Merkür Balık Burcunda

Merkür, 10 Şubat günü 2019 yılının ilk retrosunu yapacağı Balık burcuna girdi.  17 Nisan’a kadar Balık’taki konumunu koruyacak. Çıkış derecesi üzerinden  5 Mart civarında gerilemeye başlayarak 16° üzerine kadar gelecek ve aynı derece üzerinden ileri hareketine başlayacak.

Balık burcunda hem zararda hem de düşüşte olan Merkür, doğasını tam olarak yansıtmakta zorlanacağı bir konumda bulunuyor. Balık burcundaki Neptün, Yay burcundaki Jüpiter’in Merkür’e etkisi, enerjileri daha karıştırabilir.

Geçiş ve gerileme, konsantrasyon sorunu yaratmasıyla ünlüdür. Özellikle dikkat/detay isteyen işler, teknik işler ve konuların ilerlemesinde muhtemel sorunlar yaratacaktır. Dikkat isteyen işlerinizi mutlaka planlı yapmanızda fayda var. Son dakikaya getirilmiş işlerde mutlaka eksiklikler çıkacaktır. Önceden yapılacak programla hareket etmek bu eksikliklerin oluşmasının önlenmesinde fazlasıyla etkili olacaktır.

Diğer bir sorunsal ise zihnin mantıktan ziyade sezgilere göre çalışmasıdır diyebilirim. Herhangi bir durumu değerlendirirken, kendi gerçekliği içinde değil de görmek istediğimiz şekilde görüp, yorumlamak istediğimiz şekilde yorumlamaya her zamankinden daha fazla yatkın olabiliriz.

Merkür aynı zamanda kararları yönettiğinden, süreç içinde verdiğimiz kararlar bir şekilde duygularımızdan ya da bilinçaltımızdan etkilenecektir. Bu nedenle çok kati kararlar alırken sezgilerden ziyade mantık çerçevesinde gözlemlerde bulunarak karar verebilirsek daha doğru adımlar atmış oluruz.

Benim en kritik gördüğüm günlerden ilki 18 – 25 Şubat arası. Merkür-Neptün-Jüpiter açıları epey hassas, Satürn ve Pluto açısı ise bir parça dönüştürücü olarak çalışacak. Mart ayının tamamı retro da olacağından, sembolikler biraz farklı çalışabilir. Onu ayrı bir yazıda değerlendireceğim.

Ne demiştim Merkür Balık burcuna geçince mantık ve muhakeme gücü tatile çıkar. Bir de Neptün ile kavuşuyor, Jüpiter’den kare alıyorsa iki kere dikkatli olmak gerekir. Yaratıcı çalışmalar için kesinlikle mükemmel bir dönem. Yazarlar, ressamlar, tasarımcılar gibi yaratıcılıkla ilgili işlerle ilgilenenler için, en iyi eserlerinin ortaya çıktığı bir zaman olabilir. Ancak dünya boyutundaki somut kavramlar, gerçekçilik isteyen iş ve durumlar için tetikte olmamız gerekli.

 • Konsantre olmakta zorlanma
 • Gerçekleri çarpıtma eğilimi
 • Yardım etme, merhamet nedeniyle kandırma/kandırılma vakaları
 • Yanlış anlamalar
 • Kolay inanmak
 • Sabırsızlık
 • Yanlı/yalan haberlerde artış
 • Bir başkasını yüceltme/idealize etme
 • Suçlama eğilimleri
 • Altı boş dedikodular
 • Sorumsuzluk, başı boş eğilimler

Retro dönemi bu etkiler daha belirginleşebilir. Evvela önemli iş ve kararları ertelemekte fayda var. Yazılı anlaşmaları dikkatle incelemek, sözel anlaşmaları ise aceleye getirmemek en iyisi.

Kulağımıza her gelene inanmakta acele etmeyelim, gözlemde kalalım. Bununla birlikte yeni öğrendiğimiz bir bilgiye inanmakta da acele etmeyelim, bilginin gerçekliğini geçerliliğini, temelini doğrulamak adına kendimize zaman verelim. Kolektif anlamda galeyan etkisi yaratacak gelişmeler söz konusu olabilir. Bu nedenle tepki vermeden evvel, işin aslı neymiş bir öğrenip ondan sonra bilgiye göre tepki verelim derim. Birileri bir şeyi vicdan, merhamet duygularımıza dokunacak şekilde allayıp pullayarak bize sunabilir, buna dikkat edelim mesela ;)

Sezgilerimize inanmakta acele etmeyelim. Zira sezdiğimiz şey gerçekten bir sezgi de olabilir, bilinçaltının bir çarpıtması da! Merhamet duygusu tavan yapar böyle dönemlerde. Merhamet duygusuna tamamen teslim olmadan, gözlemlerimizden destek almaya çalışalım. Çok konuşmak yerine en azından dinlemeye ağırlık verelim. İnsanları, doğayı, kuşların cıvıltısını duymaya çalışalım mesela. Aklımızı toparlamakta muhtemelen sorun yaşayabileceğimizden, dinlemede kalmak nispeten gerçekte ne olup bittiğini anlamamıza da yardımcı olacaktır.

Bizi ilgilendirmeyen meselelere balıklama dalmak yerine geride kalmak en iyisi. Bireysel haritasında güçlü bir Merkür’ü olanlar daha az etkilenir ya da etkilenmezler. Ancak Merkür’ü Balık ve Yay burcunda olanlar daha çok etkilenebilirler. Beraberinde Merkür Jüpiter/Neptün kavuşum ve gerilimli açıları olanlar da direkt etkilenecek ikinci grup olabilir.

Konsantrasyon sorunu için sayı meditasyonu uygulamasını önerebilirim. Zihnin ve algının disipline edilmesinde inanılmaz faydası oluyor. Her duyduğunuza, her anlatılana inanmakta, bir şeyler hakkında hüküm vermekte acele etmeyin. Jüpiter Ay Düğümü ve Merkür açıları süreç içinde, evvelinden yerleşmiş çarpık inançları, temelsiz felsefelerimizi ortaya çıkarmak adına ortam hazırlayacak. Satürn bu konuda disiplin verirken, Pluto da söz konusu temelleri dönüştürmede etkili olacak.

Yaratıcılıkla ilgili işler yapanlar için ise ideal bir dönem olacaktır. Kendilerini esin ve ilhamın kollarına bırakanlar sürecin verdiği etkiden daha etkili ve kuvvetli bir biçimde faydalanabilirler.  Semboller 18 Şubat gibi başlayıp Mart sonuna kadar etkili olacak. Tam da süreç başlangıcında Başak burcunda bir dolunay yaşayacağımızdan süreç bu kadar uzun olacak.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + nineteen =