Merkür Başak Burcunda (20 Ağustos – 6 Eylül 2020)

20 Ağustos gece saatlerinde Merkür kendi yönettiği, Başak burcuna geçiş yaptı. Buradaki seyri yaklaşık 6 Eylül’e kadar sürecek. Retrolardan sonra hızlanan Merkür, Eylül ayındaki Başak burcu yeniayına eşlik edemeyecek. Fakat hasatları biraz erken alacağız.

6 Eylül’e kadar olan dönemde, ayrıntılar, tizilik isteyen işler, tasnif/sınıflandırma isteyen görevler açısından ideal zamanlar olacak. Başak burcundaki Merkür’ün görevi ayrıştırma yapmaktır. Eylül ayı hasat zamanı dediğimiz türden bir ay. Uzun süredir üzeinde durduğumuz bazı konularla ilgili sonuçlanma zamanı olacak birçoğumuz için.  Süreci etkin değerlendirmek içinse Merkür’ün Başak seyri esnasında neyi doğru yaptığımız ve neyi yanlış yaptığımız üzerinde çalışmaktır. Zira her hasat, bir sonraki hasada tekrar ve etkili bir hazırlık yapma dönemi olarak çalışır.

Ayrıştırma demiştim. İkizler burcunda ve Kova burcunda daha bütünsel yaklaşım sergileyen Merkür, Başak burcunda daha detaya iner.  Detaylar üzerinde sağladığımız denge bizi doğru stratejiler üretmeye ve doğru sonuçlar almaya yönlendirir.

Hasat zamanından baz alırsak: bir çiftçi aldığı ürünün veriminden geriye dönük muhasebe yaparak ürün rekoltesini etkilen şartlar üzerinde çalışır ve o dönem içinde deneyimlediği konularla ilgili yeni bir plan proje üretir. İşte o plan projenin ilk ayağı hasat mevsimiyle başlıyor. Ancak uzun süredir (yaklaşık 2011 yılından bu yana) Neptün’ün Balık burcundaki seyrinin başlangıcıyla, Balık/Başak temaları üzerindeki aşırılıklarımız-düzensizliklerimiz bize Merküryen arızalarımızı gösteriyordu. Bu eylül ayı ile birlikte, Mars’ın da Koç burcundaki 150 derecelik açısıyla uzun süredir üzerinde durduğumuz ve çözüm geliştirmekte ya da doğrusunu bulmakta zorlandığımız konularla ilgili belirleyici olaylarla birlikte çözüm de taşıyor.

Anahtar kelime: doğru ayrıştırmak! Sapla/samanı; yararlı olanla/olmayanı, gerçekle/hayali, olanla/olmayanı… Zira burada doğru ayrıştırmadığımız her şey Terazi bilincinde yanlış bir değer ya da öğreti ile birleşmemize neden olur. Terazi bilincinde birleşilen hatalı bir yargı da Akrep burcunda krizle dönüşüme sebep olabilir.

O nedenle üzerinde çalıştığımız konulara mantıksal yaklaşmak ama çıkarcı olmamak; evrensel yasaları baz alarak hareket etmek ama o yasaları  kendine ve bir başkasına eşit oranda işletmek önem kazanacak. Haklıya vermediğimiz her hak potansiyel bir kriz getirecektir çünkü.

Diğer yandan Başak burcunun karmik bir burç olması hasebiyle transit sürecinde, daha önce algılamada sorun yaşadığımız konularla ilgili de etkili çözümler geliştirebileceğimizi işaret etmekte. 25 – 26 Ağustos günleri Boğa burcunda Uranüs’ten aldığı destek, sıra dışı fikirler üretmede etkin olacak. Toprak grubu ve su grubunun 5° – 15° si arasında gezegenleri olanlar açısından oldukça olumlu bir dönem olabilir.

En kritik gün 30 Ağustos günü olarak göze çarpıyor. Neptün ve düğümlerin gerilimli açısı: olayları kendi gerçekliği içerisinde değil de algılamak istediğimiz gibi algılama riski taşıyor. Neptün’ün gerilimli açıyla bağlandığı zamanlarda iki kere dikkat! Zira potansiyel suistimal getirebilecek durumlarlarla karşılaşabilirsiniz ya da doğru çıkarımı yapmakta zorlanabilirsiniz demekte. Lakin Mars’ın 150°lik açısı da çok geçmeden gerçeği ya da durmun cidiiyetini farkettirmede geç kalmayacaktır arkadaşlar.

Her gezegenin gölge yönü var mı? Elbette Başak burcundaki Merkür de epey gölgeli çalışabilir. Hatta İkizler ve Kova burcundaki konumuna göre Başak’ta gölge özelliklerini daha bir fazla yansıtır.

Aşırı eleştirellik, hiçbir şeyi beğenmeme

detayların arasında kaybolmak, zihinsel dağınıklıklar,

çıkarcılık

-fark ettiği ayrıntıları ve detayları sadece kendine çalıştırmak ya da tek yönlü başkasına çalıştırmak

-kusur bulmak daha doğrusu kusur bulmak için bakmak

-zaman yönetimi konusunda yetersizlikler

başkalarının işlerine burnunu sokma eğilimi yani durumdan sormadan vazife çıkarmak

-aşırı metaryalizm

‘’en iyisini ben biliyorum’’ mantığı

– hoşgörü sınırları ile ilgili ayarsızlıklardır.

Geliyorum şu meşhur Merkür Mars 150°liği kısmına:

Marsın karmik bir retroya başlaması, düğümlerin Merkür’ü karelemesi: bize bilginin doğru kullanımı ile birlikte, sınırların nerede başlayıp nereye kadar gidebileceğine dair keskin  deneyimler getirecek.

Bu konum:

Ya  çok fazla sorumluluk alarak kendinizi kurban durumuna düşürmenize neden olur

Ya da gerekli bilgi birikimine sahip olmaya rağmen bir türlü bir şeye başlamama yani tembellik yapmaya.

Bu iki önermenin herhangi birine dönük yaptığınız bir hata, diğer ikinci önermedeki bir profille karşılaşmanıza sebebiyet verecektir. Sonuç ya kurban konumuna düşersiniz ya da kullanan. İşte sizi bu sonuçların ikisinden birine taşıyacak olan da sizin seçimlerinizdir.

Veriyi doğru işlemek için yapılması gerekense sağlam bir ahlak ve vicdan duygusu geliştirmektir. Bilgi o zaman gerçek bir güç haline dönüşür….

Evet arkadaşlar 25 -26 Ağustos’ta Uranüs desteği

29 Ağustos’ta Jüpiter desteği

1 Eylül’de Pluto desteği ve 2 Eylül’de Satürn desteği var..

Zaman, Marsla birlikte nereye bakmamızı gösterirken; diğer desteklerle de gerekli transformasyonu sağlamada bize çeşitli fırsatlar verecek.

Karmik döngü 25 Ağustos itibariyle başlıyor ve hepimiz hasatlarımızla karşılaşıyoruz. Olanı değiştiremeyiz belki ancak bugüne kadar yaptığımız yanlışlar ve bu konuda yapacağımız güçlendirmeler sayesinde önümüzdeki yıl Mart ya da Eylül ayında başka bir hasatla karşılaşacağız.

UNUTMAYIN

Talep olmadan yaratılan arz

Sağlıklı bir ahlak ve vicdan temeline dayanmayan zeka

Tek yönlü yapılan iyilik ölü yatırımdır!

Esen Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − one =