmek isterim.

Mars Oğlak burcunda yücelimde aynı zamanda üçlü yöneticiliğe sahiptir. Gezegenler yüceldiği konumlarda temsil ettiği enerjiyi, kendi doğasının özelliklerini daha dengeli bir şekilde ortaya koyarlar. Bu iyi haber. Ancak 29 ve 28 dereceler anaretic dereceler olduğundan yine yine yine kontrollü olunması gereken zamanlarda olmamız gerektiğini işaret ediyor. Anaretic dereceler sonları temsil etmekle birlikte, son anda ortaya çıkan koşullarla mücadele etme gerekliliğini de gündeme getirirler. Sonları, hızlı bitişleri, son dakika değişikliklerini gündeme getirmekle birlikte karmik derecelerdir de diyebiliriz.

11 Eylül’e kadar anaretik derecedeki konumunu koruyacak olan Mars, gölge yönlerini daha çok yansıtmaya meyilli olacak.

Mars’ın yakıcı enerjisi ile Oğlak burcunun soğuk ve katı doğası buluştuğunda, hem olumlu hem de olumsuz olabilecek koşullar belirir. Yaklaşık 11 Eylül’e değin neye nasıl odaklanmamız gerektiğine dair bilgiler vereceğim.

Oğlak burcu geçişi süresince, planlarımız, gelecekle ilgili hedeflerimize odaklanabiliriz. Altyapısını oluşturduğumuz, sağlam zemin üzerine kurduğumuz plan ve hedefler için aksiyon alabiliriz. Ancak hesapsızca girişilmiş işlerde işleyiş ilk etapta iyi gibi görünse de transit sonunda kayıpların çok olduğunu görebilirsiniz.

Bitmemiş işlerimizi yeniden değerlendirmek, kişisel başarılarımız için bazen adım atmak, bazen de mücadele etmek gibi konular için uygun süreçteyiz. Hırs, azim, sabır, inatçılık enerjisi bu dönem artacağından, mücadele gerektiren durumlarda ivme kazanmak çok muhtemel. Somut değerler elde etmek, toplumsal alanda, toplumsal kimlik başarınızı etkileyecek tüm fırsatlar için bu enerjiden yararlanabilirsiniz. Gel-geç işler durumlarla uğraşmak yerine, daha sağlam ve uzun vadeli planlara yönelebilirsiniz.

Ancak dikkat etmek kaydıyla zira Mars oğlakta, toplumsal statüye odaklıdır ve bazen ayarın kaçtığını fark edemeyebilirsiniz.  Eğer enerjimizi dengeleyemezsek, yerinde kullanamaz ve bu yerleşimin enerjileri ile acımasız, kendi çıkarlarına dönük ve yoluna çıkan kim olursa ezip geçen birisi olabiliriz farkında olmadan.

Rekabet içeren ortamlarda, rekabeti tetikleyen işlerle uğraşıyorsanız azami dikkat. Ne olursa olsun bu işi kaptırmayayım diğer kişiyi saf dışı bırakayım derken, etik değerlerden, sizi siz yapan ilkelerinizden, hak ve hukuktan uzaklaşmayın. Belki o ihaleyi alırsınız, belki o projeye seçilirsiniz o konuda bir sorun yok ancak, sizi siz yapan etik değerlerden uzaklaşır, ilmik ilmik dokuduğunuz itibarınızın uzun vadede paçavra olmasına daha da kötüsü bir karmaya daha sebep olabilirsiniz. Alt yapısına bakmaksızın, getirisi-götürüsü hesaplanmaksızın, salt kazanma güdüsüyle savaşmayın. Kazanmanın önündeki engel olan eksiklerinizi tamamlayın, olmayanı var gibi göstermeye çalışmayın!

