Jüpiter Oğlak Burcunda (2 Aralık 2019-19 Aralık 2020)

13 Aylık Jüpiter Yay burcu seyrinin sonuna doğru yaklaştık arkadaşlar. 2 Aralık 2019 itibariyle de Jüpiter Oğlak burcu seyri başlayacak ve bu seyir 19 Aralık 2020 gününe değin devam edecek. 2020 yılı 6 tutulmaya sahnelik edecek. Düzenli yıllarda iki Güneş, ikisi de Ay tutulması olmak üzere toplam 4 tutulma yaşanır. Bazı yıllarda bu sayı beşe çıkabilir. Ancak 2020 yılı 6 tutulmayı birden ağırlayacak ve Güney Düğüm stelyumlarının yoğun olduğunu hesaba katarsak; hatırda kalacak türden gelişmelerin olduğu bir yıl olacak. Daha sonraki değerlendirmelerimde ve yıllık değerlendirmelerimde bu konuya ayrıntılı olarak değineceğim.

Bir önceki Jüpiter Oğlak burcu sürecini 18 Aralık 2007 – 5 Ocak 2009 yılları arasında yaşamıştık. Hafızalarımızı biraz yoklayalım. O günlerdeki gündemlerimiz nelerdi? Önümüzdeki süreçte benzer temalar gündeme gelebilir.

Hemen Oğlak geçişi ile birlikte Jüpiter düğümlerle etkileşime girecek.  Bu kez Güney düğüm tarafında olacağından, bitişler ve tamamlamalar gündeme gelecek. Jüpijter Yengeç/üoğlak aksında gerçekleşen tutulumların tetiklediği temaları hızlşı bir şekilde sonuca ulaştırmaya ağırlık verecek. Yani her birimizin yükümlülükleri biraz ağır olsa da hakkedişlerin çok daha çabuk verileceğini önemle belirtmek isterim. Sadece düğümler değil, ağır toplarla da haşır neşir olacak Jüpiter. Önemli tarihlerden bir kaçı şöyle:

14 Mayıs 2020 – 13 Eylül 2020 arası Jüpiter (Retro)

12 – 21 Aralık 2019 Jüpiter Uranüs üçgen etkileşim

26 Aralık 2019 Jüpiter kavuşumlu Güneş tutulması

4 – 11 Ocak 2020 Jüpiter GAD kavuşum

18 – 22 Mart 2020 Jüpiter Mars Pluto kavuşumu (Satürn Oğlak burcu anaretic derecede)

22 – 31 Mart 2020 Jüpiter Mars Pluto kavuşumu (Satürn Kova burcu girişi eşliğinde)

1 – 7 Nisan Jüpiter Pluto kavuşum

18 Haziran 2020 – 10 Temmuz 2020 Jüpiter Pluto kavuşum (Jüpiter Retro)

1 – 15 Kasım 2020 Jüpiter Pluto son kavuşumu (Bu kuşak aynı burç üzerinde kavuşuma bir daha şahitlik edemeyecek)

13 – 17 Aralık 2020 Jüpiter Satürn kavuşum (Oğlak burcunda)

Jüpiter’in doğası ile Oğlak burcunun doğası pek birbirine uygun değildir. Bu nedenle doğasının olumsuz taraflarını daha çok ortaya koymaktadır. Ancak bilinçli bir çabayla olumsuzlukları en aza indirebilir ya da krizleri potansiyel fırsatlara dönüştürebiliriz. Bu açıdan evvela KAD Yengeç geçişi değerlendirmesini tekrar okumakta fayda var. Bknz:Kuzey Ay Düğümü Yengeç – Güney Ay Düğümü Oğlak Aksına Geçiyor

Evet arkadaşlar, Jüpiter’in bulunduğu alandaki enerjiyi şişirmesi, büyütmesi ve gözle görülür hale getirmesi söz konusudur. Her birimizin hayatındaki tıkanıkları bir parça büyüterek fark etmemizi ve bilinçli bir şekilde söz konusu konuları ele almamızı sağlayacağı bir süreç var önümüzde. Eğer bir pürüz varsa pürüz de bu dönemde büyür, büyür ki çözülsün. Şans, her zaman göstere göstere gelen sürprizler silsilesi değildir. Çoğu zaman kişinin kendisidir şans.

Dönem içinde Jüpiter’in düşük etkileri şu şekilde işleyecek:

 • Aşırılaşmış görev bilinci
 • Depresif haller, iyimserlikten uzaklaşma (bilhassa natal Jüpiter’i Başak, İkizler ve Oğlak burcunda olanlar için)
 • Şefkat, anlayış eksikliği
 • Zamanlama problemleri
 • Aşırı kontrolcü hareketler
 • Suçluluk psikolojisi
 • Ayrıntıların içinde boğulma
 • Aşırı temkin nedeniyle fırsatları kaçırma
 • Temkinsizlik nedeniyle yanlış hamleler yapma
 • Kendine düşkünlük
 • Korkuların kontrolüne girmek
 • Katılaşmak, değişime açık olmayan katı yapılar kurmak
 • Bireyselliğinin farkında olamama
 • Saygı, onay getirecek tercihlerde bulunma
 • Madde, materyel düşkünlüğü gibi etkilere karşı uyanık olmakta fayda var.

