Mart Ayına Genel Bakış

2020 yılının en önemli kavşağı olan Mart ayına girdik. Bu ayı önemli yapan sürecin ilk kavşağı Satürn’ün 22 Mart sabahı kısa süreliğine Oğlak burcundan Kova burcuna geçmesi. Bu geçiş 2 Temmuz gününe değin sürecek ve 2 Temmuz günü gerileyerek Oğlak burcuna tekrar dönerek Aralık 2017’den bu yana devam eden Satürn Oğlak sürecinin son ayağını tamamlayacak.

Bu anlamda 22 Mart – 2 Temmuz 2020 aralığında doğmuş kişiler açısından Satürn baskısının nispeten ortadan kalktığı bir süreç olabilir. Aynı zamanda Ay’ı Koç burcunun tüm dekanatlarında olanlar ile Yengeç burcunun ilk 10 derecesi üzende olanlar açısından da nispeten Satürn baskısının bir parça kalkacağı bir süreç olacağını gösteriyor.

Satürn Kova geçişi ile birlikte ilk etapta Kova, Akrep, Boğa ve Aslan burcunun ilk 5 derecesi üzerinde gezegenleri olan kişilerin teste tabii olduğu bir süreç olabilir. Bu anlamda Mart – Temmuz aralığında yaşadığınız Satürn enerjilerini not ediniz zira 17 Aralık 2020 – 15 Mart 2023 arasında disipline edileceğiniz konularla ilgili bir ön gösterim niteliği taşıyacak konular belirginleşmeye başlayacaktır.

Diğer yandan Oğlak burcunda gerçekleşecek olan sıralanmanın kavuşuma doğru gitmesinin hem bireysel anlamda hem de kolektif anlamda yaratacağı etkilere değinmek istiyorum. İlki Mars’ın deklinasyon sınırı dışında bulunması. 5 Mart itibariyle Mars ait olduğu deklinasyon aralığına dönecek. Mars Oğlak’ta oldukça olumlu çalışır. Ancak 5 Mart’a kadar olan süreçte deklinasyon sınır dışında olduğundan, aşırılaşmış doğada, dürtüsel çalışması riski taşıması anlamına gelir.

Biliyorsunuz Oğlak burcu karmanın burcudur. Hazır oğlak burcunda bu kadar toplaşma varken sorularınızı da baz alarak bu konuyu açmaya çalışayım. Satürn yönetimindeki burç olan Oğlak haritanızda hangi evdeyse işte sizin temel karma noktanız orasıdır arkadaşlar. Oğlak burçları zodyakta en saygı duyduğum burçtur, zira Satürn yönetiminde olduklarından emek vermedikleri hiçbir şeye sahip olamazlar. Hep derler Oğlak burcu yöneticilerin burcudur diye. Gerçekten öyledir ve emek vererek ulaşırlar geldikleri noktaya. Kimse bir Oğlak için şansın desteğini arkasına aldı da başarılı oldu diyemez. Çünkü Satürn disipline etmediği hiçbir şeyi vermez.

Bir Yay doğuştan Jüpiter’in desteğini alarak başarılı olabilir. Bir Akrep stratejik yaklaşımıyla başarılı olabilir. Bir Kova dahiyane fikirleri ve ileriyi gören yapısı sayesinde başarılı olabilir misal. Ancak Oğlak burçları kendilerini disipline etmedikleri alanlarda, çabasını göstermedikleri şeyin başarını yakalayamazlar. Bu nedenle çevrenizde başarılı olmuş bir Oğlak varsa ki genelde başarılıdırlar-hak etmiştir. Satürn Oğlakta hak edilmemiş hiçbir şeyi vermez.

Sadece Oğlaklar değil hepimiz için geçerli bu durum. Yani hepimizin bireysel haritasında, Oğlak hangi eve düşmüşse işte o ev konularında biz değil karma konuşuyor, Satürn konuşuyor demektir, Satürn devrede demektir. Bu Satürn Oğlak süreci bu nedenle sadece öncüleri değil, hepimizi yordu. Yani transitlerinizin sert olması gerekemez demek istiyorum burada. Mart ayının önemli oluşunun diğer bir yönü de bu arkadaşlar.