Gücümüzü kullanma şeklimizden de sorumluyuz. Jüpiter bugün Zuben el genubi sabit yıldızı ile kavuşuyor. 11 Ağustos tutulmasının ardından yaşayacağımız bu kavuşum ve Mars’ın Oğlak anaretik dereceye geçmesi, bugün itibariyle 22 Ağustos’a kadar karamsarlık, tatsızlık, amaçsızlık, boşluk etkisi mücadele etmek gerekebileceğine işaret ediyor. Mars bastırılmış duygularımız üzerinde etkili olacağından, üstü örtülmüş şeylerin üzerindeki perdeyi kaldırabilir, enerjimiz dengesizleşebilir, bastırılmış duygular uyanabilir. Yani gücümüzü tamamen karanlık amaçlar doğrultusunda kullanma riskine karşı uyanık olmakta fayda var.

Unutmayalım Mars Oğlak’ta sabırla ilerlemek, karşımıza çıkabilecek engelleri mücadele ruhumuzla aşabilme konusunda destek verir. ama ne olursa olsun kazanacağım mantığıyla hareket etmeyelim.

İçimizdeki acizi, içimizdeki potansiyel ikiyüzlüyü, içimizde ”intikam isterüüüük” diye bağıran tarafı, yeri geldiğinde etik değerleri hiçe sayabilecek tarafımızı fark edelim. Bu tarafları beslemek değil, kabul ederek iyileştirmek için iyi zamanlardayız. Yang enerjisinin çalıştığı zamanlarda içimizde belki farkında olmadığımız karanlık taraf daha çok fark edilir olur. Bize düşen bu tarafımızı ıslah etmek ve yolculuğumuzu insan kalarak tamamlamaktır.

Para kazanmak istiyorsak, çalışarak da kazanabiliriz, hırsızlık yaparak da…. Yükselmek istiyorsak, adım adım da yükselebiliriz, başkalarının ayağını kaydırarak da…. Seçim bize ait

Amaç, hedefe erişmek değil, erdemli eylemlerle hedefe erişmektir! Bunu sık sık hatırlayalım. ÇAMUR ÇAMURLA YIKANMAZ! SU İLE YIKANIR ;)

  • Azıtmayalım
  • Hırsımızın oyuncağı olmayalım
  • Kin, nefret duygularıyla hareket etmeyelim
  • Değişime ayak diremeyelim

Her şey karşıtını içinde taşır. Enerjinin yükselme veya alçalması durumunda yerini diğerine bırakır. Devamlı hareket halinde olan yin ve yang enerjilerin birbiriyle olan etkileşimi evrende var olan her şeyi yönetir. Değişim bu etkileşimden doğar.

kaybettiğimiz bir işin içinde ve sonunda daha iyi bir işi,

üzüntünün içinde ve sonunda mutluluğu,

gecenin içinde ve sonunda gündüzü,

sıcak ve yaz mevsiminin içinde veya sonunda, soğuk ve kış mevsimini,

olumlu bir olayın içinde ve sonunda olumsuzu

olumsuz bir olayın içinde de olumluyu taşır.

22 Ağustos’a kadar yang enerjisinin oldukça dengesiz büyüdüğü zamanlardan geçeceğiz. Negatif duygular, hırs, manipülasyon, riyakarlık, dolandırıcılık, ikiyüzlülük, kin, intikam, kötü niyet gibi enerjiler çok çalışacak. Önemli işlerin, görüşmelerin ertelenmesi, sürecin sakin geçirilmesi açısından iyi olacaktır. Mümkün olduğunca doğada zaman geçirmeye, hayvanlarla temasta olmaya, kendi içimize dönüp inziva modunda kalmaya özen gösterirsek, kendimizi anlama/tanıma fırsatı bulmanın yanı sıra doğanın işleyişini de daha farklı bakış açısıyla değerlendirebilme şansı buluruz.

Uyanık olun, alıcı olun ve karşılaştığınız her şeyden bir şeyler öğrenmeye çalışın diyor Jüpiter ve asla çelme takarak ilerlemeye ya da kazanmaya meyletmeyin! İşte bu yüzden enerjimizi olayların yönünü değiştirmek için değil, kendimizi yenilemek için kullanalım.

Sevgilerimle

 

“Retro Mars Oğlak Burcunda” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + seven =