Mars Jüpiter Kavuşumu Ay Düğümlerine Kare

Jüpiter Ekim ayından bu yana Akrep burcunda seyrediyor. Bu seyre 9 Aralık 2017’de Mars da katıldı. Nihayet 7 Ocak 2018 saat 03:40 civarında Mars Jüpiter ile kavuştu. Her iki gezegen Pluto ve Neptün’le ılımlı açılarla bağlantı kuruyor ancak Kuzey Ay Düğümüne kare. Bu görünüm aşağı yukarı bir haftamızı etkileyecek.

Tam kavuşum anı haritasına baktığımda, kavuşum 1.evde gerçekleşmekte. Eğilim olarak, kararlılık, başarma gücü, girişim başlatma konularında destekleyici olmakla birlikte bir parça risk içeriyor. Nasıl mı?

Kendine inanmak önemlidir. İnsanın kararlılığını etkiler ve başarma gücü besler. Lakin kendine inanmak kavramından önce gelen bir husus var ki, o da kendini objektif olarak gözlemleyebilmektir. Kendine inanmak gücü, kendiyle yüzleşemeyen, kendini objektif bir bakış açısıyla değerlendiremeyen, artısını eksisini hesap edemeyen insanın eline geçince sonu ne olur bilinmez. Sanırım çağımızın sorunu da budur!

Kendine inanmakla, kendi değerini yüceltmek arasında ince bir ayrım vardır. Bu ayrımı yapabilmek için gerçek ihtiyaçlarımızla, egomuzun isteklerinin ayırdına varmış olmamız gerekli ki neyi ne için yapıyoruz ya da istiyoruz bilelim.

Çoğu zaman ego ile özgüven kavramı birbirine karıştırılıyor.

Özgüven: Kişinin kendi beceri ve niteliklerinin farkında olması durumudur. Kişinin yapabilirliğinin, niteliğinin, ne istediğinin ve istediği şeyi neden istediğinin farkında olması halidir. Özgüven geliştirilmemiş yönlerini ya da eksikliklerini de kabul eder. Belki de bu kabul etme halidir, insanı eksik yönlerini geliştirmeye iten kim bilir?

Ego ise şişirilmiş özgüvendir. Kişinin kendisinde var olmayan özellikleri varmış gibi göstermeye çalışması halidir diyebiliriz.

Hal böyle olunca, özgüven sahibi bir insanın 1.evinde gerçekleşen Mars Jüpiter kavuşumu etkisi ile egosunun kontrolünde olan bir insanın 1.evinde gerçekleşen Mars Jüpiter kavuşumu etkisi birbirinden farklı olacaktır.

Mars Jüpiter kavuşumları oldukça dinamik görünümlerdir. Aşırı coşma, risk alma ve dürtüsellik taşırlar. Dolayısıyla 7 Ocak ve takip eden bir hafta süresince kararlarımızda, girişimlerimizde oldukça dikkatli olmamız gerekli. Aceleye getirilmiş ve risk içeren kararlardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekli.

Çünkü Jüpiter Akrep süresince amaç, hedefe erişmek değil, erdemli eylemlerle hedefe erişmektir! Para kazanmak istiyorsak, çalışarak da kazanabiliriz, hırsızlık yaparak da…. Yükselmek istiyorsak, adım adım da yükselebiliriz, başkalarının ayağını kaydırarak da…. Seçim bize ait!

Bu kavuşum etkisi altında alınan kararlar nadiren sağduyulu alınmıştır. Dolayısıyla erdemli hareket edip etmediğimizi net  göremeyebiliriz. Kendi ihtiyaçlarımızı ön planda tutarak hareket edebiliriz. Kendi önemimizi abartarak düşünebiliriz. Düşüncelerimizin orantı hissini kaybedebiliriz.

Aceleye getirilmiş kararlardan ve riskli adımlardan uzak durmamızda fayda var. Gerçekten ihtiyacım var mı? sorusunu sık sık kendimize yöneltebilirsek ve adımlarımızı iyi düşünerek atabilirsek, daha doğru kararlar vermiş oluruz. Pluto ve Neptün bu anlamda oldukça destekleyici etkiler veriyor.

Abartılı hallerimizi de sorgulayalım süreç içerisinde. Abartılı dışa vurumların altında mutlaka bir sorun vardır dostlar. Özde olan şeyin, dışarıya gösterilmeye ihtiyacı yoktur, o zaten akar gider. Çünkü bir HAL haline gelmiştir. Ancak EGOnun her daim besine ihtiyacı vardır. Tüm gösterişli hallerimiz, kendi değerimizi yüceltmeye çalışmalarımız aslında egomuza besin kaynağı sağlamak içindir.

Sevgilerimle

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =