8 Şubat 2016 Kova Burcunda Yeniay

8 Şubat 2016 günü saat 16:40 civarı Kova burcunun 19 derecesinde pırıl pırıl bir yeniay gerçekleşecek. Yeniaylar, yeni adımlar, taptaze başlangıçlar demek. Ay çoğalan evresine geçer yeniayla birlikte. Ufak ufak coğalır ayın görüntüsü, taa ki dolun halini alana dek. Bu nedenledir ki, başlangıçlarınızı yeniay dönemlerine denk getirin der kadim bilgeler. Ay büyürken attığınız adımın da enerjisi büyüsün çoğalsın der.

Bu Yeniay Kova 19 derecede demiştik. 7. evde başlangıç var hepimiz için. 7. ev başkalarının evi. Kimi zaman eşimiz, kimi zaman ortağımız, bazen bir arkadaşımız ve çoğu kez de düşman bellediklerimiz bu evden sorulur. 7.eve sadece kendi dışımızda kalanlar anlamını yüklemek, evin kapsamına yüzeysel yaklaşmaktan başka birşey değildir. Evlilik evi olarak nitelendirdiğimiz bu ev, aslında başkalarının farkındalığının başladığı evdir. 7. evden itibaren kolektif yaşama merhaba deriz.

Psikolojik olarak nitelendirdiğimizde 7. ev aslında bize ait yerdir. Bir ilişkiden ne beklediğimiz, başkalarıyla nasıl ilişki kurabileceğimiz ana temalardır. Fakat bu buz dağının sadece suyun yüzündeki kısmı. Esas cevherse suyun altında saklı. Eğer suyun altında saklı olan kısmın farkında değilsek sadece suyun yüzündeki kısımla ilgileniriz. İşte bu noktada Ben-Sen ayrımı başlar. Eğer alt beyin ile üst beyin iletişim halinde DEĞİLSE, diğer bir deyişle kişi kendi açmazlarının, bilinçaltı- alt beyin fonksiyonlarının bilincinde DEĞİLSE, içinde gizli olanı, farkında olmadığını reddediyor ya da uzlaşamıyorsa, söz konusu içsel durum ilişkiler evinde başkaları aracılığıyla karşımıza çıkar ve ortak yaşamımıza yansır. Çoğu kez, bu durumu bize yansıtan kişiyi DÜŞMAN olarak nitelendirmemizin nedeni budur. İşin kötü tarafı, eğer buz dağının farkına varmaya niyetli değilsek, söz konusu düşman değişik isim ve yüzlerle karşımıza çıkar. Taa ki biz buz dağının suyun altındaki kısmına bakana kadar! Evet arkadaşlar, tek çözüm, buz dağının suyun altındaki kısmına bakmak!

Buz dağının altına nasıl bakarız peki? Kendi içimize dönerek, gönül aynasına bakarak yapabiliriz bunu. Eğer düşman bellediklerimize, rakip olarak gördüklerimize takılı vaziyette hareket edersek elbette gönül aynasına bakamayız. Fakat bugün kendinize şu soruyu sorun: ”Ben bunu neden yaşıyorum/yaşadım” Cevapları başkalarının hal ve durumlarını göz önüne alarak düşünmeyin lütfen çünkü bu sizi geri çeker. ”Ben bu durumun oluşmasına nasıl çanak tutmuş olabilirim?” ”Hangi davranışım tetikleyici olmuştur” ”Bu davranışımın sebepleri neler olabilir” Kendinize bu soruları sormanız bu yeniay zamanı yepyeni ve en doğru adımı atmanıza vesile olacaktır.

Şu sıralar kiminle kavgalısınız? Kime kızıyorsunuz? Kime meydan okuyorsunuz? Kime fena halde karşısınız? Tüüüü kaka olarak nitelendirdiğiniz şeyler neler? Haksızlık olarak algıladığınız yaşanmışlıklarınız neler?

Yeniay yöneticisi Satürn ve Uranüs birbirleriyle sihirli bir açı kurmuş ve ikisi de 60 derece ile 7.evdeki Ay ve Güneşe bağlanıyor. Göremediğimizi görebilecek, bakamadığımıza bakabilecek fırsatlar sunuyor bu görünüm. Yöneticilerden Satürn 90 derece ile Jüpiter’le görünüm yapmış. Diyor ki:

kendine bak

yaptığına bak

yapamadığına bak

Kıssadan hisse ”Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz”

İlişki problemlerini çözmemize ışık tutacak bir süreç var önümüzde. İçimizdeki düşmanı keşfetmemize sebep olacak, bazılarımızın bu düşmanla uzlaşmasına neden olacak bence.

İlişki problemlerinin temelinde iki husus var. Birincisi başkalarına çok uyumlanarak bizi biz yapan değerlerden uzaklaşmak ve başkalaşmak- yani kendini FEDA. Bu bizim verici dediğimiz kısım.

İkincisi, başkalarının bizim hal, şart ve içinde bulunduğumuz durumlara sürekli uyumlanmasını talep ederek, onları kendini bize FEDA etmeye mecbur bırakmak. Bu da bizim alıcı dediğimiz kısım.

Her iki davranışta en başta bahsettiğimiz gibi buz dağının altındaki kısım yani bizimle ilgili. Buz dağının altındaki ile yüzleşip barış imzalamadıkça da kimimiz kendini feda ederek, kimimiz başkalarını fedaya zorlamaya devam ederek, yoluna devam edecek. Ama içimizdeki düşman hep varlığını sürdürecek. Lakin biz hep korkularımızla yaşamaya devam edeceğiz.

Kendimize bakabilenlerimiz ise içinde bulunduğumuz zihinsel çemberin dışına çıkma fırsatı elde edebilecekler. Yeniayın desteği ile ilişki problemlerimizi masaya yatıracak olaylar yaşayabiliriz. Geriye dönüşü olmaksızın hayatımızın yönü değişmeye başlayabilir. İçimizde bastırarak çürüttüğümüz değerler, bugün en çok ihtiyacımız olan şeye ait düşünce tohumlarının filiz vermesine neden olabilir. En çok kızdığımız davranışı uygulamamız gereken bir durum olur kim bilir? :))  Ve en çok kızdığımız davranıştır bizi içinde bulunduğumuz fırtınadan kurtaran :)))

Bugün sorunlarınızı hasır altına itmeyin

Bugün sorunlarınıza çözüm bulma işini ertelemeyin

Bugün içinizdeki hiddetin kasırga yaratmasına izin vermeyin

Bugün tüm sorularınızın cevaplarını kendinizde arayın

Bugün kaybetmekten korkmayın

Bugün kendinize dürüst olun

Bugün sessiz olun… Sessizlik bilinçaltının kapısını açacak sizlere.

DİPNOT: Mars serseri mayın gibi hala. Bir önceki yazımı mutlaka tekrar okuyun. Bknz: AKREP BURCUNDA AY MARS KAVUŞUMU

Öperim hepinizi, sevgilerimle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =