5 Mayıs 2019 Boğa Burcunda Yeniay

Image by Лариса Мозговая from Pixabay

5 Mayıs gecesi saat 01:47 civarında Ay ve Güneş 14°Boğa burcunda kavuşacaklar. Boğa burcunda gerçekleşecek olan yeni ay Uranüs boğa burcu seyrinin de ilk yeni ayı niteliği taşımakta.

Bazen sebepsiz ters gitmeye başlar bir şeyler. Normalde çok kolay elde edilebilen şeyleri elde etmek ve kolaylıkla hal yoluna koyulan işlere yön vermek imkansızlaşır. Alıştığımızı, alıştığımız zamanda, alıştığımız biçimde almanın imkanı olmaz. Böyle anlarda tıpkı şekeri elinden alınmış bir çocuk gibi tepki vermeye ve o şekeri alabilmek için bir çocuğun deneyebileceği her yöntemi denemeye yatkın olur o da kâr etmediyse tepinmeye başlarız. Tüm bu mızmızlanmalar, tepinmeler o şeker bize verilsin diyedir.

Bir ebeveyn böyle bir durumda ne yapar hiç düşündünüz mü? Ya çocuğun tepkilerine teslim olarak o şekeri çocuğa verir ya da çocuğun tepinmelerine duyarsız kalarak, istediği bir şeyi elde etmek için her yöntemi denemesinin ona bir şey kazandırmayacağını göstermeye çalışır.

Bu yeni ay ebeveyn konumunda olan Satürn arkadaşlar. Yani işin ucunda annelik içgüdüsüne oynayarak bir şeyleri yaptırabileceğimiz biri değil, eli sopalı insan terbiyecisi Satürn amca var ve o da geri gidiyor.

Venüs’ün Jüpiter ve Mars’la kurduğu olumlu açı Merkür ve Mars’ın Koç/İkizler de karşılıklı ağırlamada olması olumlu bir kombinasyon gibi görünse de işin ucunda Satürn ve Pluto olduğunu unutmayalım. Bir şeyi elde etme konusunda destekleyici bir etki verir evet. İstek, eylem ve şans unsuru el ele verir, yapmak istediğin her neyse yaparsın, kazanmak istediğin şeyi kazanabilirsin amenna. Burada dikkat etmemiz gereken şey sonuca ulaşmaktan ziyade onu elde etme yöntemlerimiz?

En başta da söylediğim gibi işin ucunda Satürn ve Pluto var. Evet o maddeye erişirsin belki. Kısa vadede işine yarayabilir ona da amenna derim. Ancak:

  • etik değerleri kendine çalıştırarak elde ettiysen,
  • hak yeme pahasına kazanmayı tercih ettiysen
  • hakkına sahip çıkmayıp, mağduru oynamak işine geldiyse
  • ortaklaşa bir durumun içinde ve karar veren sen değilsen, ancak ”suya sabuna dokunmayayım da iş çıkmasın şimdi, tepki falan toplarım” dediysen işte o zaman devreye Satürn ve Pluto girecektir.

Diyelim ki ortaklaşa bir durumun var ve ben ne yapabilirim ki diyorsun. Sen o işin kaymağına ortak mısın kardeşim? Ortaksın. E tamam işte! Çok değil belki bir yıl, belki bir ay, belki de üç yıl geçmeden, şimdi kazandığın şey her ne ise onu yel mi alır sel mi alır onu Evren bilir.

Hepimiz bir şeyler istiyoruz hayattan. İstediklerimiz farklılık gösterse de, bir şekilde talepkâr olduğumuz doğrudur. Kimi ev ister, kimi araba, kimi başarılı olmak, kimi çok sevilmek, liste böyle uzar gider. İsteklerimize ulaşıp ulaşamadığımızı/ulaştığımız zamanda, ulaştığımız şeyin kalıcı olup olmadığını, genelde ona ulaşmak için gidilmesi gereken yollardan gidip gitmediğimiz belirler. Her sonucun zorlu bir yol hikayesi vardır. Bu sözümden bir şeye ulaşmanın çok zor olduğu sonucu çıkarılmasın lütfen. Her şeyin bedelli çalıştığını vurgulamak istiyorum burada.

Eğer meyve istiyorsanız, paranız varsa, ücretini öder alırsınız. Ancak meyve bahçesi istiyorsanız, tohum ekmeniz gerekli. Ya da ücretini verip hazır meyveli bir bahçeyi satın almışsanız, sürekliliği sağlamak adına o bahçeye bakmanız, onunla ilgilenmeniz gerekli. Ben ilgilenmek istemiyorum ama yine de meyve versin diyorsak o iş biraz zor.