Mars önce Jüpiter, sonra Pluto ile kavuşarak, doğru çabayı göstermiş olan kişilere karmik hakedişleri verecek. Doğru davranışı gösteremeyenlere ise dönüşüm taşıyacak gündemlerle karşılaştıracak.

Mars Jüpiter kavuşumu 18 – 23 Mart arasında yaşanacak. 23 Mart’ta Pluto da bu kavuşuma eşlik edecek. Mars Jüpiter kavuşumları oldukça dinamiktir; güç, irade ve motivasyon veren açılardır. Kavuşumda ise bu iki gezegenin bulunduğu burcu ve bulunduğu eve göre olumlu da etki verebilir olumsuz da. Burada bulunduğu ev ve burca göre değişkenlik gösterebilir.

Natal haritasında bu iki gezegeni 120° ve 60°lık açıları olanlar açısından gayet destekleyici bir etki verecektir. Mart ayı potansiyel iyi fırsatlar da taşıyabilir.

Ancak doğum haritanızda bu iki gezegen arasında 90° 180° 45° 150° 135° açılarınız varsa Mart ayında ekstra dikkatli olmanız gerektiğinin altını önemle çizmek isterim zira karmanın burcunda ve dönüşüm taşıyan Pluto ile yapılacak olan kavuşumlar son derece kritikleşebilir de…

Bunu nasıl anlayabiliriz? 18 Mart günü Mars Jüpiter’e dokunmaya başladığında, bir karar alabilir ve hızla koşmaya başlayabilir, ivme kazandırabilirsiniz uğraştığınız şeye. Ancak 23 Mart günü bu iki gezegen Pluto ile kavuştuğu nokta da süratle bir duvara da çarpabilirsiniz. Bu noktada eğer duvara çarpıyorsanız, evren dönüşüm istiyor ve ‘’yola bu şekilde devam edemezsin’’ demek istiyordur. O noktada duvarı aşmaya çalışmayın, sakatlanırsınız! Net! Ne demiştik Oğlak toplaşması var ve karma konuşuyor.

Pluto gücü temsil eden gezegendir ve insanın sahip olduğu gücü kullanma biçimini temsil eder. Gücünüzü kullanma biçiminizi arındıracak, sıkı sıkıya tuttuğunuz şeyi bırakacaksınız anlamına geliyor. Pluto’nun kişisel istekler, kişisel çıkarlarla uzaktan yakından alakası yoktur arkadaşlar. Kolektif yarara bakar. Eğer gücü yanlış kullanıp kişisel bir çıkar elde etmişseniz istediğiniz kadar olumlu  Pluto açılarınız olsun, haksızlıkla aldığını geri verirsin, tutamazsın elinde. İşte Mart ayı Pluto’nun ciddi bir ayıklama yapacağı bir dönem olacak gibi. Gücünü bil, sınırları bil ve sahip olduğuna göre bütünsel hareket et der. Bu noktada manipülasyon yapılarak sahip olduğumuz kaynaklarla; Pluto’dan vize alamayız.

Ne yapmamız gerekiyor:

durumları zorlamayalım, ne pahasına olursa olsun demeyelim, krizi fırsata dönüştürmeye çalışmayalım. Çünkü bir şekilde Pluto’dan vize alsak bile 29 – 31 Mart’ta Satürn, Eylül-Kasım aralığı Koç burcunda yapacağı Mars Retro ile Biten Kaitos’u hattı var. Yani bekçiyi atlatsan, ikinciyi bekçiyi atlatamazsın. Hadi onu da atlattın diyelim polisi atlatamazsın diyor gökler hasılı. Tek çıkış yolu karmanın dışına çıkmak ve doğru davranışı göstermek.

Soranlar oldu doğru davranış nedir diye: Bu tarz döngüler durumları, insanları zorlamak, zor kullanarak elde etme temalarını çok çalıştırır. İnsanız hepimiz bu hatalara düşebiliriz. Ancak özellikle Mart ayında karmanın dışına çıkmanız yararınıza olacaktır. Sakatlanmak istemiyorsak tabi. Nasıl çıkarız?

