5 Şubat 2019 Kova Burcunda Yeniay

5 Şubat 2019 gecesi saat 00:04’de 15°Kova burcunda bir pırıl pırıl yeniay gerçekleşecek. Uzun zamandır böyle olumlu bir yeniay yaşamamıştık bireysel anlamda. Yeniay Merküryen bir yeniay.

Anın haritasında  Güneş, Ay, Merkür ve Lilith kavuşum halinde dördüncü evi paylaşıyorlar. Oluşan stelyum Jüpiter ve Mars ile ılımlı açılar kuruyor. Mars Eris ve Uranüs ile kavuşum halinde ve kavuşum Pluto’dan baskı yiyor. Satürn de Koç burcunda oluşan Eris, Mars, Uranüs üçlüsünü baskılamış durumda. Pallas da Koçtaki stelyumun gerilimini bir parça tırmandırıyor. Baskı yiyen elemanların imdadına bu noktada Jüpiter yetişiyor.

Jüpiter, Koçta oluşan stelyuma üçgen açıyla bağlanıyor. Yeniay yöneticisi Merkür çok enteresan bir pozisyonda. Hatırlarsanız 11 Ağustos 2018’de 18°Aslan burcunda bir Güneş tutulmasına şahitlik etmiştik. O dönem Merkür Aslan burcunda retro; Mars Kova burcunda retro pozisyondaydı. 

Bu yeniay da ise Jüpiter ile Eris/Mars konfigürasyonlarının orta noktası 19°Aslan ve Yeniay yöneticisi Merkür 19°Aslan’ın tam karşısında 20°Kova burcunda. Bu konum o dönem gündemimizi meşgul eden konularla ilgili bir tetikleme taşıyabilir. Neden derseniz Merkür ve Mars retroydu ve gerilimli çalışıyordu o sıralar. Bu yeniayda gezegenlerin çoğu enerjisini tam gaz çalıştırdığı pozisyonda. Bu durum, o dönem başlayan süreçle ilgili olarak şimdi sağlam başlangıçlar yapmada, dengeli alt yapı kurmada etkili olacak. O nedenle o dönem başlayan süreçle ilgili tetiklemeler ya da durumlar yaşanırsa paniklemeyin derim. Bir de şimdi şuan ki bilincinizle değerlendirin yaşadıklarınızı…

Yeniay yükseleni Terazi ve yöneticisi Venüs Oğlak burcuna giriyor. Yeniay anında Venüs ile Uranüs arasında olumlu bir açı kurulacak. Teknik kısmı daha fazla uzatmadan  değerlendirmeye geçmek istiyorum.

En başta da değindiğim gibi oldukça olumlu bir yeniay var önümüzde.

Algımızın şekil ve derecesi yaşadığımız durumun neden sonuç ilişkisini sağlam kurmada önemli bir etkendir. Sağlam bir neden sonuç ilişkisi kurmadan da doğru dersleri çıkaramaz ve olması gereken sonuçlara varamayız. Bunun için ihtiyacımız olan güçlü bir yerleşimi olan Merkür veya Uranüs’tür. 

Bu yeniay, yaklaşık 8 ay öncesinden başlayan olaylarla ilgili yeni farkındalıklar taşıyabilecek nitelikte. Jüpiter yeni bakış açıları kazanmada destek verirken, Mars yeni bilgiyi eyleme dökmede epeyce destekleyici olacak. Bunun için evvela yapmamız gereken şu: ”içimizle – dışarıya yansıttığımızı dengelemeye çalışmak”

İstediğimiz kadar çevreye ”ben cesurum” pozları takınalım, iç benliğimizde cesaretimizi baskılayan bir travma yediysek; ne yapsan nafile. Baskı yediğin travmayı çözene kadar, çevreye takındığın eda, maskeden öteye geçemez!

Yeniay dördüncü evde ve iç benliğimizi, köklerimizi, devraldığımız atasal mirası temsil eden alanda. Dördüncü ev karmiktir. Aynı zamanda hem başlangıcın hem de sonların evidir. Kendine dön, olduyu-olmadıyı bir bırak; neye ihtiyacın olduğunu, nereye ait olduğunu fark et diyor! Eğer maskelerle yaşamayı tercih edersek ait olmadığın bir çevrede konumlanırız ki bu gazı üzerimize dökmekle eş değerdir.

Konfigürasyonlar bu anlamda iç benliğimizi keşfetme veya algılamada epey destekleyici olacak. Görmediğimizi şimdi görebilir; farkında olmadığımızın da şimdi farkında olabiliriz. Sadece algılamakla kalmayıp, her şeye daha geniş perspektiften bakabilir, yaratıcılığımızla, durumlara daha etkili çözümler geliştirebiliriz. Sadece kim olduğumuzu tespit edelim. Dışarıya gösterdiğimiz yüzümüzden bahsetmiyorum burada. Hissettiklerimiz, algılarımız, bağımlılıklarımız, duygusal ihtiyaçlarımız… Dışarıdan bakanların görmedikleri ama bizim farkında olduklarımız var ya işte oraya bakalım.

Son sekiz aydır yanlış bir şeye yeltenmişsek, bir şeylere yanılgılı bakmış ya da yanılgılı değerlendirmişsek, bunu fark edebilir ve şimdi yerine doğrusunu koyabiliriz.

Mars ve Pluto arasındaki kare açı keskinleşti. Eris de Mars kavuşumu ile cesaret veren bir konumda. Fakat Pallas kavuşumun gerilimini epey tırmandıran pozisyonda. İlişkiler gerilim taşıyabilir. Kontrol, manipülasyon, takıntı, rekabet gibi eğilimleri arttırabilecek olay ya da durumlarla karşılaşabiliriz. Fanatizm, aşırı uca gitme gibi eğilimlere gebe bir görünüm var gökyüzünde. Tek taraflı düşünme tuzağına çekilmemek adına bir parça çaba sarf etmeliyiz. Özellikle 1 – 2 – 3 – 4 Şubat günleri epey kritik bu anlamda.

Cesaret, ancak ve ancak bilgi ve tecrübe ile beslendiğinde gerçek cesarettir. Değilse cahil cesaretinden öteye gitmez. Eğer cesareti adaletle birleştirebilirsek, işte o zaman evrensel yasalar işler ve doğa kendi işini yapmaya başlar.

Görünüm olumlu anlamda, dayanıklılık kapasitesi verir. Lakin enerjimizi kontrol etmeyi bilmediğimiz anlarda Mars/Eris ve Pluto’nun gölge yönlerini sergilemeye daha meyilli olabiliriz.

Örneğin ateş: ateşi yemek yapmak ya da ısınmak için de kullanabiliriz, ormanları yakmak için de… Ateş tek başına kötücül bir element değildir. Bizim amacımız ya da kullanma şeklimizdir ateşin niteliğini kötücülleştiren.

Şiddet ,öfke gibi eğilimler, kişiden kişiye değişen oranlarla olsa da hepimizde var. Önemli olan bu eğilimi nasıl dönüştürdüğümüz ya da ıslah ettiğimizdir. Önümüzdeki 4 Şubat’a kadar bu eğilimleri dönüştürme konusunda da destekleyici olacak. Niyet, disiplin, sabır ve otokontrol gücü söz konusu dönüşüm konusunda destek alacağımız davranışlar olabilir.

Kendini aşırı ileri sürme ile tamamen pasifize olma arasındaki dengesizlik ya da yanılgılara dikkat edelim. Durumları ya da olayları kontrol altına almak yerine, meydana gelen durumlar karşısındaki eylemlerimizi yani kendimizi kontrol etmek için çaba gösterelim.

Bu otokontrolü zaten gerçekleştirmiş, enerjisini dönüştürmüş kişilerin de muazzam işler halledebilecekleri süreç olabilir. Her ne yapıyorsanız yapın, doğanın dengesini bozmadan yapmaya çalışın derim. Zulüm, şiddet, fitne, fesat, fanatizm, ego, kibire karşı uyanık olalım. Zira işin ucunda Pluto var. Amaç karnımızın doymasıysa, o ateşi yemek yapmak için kullanalım, etrafı kasıp kavurmak için değil! 1 – 4 Şubat arası azami dikkat!

Bu yeniayla birlikte ilk etapta, Kova, Terazi ve İkizler burçlarının ikinci on günlük diliminde doğmuş kişiler ile aynı burçların 10° – 20°’si arasında kişisel gezegeni olanlar destekleyici etki alacaklar. İkinci kısımda Koç, Aslan ve Yay burçlarının ikinci on günlük döneminde doğanlar ile bu burçlarda kişisel gezegenleri olanlar da destekleyici etki alabilirler.

Yeni başlangıçlar, taptaze kararlar taşıyor yeniay. Kapı aynı kapı olabilir lakin o kapıdan geçen kişi daha farklı biri olabilir. Daha aydınlık yarınlar için, içindeki karanlığı fark edip aydınlığa çeviren, zaaflarını fark edip güçlendiren biri olmak istemez misiniz? İşte şimdi tam zamanı. Yeniay bunu başarmada gereken motivasyonu ve desteği verecek.

Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlaklar Eris/Mars/Uranüs – Pluto geriliminden en çok etkilenecek kişiler olabilir. Uranüs henüz öncüleri terk etmedi ve tamamen melafik de çalışabilecek bir pozisyonda. Bu derecelerde Uranüs, son golü atmasıyla meşhurdur. O gol de epey acıtabilir. Dürtülerimize hakim olmaya çalışmak, öncüler açısından bu nedenle önemli. Merkür destekleyici pozisyonda ama Uranüs çift taraflı çalışan bir etkiye sahip bu yeniayda. Merkür’ü doğru çalıştırmazsak: değerlendirme konusunda eksik kalırsak, tek taraflı düşüncede, sabit fikirde kalırsak, Uranüs son dakika golüyle top gibi çevirebilir bizi alimallah :))))

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =