Mars Kova Burcunda Geriliyor (27 Haziran – 27 Ağustos 2018)

775 günde bir yetmiş gün ile üç ay arasında değişen oranda gerileyen Mars bu yıl Kova burcunda geriliyor. 2017 yılını düz pozisyonda tamamlayan Mars bu yıl 27 Haziran – 27 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerileyecek. Bundan önceki son gerileme 17 Nisan – 29 Haziran 2016 arasında, Yay burcunda gerçekleşmişti. Bir sonraki gerileme 9 Eylül – 14 Kasım 2020 tarihleri arasında Koç burcunda olacak.

Bu yıl yaşadığımız gerileme, Temmuz ayındaki iki ve Ağustos ayındaki bir tutulmaya eşlik edecek. Mayıs ayında Boğa burcuna geçen Uranüs yine gerileyen Mars’la kare açı kuracak. Jüpiter’in Akrep burcunda, Merkür’ün Aslan burcunda geri harekette olması da cabası. Bu yaz hiç birine benzemeyen bir yaz geçireceğiz. Bu hem bireysel hem de kolektif anlamda etkili olacak.

Mars Kova burcuna geldiğinde, bizi sıkan, zorlayan, bunaltan koşullara karşı baş kaldırma isteği vermesiyle ünlüdür. Ne kadar köşeye sıkışırsak sıkışalım ”hayır” diyemediğimiz zamanlar vardır bildiniz mi? İşte Mars Kova burcuna geldiğinde, o kadar keskin ve ani uyanış yaşarız ki içimizdeki öteki ben ortaya çıkar ve tüm prangaları, zincirleri bir şekilde kırma cesareti buluruz.

Bu açıdan baktığımızda ”insanın zorluktan kurtulma şansı bulması ne güzel!” diyenleriniz olacaktır. Öyle tabi. Ancak tüm bu özgürleşme eyleminin biraz dengesiz bir şekilde seyretmesi durumu da epey söz konusu. Zincirleri kırmak  intikam hırsına, özgürlük ise manipülasyona dönüşebilir dikkat!

Kurtulmanız gereken şeyden  kırıp dökerek, savaş yaparak kurtulmak da var, erdemli hareketlerle ve adalet terazisini şaşırtmadan kurtuluş da… İşte bu noktada bireysel seçim bize ait. Mars enerjisini yönetmenin zor olduğu günlerden geçiyoruz. Bizi yoran, sıkan ya da ilerleme göstermemiş işleri sonlandırmak adına olumlu günlerdeyiz. Lakin bunu savaşla yaparsak, tahmin edemediğimiz daha büyük başka zararlara karşılaşma ihtimaline karşı uyarı yapmak istiyorum. Kontrolsüz enerjiyle hareket süreç içerisinde tahmin edemediğimiz başka zararlara sebep olabilir. İyi niyetle yapılmış bir girişim de maksadını aşabilir. Mars Kova’da limit aşımı ile ünlüdür.

Pisagor’un bardağını bilir misiniz?

Öyle bir bardak düşünün ki; altı delik olduğu halde içine döktüğünüz sıvıyı bardaktan boşaltmıyor, ama bardaktaki sınır aşılınca da içinde hiçbir şey kalmıyor.

Bu  bardağın tabanında bezelye tanesi büyüklüğünde bir delik bulunmakta, o deliğin çapında silindirimsi bir yapı bardağın içinden yükselmektedir. Ancak, bardağa kuş bakışı baktığımızda kapalı bir boru görsek de, aslında silindirimsi yapının bir tarafının daha fazla uzatılıp eğilmesi sağlanmış ve delik aslında hiç kapanmamıştır.

Kupanın altı delik olmasına rağmen içindeki sıvı asla dökülmez.Ne zaman kupaya doldurulan içecek kupanın sınır çizgisini aşar, o zaman içindekiler son damlasına kadar akıp gider. 

