Jüpiter Başak Burcunda/BANA BALIK VERME, BALIK TUTMAYI ÖĞRET

Jüpiter 11 Ağustos 2015’te Türkiye saati ile 14:12 itibariyle Başak burcuna geçti. Yaklaşık olarak  13 ay sürecek olan seyir, 9 Eylül 2016’da saat 14:18’de tamamlanacak.  Bu süreç boyunca Başak burcuna özgü konular hayatımızda belirginleşecektir. 13 ay sürecinde öncelikle Toprak burçları olan Boğa, Başak ve Oğlaklara, ikinci olarak da Balık burcu hariç Su grubu burçları olan Yengeç ve Akreplere şans, bolluk, bereket ve rahatlama taşıyacak Jüpiter. Güneş burcunuz ya da Yükselen burcunuzun bu burçlardan olması gerekmiyor. Diğer kişisel gezegenlerinizin Toprak ya da Su grubu burçlarda olması, Jüpiter’in sunduğu fırsatlardan yararlanmanız için yeterli aslına bakarsanız. Herhangi bir gezegen yerleşimi olmayanlarsa haritalarında Başak burcunun yerleştiği ev konularında bir hareketlenme hissedeceklerdir.

Gelelim Jüpiter’in Başak burcu seyri boyunca hayatımıza taşıyacağı enerjilere. Gezegenlerin güçlü ve zayıf konumları vardır. Bir gezegen güçlü olduğu burcun tam zıttındaki burçta alçalır yani güçten düşer. Güçten kastımız, gezegenin yüceldiği yada yöneticisi olduğu bir burçta olmasıdır. Bildiğiniz gibi Jüpiter Yay burcunun yönetici gezegeni olmakla birlikte Balık burcunda yücelimdedir. Buna bağlı olarak, İkizler burcunda ve Başak burcunda zararlı olabilecek konumda olurlar.

Gezegenler çift yönlü çalışır. Misal Mars, bir yandan yaşam enerjisi verirken, diğer yandan öfke, kızgınlık  ve kavgayı tetikleyebilir. Mars’ın böyle bir durumda kişinin hayatına yaşam enerjisi sağladığını ya da kavgacı enerjiler verdiğini ilk etapta gezegenin zararlı ya da yararlı bir burçta ya da evde olmasından tespit ederiz. Gezegen güçlü pozisyondayken iyicil enerjilerini daha çok yayabileceğini söyleyebilirim. Fakat zararlı burç ya da evdeki seyrinde gezegenin olumsuz doğasını daha çok yansıtması söz konusudur. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz 1 yıllık süreç Jüpiter’in olumsuz doğasını daha çok yansıtabileceği bir süreç. Yalnız hemen panik yapmamıza, allam yareppim nidaları atmamıza gerek yok. Çünkü süreci bazı şeylere dikkat ederek pozitif hale getirebiliriz. Gezegenlerin alçaldığı konumlarda yapmamız gereken de budur, biraz dikkat ve biraz çaba sarf etmek.

Başak emektardır, bir işi tüm ayrıntılarıyla değerlendirerek çözüm üretmeye meyillidir. Ağırlıksal olarak sol beyin gerektiren aktivitelerde kendi deyimiyle Başaktan daha uygun bir ekip arkadaşı bulamazsınız. Her detayı değerlendirir ve bazılarının ilgilenilmeye layık görmediği kadar ufak işleri bile yüksünmeden halledebilecek kapasiteye sahiptir. Cerrahlar, mühendisler çok çıkar Başak burcunun ağırlıklı olduğu haritalarda. Çünkü onlar sıkılmaz :) Tabiatındaki mükemmelliyetçilik dolayısıyla, bazı zamanlarda bütünün içindeki en ufak parçasının benzersiz olması için gösterdiği gereksiz çaba çoğu Başağı çıraklıkta bırakır. Bu Jüpiter Başağın olumsuz doğasıdır örneğin ve aşması gereken bir huydur :)

Başak Jüpiter’e emektar demiştim. Doğası gereği besleyici olmak Başak prensibinin temel ögesidir. Bu nedenle kurban kurtarıcı yanılsamaları sıklıkla karşımıza çıkar böyle zamanlarda.

