Monet - Water Lilies 1903

6 Mayıs 2016 Boğa Burcunda Yeniay

Üst Kısım görseli: Monet - Su Nilüferleri

6 Mayıs 2016 saat 22:31 civarı 16°Boğa burcunda Yeniay gerçekleşecek. 5.evde gerçekleşen yeniay Jüpiter, Pluto ve Neptün’den destek alarak küçük bir uçurtma oluşturmuş.

Yeniay yöneticisi Venüs, yönettiği burçta güçlü konumda ve o da yeniaya eşlik ediyor. 17 Nisanda gerilemeye başlayan Satürn ile birlikte Jüpiter Neptün karşıtlığını T-kareye çeviriyor.

Yükselen Yay burcu, yöneticisi Jüpiter diğer yücelim yöneticisi Neptün’le karşıt.

Hıdırellez bu yıl, Boğa burcunda Yeniay’la birlikte yaşanacak. Bu nedenle biraz farklı bir Hıdırellez olacağa benzer. Yaşadığımız herşey, öyle ya da böyle daha iyi bir noktaya ulaştırmak üzere çalıştıracak bizleri. Eski konuları gündeme getirmek, eskiden taşınan konuları masaya yatırmak, bu anlamda yeni adımlar atmak için uygun zamandayız. Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn ve Pluto geriliyor canlarım unutmayalım. Yeni bir araba almak için uygun değil süreç. Mevcut aracımızı servise çekmek için uygun. Yarım kalmış işleri tamamlamak için çok uygun.

Hızır; yaşam suyu ab-ı hayat içerek ölümsüzlüğe ulaşmıştır ve özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıttığına inanılır.

  • Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
  • Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
  • Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
  • İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
  • Uğur ve kısmet sembolüdür.
  • Mucize ve keramet sahibidir.

Bu nedenle, 5 Mayısı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hızır’ın dağıttığı bereketten nasibini almak amacıyla çeşitli ritüeller yapılır :) Benim en sevdiğim ritüel ateş üzerinden atlamadır. Hangi ritüeli yaparsak yapalım Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın yenilenmesini simgeler.

Boğa burcu yeniayı da yaşamı tazeleyen, yaşam veren bir ev olan 5.evde gerçekleşiyor. Diğer kolektif gezegenlerden aldığı destekse, her birimizin içinde ki Hızır’ı bulmasına neden olacak diyebilirim.

Hepimizin hayat sahnesinde bir rolü, alışkanlıkları, kendisiyle bütünleşen özellikleri var. Dışarıdan bakanların ” evet sen şöyle bir insansın, böylesin” diye nitelendirdikleri durumlar vardır, bildiniz mi? İşte orası Merkezimiz.  Kendimize verdiğimiz önem, kendimizi dayandırdığımız temeller bir nevi yaşama bağlılığımızı etkiler. Burası kendimize sahip çıktığımız yerdir. Boğa burcunun merkez eve düşmesi biraz sabit fikirli, sahip olduklarını korumak odaklı hale geldiğimiz alanları hareketlendiriyor.

Her zaman söylerim: Ne kadar alt beynimizin farkındaysak, bu söz konusu roller, alışkanlıklar ve bizi diğerlerinden ayıran özellikler o derece kuvvetli, yaşam da o kadar huzurlu olur. 

Mars ve Satürn 12.evde, beklentilerimizi ve sonuçları aksatarak ufaktan kurcalıyor alt beynimizi. Aslında amacı, farkında olamadıklarımızın farkına varmamızı sağlamak. Gel gelelim bu iş  yaşamın tadını bir parça kaçırdığından mütevellit, ”amaaaaan kim uğraşacak şimdi, durduk yere ağzımızın tadını bozmayalım” modunda gezmeye pek meyilli hale getiriyor bizi :)

  • Beklediğimiz posta gelmiyor,
  • ilişkilerimize, bambaşka anlamlar yüklemişken biz, hayat ortağımızın bir çıkışı yada tepkisi, aslında yüklediğimiz anlamın ne kadar geçersiz olduğunu görüp, hayal kırıklığı yaşamamıza sebep oluyor.
  • Elimizdekini sımsıkı tutmaya çalışırken, düzenim bozulmasın diye çırpınırken, tüm düzen alt üst oluyor
  • Deve kuşu gibi kafamızı kuma gömüp, şu fırtına geçene kadar görmeyim, duymayım dedikçe, hayat zorla kafamızı kumdan çıkarıyor. Ve 1 birim acıya katlanmaktansa, kafamızı kuma gömmeyi yeğleyen biz daha şiddetlisine maruz kalıyoruz.

Kendimize yüklediğimiz anlam, kimi zaman, başkalarının gözünde ne olur düşüncesi, bazen kaynakları koruma kaygısı tek taraflı, tek yönlü düşünmemize sebep oluyor olabilir.

Bir danışanıma, ”neden bu duruma evet dedin” diye sorduğumda, bana ” çünkü böyle bir durumda evet demek gayet etik bir davranış. bu nedenle evet dedim” cevabını verdi. Konunun biraz daha derinine inince, ”evet” cevabına götüren gerçek nedenin farklı olduğunu anladık. ” evet demezsem, çok sevdiğim ….. bir şeyden beni mahrum bırakabilirdi. O mahrum kaldığım şey benim için çok önemli, korktum galiba”  dedi. Halbuki, sahip olduğunu sandığı şeyi yitirme korkusunun üzerine gitse dolaşa dolaşa varmak istediği ama varamadığı noktaya bir çırpıda ulaşabilirdi. Yokluk, bazen kaybetmek korkusu uğruna yaptıklarımız, en büyük esaretimiz olup çıkıyor. Çünkü daha çok sahipleniyoruz. Ne kadar sahiplenme, o kadar esaret!

Kendi sabit fikrimiz, arzularımız, bazen de bir başkasının duruma etkisi farklı bir açıdan olayı değerlendirmemizi engelliyor olabilir mi? Yoksa arzularımızın esiri miyiz? Değer verdiklerimize bağımlı hareket edersek, biz biz olur muyuz? İşte bu tam bir muamma.

Tek yönlü düşünmemize sebep olan tüm olasılıkları yenileyici bir enerji taşıyor bu Yeniay. Korktuklarımızın, çekindiklerimizin, farkında olamadıklarımızın farkına varmaya odaklı olursak, kendi içimizdeki Hıdır’ı keşfedebiliriz. Yapamam sandıklarımızı yapmaya başlarız bu kez. Çünkü nedenleri ortadan kaldırdık.

Bu Yeniay Hıdırellez ile birlikte tazelenme zamanı. Kendimizi yenileme, bağımlılıklarımızı fark etme, korkularımızı aşabilme, yapamam sandıklarımızı yapabilme, hayatın tüm getirileriyle yüzleşme cesareti zamanı. Hatırlayanlar bilir, Mars Akrep burcuna girdiğinde ve Mart ayındaki tutulumlar değerlendirmelerimde sıklıkla 17 Nisan-30 Haziran arasına değinmiştim. tekrar incelemenizde fayda var

Bknz: Mars Yay Burcunda Geriliyor

9 Mart 2016 Balık Burcunda Güneş Tutulması

23 Mart 2016 Terazi Burcunda Ay Tutulması

Toplam 5 gezegen geriliyor. Doğum haritasında söz konusu gezegenleri geri olan arkadaşlar için geçerli değil bu anlattıklarım. Onlar için yarın farklı bir değerlendirme yapacağım. Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + two =