6 Ocak 2019 Oğlak Burcunda Güneş Tutulması

2019 yılı üç güneş, iki ay tutulması olmak üzere toplamda beş tutulmaya ev sahipliği yapacak. 6 Ocak pazar günü sabaha karşı 04:42 civarı 15°Oğlak burcunda Güneş tutulması ile 2019 tutulmalar serisi başlıyor.

122 Saros serisine ait tutulma ülkemiz sınırları içinde gözlenemeyecek. Doğu Asya’nın kuzeyi ile Pasifik açıklarının kuzey kısmı tutulma izdüşümü içinde kalan bölgeler. Aynı Saros numaralı seriye ait tutulmanın bir benzerini 25 Aralık 2000 yılında yaşamıştık. Bu tutulum o dönemle benzerlik gösteren konu ve kavramları gündeme getirebilir.

Tutulum anı haritasını incelediğimde:

Tutulum ikinci evde gerçekleşiyor. Vega sabit yıldızı ve Icarus asteroidi ile kavuşumda.

Merkür, Satürn, Ay, Güneş ve Pluto Oğlak burcunda stelyum oluşturmuş. Stelyum aynı ev içinde yer alıyor.

Tutulumun yöneticisi ile yücelim yöneticisi gerilimli olmakla birlikte ikisi de gücünün yüceldiği konumdalar.

Jüpiter Neptün kare açısı keskinleşmeye doğru gidiyor. Mars önümüzdeki günlerde Jüpiter’le üçgen açısını keskinleştirecek.

Bu arada Mars Deneb kaitos sabit yıldızı beraberinde İndustria asteroidi ile kavuşumda.

Merkür Uranüs arasında üçgen açı kuruluyor ve tutulma takibinde yaklaşık iki gün daha geçerli olacak bu görünüm

Anın haritasında Akrep burcu yükseliyor. Venüs Tutulum anı yükselen noktası ile kavuşumda. Koç burcuna geçen Mars ve Venüs olumlu konumda.

Diğer yandan Venüs, Chiron, Kuzey Ay Düğümü üçgeni iyileştirici pozisyonda. Kuzey Ay Düğümü Hidalgo kavuşumu da tutulmanın en lezzetli kısmı bence :)

Kolektif açıdan değerlendirecek olursam 13 Temmuz’da başlayan sürecin ikinci perdesine geçileceğinin işaretlerini veriyor sanki bu tutulma. ”Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” sözünü hatırlatan cinsten kavramlara şahit olacağız. Hani yaz civarı izlediğimiz kısa bir ön gösterimmiş de asıl gösteri şimdi başlıyormuş dedirtecek gelişmeler, kararlar söz konusu olabilir. O yüzden her ne adım atıyorsanız, işinizi şansa bırakmadan atın derim.

Tutulum pasifik civarı, doğu ile kuzey doğu Asya ülkelerinde yer kabuğu hareketliliği ya da volkanik hareketlenmelere neden olabilir. Uranüs’ün pozisyonunu kolektif anlamda pek beğenmedim. Kalp hastalarının sağlıklarına azami dikkat göstermelerini, ilaç kullanımı ya da tedavilerini aksatmamalarını önemle belirtmek isterim.

Bir yıldız kayacak sanki. İyicil bir yıldız mı kötücül bir yıldız mı onu bilemem ama önemli birinin vefatı söz konusu olabilir gibi geliyor bana. Şubat ayı dikkat çekici bu anlamda.

Bireysel etkilere geldiğimde, Oğlak enerjisinin baskın çalışacağı bir tutulma olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Her ne kadar Mars, Jüpiter ve Uranüs, Ateş elementi burçlarında konumlanmış olsa da hava elementinin çalışmaması dikkat çekici.

Mars, Jüpiter, Satürn kendi yönettiği burçlarda ve baskın konumdalar. Bu dönem her neye başlarsak, sağlam adımlarla başlayacağız. Görmezden geldiklerimiz konusunda, kadersel etkilerin hayatımıza görünmez bir el şeklinde dokunduğunu hissedebiliriz. Öncü tutulumlar, işin içinde Satürn, Pluto önemli sabit yıldız ya da astrolojik noktalar olduğunda daha belirgin çalışırlar. 2019 senesi artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteren bir yıl olacak kanımca.

Tutulma esasen başlangıçlara işaret etse de keskin fark edişler, yol ayrımları ya da sonlanma da taşıyor. Zaten bir şey başlamadan evvel bir şey bitmiştir. Ancak tutulum anındaki yükselen Akrep daha tamamlanmamış şeyleri hal yoluna koyma sonuçlandırma anlamında çalıştıracak.

Hayallerimiz, hedeflerimiz, görevlerimiz, sorumluluklarımız, ulaşmak istediklerimiz… Kaçına ulaşabildik şimdiye kadar?

Kendimizi nerede baltalıyoruz? Hangi davranışımızla baltalıyoruz? Hangi koşullarla karşılaştığımızda baltalıyoruz?

Tutulumda Oğlak burcu stelyumu, çalışan kazanır, tembellik eden potansiyelin getirileriyle uğraşmak durumunda kalır mesajı veriyor sanki.

Şikayetlerimiz, hayıflanmalarımız, konfor alanımızın bozulması korkusu, alışkanlıklarımızdan vazgeçmek istemeyişimiz, tembelliğimiz gibi bahaneler; olmak istediğimiz durum, yer ve kimlikten uzaklaştırıyor olabilir mi bizi?

Bu yol senin yolun. Acaba değiştiremeyeceğin şeylere zaman ve enerji vermeyi bırakmadığından, kendi yolundaki neyi kaç kez kaçırdın ve kaçırmaya devam ediyorsun?

