9 Eylül 2014 Balık Burcunda Dolunay

9 Eylül 2014 Salı gecesi sabaha karşı TS ile yaklaşık olarak 04:39 civarı Balık burcunun 16 derecesinde bir Dolunay gerçekleşecek. Dolunay Chiron, Juno ve Satürn’den açı almış bir Dolunay olduğundan her birimizin hayatında önemli bir kilometre taşı olmaya değer nitelikte. Anın haritasında Aslan burcu 24 derecede yükselirken, Kova burcunun 24 derecede alçalmakta. Güneş ve Ay 1/7 evlerde karşıtlık oluşturuyor. Chiron 7.evde Ay ile kavuşarak 4.ev aksındaki Satürn’e üçgen açı yapıyor. Güneş ise Satürn’le sekstil açı kurmuş. Balık burcundaki Ay/Chiron, Yengeç burcundaki Juno ve Akrep burcundaki Satürn gökyüzünde Büyük Su üçgeni oluşturuyor. Güneş ise Başak burcundaki görünümü ile bu Büyük Su üçgenini Uçurtmaya çevirmiş. Yine Başak burcundaki Venüs ile Balık burcundaki Neptün karşıtlık oluşturarak algımızı biraz bulandırıyor gibi…Hayatımızın temel noktası, ben sen dengemize bağlı. Bazen ortaklıklarımız, bazen ailemiz, bazen arkadaşlarımız, bazen özel ilişkilerimiz…. Dolunay projektörü yine ilişkilerimize çeviriyor. Daha doğrusu ilişkilerimizi yaşama biçimimize. İlişki kurma biçimimiz ve sonuçlarını göreceğimiz bir süreç bu dönem. Büyük Su üçgeni, ilişkilerimizde sürdürdüğümüz yapı hataları ve bu hataların altında yatan ana sebepleri ki- bu nedenlerin çoğu yaralarımızdır – dönüştürebileceğimiz enerjileri barındırmakta. Ancak her kolaylıkla beraber ufak tefek zorluklarda çıkaracak.

DUYGUSAL GÜVENCE dolunayın ana teması

Aile yada duyguların güvencesi aldatıcıdır. Kişinin aile bağları, kan bağı ya da duygusal nedenlerle diğerlerinden duygusal destek talep etmeye hakkı olduğunu düşünmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Çünkü duygusal nedenlerle dışsal faktörlere bağlılık genellikle hayal kırıklığı yada acıya sebep olur.

Dün İstanbul Ankara arasındaki otobüs seyahatimde yaşadığım durum aslında konunun özeti gibi.

Hemen arkamdaki koltukta oturan takribi 10 yaşlarında bir kız çocuğu ve onun arkasındaki koltukta oturan annesi olayın esas kişileri. Servis bitiminde biraz dinlenmek için koltuğumu geriye doğru yatırmak istediğimi nezaketle bildirdim. Arkadan annesi, çocuğun konuşmasına fırsat vermeden, çok indirmememi sert bir dille ifade etti. Çünkü çocuk servis masasının üzerine tabletini koyduğundan ben indirince tablet ağzına giriyormuş. Sanırım çocuk bu durumdan rahatsız olmuş olmalı ki, ikinci sefer annesi çocuğunun durumundan duyduğu duygusal hassasiyetle(!) koltuğu kaldırmamı avazı çıktığı kadar bağırarak ifade etti. Çünkü onun bilincine göre çocuğu mağdur etmiştim ve o bir anneydi. Ne olursa olsun çocuğunu sevecek, ne olursa olsun kollayacak, çocuğu sesini çıkarmasa bile onun içinde bulunduğu durumu bilecek, koşulları onun rahatlığına göre ayarlayacak, endişelerini, korkularını, gözyaşlarını, öfkesini içine alıp bunlara karşı tampon vazifesi  görecek bir anneydi o. Çünkü onun sevgi anlayışı buydu. Vel hasıl yorgun olduğumu uyumak için indirmem gerekli olduğumu bu nedenle kaldıramayacağımı söylediğimde ”Burası uyuma yeri değilden başlayıp, benim şahsıma ait bir koltuk olmadığından” çıktı ve bağırmalarına bütün otobüs uyandı sayesinde. Sonra kızıyla yer değiştirdi ve beni orada rahat oturtmayacağını söyleyerek hemen arkamdaki koltuğa kendi geçti bu kez. Geçerken de koltuk başını tartaklayarak, bacağının protezli olduğunu, oturabilmesi için koltuğu dik konuma getirmem gerktiğini yaygarayla ve de tartaklamalarla sürdürdü. Kaldırdım kaldırmasına koltuğu da; tatmin olmamış olmalı ki, koltuğu ittirmeye başladı. Bacağım protezli geçemiyorum koltuğa diyerek :) Hemen muavinden yerimi değiştirmesini istedim. Başka bir koltuğa geçtim. Fakat kadın konuşmaya devam etti :) Protezli bir kadına göre kendimi ayarlamadığım, kişisel özgürlüklerimden feragat etmediğim, çocuğun tabletle olması gereken bir mesafede olmasını sağlayamadığım için saygısız ilan etti beni. Hemde kendi rahatlığını sağlamak isterken benim alanımı talan etmeye çalıştığını farketmeden…. :) Yazıma ilham olduğu için buradan kendisine teşekkür ediyorum :)

Hayata karşı bu kadar öfkeli olmasına sebep olan neydi? Ne olmuştu da bu kadar tepkili, bu kadar öfkeliydi? Güvence eğilimi!!!! Erken yaşta büyümek zorunda kalmak, olgunlaşma sürecini kaçırmak gibi bu tip vizyonlarda duygusal gelişimi kaçırmak olasıdır. Bazen çok küçük yaşta sorumluluk üstlenmek zorunda kalmıştır. Bazı durumlarda, en büyük çocuk olarak doğup, diğerlerinin de sorumluluğunu almıştır. Bazı durumlarda ebeveynler yada kendisi ile ilgilenmek durumunda olan kişiler kendi gündemlerine aşırı yoğun olduklarından, çocuk hem kendisine hem de ebeveynlerine annelik yapmak zorunda kalmıştır. Her durumda çocuğun kafasında ” hazdan eğlenceden önce iş, önce görevler ve sorumluluklar” mantığı yerleşmiştir. Hal böyle olunca hayatın her durum ve haline bir bütün olarak yaklaşmak yerine, ”AŞIRI DUYARLI OLMA EĞİLİMİ” yerleşmiştir. Aşırı duyarlık, çok fazla memnun etmeye çalışmayı da beraberinde getirir. Ay Satürn kombinasyonlarında Güvende olmak duygusu Mutlu olmak duygusundan önde gelir. Bu nedenle de ilgili kişi ve kişileri memnun etmeye odaklı bir rol üstlenmesine neden olur. Kişi beslenmeyi arzu eder, beslenmediğinde de beslemeye yönelir. Çok derin duygusal bağlantılar, sağlam güvenlik sunup, alabilecekleri bir alan kurmak ümidindedirler. Arkalarını sağlamca yaslayabilecekleri, dayanabilecekleri bir yer, bir birey… O nedenledir yaslanabilecek bir kişi rolü oynamaları. Alışılmış, denenmiş, sınanmış yollar, yöntemler ve arkası hüsran. Alışkanlıklara tutunarak yaşamaksa yenilenmeyi, dönüşümü sekteye uğratmaktan bir işe yaramayacaktır.

Şöyle bir hayatınıza bakın. Aşırı duyarlıklarınız neler? Dolunay anı Venüs – Neptün karşıtlığı var gökyüzünde, ilişkiler boyutunda aldatma aldatılma, besleme ve beslenmeyle alakalı ilizyonlar, belirsizlik ve karmaşa yaşamak çok olası. Özellikle Değişken burçlar ile kişisel gezegenleri bu burçta yerleşmiş olanlar bu Dolunaydan ziyadesiyle etkilenirler. Hayal gücünüz alıp başını gidebilir. İkili ilişkiler konusunda tapınma, delicesine seviyorum diyerek akilane hükümleriniz gölgelenebilir. Ne olursa olsuncuları da sonuç pek tatmin etmeyebilir. Sonunda ciddi bir şekilde kandırıldığını görmeleri çoooook mümkündür. Kandıran karşı taraf mıdır o da ayrı bir konu tabi :)

Hayal kırıklıklarınızın altındaki nedenler çoğu kez duruma yada kişiye yüklediğimiz aşırılaşmış anlam olabilir. Yaralarımızı kapatmak için, yara saydığımız değerlere hizmet ediyor olabiliriz. Sağlıklı bir öz-saygı için anın getirilerine kulak vermeli ve olanı tüm gerçekliği ile kabullenmek zorundayız. Hayal kırıklıklarına tepki vermek, durumu görmek istediğimiz gibi göstermeye çalışmak sadece kendimizi yormaya yarayacaktır. Haklı olmak, meşru olmayan durumu meşru olarak göstermeye çalışmak yerine karşılaştığımız durumla uyumlu hareket etmek yararımıza olacak ve boşuna debelenme hissinden kurtaracaktır bizi. Satürn beklenti tuzağına dikkat çekerek, beklentiye sevk eden, alışkanlıklarınız ve içsel yaralarınızla yüzleşmenizi ve sistemin akışına güvenmenizi istiyor. Alışkanlıklarınızı sürdürmek için pekte güzel kullandığınız esnekliğinizi, alışkanlıklarınızdan özgürleşmek için kullanmak çözüm getirebilir.

Yaşadıklarınızdan, hayal kırıklığına takılı kalarak kendinizi kurban gibi hissetmek yerine, hayal kırıklığına yol açan duygusal zayıflıklarınızla yüzleşmeniz yararınıza olacaktır. Duruma, karşılaştığınız sinir bozucu olaylara, alışkın olduğunuz yöntemlerle cevap vermek yerine, bakış açınızı değiştirerek kendinizi güvensiz bulduğunuz bir davranışa yönlendirmek belkide üzerinize aldığınız gereksiz yüklerden kurtulmanıza neden olacaktır. Savunmada kalmak, haklı çıkmak, ne olursa olsun mantığıyla hareket etmek biraz zorlayacaktır kendinizi ve sürecinizi.

Güvenli sandığımız koşullara sırtımızı dayayarak yaşamak istiyorsak, haz, neşe, uyum ve akışla bütünlük sağlanamayacaktır. Bunu önemle belirtmek isterim. Hayata kurban – kurtarıcı yanılsamalarıyla yaklaşmak ve bu yanılsamalarla doğru orantılı eylem geliştirmek ilmik ilmik dokuduğunuz ve arkanızı dayadığınız saygınlığınızı paçavraya çevirebilir. Yaşamın temel unsuru denge ve hepimiz evvela kendimizden sorumluyuz. Hepinizi öperim, sevgilerimle….

Başak Burcu Yeniayı yazımı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

BKNZ: https://www.evreninkizi.com/25-agustos-2014-basak-burcunda-yeniay/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 13 =