Gerileme Mevsimi Başlıyor – Akrep Burcunda Retro Jüpiter

Retro Mevsiminin açılışını Jüpiter yaptı. 9 Mart’ta 23°Akrep burcu üzerinden gerilemeye başladı. 23 Mart’ta da Merkür 16°Koç burcu üzerinden Jüpiter gerilemesine eşlik edecek. Bu yıl bahar  başlangıcı itibariyle kış mevsimine kadar peş peşe bir dolu retro dönemi yaşayacağız. Evvela gezegen gerileme tarihleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Sonrasında Jüpiter gerilemesinin etkilerine değineceğim.

Jüpiter: 9 Mart – 10 Temmuz 2018

Merkür: 23 Mart – 15 Nisan 2018

Satürn: 18 Nisan – 6 Eylül 2018

Pluto: 22 Nisan – 1 Ekim 2018

Neptün: 18 Haziran – 25 Kasım 2018

Mars: 27 Haziran – 27 Ağustos 2018

Merkür: 26 Temmuz – 19 Ağustos 2018

Uranüs: 7 Ağustos – 6 Ocak 2019

Venüs: 5 Ekim – 16 Kasım 2018 

Tarihleri belirttiğim üzere, retroların biri bitmeden diğeri başlıyor. Bu nedenle bireysel haritalarda özellikle kişisel gezegenleri retro olan bir çok kişiye yarayacaktır bu dönem. Beraberinde retrolar Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleşecek tutulmalara eşlik edeceğinden dikkat edilmesi gereken bir sürece giriyoruz.

Jüpiter 9 Mart’ta gerilemeye başladı. 10 Temmuz’a kadar da retro pozisyonda kalacak. Bolluk/bereket, devamlılık, karlılık, tanrısal koruma gibi konular Jüpiter etkisindedir. Gezegen retro pozisyona geçtiğinde bolluk/bereket, süreklilik, karlılık ve korunma gibi konular bir barça daralmaya veya bazı harita tiplerine göre de beklemeye sebep olabilir.

Çok sıra dışı döngüler hariç, Jüpiter bir burçta on iki – on üç ay kadar kalır. Bu sürenin dört ayını gerileyerek, bir ayını da on beş gün retro girişi, on beş günü de retro çıkışı olmak üzere durağan fazda geçirir. Toplamda beş ay Jüpiter bu konumda kalır.

Doğum haritasında Jüpiter’i düz olan kişiler açısından bu beş aylık dönem, biraz beklemeli, karlılık gerçekleşmeyen ya da ilerlemede aksaklıklar yaşanan bir süreç olabilir. Ancak bireysel haritadaki retro Jüpiter için bu beş aylık dönem, tamamen bir ilerleme süreci olabilir. Yaptığım danışmanlık tecrübesi ve istatistik araştırmalarına göre: doğum haritasında Jüpiter’i geri pozisyonda olanların, transit Jüpiter gerilerken başladıkları işler hem süreklilik, kalıcılık, karlılık açısından devamlılık sağlamaktadırlar.

Bu nedenle gerilemeler ve tutulmalar en çok Jüpiter’i retro olanlar ile diğer gezegenleri retro olanlara fayda sağlayacak ve yaza damgasını vuracak kişiler ise kanımca bu gruplar arasından çıkacak. 

Gezegeni düz olanlar ne yapacak peki? Aslına bakarsanız gerileme dönemi, gezegeni düz olanlar için yeniden tahlil dönemi olabilir. 10 Ekim 2017 tarihi başlangıç olmak üzere 20 Şubat 2018’e kadar ki dönem süresince neler yaptınız? nasıl yaptınız? Jüpiter Akrep etkisiyle doğru orantılı hareket edebildiniz mi? İşte bunları düşünmek ve yeniden düzenleme yapmak adına etkili olabilir.

Kimi zaman azılı bir düşman gördüğümüz kişinin, içimizde yara açan bir davranışını, kendi içimizde, derinlerimizde keşfetme ve yüzeye çıkarma zamanı. Tıpkı denizin derinliklerinden çıkan bir inci gibi :)

Jüpiter’in, Balık burcundaki Neptün ve Chiron ile ılımlı görünümleri, özellikle Satürn Akrep burcu seyri sırasında aldığımız yaralar üzerinde iyileştirici bir vazife görecek. Satürn Akrep süreci Ekim 2012 ile Eylül 2015 arasındaki zaman dilimini kapsıyor. O zaman neler yaşadık? Nelerden sıkıntı çektik ve nereden yara aldık? İşte Jüpiter Akrep süreci bu alanlarda, iyileşme, yenilenme ve yeni başlangıçlar taşıyacak hayatımıza.

Korkularımız, bağımlılıklarımız, komplekslerimiz, arzularımızdan özgürleşmek adına gerekli desteğin aktığı günlerdeydik. Bu nedenle, bilinçaltımızdaki negatif kayıtları daha kolay fark edip, daha kolay iyileşme imkanı sağlayacak çoğumuza. Akrep, dönüşüm demektir. Akrep burcundaki Jüpiter, kişinin kendini tanımasını, kendini bilmesini sembolize eder diyebilirim. İçimizdeki potansiyeli açığa çıkarma vaktidir. Aynı zamanda içimizdeki karanlık yönü de fark edip dönüştürmek zorundayız….

Jüpiter Akrep süresince amaç, hedefe erişmek değil, erdemli eylemlerle hedefe erişmektir! Bunu sık sık hatırlayalım. 10 Ekim 2017’den bu yana eriştiğimiz hedeflere gerçekten erdemli eylemlerle mi eriştik? Farkında ya da olmaksızın etik olmayan davranış ya da yollara sapmış olabilir miyiz? Haklıya hakkını verdik mi? Yoksa gücü yeten yetene sözünü düstur edipte, bir zamanlar canımıza okuyanlara tıpkı onlar gibi mi karşılık verdik?

İçimizdeki negatif duyguları fark edebildik mi? Kaçımız fark ettiği duygunun esiri oldu? Kaçımız bu duyguları kontrol etmeyi başardı?

Para kazanmak istiyorsak, çalışarak da kazanabiliriz, hırsızlık yaparak da…. Yükselmek istiyorsak, adım adım da yükselebiliriz, başkalarının ayağını kaydırarak da…. Seçim bize ait.

İşte geri hareket süresi boyunca, geri bıraktığımız zaman dilimini tekrar bir gözden geçirmekte fayda var. Bunun için de epey bir zamanımız olacak gibi.

Düşünerek, hesaplayarak, enine boyuna inceleyerek adım atmakla mükellefiz. İç güdüsel davranışlardan ne kadar uzak durabilirsek, ne kadar otokontrolle hareket edebilirsek, önümüzdeki dönemden o kadar güçlü çıkarız. Ola ki başlangıçta bir hata yapmışsak, geri hareket süresince bunu telafi edelim. Zaten retrolar bu yüzden var: geçmiş eylemi hatırlayıp gözden geçirmek ve varsa bir hata yeniden düşünmek için!

Jüpiter Pluto’nun evinde. Yaptığımız her etik olmayan eylem, bir şekilde dış dünyada olumsuz etki yaratacaktır. Kuzey Ay Düğümü Aslan burcunda bu bir! Tutulmalar Aslan/Kova ekseninde ve tutulma zamanları Jüpiter ile sert açılar kuruyorlar bu iki! Mars, 26 Haziran -27 Ağustos 2018 arasında Kova burcunda gerileyecek. Yaklaşık altı ay Kova burcunda bulunacak bu da üç!!

  • Azıtmayalım
  • Hırsımızın oyuncağı olmayalım
  • Kin, nefret duygularıyla hareket etmeyelim
  • Değişime ayak diremeyelim

Uyanık olun, alıcı olun ve karşılaştığınız her şeyden bir şeyler öğrenmeye çalışın diyor Jüpiter ve asla çelme takarak ilerlemeye ya da kazanmaya meyletmeyin! Enerjimizi olayların yönünü değiştirmek için değil, kendimizi yenilemek için kullanalım.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + ten =