KAD BOĞA/GAD AKREP EKSENİNE AYRINTILI BAKIŞ

Bu eksenin temeli esasında ebeveynlerle bilinçaltı bağına dayanır. Tutulumların taşıdığı olayların, mevcut bağlardaki problemleri ortaya çıkaran ve dönüştürücü olaylar olması mümkündür. Doğru alma verme dengesi ancak ve ancak bu yolla kurulabilir. KAD’nin Boğa burcunda olmasından kaynaklı olarak 18 ayın temel öğretisi herkesin kendi duygusal ihtiyaçlarını evvela içeriden kendi kendine sağlaması esasına dayanmaktadır.

GAD ise Akrep tarafında olduğundan bırakılması ya da güncellenmesi gereken alan olarak çalışmakta. Başkalarının duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmak yerine, kendi duygusal ihtiyaçlarınıza, değerlerinize uygun yaşam inşaa etmek gerekli. Başkalarını değiştirmeye çalışmak, iyileştirmeye odaklanmak, aşırı fedakârlıkta bulunmak yine bırakılması gereken konular arasındadır.

Süreç boyunca, herkes kendi duygusal ihtiyaçlarından sorumlu olacak. Sağlıklı sınırların gelişimi ki bu ilişkilerin devamlılığı için olmazsa olmazdır; ancak ve ancak bu minvalde geliştirilebilir hale gelecektir. Başkalarına fazla odaklanmak, fazla uyumlu olmaktan gelebilecek sıkıntılara vurgu büyük arkadaşlar. Her türlü aşırılığın farkında olmak ve bu aşırılıkları dengeye alabilmek için de zaman zaman karanlık tarafınızla temasa geçmek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Elbette bunun için de karanlık yanlarınızı keşfetmek durumunda kalacaksınız. Karanlık yanın farkında olmak, karanlık yanı bir hal halinde yaşamak değil; bireysel sınırlarınız aşıldığında gerektiğinde gerektiği kadar kullanmaktır.

Karanlık tarafıyla temasa geçemeyenler ya hep talep eden ya da talepleri karşılamak adına sürekli feragat eden pozisyonunda kalabileceği deneyimlere çekilebilir. Bu deneyimlere takılanların başı dertte olabilir süreç içinde. Karanlık yanı baltalayan şey çoğu kez çocukluk travmaları ile bağlantılıdır. Beyaz kadar siyah da var olmak zorunda unutmayın. Kullanım amacı burada belirleyicidir ve bundan da sorumlusunuz. Karanlık yanla bağlantıya geçmeden,  kendi rahatlık düzeyinizi oluşturamaz, kendi değerlerinize sahip çıkamazsınız. Pluto ve Hades bunun için vardır. Kendi değer sisteminizi oluşturmaya odaklandığınızda, bunu başkalarına bağlı kılmadığınızda, kendi değer sisteminize uygun insanları da otomatik olarak hayatınıza çekmeye başlayacaksınız.

Eksen genel olarak, başkalarını kendi değer sistemine uydurmaya çalışmakla yakından ilişkilidir. Bu tarz yaklaşımlar ya da bağımlılıklar kritik güç savaşları ya da arka plan işlerini arttırabilir. Spritüel güçlerle oynamak, büyü gibi tuzaklara düşmek ya da bilinçaltından müdahaleler de genellikle bu eksen tutulumlarında daha çok açığa çıkar ve her birinin bedeli vardır. Kişinin konforu bozulur, rahata odaklı olan kişi normal şartlarda başkalarından sağladığı desteği alamaz, bu da arka plan işlerine sevk eder kişiyi.  Her birinin bedeli vardır. Esas olan da tatmine odaklanmak değil, hayatın bir operasyon yönetimi olduğu gerçeğini kabullenmek ve kriz yönetimini öğrenmektir. Ay ve Venüs kriz yönetiminde en yetersiz iki gezegendir. Bütün krizler Mars ya da Pluto’dan değil, Ay ve Venüs’ten çıkar. Bunu aşmak için dönüşümü göze almak ve çaba sarf etmek gerekir.

Olmadığınız bir şeye dönüşmeyin ya da birilerini değiştirmeye çalışmayın. Kendi değer sisteminize sadık kaldığınızda otomatik olarak bunu destekleyecek kişiler yaşamınıza çekilecektir. Burada değerlerin doğru ve yanlışlığı sorgulanmaz arkadaşlar. Bir başkasının yanlışı sizin doğrunuz olabilir. Tam tersi de. Başkalarının yanlışlarına odaklanmak değil, kendi doğrularınıza göre yaşamalısınız o vakit.

Aşırı beklentiyle, başkasına bel bağlayarak bir işe girişmek yerine kendi kendinize bunu sağlamalı ve destek beklememelisiniz. Anlayış da beklemeyin, siz kendi doğrunuza sahip çıkın yeter.

Diğer konu geçmişi bırakamamak. Buraya özellikle değinmek isterim. Geçmişte çözülmemiş bir travma ya da bırakılmamış bir alışkanlığa bağlı olarak bu tarz aracı olaylarla ya da eşzamanlıklarla karşılaşabilirsiniz. Acı hatıralar, çocukluk takıntı ya da travmalarından güçlü bir şekilde etkilendiğiniz bir dönem olabilir. Bunları beslemek değil, özgürleşmek için çaba sarf etmelisiniz. Bu noktada bunu bağlantıda bulunduğunuz kişilerden destek beklemeden, kendi kendine yapabilmek önemli. Pluto ilk 6 aylık periyotta güzel destekler veriyor. Uranüs ise besleme/beslenme alışkanlıklarının değişiminde özgürleştirici olarak çalışıyor. Anahtar kelime: bağışlamak….

Bağışlamak acıdan beslenmemektir. Bağışlamak yaşanmış şeyi geride bırakıp bugüne ve bugünün ihtiyaçlarına uygun şekilde yaşamaktır. Bu nedenle bu eksen, Aslan/Kova ekseninin çocuk tarafını, erginlemeye ulaştıran bir eksendir. Krizlerden ne kadar kaçarsanız, ne kadar kestirme yollara saparsanız, ne kadar arz/talep dengesini şaşarsanız, o kadar çocuk kalırsınız. 18 aylık dönem her bir birey açısından bir çeşit erginleme süreci olarak çalışıyor olacak.

Akrep tarafı çok kritik noktada. GAD Akrebin enerjisi oldukça güçlüdür. Doğru kullanıldığında krizlerle başa çıkmak kolaylaşır, bağımlılıklardan kurtulursunuz. Ancak başkalarından beklentiniz yüksekse, o kadar bağımlılıkları kalırsınız. Seçim size ait.

Anahtar kelime kendine köklenmek, alan belirlemek, bedensel farkındalığı arttırmak, müzik dinlemek, doğada vakit geçirmek, dokunsal duyarlılığı arttırmaya odaklanmaktır. Stres yaratan kişiler, olaylara mesafe almak, aşırı talepleri olan bireylerin duygusal durumlarına göre esnemeyi bırakmak elzemdir. Uç insanlar ki bu her iki uçta da olabilir, rahatsız, sorunlu, suçlayıcı, beklentisi yüksek, sınır adabını bilmeyen, alma verme dengesini sağlıklı geliştirememiş insan ya da ortamlardan uzak durmak GAD Akrep tarafında daha dengede kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bağımlılıklara değinecek olursam:

Bağımlılıkların temeli duygusal beslenme alışkanlıklarına dayanır. Yani oral dönem takıntıları, yani beslenme alışkanlıkları. Genelde kökende bir ebeveyn ekseninde döner olaylar. Beslenme ve beslenme alışkanlıklarınız Uranüs eliyle daha kolay değişim geçirebilir. Bunun için de memeyi bırakmak durumunda olduğunuzu bilmelisiniz. Oral dönem takıntılarını yani ebeveyn travmalarına odaklanarak, bu anılardan beslenmeyi bırakıp, kendi değerinizi ya da değer sisteminizi yeniden inşaa etmeye çalışmalısınız. Sürüyü bırakmak, ait olmak ya da farklı gerekçeler adına kişisel değerlerinizden feragat yerine, kendi ahlak kurallarınıza göre yaşamalısınız. Sağlıklı bir sadakat ancak ve ancak kendi değerlerine sadık kalan iki kişi arasında oluşabilir. Kendinize sadık olmadan bir başkasına sağlıklı bir sadakat geliştiremezsiniz.

1 Aralık 2021 ile başlayan ve 15 Şubat 2022 civarına kadar devam edecek olan süreç esasında bu kavramlara ilişkin öğretici bir erginleme süreci olarak çalışmakta. Nisan Güneş tutulumu da oldukça kuvvetli destekler veriyor.

Maddesel sorumluluğu almak yine bu eksenle ilintilidir. Çok kazanmak ya da çok harcamak değil, kaynakları bilinçli değerlendirmek önemlidir. Para konusunda bilinçlenmek ve bilinçli harcama yapmak önemli. Aksi takdirde maddesel krizler artış gösterebilir. Zaman zaman konfor alanınızın dışına çıkmanız gereken durumlarla karşılaşmanız mümkün olabilir. Bu nedenle muhtemel olana göre değil, mevcut olana göre hareket ederseniz süreç daha kolay geçebilir.

Toparlayacak olursam:

-Karanlık yanın farkında olunmalı

-Gücü kasıtlı olarak kötüye kullanmamak

-Bilinçaltı suçluluk duygusundan özgürleşmek

-Bağışlamak

-Başkalarının işine burnunu sokmayı bırakmak, durumdan vazife çıkarmamak

-Ani kaynaşmalardan uzak durmak, yavaşlamak

-Kıskançlığı yapıcı imrenme boyutuna evirmek

-Bedensel farkındalığı arttırmak

-Ayıt etme yeteneğini geliştirmeye çalışmak

-Çabuk cinsel birleşmelere girmemek

-Sahip olunan maddi ve manevi yetileri doğru kullanmaya çalışmak

Esen kalın

Görsel: GDJ – Pixabay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − 2 =