6 Mayıs 2018 Hıdırellez Bayramı

Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Hıdrellez günü, Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

Hızır ve Hıdrellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Oysaki Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır inancını tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmektedir.

Bugüne adını veren Hızır aleyhüsselamın yaşam suyu olan (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaştığı ve özellikle de bahar ayında aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıttığına inanılır. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür.

Hıdırellez, inancın gücünü anlatır aslında. İçtiğiniz suyun sıhhat vereceğine dair bir inanç oluşturmuşsanız, o sudan şifa bulursunuz. Niyet ya da dilekler ve o dileklerin inanç haline getirilmesi Hıdırellez bayramının temel taşlarından ilki. İkinci aşama ki benim en sevdiğim kısmı budur: ritüel aşamasıdır.

Ritüeller, uygulamalar bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de, niyetler hep aynıdır. En çok istediğimiz şeylere ulaşmak, bolluk bereketle donanmak, dileklerimizin gerçek olması hepimizin ortak paydası. Bu gece, yani 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece dileklerinize, niyetlerinize odaklanın ve dikkat edin. Niyetlerinizi, inançlarınızı arındırın ve sağlamlaştırın bu gece.

Bu yıl ki Hıdırellez Bayramında oluşan göksel sembollere baktığımda, toprak grubunda, yine bir üçgen oluşuyor. Boğa burcundaki Güneş, Oğlak burcundaki Ay, Satürn, Pluto ve kısmen Mars el ele vermiş ve bu dört/beş gezegenin enerjileri arasında bir sinerji oluşmuş. Balık burcundaki Neptün ise toprak grubunda oluşan stelyumlu üçgene sekstil açıyla bağlanmış.

Bu göksel görünüm toprak elementine bir baskınlık oluşturmuş durumda. Toprak elementi, alt yapı kurar, sorumluluktur, sabırdır, sadakâtdir, dengedir, adımları düşünerek atmaktır, kendini o işe adamaktır adeta. Bu hıdırellezin anahtar kelimeleri bu kavramlar olabilecek gibi görünüyor.

Niyetlerimizi önce kalplerimizde birleyelim ve onları bir inanç haline getirelim. En başta değindiğim gibi, bu işin kökeni inancın sağlamlığından gelir. Sonrasında uygulamak istediğiniz ritüel her neyse, onu uygulayın. Tıpkı bir tohumun baş vermesi gibi bir gün sürgün verecektir dilek ve hedefleriniz. Dilek-niyet her ne ise en başta sorumluluğunu alalım ve sabırla filizlenmesini bekleyelim…

Her ne kadar Toprak grubunda stelyumlu bir üçgen oluşmuş olsa da Mars ile Pluto’nun kavuşum halinde olduğunu unutmadan yapalım ritüellerimizi.

  • bencilce istekler
  • bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyeti
  • bir başkasının hakkına girmekle ilgili istekler
  • egosal talepler
  • kısa yoldan köşeyi dönmeye dayalı planlar
  • olsun da nasıl olursa olsun mantığı
  • başarıya giden her yol mübahtır düşüncelerine dikkat edelim. İstekleriniz belki gerçekleşir lakin mutlu olur musunuz ya da sonuçlar işinize yarar mı onu bilemem.

Saf niyetle, temiz bir kalple edilmiş bir niyet ya da yapılmış bir duadan güzeli yoktur zannımca. Bugün hem kendiniz için hem de gönül bağı kurmadığınız insanlar, topluluklar için de güzel dileklerde bulununuz. Ülkemizi unutmayınız ve içinde bulunduğumuz sürece ilişkin de iyi dileklerde bulununuz.

Sadece Hıdırellez bayramı olmasından dolayı değil, çok özel bir görünüm oluşmasından dolayı da bu gün özel bir gün. Ay Pluto kavuşuyor, hem de 6 Mayıs’a geçişin ilk saatlerinde.

Kavuşum yoğun duygular içinde olabileceğimiz enerjiler taşıyor. Arzularımızdan, bağımlılıklarımızdan arınmak için oldukça destekleyici etkiler mevcut. Bilinçaltı zihnimiz bilinç üstü yüzeyine  yakın olduğundan, normal bir zamanda fark edemeyeceğimiz bir eğilimi fark edip, dönüştürmekte oldukça mümkündür.

Gerçek duygu ve ihtiyaçlarımızla, sahte ihtiyaçlarımız arasındaki ayrımı yapabilmek bu iki gün boyunca biraz daha kolay. Size yük olan bağları koparmak, geçmişten bu anınıza sızan şartlanmaları bırakmakta niyetlerinizde olsun. Yeni günün getirdiği değişimlere ayak dirememek, esnek ve değişime gönüllü olmanın sadece niyeti bile hayatımızda bir çok şeyi değiştirebilir. Ne diyeyim, niyetlerinize bunları da ekleyin bence :)

Bugün yağan yağmurlar nispetinde hastalara şifa, dertlilere deva, tüm evrene barış olsun. Ruz-ı Hızır’ınız kutlu olsun.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + eleven =