İşte Mars gerilemesi döneminde, dürtüsel olarak atacağımız her adım Pisagor’un bardağındaki sınırın geçilmesine neden olacaktır. En iyisi içe dönüp kendimizle yüzleşerek tüm hesapları kapatmaya çalışmak olacaktır. Ne bizi sıkıyor? Neden sıkıyor? Neden bu durumu düzeltemiyoruz bu cevapları arayalım. Ne kadar sorgulama, yüzleşme yaparsak, sorunların çözümü de o oranda kolaylaşacaktır. Amaç sadece zincirleri kırmak ve hesapları kapatmak değil erdemli hareketlerle bunu becerebilmektir.

Yoran, kısıtlayan, gelişme göstermeyen ilişki, ortaklık ve yapılar açısından sorunlu bir dönem olabilir, bazı bağlantılar kopuşa gidebilir. Her ne olursa olsun, eylemlerimizi dengeli yapmak durumunda olduğumuzu unutmadan hareket edelim.

Bu dönem daha çok önceki Mars gerilemelerinde başlayan işlerle ilgili sonuçlanmalar söz konusu olabilir. Sonuçlanan işlerin çoğunun karmik tabanlı olabileceğini unutmayalım. Bununla birlikte, bu dönem yeni başlayan iş, döngü ya da ilişkilerin yine karma tabanlı olabileceğine dair göstergeler mevcut.

Mars Boğa burcundaki Uranüs ile kare açı kuruyor ve gerileme sürecinde de gerilim açısını koruyacak. Gerilimler, aksilikler, ani olaylar ve bazı durumlarda da kazalara açık olunduğunun göstergeleri var. Aşırı atılganlık ve ani gelişen olaylar nedeniyle perspektifimizi kaybedebiliriz. Acele karar vermeyin. Bu dönem daha çok geçmişten gelen ve uzun süredir çözüme kavuşmamış olaylar üzerinde etkili. Geçmişten gelen ve bu anımızı etkileyen faktörleri düzeltebiliriz ama süreç içinde aniden ortaya çıkan aksiliklerin geçici olma potansiyeli çok yüksek. İşte bu konularda köklü girişimler yapmayın derim.

Aklı başında cesaret ile cahil cesareti arasında kocaman bir çizgi vardır. Bunu sık sık hatırlamak gerekli. İnatçılık, sabırsız nedeniyle çok olumlu seyredebilecek bir olayın bile tam tersi sonuçlanması söz konusu olabilir. Düzensizlik, patavatsızlık, intikam, sinir gerginlikleri gibi zayıf davranışlara her zamankinden daha meyilliyiz. Yine bu durumlara karşı uyanık olalım derim ben.

4-5-6 Temmuz

20-25 Temmuz arası

1-4 Ağustos arası dürtüselliği en çok kontrol etmemiz gereken tarihler olarak karşımıza çıkıyor.

Beraberinde planlar aksayabilir, işler istediğimiz gibi gitmeyebilir ki bu döngü sürecinde plana uygun yürümesi çok zordur: Sabırla koruk helva olur, dut yaprağı atlas deyimini sık sık hatırlayalım. Eğer sabırlı olmak yerine, isteklerimize ulaşmak için etik olmayan yollara başvurursak elimizdekinden de oluruz.

Evet geri hareket Kova burcunda başlıyor ama Oğlak burcunda bitiyor. Bu nedenle işin ucunda Satürn var. İyi düşünülmeden yapılmış her eylem, içgüdülere dayanılarak alınmış her karar geri tepebilir, başka sorunlara zemin hazırlayabilir!!!! Her ne yapacaksanız yapın ancak Pisagor kupasının sınırını geçmemeye gayret gösterin derim.

Mars gerilemesi esnasında yeni başlayan işlerin sonuca ulaşmasında duraksamalar, gecikmeler yaşanabilir. Bu nedenle yeni girişimlere başlamayın. Eskiden bugüne gelen çözümlenmemiş işleri çözümlemek adına giriş yapabilirsiniz Lakin o anı ilgilendiren girişimler yapmayın.

Bu süreci, kendimizi tahlil etme süreci olarak değerlendirebilirsek, sabrımızın karşılığını alırız. Gerçekten istiyor muyuz? Neden istiyoruz? İstediğimiz hayrımıza mı olacak? bunları sorgulama zamanı. Aceleye getirilmiş her şey bu dönemde aksama yaratır unutmayalım.

Hayat bir sahnedir. Oyunlar değişir, oyuncular değişir, sahneler ve konular değişir. Böyle bir sistem içinde hayat, her zaman aynı kişiye başrol vermez. Rolünüz bazen baş roldür, bazen figüran. Bu nedenle ben esas oyuncuyum havalarına girmemenizi öneririm.  Kazanmak kadar kaybetmek, haklı çıkmak kadar haksız olmak, doğru yapmak kadar yanlış yapmak da var. Her zaman her şeyi en doğru şekilde yapamayız, bu evrensel kanunlara aykırı. Ancak hatamızı görüp kabul etmek, insanı bilgeliğe götüren bir yoldur.

Bir şeyleri acı bir şekilde tecrübe etmek istemiyorsak, inadı, abartıyı, dürtüselliği ve yersiz gururu bir kenara bırakarak düşünmek durumundayız.

Düşünceleriniz kabul görmüyorsa, düşüncelerinizi tahlil edin. Acaba hatalı bir çıkarım mı yaptınız? İnat mı ediyorsunuz? Fazla gururlu olabilir misiniz? Vurdumduymaz mısınız? Bunları sorgulamakta fayda var. Sorgulamazsanız ne olur? Kavga çekişme veya zorunlu kopuşlar, sonuç olarak sofranıza gelir.

Bol bol kendinizi tahlil edin, bedensel hareket gerektiren aktiviteler oluşturun, toprağa, ağaca dokunun, ihtiyaç sahiplerine yardım edin, hayvancıklarla ilgilenin, gelecek planlarınıza konsantre olun, süreci bu şekilde değerlendirmeye çalışın.

Kolektif etkilere gelirsek, ani halk hareketlerine sebep olan kitlesel olaylar, finansal baskılar, uçak kazaları, ülkeler arası politik/askeri gerilimler, yine ülkeler arası sınır hareketlilikleri, insanlar arasında kutuplaşma yaratabilecek olaylar, hava şartlarında ani değişim ve yer yer yer küre hareketliliği ile birlikte volkanik anormallikler gözlemlenebilir.

Özellikle bu dönem aniden ortaya çıkan olaylara ilk elden tepki vermek yerine, ne olup bittiğini anlamaya çalışmakta fayda var. Ne kadar az dürtüsel ve içgüdüsel davranışlarda bulunursak o kadar iyi.

Buraya kadar anlatmaya çalıştığım her şey bireysel haritasında Mars’ı düz pozisyonda olanlar için geçerli. Mars’ı Retro olanlar içinse dönüm noktası türünden bir yaz ayı olabilir bu yıl.

Mars’ı Retro olanlar, hayatlarında değişim yaratabilecek köklü başlangıçlara hazır olsunlar.

Mars gerilemesinden kimler nasıl etkilenecek?

  • Her Mars gerilemesi Koç ve Akrep burçlarını etkiler ilk etapta. Ancak Mars bu burçların yönetici gezegeni olduğundan, gerileme enerjisini yönetmekte epey tecrübeli olabilirler.
  • Gerileme Kova’da gerçekleştiğinden Boğa, Aslan, Akrep ve Kovalar ile bu burçların ilk 15 derecesinde gezegen yerleşimi olanlar etkilenecek. Mars gergin enerji verdiğinden iki kere düşünüp ondan sonra hareket etmeleri, dokuz kere düşünüp ondan sonra konuşmaları gereken dönemdeler. Sabit fikir, dürtüsel davranış, ego, gurur, kibir gibi tutumlardan uzak durmalılar.
  • Gerileme Oğlak burcunun 28 derecesinde biteceğinden, Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak burçları ile bu burçların son 5 derecesinde gezegeni olanlar etkilenecek.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − thirteen =