Oğlak Jüpiter esasında görev bilinci ve sorumluluk anlayışını temsil eder. Yani süreç içinde odaklanacağınız temel kavramlar, görev bilinci tanımınız ile sorumluluk anlayışınız olsun. Olumlu anlamda 2017 Aralık ayından bu yana Oğlak burcunda seyreden Satürn transiti boyunca doğru kavrayışı yakalayanlar ve Evrenin kendisinden istediği davranışı geliştirmeyi öğrenenler açısından ödüllerin yavaş yavaş toplanmaya başladığı bir yıl olabilir.

Ancak kendini disipline etmede yeterli çabayı gösterememiş kişiler açısından da potansiyel krizler yılı olabilir. İşte bu kişilerin yukarıda saydığım maddelere takılma olasılığı daha yüksek. Her ne olursa olsun, bu halleri devam ettirmek ya da ettirmemek bizim elimizdedir.

Önümüzdeki süreç boyunca bireysel olarak, iyimserliğimizi korumaya çalışmak önceliğimiz olmalıdır. Jüpiter Yay seyrinde inançlarımızı masaya yatırmıştık. Temeli olan değerler geliştirmek üzere koşullandırılmıştık. Şimdi Oğlak Jüpiter sürecinde, içinde bulunduğumuz aile, topluluk, kurum, kültürlerin değerleri ile birlikte buraların yapılarını da mercek altına alacağız.

İş çalışma konuları açısından destekleyici bir konumda olacak Jüpiter. Daha çok iş, daha çok müşteri, daha çok teferruat… Bu açıdan gerekli çabayı göstermiş kişiler açısından, konumu koruma ile kariyerde yükseliş senesi olabilir. Aman diyeyim işe boğulup da kendinizi, sevdiklerinizi ihmal etmeyiniz.

Sene içerisindeki ağır gezegenlerle kavuşumlar aslında şunu söylüyor. Yavaş ilerle, adım adım ilerle, güvenli olanı tercih et, sabırlı ol. Tedbirli olmanın güzelliğini gösterirken, aşırı kuşkuculuğun da zararlarını gösterecek deneyimler getirebilir bu anlamda. Ama çoğu fırsatı mücadele edenlere taşıyacak. Siz siz olun gündeminiz her ne olursa olsun, çaba gösterin. Elinizden gelen kadarını koyun ortaya, işi şansa bırakmayın!

Korkularımızı keşfetmek, suçluluk duygularımızın farkına varmak açısından mükemmel bir süreç var önümüzde. Kendi inançlarımızı inşaa etme dönemindeyiz. 2020 yılındaki deneyimlerimiz kendi inançlarımız mı yoksa çoğunluğun inançları mı ayrımını yaptıracak bizlere. Bunun için evvela kendi hayat amacımızı keşfetmeliyiz ki Jüpiter bu amacı görmede sorun teşkil eden korku, baskı, kuşku ve vesveselerimizle yüzleşmemize yardım edecek ki kendi gerçeğimizi bulabilelim diye. Bizden bekleneni değil… Kendi gerçeğimizi rehber edineceğiz…

*Görevlerimizi, sorumluluklarımızı kabul edelim, fark edemediklerimizi fark etmeye niyet edelim.

*Hızlı sonuçlar beklemek yerine biraz daha sabırlı olalım.

*Hoşgörü, şefkat ve anlayış gibi duyguları beslemeye devam edelim.

*Kısıtlayıcı, baskılayıcı, yaşam alan kuralları, işleri, yapıları bırakmaya odaklanalım. *Madde kadar manayı da görmeye çalışalım.

*Aşırı kuralcılığı gevşetmek için alıştırmalar yapalım.

*Kontrol alışkanlığını bırakıp akışa güvenmeyi deneyelim.   

2020 yılında 14 Mayıs 2020 – 13 Eylül 2020 arası Jüpiter Retro konumda olacak. Natal haritada Jüpiter’i düz pozisyonda olanlar için beklemeli ve 14 Mayıs öncesindeki sürecin tekrar gözden geçirilme dönemi olacak.

Natal haritada Jüpiter’i Retro olan kişiler açısından da önemli başlangıçların yapılacağı, gelişmelerin hız kazanacağı bir dönem olabilir.

Oğlak burcu seyrinden en çok etkilenecekler Yengeçler, Oğlaklar, Koçlar ve Teraziler olacak. Beraberinde Başaklar, Boğalar, Akrepler ve Balıklar Jüpiter’in koruyucu etkilerini bir parça daha fazla hissedecek ve biraz daha şanslı olacaklar. Ancak unutmayın Jüpiter hem düğümlerle hem de Satürn ve Pluto’yla kavuşacak. Bu kavuşumlar çoğu zaman şok etkisi yaratacak enerjiler taşırlar. Birey farkındalıklı yaklaştığında çok büyük bir çıkış yakalarken, farkındalıksız durumda bir çuval inciri berbat edebilir. Önemli zamanlarda bilinçli olmak süreci doğru değerlendirmek için çok önemli olacak. 2020 böyle bir yıl arkadaşlar.

Geçişin başlayacağı ay olan Aralık ayı ve Ocak ayı nispeten daha kolay geçişli. 26 Aralık tutulması zamanlarını iyi değerlendirmenizi öneririm. Önümüzdeki günlerde detaylı açılımını yine yapacağım.

Şimdilik Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + one =