  • Kendisi için çaba sarf etmeyen birilerini kurtarmaya çalışırken kendi hayatımızı bir kenara koymak
  • Aşırı koruyucu, kollayıcı tavırlarımız nedeniyle hayat ortaklarımızın bireyleşmesini engellemek
  • Aşırı ayrıntıcı, didiklemeci düşüncelerimizin büyük resmi görmemizi engellemesi
  • Her detayı düzeltmek yada istediğimiz formu vermek için zaman ve enerji kaybı ve bu işler peşinde koşmaktan gelen kayıplar
  • Pireyi deve yaparak, pire için yorgan yakmak,
  • Başkalarına faydalı olma dürtülerimizin kendimizi suistimale açık hale getirmesi
  • Yardım etmek için yaşamak, acıma duygumuzdan gelecek zararlar
  • ”Ne düşünürler, ne derler” düşüncesi ve bunun getirdiği başkalarının fikirlerinden aşırı etkilenmemiz. Ayrıca kendi yolumuzdan, düşüncelerimizden uzaklaşmak.
  • Eleştirici, yargılayıcı eğilimlerimiz

Tüm bu saydığımız nedenler bizi Bağımlı İlişkiler geliştirmeye yada yorgunluğa götürür. Jüpiter’in Başak seyrince dikkat etmemiz gereken hallerden bir kaçı bunlardır.

” Bana balık verme, balık tutmayı öğret”

sözü kulaklarımıza küpe olsun. Hayat bu: hepimizin yolunda dönem dönem bolluklar, dönem dönem de zorluklar olacaktır. HER BİRİMİZ ZOR ANLARIMIZDA BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLMALIYIZ. Hayatın zorlu dönemeçlerinde birbirimizin yoluna ışık tutmak insanlık görevimiz amenna. Fakat yardım etmekle, kurtarıcı rolü oynamak arasında ince bir çizgi vardır. Hiç birimiz SÜPERMEN değiliz. Yardım ederken dikkat edelim, farkında olmadan insanları kendimize bağımlı, biz yokken hiç bir şey yapamayan konumuna getirmeyelim. Eğer biri soruyorsa ve biz de biliyorsak: Yolu ona gösterelim, ama onun adına koca yolu kendimiz gitmeyelim. 

Bildiğimiz, aşina olduğumuz şeyleri sorana söyleyelim. Akıl isteyene verelim aklı velhasılı. Durumdan vazife çıkarmak hem emeğimizi değersizleştirir, hem kendimizi.

Acıma ve yardım etmekle ilgili dersler barındırıyor bu bir yıllık süre. Bunun bilincinde devam edelim yola.

Olumlu doğasıyla SÜREÇ, sabır, sebat ve emek verme eğilimlerimizin gelişmesine ve genişlemesine yardım edebilir. Ancak emeği nereye ve ne kadar vereceğimizi belirlemek kaydıyla.

Bazı zamanlarda, o kadar çözümsüz hissederiz ki, sanki kendimizi kurtarılmaya muhtaç biri gibi hissedebiliriz. İşte bir yıllık, süreçte içsel kaynaklarımızı kullanarak bir kurtarıcı olmaksızın nasıl düze çıkabileceğimizi öğrenebiliriz. Ne demişti atamız: ”Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Uyuyan içsel kaynaklarımızı uyandıracağız sanki :)

Başak burcunun yönetici gezegeninin Merkür olması sebebiyle içinde bulunduğumuz süreçte biraz daha meraklı ve araştırmacı olabiliriz.  Bu durum özellikle nedenini bilmediğimiz şeylere neden inandığımızı anlamamıza yardım edebilir. Öte yandan yeni değerler, yeni bilimsel çalışmalar insanlığa yararlı buluşlar, özellikle Tıp dünyasında insanlığın yararına büyük gelişmeler gözlemlenebilir.

Zihinsel işlerde başarı, okuma yazma, bilgi dağıtımı konusunda avantajlı olabiliriz.

Alt kadro ile ilişkilerimizde, eleman seçimlerinde ve ekip çalışmalarında başarılı olabiliriz.

Günlük yaşamda ayrıntı ve dikkat isteyen işler vardır. Normalde dikkat dağınıklığı olanlarımız için, süreç içinde bu iş alanlarındaki hareketlenme sonucu, dikkat özelliğinin gelişmesine yardımcı olabileceği gibi öteden beridir süren işleri daha rahat sonuca ulaştırabilmemize  vesile olabilir.

Toprak, gayri-menkul, taşınmazlar konusunda gelişmeler, hareketlenmeler ve sonuçlanmalar getirecektir Jüpiter.

Öperim hepinizi, sevgilerimle :)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − nine =