Etiket arşivi: Saros Döngüsü – Başak/Balık Ekseni

Saros Döngüsü – Başak/Balık Ekseni

 Karanlığa Küfredeceğine Kalk Bir Işık Yak —-Konfüçyüs—-

Ay düğümleri Terazi/Koç aksından Başak/Balık eksenine kaydı. Astroloji bilenlerin çoğunun aşina olduğu bir kavramdır Ay Düğümleri. Ruhumuzun evrimine ve hayat içindeki yolculuğumuza rehberlik eden matematiksel noktalar olduğunu söyleyebiliriz.

Şöyle ki, Güneş Yörüngesi ile Ay yörüngesinin kesiştiği noktalar Ay Düğümleri olarak kabul edilir ve 180 derece karşılıklı çalışır bu noktalar. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde Kuzey Düğüm Başakta olduğundan, Güney Düğümde Balık burcunun aynı derecesindedir. Üstte çizdiğim resme bakarak daha net algılayabiliriz düğümlerin mantığını.

Gezegenler Zodyakta saat yönünün tersine ilerler. Fakat bu saat tersi yönü Ay Düğümleri için geçerli değildir. Güneşin kütle çekim etkisi nedeniyle, saat yönünde ilerler ve bir burçtaki turunu yaklaşık olarak 631 günde tamamlar ki, bu yaklaşık olarak 1 yıl 8 ay  civarına tekabül eder. Bir zodyak tam turunu ise yaklaşık 6.585 günde (18 yıl 11 ay) tamamlar.Bu 18 yıl 11 aylık döngüye Saros Döngüsü denir.

Bu nedenle her 18 yıl 11 ayda bir Saros Döngüsü kapanır ve yeni bir Saros Döngüsü başlar. Yeni Başlayan Saros Döngüsü 18 yıl 11 ay öncesine benzer nitelikte konular taşır hayatımıza.

12 Kasım 2015 saat 03:05’te Kuzey Ay Düğümü Terazi Burcundan Başak Burcuna geçti. Bu seyir 9 Mayıs 2017 saat 21:29’a değin devam edecek.  Saros Döngüsü – Başak/Balık Ekseni yazısına devam et