3 Haziran 2019 İkizler Burcunda Yeniay

3 Haziran 2019 Pazartesi günü, Ay gününde 12°İkizler burcunda Yeni ay gerçekleşecek. Dübran durağında kavuşacak olan Ay ve Güneş, vedic astrolojiye göre de Rohini nakshatrasında birleşecek. Yeni ay Temmuz ayında gerçekleşecek olan tutulma etkisini hızlandırarak baskınlaştıracak. Çok önemli sabit yıldız ve asteroid etkileşimleri söz konusu tutulma periyodunun da etkisini de daha gözle görünür hale getirecek.

Yeni aylar, yeni başlangıçlar ve adım atma dönemleridir. Dolunay takibinde belirginleşen konuları netleştirir ve netleşen konuya göre yeni adımlarımızı yeni aylarda atmaya başlarız.

Bu yeni ayda da yeni adımlar ve kararlar konusunda destekleyici olacak. Ancak Jüpiter ve Neptün bağlantılarının gerilimli olması, her türlü başlangıç için dikkatli, tedbirli ve sağduyulu hareket etmenin önemini vurguluyor.

Taşmaya yakın duygular, düşünceler, planlar, fikirlerle dolu olduğumuz bir dönemdeyiz. Geçmişten gelen konular, şu an bir şekilde hüküm süren olaylarla ilgili biraz tedbirsiz, belki yersiz belki de abartılı tepkiler vermeye eğilimli olabiliriz. Yeni ay yöneticisi Merkür baş rolde ve onuncu evdeki Betelgeuse ile kavuşuma doğru ilerliyor. Üstelik deklinasyon sınırının aşıldığı bir pozisyonda. 

İkinci olarak deklinasyon sınırını aşan diğer gezegen Mars’ın orta noktalarını çalıştırdığımda ve Koç burcunda yerleşen asteroidlerin orta noktalarını ele aldığımda baş rolde yine Merkür’ü gördüm. Güneş – Mars, Ay – Mars ve Chiron – Asc orta noktaları da Merkür’ü işaret ediyor. Bu durum yeni aya Merkür, Mars ve Venüs enerjisinin hakim olacağını gösteriyor.

Orb farkı fazla da olsa, Merkür Jüpiter’i karşısına alırken, Neptün’den de kare yiyen konumda. Her üç gezegen de kendi burcunda seyrediyor. Merkür deklinasyon sınırını aşmış; Jüpiter enerjisini bulanık çalıştıran pozisyonda ve retro;  Neptün 7.evden hem Güneş ve Ay’a hem de MC/IC aksına kare çeken konumda.

Öncelikle Merkür’ü ele alalım. Merkür dünyevi olan aklı, mantığı, çözümcü zihni temsil eder. Daha anlaşılır olmak adına şöyle bir cümle kurabilirim: ”Merkür aslında kafamızın nasıl çalıştığını” gösterir.

İyi yerleşimde olan bir Merkür, bilgiyi, bilgiyi amacına göre kullanmayı, çözümcülüğü, yeni fikirlere açık olmayı gösterirken; sıkıntılı bir Merkür, ayartılmaya açık zihni, hinliği, çıkarcılığı, bilgiyi amacına uygun şekilde çarpıtmayı gösterir. Bu yeni ay, bilgiyi amacına uygun şekilde kullanmakla amacına uygun şekilde çarpıtmanın arasında gidip gelmenin her zamankinden daha kolay olacağını söyleyebilirim.

Yeni şeyler öğrenmek, yeni girişimler yapmak ve karşılaştığımız koşullara adapte olmada gerekli esnekliği bulacağız evet. Ancak esneklikle, başkalaşmak arasında ince bir ayrım vardır unutmayın. Uyum göstereyim derken kendi sınırlarını kaybetmek, aslında olmadığın bir forma dönüşme riskin var. O nedenle ortaklıklar, ortaklaşa çalışmalar ve yapılarda karar alırken günlük geçici çıkarlara meyletmeden, kestirme yollardan sorunun içinden çıkmadan evvel bu etik mi? erdemli bir davranış mı diye iki kez sorgulayın derim.

Yaparım dediğiniz bir şeyi gerçekten yapabilecek salâhiyete sahip misiniz? işte bunu sorgulayarak kararınızı verebilirseniz yeni ayın enerjisinden daha kuvvetli etkilenmiş olursunuz.

Varsayımlarla, muhtemel olanla değil, şu an şu aşamada olanla ilgilenin. Zira değişken şartlar taşıyan bir yeni ay var önümüzde. Yani bugün mümkün olan yarın olmayabilir. Ya da bugün olmayan yarın mümkün olabilir. Aceleye getirilmiş kararlardan uzak durun. Aşırı iyimser değil, gerçekçi bakmaya çalışın her ne ile uğraşıyorsanız.

Uyum göstermenin başkalaşmaya; iyi niyetin suistimale çok daha kolay dönüşebileceğini unutmayın. Bu nedenle:

  • güvenmeden önce; güveneceğiniz kişi ya da olayın gerçekte ne kadar güvenilir olduğuna bakıp adım adım ilerleyin.
  • Çok konuşmak yerine dinlemeye ağırlık verin. Bu daha farkında olmanızı sağlar
  • Sözel ifadeler, eylemle destekleniyor mu bunu sorgulayın mesela. Hani lafta kalmak diye bir deyim vardır. Hah işte onu bu süreçte bol bol görebiliriz.
  • ne kadar köşeye sıkışırsanız sıkışın kestirme yollara itibar etmeyin. Durumun gereğini yerine getirmeyi göze almak kısa vadede kazanç taşımasa bile uzun vadede daha istikrarlı koşulları taşıyacaktır.
  • Tek taraflı çıkarınızı kollama tuzağına aman dikkat.
  • Kin, intikam, öfke gibi duygularınız varsa, bu duyguları sağlıklı bir şekilde sağaltacak işlerle ilgilenin ki bu bir hal halini almasın. Örn: bedeni çalıştıracak aktiviteler olabilir. Yastık, kum torbası yumruklayabilirsiniz mesela. Kürdan kırmak, bir odaya çekilip gözünüzü kapatarak sanki o kişi/ler karşınızdaymış gibi söyleyemediklerinizi söyleyebilir ya da onlarla konuşuyormuş gibi kendi kendinize söylenebilirsiniz. (Merak etmeyin bu ayıp değil, sağlıklı bir sağaltım yöntemidir! :)
  • Canınız yanmış olabilir ve bu içinizdeki hırs duygusunun sınırının aşmasına neden olabilir. Bir parça hırs insanın motivasyonunu artırır evet ama kör hırs kadar insan aptalca şeyler yaptıran bir şey daha yoktur unutmayın.
  • Mevcut fikirlerinize çok güvenmeden evvel o düşüncenin sahiden alt yapısı var mı yoksa yargı mı? bir bakmakta fayda var.
  • Varsayımları kriter alarak aksiyon almayın.
  • Aklınızı vicdanınızla; zekanızı ahlakla dengeleyebilirseniz işte o zaman yeni ayın desteğini arkanıza alırsınız.

Kendini bilen, kendini bilerek hareket eden, dengede kalanlar açısından oldukça destekleyici olacak bu yeniay. İlk etapta İkizler, Terazi ve Kova burçları; ikinci etapta Koç, Aslan burçları yeni aydan destekleyici etkileri alacaklar. Yay, Balık ve Başak’ların biraz daha dikkatli olması gereken bir dönem olabilir.

Hepinizin bayramını şimdiden kutlar ve esenlikler getirmesini dilerim.

Değerlendirme yazımı Kipling’den bir alıntı ile sonlandırmak istiyorum:

Eğer, herkes kendini kaybedip seni suçladığı zaman, sen soğukkanlılığını koruyabilirsen;

Eğer, herkes senden kuşkulandığında, sen kendine güvenip tüm şüpheleri hoşgörü ile karşılayabilirsen;

Eğer, sabırla bekleyebilir ve beklemekten yorulmazsan; ya da iftiraya uğradığında yalana yalanla karşılık vermezsen ve kin tutana kin duymazsan;

Eğer, düşlere kapılmadan düş kurabilir; düşünebildiğin halde düşüncelerin kölesi olmazsan ve aynı zamanda ne çok uysal olup ne de çok akıllıca bir tavırla konuşmazsan;

Eğer, ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir, ikisini de karşılayıp yüzleşebilirsen. Ömür verdiğin şeylerin yıkılışını seyredebilir ve yılmadan onu yine kurmaya çalışırsan;

Eğer, iş işten geçtikten sonra da yüreğini ve bedenini bütün direncinle seferber edip, herkesin vazgeçtiği noktada sen amacına yönelebilirsen;

Eğer, herkesle birlikte olur da erdemli kalabilirsen ya da krallarla dolaştığın bir durumda, gururlanıp benliğini ve dostlarını unutmazsan;

Eğer, ne sevgili dostların ne de düşmanların seni incitemezse ve kimseyi hem küçümsemez, hem de kimseye bağımlı olmamayı başarabilirsen;

Eğer, her günün her saatini, her dakikanın her saniyesini iç rahatlığıyla yaşayabilirsen, bütün dünya senin olur yavrum... 

ve o zaman artık ''ADAM'' olduğunu düşünebilirsin....
RUDYARD KIPLING (1865 - 1937)

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + one =