-Satürn ve Pluto’nun vermediği şeyi almak için gösterdiğiniz otomatik bir tepki vardır. İşte o tepkiyi vermeyerek arkadaşlar. Karmanın dışına böyle çıkarız. O tepki bizimle özleşmiştir, otomatik tepkimiz vardır. Bağırmak, çağırmak, intikam almak, oturup ağlamak gibi gibi…. İşte seninle özdeşleşen o tepkiyi vermeyerek. Zorlarsanız sakatlanırsınız, sakatlanıp devam ederseniz ilerde Satürn var, Mars retrosu var, ikinci kez sakatlanmaz, kötürüm kalırsınız.

Ama karmanın dışına çıkacak bir adım attığınızda da emin olun kafadan 7 yılınızı kurtarırsınız. Bu dönemlerde yaptığımız her hareketin evren tarafından kaydedildiğini ve her yanlış hareket, her yanlış kararın başka insanlar üzerinde tahrip edici etkisi olduğu gerçeğini unutmadan hareket edelim. İşte bu yüzden Pluto bütünün yararına bakar arkadaşlar.

Üçüncü aşama Venüs’ün yönettiği burç olan Boğa burcuna geçmesi enerjilerimizi biraz daha rahatlatacak ve Şubat ay geneline hakim olan agresyon yerini softlaşmış enerjilere bırakacak. Bu da ayırt edebilme gücünü çalıştırmada doğal bir destek demek. Venüs’ün doğru davranışlar, arınma konularında da müthiş bir desteği var ki uzun süredir bu kadar destekleyici şartlar da oluşmamıştı açıkçası. Yani bardağın hangi tarafına baktığımız, hangi davranışı göstereceğimizin belirlenmesinde önemli olacak.

Mart ayı kaderin konuştuğu, karmanın konuştuğu bir ay olmasının yanında bir çoğumuz için kendimizden yeni bir ben doğurduğumuz bir ay da olacak.

Kolektif etkilere değinecek olursam:

Öncelikle Şubat ayında saldırı sonucu kaybettiğimiz 36 canımıza tekrar tanrıdan rahmet diliyorum. 16 Temmuz tutulması Hem Mars hem Pluto hem de Jüpiter tarafından aktive edilecek. Sınır hareketliği Mart ayında artmakla birlikte İran krizinin tekrar patlak vereceği sürecin de başlangıcı niteliğinde olacak. Sonbahar zor… sonbahar gerçekten çok zor…. Zaman, şansın desteğini arkamıza vermiyor Jüpiter Oğlak’ta unutmayın. Hazır olmadığımız, kendimizi güçlendirmediğimiz, geliştirmediğimiz şeyler kabusumuz da olabilir. Dolayısıyla gazla değil, akılla, vicdanla, merhametle ve sağduyu ile ilerleme zamanlarındayız.

Yeni yaptırımların ilk işaretlerini de böylece Mart ayı ile birlikte almış olacağız gibi.  18 – 31 Mart arası ülkeler arası ilişkiler açısından oldukça sert.

Başak burcu dolunayı ise salgınların yayılımını arttıracak gibi görünüyor.

Ayrışmalar belirginleşebilir, fikir ayrılıklarına, inanç çatışmalarına prim vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Kad Yengeç burcunda ve çıkar ilişkisi üzerine kurulmuş yapıları zorlayacak. Biriyle ilgili bir kanıya varırken: fikrini, sosyal statüsünü, inancını, görünüşünü, itibarını kriter alarak değerlendirme yapmak yerine erdemliğine, insanlığına, eylemlerin etik olup olmadığına bakarak değerlendirme yapalım. 

Hepimizin içinde potansiyel bir Spartaküs vardır. Şartlar uygun hale geldiğinde o gladyatör areneya iner. O gladyatör bir başkasını yenmek için değil, kendimizi yenmek için inecek bu defa arenaya. Küllerimizden yeniden doğmak için.

Esen kalın

“Mart Ayına Genel Bakış” üzerine 2 düşünce

    1. Çok teşekkür ederim arkadaşım. Ben de sizin gibi çabalıyorum farkındalık yaratmak adına ve umutluyum… Sevgiler güzel kadın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + sixteen =