Yok saymaların daha kaç kez ”ben buradayım” diye bağırarak tekrar tekrar önüne koyacak aynı şeyleri.

Rahatım bozulmasın diye görmezden geldiklerin daha kaç kez gözüne batıracak yapman gerekenleri.

Ertelemelerinin bir sorunu çözmeyeceğini hayat kaç deneyimle öğretecek.

Hayal kırıklarına yapışmanın, kendini kurban konumuna sokmaktan başka bir işe yaramadığını daha ne kadar sürede öğreneceksin?

Sorunu dışarıda aramalarının sahte güç ilüzyonundan başka bir şey olmadığını fark edemedin mi hala?

Bu yolu senin yerine kimse yürümeyecek. Belki bir yere kadar eşlik edenler olacaktır ancak onlar da senin adına yürümeyeceklerdir o yolu. Adım atmak için daha ne bekliyorsun?

Biri bir hedefine ulaştığında, istediği bir şeye kavuştuğunda ve bunun tadını çıkarak yaşadığında, ilk gördüğümüz şey o kişinin düşlediği şeye ulaşması oluyor. Ancak ulaştığı şeye ulaşmak için hangi yollardan geçtiğini, neleri feda ettiğini, belki de ne kadar zorlandığını, nasıl bir mücadele, azim ve çaba gösterdiğini, kısacası hikayesini bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey sonuca erişmiş olması oluyor.

Bir şeye ulaşıp ulaşamadığımızı, genelde ona ulaşmak için gidilmesi gereken yollardan gidip gitmediğimiz belirler. Her sonucun zorlu bir yol hikayesi vardır. Öyle istedim oldu zırvalarını en azından bu yıl bir kenara bırakın.

Hayat her isteyenin, her istediğini vermez. Önce ihtiyacın olan şeyleri verir. İhtiyacın olan şeyleri değerlendirme biçimine göre de karşılığını verir; yani hak ettiğini.

Bu nedenle Oğlak tutulması önce kendi hayatımızın çağrısından haberdar olmaya neden olacak olaylar taşıyacak hayat sahnemize. Sorumluluk alın, çalışın, çabalayın, elinizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışın. Hatalar da yapacağız elbette. Her şeyi mükemmel olarak yapamayız. Yeter ki hatalarımızdan gerekli dersleri çıkarmayı becerebilelim.

Yokluk/yoksunluk çoğu zaman insanın yaratıcılığını ortaya çıkaran çözümler oluşturmaya iter insanı. Bu dönem karşılaştığınız kısıtlamalar, yoksunluk yaratan olaylara çok takılmayın. Nasıl aşabilirim? Neler yapabilirim? sorusunu tekrar tekrar sorun kendinize. Günü kurtarmaya meyletmeyin, kalıcı çözümlere odaklanın derim. Neden derseniz tutulum bir/bir buçuk yıl kadar etkili olacak. Parçalı tutulma olduğundan, gezegen tetiklemesi aldıkça benzer konular tekrarlanacak; taa ki biz kalıcı çözümü bulup doğru taşı oynatıncaya kadar.

Vega’nın tutulum üzerindeki etkisi hayatının sorumluluğunu alabilen girişimler yapacak olanlara destekleyici olarak çalışacak. Ancak Vega’nın da gölge tarafları da vardır:

kibir

keyif ya da haz duygusuna takıntı

tanınma arzusu, ön plana çıkma isteği

mal makam hırsı ve tüm bunların sonucunda ahlaki çöküntü…

Jüpiter Neptün karesi de Vega’nın gölge yanlarını biraz katmerlendiriyor sanki.

6 Ocak tutulması Güney Ay Düğümü tarafında gerçekleşiyor. Gad üzerinde gerçekleşen tutulumlar, bırakmamız gerekeni, tamamlamamız gerekeni, dönüştürmemiz gerekeni işaret eder. Neyi bırakmanız gerektiğine, neyden özgürleşmeniz gerektiğine bakın arkadaşlar.

Her ne yapıyorsanız elinizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışın.

Tutulma ilk etapta öncüler üzerinde etkili olacak.

1 – 11 Ocak arası doğumlu Oğlaklar

1 – 11 Nisan arası doğumlu Koçlar

3 – 13 Temmuz arası doğumlu Yengeçler

4 – 15 Ekim arası doğumlu Teraziler tutulmadan ilk etapta etkileneceklerdir. Etkinin çeşidi ya da kalitesi Bireysel haritanızdaki konfigürasyonlara göre şekillenir. Bununla birlikte öncü burçların ve özellikle Oğlak burcunun 10° ile 20° arasında kişisel gezegenleri olanlar da tutulumdan gezegen kombinasyonu nispetinde etkilenirler.

1 – 11 Mayıs arası Boğalar

3 – 14 Eylül arası doğumlu Başaklar

1 – 11 Mart arası doğumlu Balıklar

3 – 13 Kasım arası doğumlu Akrepler de nispeten daha olumlu etki alabilirler. Ya da tutulma etkileri daha olumlu ve kolay dönüştürücü nitelikte olabilir.

Sadece Güneşinizin bu burçlarda olması gerekmez, kişisel gezegen, midpoint, asteroid olması tutulumdan ziyadesiyle etkilenmenize neden olacaktır. Oğlak burcu haritada neredeyse işte o evle ilişkili gelişmelere hazır olun diyorum kıssası.

Her ne yapıyorsanız yapın, aşkla yapın, en iyisini yapın, mücadele edin, elinizden gelenin en iyisini yapın. Tutulumdan ancak bu düsturla faydalanabiliriz.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − six =