Niyetin önemi çok büyüktür. Niyetin doğruysa; fakat o niyeti hangi eylemle destekleyeceğini bilmiyorsan ve bu nedenle yanlış eylemlerde bulunduysan korkma. Evren ona ulaşmak için gerekli yollardan gitmen gerektiğini vurgulamak istiyordur. Ancak niyetin art niyet taşıyorsa ve bunu toplumsal olarak kabul görmüş davranışlarla ustaca gizleyerek ilerliyorsan işte o zaman kork!

Bu yeniay hazlara değil, değerlerinize, ilkelerinize sahip çıkın mesajı veriyor. Ne pahasına olursa olsun diyorsan, hazların pençesine kendini atmışsın demektir. Boğa bilinci aslında değer kavramıyla yakından ilişkilidir. Değer anlayışını geliştiremediysen ya da dengeleyemediysen diyeyim; hazlara odaklanırsın. Hazları kriter alıp ilerlediğinde başın ağrır, bugün kazanıp yarın kaybedersin ya da kazandığın şeyin seni tam tatmin etmediğini anlarsın gibi gibi…

Değer anlayışını oturttuğunda, ilkelerin olduğunda, hele bir de bunu etik değerleri kriter alarak oluşturduysan ne mutlu sana. İşte o zaman ulaşmak istediğin şeye sağlam bir niyetle ve sağlam bir yol planıyla erişirsin. İşte kalıcı olacak olan budur, gerçek hazzı sana yaşatacak olan da budur. 

Satürn retro ve dolunay yöneticisi ile gerilimli pozisyonda. Yöneticimiz Venüs zararlı demeyeyim de deneyimsiz olduğu pozisyonda. Satürn amca diyor ki: şu an acısını yaşadığın, yokluğunu hissettiğin, yapmak istediğin, ya da kavuşamadığın her neyse ona kavuşabilirsin. Ancak önce hak etmeli yani niyetini doğru davranışla desteklemelisin. Üst satırlarda:

 ”İsteklerimize ulaşıp ulaşamadığımızı, ulaştığımız zamanda ulaştığımız şeyin kalıcı olup olmadığını, genelde ona ulaşmak için gidilmesi gereken yollardan gidip gitmediğimiz belirler.” sözüyle anlatmak istediğim de tam buydu aslında. Hak etmek=doğru davranışla ilerlemek. İşte doğru davranışla ilerleyebilmenin ön koşulu da değerler ve ilkelere bağlı. Toplumsal olarak kabul görmüş olan değil, Ahmet’in/Mehmet’in doğrusu değil, Evrensel işleyişin doğrusudur. Bu da her bireyin haritasına göre değişiklik gösteren bir kavram. Ancak ilkesi, değeri, evrensel prensibi olmayan şeyleri, kafadan elemek şu aşamada yapılacak en mantıklı davranış olur. İnsani olanla olmayanı ayırt edebiliyor musunuz? Mesela buna göre davranışı güncellemek olabilir.

Hak yemeyin arkadaşlar: hele ki böyle bir dönemde. Ne kendi hakkınızı yiyin ne de bir başkasının. İşin ucunda acı acı geğirmek var çünkü.

Gerilemeler aslında geçmişi tahlil dönemleridir. Geçmişte yapamadığın doğru davranışı şimdi tespit etme, ona uyumlanma ve başlangıç yapma zamanıdır. Geri hareketin başladığı döneme kadar başlanan işler, verilen kararlar, enerjimizi kullanma biçimimiz gibi konuları masaya yatırma zamanlarındayız. Dolayısıyla bu yeni ay, kökü önceye dayanan konu ve kavramlarla ilgili yeni başlangıçların yapılabileceği zamanlar olarak belirginleşiyor. Eğer gezegenler düz pozisyondayken yanlış bir şeye yeltenmişsek, bunu gerilerken anlayabiliriz. Hayatımızda beliren kavramlar, durgunluk yaratan konular aslında, o süreçteki kararlarımızla ilgili ipuçları taşıyor olabilir.

Sözün özü yeniay olumlu bir yeniay. Niyeti sağlam olana desteklerini gani gani verecek bir yeniay. Ancak sıkı sıkıya bağlandığınız alışkanlıklar, gereklilikler, hazlarınızdan ayrılmaya hazır mısınız? Cevap evetse şayet şimdiden kutlu olsun.

Evin, her dediği yapılan şımarık çocuğu edasıyla o şekeri almak için her yolu deneyenler için kısa vadede şeker belki gelecek lakin sonrası ne olur onu ben de bilemem. Kolektifler ve Jüpiter retrodayken gelen şeker, Merkür retroyken gelen sevgiliye benzer aklınızda bulunsun ;)

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =