Balık Burcunda Merkür Neptün Kavuşumu

İletişim, zihin, akıl, mantık, zeka, bilgi, gözlem, konuşma, yazma,analiz etme gibi kavramları yöneten, bilginin gezegeni Merkür, hem zararda hem de düşüşte olduğu Balık burcuna geçmişti. Çok geçmeden de 13° üzerinde Neptün ile kavuşacak. Mars ise seyrini sürdürdüğü Yay burcundan, Merkür Neptün kavuşumuna 5° farkla kare açı verecek. Diğer taraftan 14° Aslan burcundaki Kuzey Ay Düğümü ise birleşmez açı ile bu kavuşuma eşlik edecek.

Merkür İkizler ve Başak burcunun yönetici gezegenleri olmakla birlikte, Kova burcunun da yücelim yöneticisidir.  Balık burcunda hem zararda hem de düşüşte olan Merkür, süreç içinde doğasının olumlu özelliklerini yansıtmaktan ziyade tamamen olumsuz olan özelliklerini sergileme ya da yansıtmaya daha yatkın olacak. Merkür Balık seyrinin başlangıç tarihi 18/02/2018, bitişi ise 6 Mart 2018 Salı günü. Dolayısıyla 18 Şubat ile 6 Mart arasında bir parça dikkatli olmakta fayda görüyorum.

Merkür Balık burcuna geldiğinde, konsantrasyon sorunu yaratmasıyla ünlüdür. Özellikle dikkat/detay isteyen işler, teknik işler ve konuların ilerlemesinde muhtemel sorunlar yaratacaktır. Dikkat isteyen işlerinizi mutlaka planlı yapmanızda fayda var. Son dakikaya getirilmiş işlerde mutlaka eksiklikler çıkacaktır. Önceden yapılacak programla hareket etme bu eksikliklerin oluşmasının önlenmesinde fazlasıyla etkili olacaktır.

Diğer bir sorunsal ise zihnin mantıktan ziyade sezgilere göre çalışmasıdır diyebilirim. Hal böyle olunca alt beyin şartlanmalarından etkilenme oranımız da oldukça artacaktır. Aynı zamanda herhangi bir durumu değerlendirirken, kendi gerçekliği içinde değil de görmek istediğimiz şekilde görüp, yorumlamak istediğimiz şekilde yorumlamaya her zamankinden daha fazla yatkın olabiliriz.

Merkür aynı zamanda kararları yönettiğinden, süreç içinde verdiğimiz kararlar bir şekilde duygularımızdan etkilenecektir. Bu nedenle çok kati kararlar alırken sezgilerden ziyade mantık çerçevesinde gözlemlerde bulunarak karar verebilirsek daha doğru adımlar atmış oluruz.

Benim en kritik gördüğüm günlerden ilki 25 Şubat—-> Merkür Neptün kavuşumu

İkincisi 28 Şubat – 1 Mart —-> Merkür Mars karesi

25 Şubat Pazar günü Merkür Neptün ile tam kavuşum halini alacak. Yay burcundaki Mars, kavuşuma 5° ile kare açı verirken KAD ise 150° açıyla bağlanacak. Aynı gün Ay İkizler burcunda seyredeceğinden gökyüzünde ufak çaplı bir T-kare oluşmuş olacak ki, en önem verdiğim gün de bugündür.

Ne demiştim Merkür Balık burcuna geçince mantık ve muhakeme gücü tatile çıkar. Bir de Neptün ile kavuşuyorsa iki kere dikkatli olmak gerekir. Yaratıcı çalışmalar için kesinlikle mükemmel bir dönem. Yazarlar, ressamlar, tasarımcılar gibi yaratıcılıkla ilgili işlerle ilgilenenler için, en iyi eserlerinin ortaya çıktığı bir zaman olabilir. Ancak dünya boyutundaki işler, gerçekçilik isteyen iş ve durumlar için tetikte olmamız gerekli.

  • Konsantre olmakta zorlanma
  • Gerçekleri çarpıtma eğilimi
  • Yardım etme, merhamet nedeniyle kandırma/kandırılma vakaları
  • Yanlış anlamalar
  • Kolay inanmak
  • Sabırsızlık
  • Öfke nöbetleri
  • Çözümsüz tartışmalar
  • Kendi kendini gaza getirme

25 Şubat günlerinde bu eğilimlere daha fazla kapılabiliriz. Tikkaaat!!

Ne yapabiliriz:

Evvela önemli iş ve kararları ertelemekte fayda var. Öğretmen ve öğrenci arkadaşlarım ders çalışmakta ya da okul aktivitelerinde verim almakta zorlanabilirler. Bu nedenle önemli konuları bu hafta işlemesinler, ders çalışmak için kendilerini zorlamasınlar. Kendini dinlemek adına içe çekilmek faydalı olabilir.

Kulağımıza her gelene inanmakta acele etmeyelim, gözlemde kalalım. Bununla birlikte yeni öğrendiğimiz bir bilgiye inanmakta da acele etmeyelim, bilginin gerçekliğini doğrulamak adına kendimize zaman verelim.

Sezgilerimize inanmakta acele etmeyelim. Zira sezdiğimiz şey gerçekten bir sezgi de olabilir, bilinçaltının bir çarpıtması da ki ikincisi daha kuvvetli bir ihtimal.

Merhamet duygusuna tamamen teslim olmadan, gözlemde kalalım.

Çok konuşmak yerine en azından üç gün konuşma orucu tutalım. Aklımızı toparlamakta muhtemelen sorun yaşayabileceğimizden, dinlemede kalmak nispeten gerçekte ne olup bittiğini anlamamıza da yardımcı olacaktır.

Bizi ilgilendirmeyen meselelere balıklama dalmak yerine geride kalalım.

Bedenimizi yoracak işler yapabilirsek, yanlış iletişim kaynaklı tartışmalardan da uzak dururuz.

Bireysel haritasında güçlü bir Merkür’ü olanlar daha az etkilenir ya da etkilenmezler. Ancak Merkür’ü Balık ve Yay burcunda olanlar daha çok etkilenirler. Beraberinde Merkür Neptün kavuşum ve gerilimli açıları olanlar da direkt etkilenecek ikinci grup olabilir.

Toplayacak olursam, bedeninizi yoracak işler yapın. Rutin işlerinizi halledin. Tepki vermekte acele etmeyin. Kalan zaman da da meditasyon, dua ve ibadetle geçirebilirsiniz.

Sakin olmaya çalışmak için çaba sarf edenler kazanır açık söyleyeyim!

Yaratıcılıkla ilgili işler yapanlar için ise ideal bir dönem olacaktır. Kendilerini esin ve ilhamın kollarına bırakanlar sürecin verdiği etkiden daha etkili ve kuvvetli bir biçimde faydalanabilirler.  Semboller 25 Şubatta başlayıp yaklaşık bir haftamız üzerinde etkili olacak. Tam da bir hafta içinde Başak burcunda bir dolunay yaşayacağımızdan ikinci tetikleme de 2 Mart tarihinde olacak. Ancak 25 Şubat ve takip eden 3 günü nasıl geçirirsek, 2 Mart dolunayında  o kadar az kötü sürprizle karşılaşırız.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =