30 Nisan 2018 Akrep Burcunda Dolunay

30 Nisan 2018 günü sabaha karşı 03:47 civarı 9°Akrep burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunay 8 evde,Satürn’den sekstil, Neptün’den üçgen açı açıyor. Dolunay yöneticileri Mars ve Pluto kavuşum halinde ve diğer yönetici Uranüs arasında da gergin diyebileceğimiz bir kare açı kurulmuş. Yükselen 21°Balık, yöneticilerinden Venüs, diğer yöneticisi olan Neptün’e kare, Dolunay yöneticilerine ise 135°lik bir açıyla bağlanmış.

Krizler ve çatışmalar Dolunay süresinde sahnede olacak. Her işin yolunda gitmesini istemeyen yoktur sanırım. Su aksa yolunu bulsa ve her şey rayında gitse keşke. Ancak hayat sahnesi, tüm Evren gibi zıtlıklar üzerine kurulu. Bir yerde cenaze töreni yapılırken, başka bir yerde bir bebeğin doğumu müjdelenir. Biri üzülürken tam da aynı anda başka bir yerde birileri sevinç yaşıyordur. Yani hayat tüm zıtlıkları bünyesinde besleyen bir ana gibidir. Söz konusu zıtlıklar da hayatın toplamıdır diyebiliriz.

Akrep burcu krizlerle doğrudan ilişkilidir. Doğal evi 8.evdir. 8.ev dönüşümün evi olması müsebbibiyle krizler evidir aslında. Ancak krizin arkasındaki sebebi hikmeti kavrarsak dönüşürüz. Değiştiremeyeceğimiz dahası kontrol edemeyeceğimiz pek çok durum taşır hayatımıza. İşte bu durumlar sayesindeki öğrendiklerimiz bizi değiştirir, hayata bakış açımızı değiştirir, bir durum karşısındaki tutumumuzu değiştirir.

O nedenle hazırlıksız yakalandığımız krizlere, hayatımızı tepe taklak edecekmiş gibi bakmak yerine, değişim için bir fırsat olarak bakabilirsek, arayıp da bulamadığımızı belki daha kolay görebiliriz. Çünkü Akrep dönüşüm demektir. Çünkü Akrep yenilenmek demektir.

Meşhur kartal hikayesini bilenler bilir.

Derler ki:
“Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardan biridir. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır.

Kartalın yaşı 40’a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Tüyleri kartlaşır, kalınlaşır ve kanatlarına takılmaya başlar. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.

Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir.

Bu yönde karar verirse eğer, kartal bir dağın tepesine uçar ve orada kalır. Sonrasında kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.”

Bir nevi arınmadır bu: İşlevsizleşmiş şeylerden arınma. Eğer bir şeyler yolunda gitmiyorsa, uçmak istediğimiz halde uçamıyor ya da uçarken çok çabuk yoruluyorsak, yeteneklerimiz içinde bulunduğumuz duruma cevap vermiyorsa, belki bizim de bir dağ başına çekilip arınma vaktimiz gelmiştir. Hayatla yaşadığımız bu ihtilafın bizi götüreceği yer burasıdır belki :) Fakat kafamızda kurduğumuz imgelerle, rollerle o kadar meşgul olursak içinde bulunduğumuz gerçekliği göremez, ne yapmamız gerektiğini bilemeyiz.

Kartalın avını kavrayamaması bir krizdir, uçma yeteneğini kaybetmeye başlaması da ona keza. Unutmayalım ki, Kartalın yaşadığı krizler yaşlandığına bir işarettir. Yaşlandığına kanaat getirmesi de yeniden yapılandırma sürecini başlatan adımdır  :)

Bilge kişinin ermişliği inzivada değil, yaşamın ta ortasında belli olur. Her şey süt limanken iradeyi kontrol edebilmek herkese kolaydır. Lakin kriz ortasındayken bu pekte kolay değildir. Hamlığımız da orada ortaya çıkar, olgunluğumuz da..

Dolunay Satürn’le altmışlık açı kuruyor. Evet krizler gündeme gelecek fakat yere yapışalım diye değil, gereksiz yüklerden özgürleşelim diye. Bazılarımız fedakârlık yapmak durumunda kalırken, bazılarımız kendi sınırlarına sahip çıkmak durumunda kalabilir.

Satürn Oğlak burcunda ne diyordu: İradene hakim ol! Nedir kardeşim bu iradeye hakim olma sorunsalı? :) Herhangi bir şeyden uzak durabilmek ya da ondan daha fazla kaçmamak için gereken irade gücünü, kendini kontrol edebilme yeteneğini kazanmak. Özde sevimsiz şeylerle karşılaşsak da, karşılaştığımız şeyler kendimizi kontrol edebilme yeteneğinin gelişimine katkıda bulunacak demektir :)

– “Kendini kontrol etmeye çalıştığın düşüncesi seni motive eder ama bunu bir çeşit baskı olarak görürsen motivasyonunu kaybedersin” der Ethan Kross

Bunu başarmak için görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olmak ilk adım. Evvela kendimize, sonra ailemize, sonra topluma ve en sonunda Evrene…

Sakin hareket etmek, olayları enine boyuna kavramamıza neden olacaktır. Bu nedenle gaza gelmeyin derim.

Tutarlı olalım

Sabırlı olalım ve şartları iyileştirmek adına elimizden geleni ardımıza koymayalım.

Malum Satürn geri harekette şu sıralar ve uzunca bir süre de geri pozisyonda kalacak. Geride kalmış problemlerinizi çözmek için iyi bir zaman. Satürn geçmişteki durumları tekrar hatırlatarak doğruları yapmamız için bize biraz baskı yapacak.

Evet bunalmışsanız sorunlarınıza yeni fikirler oluşturamıyorsanız ve kendinizi çaresiz hissedip tıkanıklıklar yaşıyorsanız bu dolunay size aradığınız enerjileri yaratacaktır. Gerekli çabayı sarf edenler olaylar ya da gidişatın yönünün değiştiğini görmekle birlikte, her şeyin gerçekte olması gerektiği gibi olduğunu görecektir.

Geçtiğimiz 3 ayda farkında ya da olmaksızın bir yanlış adım atmışsanız, muhtemelen bu adımın yanlışlığı şu sıralar ortaya çıkacaktır. Şimdi doğrusunu yapın, henüz vakit varken.

Ve amacımız, sadece hedefe erişmek değil, erdemli eylemlerle hedefe erişmek olsun! 

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 8 =