27 Şubat 2021 Başak Dolunayı

Hasat mevsimi… Thuban ve Algol temalı Dolunay

Venüs, gücünün yüceldiği Balık burcuna geçti fakat kayıp, Mayıs ayına değin de görünmeyecek.

Anın haritasında Ay, Güneş, Satürn ve Chiron arasında Boomerang açı kalıbı oluşuyor. Karma devrede, karmik hakedişler ve yeni bir karmik başlangıcın ayak sesleri.

Tanrının parmağı olarak tabir edilen YOD açı kalıbının bir değişiği olan Boomerang açı kalıbını YOD’dan ayıran şey, Boomerang’da Apeks gezegenin tam karşıt noktasında başka bir gezegenin konumlanmasıdır. Çözümü YOD’a göre daha kolay olmakla birlikte daha da karmiktir. Kişinin yaptığı şeylerin yine kendine negatif olarak dönme halidir de diyebiliriz. YOD açı kalıbı kişiyi ilgili alanda bir düzenleme yapmaya iterken, Boomerang’daki düzenleme ve hakedişler daha keskindir.

Bu dolunayda Güneş apeksin karşısında ve Skat sabiti ile kavuşuyor. Bu karşıtlık ise Balık/Başak temalarında bir düzenleme istiyor bizden. Hakedişler derken, illa olumsuz hakedişler değil, Dharmalarında verildiği bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Süreci değerlendirme şeklimiz, sonuçların niteliği hususunda belirleyici olacaktır. Dolunay dönemi ile başlayan döngü yeni başlangıçlara bir hazırlık safhası olarak çalıştığından, bu eksende yapacağımız dengelemeler de önümüzdeki 10 aylık sürecin sonuçlarını belirleme hususunda belirgin olacaktır.

Dolunay 4.evde, kapanışları temsil eden karmik  bir evde. Daha önce bahsettiğim gibi 4.6.8. ve 12.evler karmik evlerdir. 6.ev daha özgür ve güncellenebilir olmasından dolayı diğerlerinden ayrılmaktadır. 4.ev ise ikinci derecede özgür olarak adlandırdığım evlerden biri. Ancak 8.ve 12 evlerse tamamen karmik olmakla birlikte, seçme şansımızın pek olmadığı alanlardır. Yani bu evlerde kader kendi bildiğini okur. 6.evin yani karmik evlerin en özgür ve verimlisinin doğal burcu olan Başak, ikincil derecede özgür olan 4.eve yerleşmiş. Ay Thuban ile kavuşumda.

Thuban sabiti DRACO takımyıldızına ait sabitlerden bir tanesi ve doğru kullanıldığında verimliliği büyük olan sabitlerden biridir. Gömü yıldızı olarak da geçer. Potansiyelimizdeki zenginlikleri keşfetmede etkili olan bir sabit olmakla birlikte ekstradan yeraltı madenleriyle ilişkili olmasından dolayı, altın ve maden arayıcıların haritasında sıklıkla bulunmaktadır. Ayrıca Akrep burcu ile yakından ilişkisi vardır.

Güneş ise Balık burcunda, Ayın tam karşısında YOD’u bomeranga çeviren aracı olarak çalışıyor. Hemen hemen de Skat sabiti ile kavuşmakta. Skat ise Kova takımyıldızındaki sabitlerden biridir. İyi şansı, mutluluğu ve kalıcı olacak yardımları temsil eder.

Ay ve Güneş Boğa burcundaki Uranüs’le olumlu bir açıyla bağlanmış. Yani bir çeşit özgürleşme sürecindeyiz. Gerekliliklerimizden, olmazsa olmazlarımızdan, sorumluluk almadıklarımızdan. Uranüs’e eşlik eden başka iki sabit yıldız var ki her iki sabit de birbirinden farklı temaları çalıştırıyor. Dolunay hakedişlerinin olumlu ve olumsuz olması bu iki sabitin farklılıklarından kaynaklanır. Hamal, yıkıcı olan kısmıyla ilişkiliyken; Schedir ise yapıcı kısmıyla ilgili. Uranüs her iki yıldızı da aktifleştiriyor arkadaşlar.

Diğer husus yıkıcı sabitlerin en melafiği olan ALGOL’un Marsla kavuşumu ve hemen takibinde Pleides’e doğru ilerlemesi. Her ne kadar bu iki melafiğin bir araya gelmesinin yıkıcı çalışma potansiyeli artsa da Oğlak burcundaki Pluto’nun olumlu desteği, sürecin dönüştürücü niteliğinin baskın olduğunu göstermekte.

Gelelim dolunayın temalarına:

Başak ayrıştırmanın burcudur. Ayrıştırmanın burcu, kökleri temsil eden eve yerleşmiş, fakat 4.evi kesen burç Başak değil, Aslan. Ayın Başak burcunda bu evde olması, su grubu burçların yerleşmesine oranla daha iyi zira Başak titizliği sayesinde kendimize objektif bakmak daha kolay olmakla birlikte, doğru ayrıştırmayı yapmak da kolaylaşacaktır. Bu dolunayla birlikte, aile, aidiyet temaları önem kazanacak. Duygusal güvence arayışımızı, nedenleri niçinleri ve köklerden gelen yanılsamaları Başak titizliği ile çözümlemeye koşullandırılacağız. Duyguların güvencesi aldatıcıdır.

Beslemenin burcu Başak doğru ayrıştırma yapamadığı takdirde, Terazide yanlış bir değerle özdeşleşeceğinden; kendini, toplumu, başkalarını ve doğayı yanlış besleyecektir. Hepimiz bu dolunayla birlikte neleri nasıl beslediğimizi, karşılaştığımız sonuçlar aracılığıyla kavrayacağız. 4 evi kesen burç olan Aslan’ın Hamal ve Algol sabiti ile yakından ilişkisi vardır. Hamal diktatörler üretir, ALGOL ise diktatörlerin sonunu getirir.

Sağlıklı bir özgüven oluşturmak, gölgelerle temasta olmak bu iki sabitin gölge tuzaklarına çekilme olasılığını azaltır. Kişinin kendi kimliğini her şeyin üzerinde tutması ya da üstün görmesi her iki sabitin de negatif etkilerini tetiklemeye yeter. Sağlık bir benlik ise benliğin sarsılmazlığını beslemeye çalışmak yerine, kendini olduğu gibi kabul etme haliyle yaşanır ki biz bunu Balık burcunda oluştururuz. Sahip olduğumuz eril enerji, Balık burcundaki dişil enerjiyle terbiye edilmiş olacaktır. Olmadığında ne olur? Diktatör yöneticiler, ana-babalar, arkadaşlar peydahlanır.

Boomerang açısının kurtarıcısı burada yine Balık. Ve yaptığımız olumlu ya da olumsuz hareketlerin sonucunu da bize getirecek olan Balık’tır. Bunun için dolunay döneminde kendi içimize çekilmek ve kendi içimizdeki fazlalık ve eksikliklerle yüzleşmeye çalışmak önemlidir. Buradaki doğru ayrıştırma Terazi burcunda daha dengeli bir değerle birleşmemize zemin hazırlayacaktır. Her iki burcun temaları doğru çalıştığında Akrep’te yıkım yaşanmaz, kendi haline dönüşümün tadını çıkarırız arkadaşlar.

Alışkanlıklarımız… köklerden gelen, aile geleneklerinden gelen özellikle duygusal alışkanlıklarımızı fark etmeye çalışalım. En başta dediğim gibi Başak burcu, beslemenin burcudur. Eğer köklerden gelen bir bağımlılık varsa bunu çözecek en iyi burç yine Başak olabilir. İşte o zaman hem kendimizi, hem doğayı hem çevremizdekileri doğru besleriz. Venüs Mayıs’a kadar yok, o yüzden işimiz Ay’a kaldı. Dişil enerji Ay’dan besleniyor. Yapılması gereken besleme/beslenme denklemine takılmadan kendi duygularımıza odaklanıp, doğru yanlışlarımızla yüzleşmeye çalışmaktır. Kim bilir belki o zaman birilerine dayanmadan, birilerinden güvence ya da destek beklemeden kendimizi olduğu gibi besleyebiliriz. Bu anlamda Dolunayı oldukça olumlu değerlendirenlerdenim.

Sürpriz başlangıçlar ve fırsatlar taşınacak bireysel haritası uygun olan kişilere. Uranüs bağlantısı ile Dharma devrede. Yani halen tohum ektiğinizi unutmayın. Bu dönemki dharmalarınızın karşılığı Jüpiter Balık geçişiyle birlikte gelecektir.

Dolunay en çok Balık ve Başak burçları üzerinde etkili olacak. Olumlu olma ihtimali çok yüksek olan olasılıklar bu iki burç üzerinde etkili olacaktır.

İkincil olarak Boğa ve Oğlak burçları ile Yengeç ve Akrep burçları açısından değişik bir süreç olacağını göstermekte.

Esen Kalın

Üst kısım görsel: Gabriela Piwowarska – Pixabay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × one =