Merkür Aslan Burcunda (29 Haziran – 6 Eylül 2018)

Haziran ayının son haftası epey hareketli gezegen geçiş ve dönüşlerine sahne oldu. 27 Haziran gecesi Mars Kova burcunda gerileme başladı. 29 Haziran’da ise Merkür, 26 Temmuz’da gerileyeceği Aslan burcuna giriş yaptı. Gerileme nedeniyle Merkür, Aslan burcunda biraz fazla kalacak ve seyri 6 Eylül’e değin sürecek.

Bu durumda Merkür’ün tutulmalara eşliği ve etkisi epey büyük olacak gibi görünüyor.  4 Temmuz- 10 Temmuz arası ve 11 – 12 Ağustos tarihleri oldukça belirgin ve dikkat edilmesi gereken tarihler.

Gelelim Merkür’ün Aslan burcundaki ifadesine. İletişim kurma biçimimiz, kendimizi ifade şeklimiz ile algımız üzerindeki etkiler Merkür’den sorulur. Aslan burcuna geldiğinde, kişinin önceliği kendini ifade etmek olacaktır. Yaklaşık 6 Eylül’e kadar kendini ifade etmenin önemi ortaya çıkacak. Gerileme 26 Temmuz ile 19 Ağustos arası gerçekleşecek. Gerileme süreci içerisinde geçmişten gelen konular, çözüme ulaştırılmamış durumlar ya da ötelenmiş işler gündeme gelerek, kendimizi ifade etmenin önemini hatırlatacak. Söz  konusu olaylar aracılığıyla duygularımızı, düşüncelerimizi bir şekilde ifade etme fırsatı bulacağız.

Ancak Merkür Aslanda gücünden düştüğü pozisyondadır. Gücünün düştüğü konumda olan gezegenler, dengesiz enerjiyi yansıtmaya daha çok meyilli olurlar. Merkür Aslan burcunda sadece terim yöneticiliğine sahip olduğundan, Merkür Aslan enerjisini kontrol etmekte biraz zorlanabiliriz. Nasıl mı?

Malum Aslan burcu sabit grup burcudur. Sabit fikirlilik, inatçılık, tek yönlü düşünme ile kendi düşüncelerimize fazla odaklanmaktan etrafta olan biteni objektif algılamakta biraz zorlanabiliriz. Abartı, kibir ve sabit fikirliliğe dikkat.

Söylenmemiş sözleri ifade etmek, içinde bulunduğumuz halin düzenlenmesinde etkin rol oynayacak evet. Ama ”tek doğru yol  benim yolumdur’’ düşüncesine kendimizi kaptırırsak işin içinden çıkamayız. Bu nedenle düşüncelerimizi ifade etmeye özen gösterirken, etrafımızda olan biteni de gözlemlemeyi unutmayalım.

Benim düşüncem doğrudur inadı en azından önümüzdeki iki ay boyunca kimseye bir şey kazandırmayacaktır.  Bu anlamda 4 – 6 Temmuz söz konusu tuzaklara daha kolay çekilebilir ve çeşitli kişilerle kutuplaşma ya da tartışmalara maruz kalabiliriz. Önemli olan çözüm ise elimizden gelenin en iyisini ortaya koymak adına, abartı, gurur, kibir gibi davranışlardan özgürleşmek zorundayız.

Hayat bir sahnedir. Oyunlar değişir, oyuncular değişir, sahneler ve konular değişir. Böyle bir sistem içinde hayat, her zaman aynı kişiye başrol vermez. Rolünüz bazen baş roldür, bazen figüran. Bu nedenle ben esas oyuncuyum havalarına girmemenizi öneririm.  Kazanmak kadar kaybetmek, haklı çıkmak kadar haksız olmak, doğru yapmak kadar yanlış yapmak da var. Her zaman her şeyi en doğru şekilde yapamayız, bu evrensel kanunlara aykırı. Ancak hatamızı görüp kabul etmek, insanı bilgeliğe götüren bir yoldur.

Bir şeyleri acı bir şekilde tecrübe etmek istemiyorsak, inadı, abartıyı ve yersiz gururu bir kenara bırakarak düşünmek durumundayız.

Düşünceleriniz kabul görmüyorsa, düşüncelerinizi tahlil edin. Acaba hatalı bir çıkarım mı yaptınız? İnat mı ediyorsunuz? Fazla gururlu olabilir misiniz? Vurdumduymaz mısınız? Bunları sorgulamakta fayda var. Sorgulamazsanız ne olur? Kavga çekişme ve zorunlu kopuşlar, sonuç olarak sofranıza gelir.

Gerileme sürecinde, geçmiş vermiş olduğumuz hatalı hükümlerin sonuçları ortaya çıkabilir. İnandığınız birinin aslında inandığınız gibi olmadığını, durumun aslında düşündüğünüz gibi olmadığınızı görebilirsiniz. Bu nedenle gerileme dönemi yeni işlere başlamak yerine geçmişten gelen konuları yeniden düzenlemeliyiz.

11 – 12 Ağustos tarihleri Aslan burcunda Güneş tutulmasına Geri Merkür de kavuşuma yakın bir açıyla eşlik edecek. Bir düşüncenin, olayın ya da kişinin önem ya da anlamını abartmaktan kaçınmalıyız. Zihnimiz dalgın, kafamız karışık, orantı hissini kaybedebiliriz. Kendi düşüncelerimize odaklanmaktan, etrafta olan biteni kavrayamayabiliriz. Sakin olmak, çok yönlü düşünmek, peşin hükümlü olmamak avantajını görebileceğimiz yaklaşımlardır. Çok keskin kararlar almalı ve önemli kararları en azından Eylül’ün ikinci haftasına ertelemeliyiz.

Tabi haritasında Merkür ve Mars’ı Retro olanlar için geçerli değil bunlar. Mars ve Merkür’ü Retro olanlar belirgin ölçüde iyi bir süreç yaşayabilirler.

Ancak Mars ve Merkür’ü düz olan çoğunluk olarak dikkat etmeli/yiz. Süreç en çok kendini ifade etme sorunu yaşayanlara yarayacak. Yine de temkini elden bırakmamakta fayda görüyorum.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =