Etiket arşivi: 14 Şubat Özel Yorumu-İlişkiler ve Venüs/Neptün

14 Şubat Özel Yorumu-İlişkiler ve Venüs/Neptün

14 Şubat… Ah o 14 Şubat’lar…  Sevgililer günü, Aziz Valentine günü, Juno ayı diye adlandırılır. Nereden çıkmıştır bu sevgiler günü?

İmparator 2. Claudius’un, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yönettiği rivayet edilir. En büyük sıkıntısı, ordusunda savaşacak asker bulamamaktır. Bu durumun tek nedeni ise aşktır. Romalı erkeklerin aşklarını, eşlerini bırakmak istememesi nedeniyle Claudius’un, Roma’da tüm nişân ve evlilikleri yasaklaması ile başlıyor hikaye.

Aziz Valentine ise o dönem Roma’da yaşayan bir papazdır. Diğer papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına karşın, çiftleri gizlice evlendirmeyi sürdürmüştür. İmparator bu durumu öğrenir ve Aziz Valentine tutuklatır.

Aziz Valentine’nin Cezası, sopa ile dövülerek öldürülmek olmuştur. MS 270’in 14 Şubat günü, Hristiyan şehitliğine gömüldüğü söylenir. Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’i onurlandırmak için 14 Şubat’ı Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Zaman içinde 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün haline geldi. Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle de anılmaya başlandı.

Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika ’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Tabii ki kapitalizm’in burada da devre girmesiyle birlikte kırmızı kalpler ile kırmızı güller 14 Şubat’la özdeşleştirildi. 14 Şubat Özel Yorumu-İlişkiler ve Venüs/Neptün yazısına devam et