26 Kasım 2019 Yay burcunda Yeni Ay

Yeni ay zamanı… Bugün saatler 18:07’yi gösterdiğinde Güneş ve Ay 4°Yay burcunda kavuşacaklar. Geride bıraktığımız önceki yeniayların aksine Yay yeni ayı Kuzey Batı yönündeki bir evde gerçekleşiyor. 45°lik ve 150°lik açıların yoğunlaştığı bu yeni ay Retro Chironla olumlu etkileşim kuran tek asteroid. Uranüs, Satürn ve Pluto yine aktif olarak bu yeni ayla da bağlantıda olacak. Almutenler Jüpiter aynı zamanda yeni ayın da yöneticisi. Diğer almuten ise Mars. Merkür Zuben El-genubi ile Jüpiter Acumen ile Chiron ise Kerb ile kavuşumda. Ankara merkezli horoskopa göre yükselen noktası Rigel ile kavuşuyor. Bu yeniay döneminde midpointler de çok aktif çalışıyor arkadaşlar:

Satürn/Zeus= Güneş ve Ay

Mars/Ceres= Güneş ve Ay

Verteks/Cupido= Güneş ve Ay

Venüs/Verteks= Güneş ve Ay

Pallas/Zeus= Merkür

Mars/MC= Jüpiter

Almutenler ise kendi arasında 54°lik özel bir açı da oluşturmuş.

Bir yanda güvence arayışımız öte yandan karşılaştığımız her şeyin duygusal olarak savunmasız hissettirdiği durumlar. Bir yanımız diyor ki:

‘’ o yolu git, o projeyi harekete geçir,  o kararı uygula, risk almadan büyüyemezsin.’’

Öbür tarafımız ise:

‘’ sakın o yolu gitme, ya kaybedersen, ya yapamazsan, ya elindekinden de olursan, güvenli olanı tercih et!’’  Tüm bu ikilemler arasında gerilme durumudur tam da olan. Hangisini tercih edeceğiz…

İnsanoğlu olarak en büyük yeteneksizliğimiz sezgilerimizle, zihnimizin hezeyanlarını ayırt edememektir sanırım. Bu yeni ay takibinde başlayan süreç bu iki ayrı konuyu ayırt etme gücü verecek.

İkinci yeteneksizliğimiz ise korkularımızın farkına varamamak ya da bilinçli olarak fark etmeyi tercih etmememizdir. Korkularımızdır bizi kontrol alışkanlığına iten aslında. Korktuğumuz şeyin başımıza gelmesini engellemek için tedbirler almak, gerekirse başkalarını da o çizdiğimiz çerçeve de tutma yükünü alır, hamallık ederiz boşuna. Genel görüş kontrolcülüğün insanların tamamen egemen olma isteklerinden kaynaklandığıdır. Ancak kontrol kaygısının altında yatan nedenler tek bir önerme ile sınırlandırılamaz. Bu yeni ay korku/kontrol denklemine ışık tutuyor.

Korku ne kadar fazlaysa, kontrol kurma dürtüsü de o kadar artar. Çünkü eksiğiz ve eksikliklerimizin farkına varmak da güvende hissettirmiyor kendimizi. Korku duyduğumuz şey gerçekleştiğinde nasıl cevap vereceğimizi, süreci nasıl yöneteceğimizi bilmiyoruz, çünkü eksiğiz. Bu da bizi alıştığımız yollardan gitmeye sevk eder ki bu da daha çok kontrol kurmaya çalışmaktır.

Bu yeni ay esas güzelliği güvenli alanda kalmayı tercih edene, kontrol etme alışkanlığını bırakmayana değil de kendinin farkına varana, eksiğini kabul edene, kendini geliştirmeyi, değişimle iş birliği yapma riski alana gösterecek.

Hissettiğiniz duygulara dikkatinizi verin. Güvensizliklerimiz, eksikliklerimiz, abartılmış negatif alışkanlıklarımız, suçluluk duygularımız, kendimize inançsızlığımızı ortaya çıkarıyor bu süreç. Bu nedenle kendi değerimizden, başarabileceklerimizden, yapabileceklerimizden bir parça kuşku duyar pozisyonda olacağız. Bu kuşkular daha fazla koşulları kontrol tuzağına itecek, daha fazla yük alacağımız taahhütlere sokacak bizleri. Ancak Satürn’ün Pluto ile yakın etkileşim içinde ilerlediğini ve yeni aya 45°lik açıyla bağlandığını unutmayalım:

Üzerinde kontrol sahibi olduğun tek şey kendinsin diye fısıldıyor eş zamanlılıklar. Küllerinden yeniden doğmadan, kendini güncellemeden yoluna girmeyecek bir şeyler diyor. Hayatın bir operasyon yönetimi olduğunu hatırla diyor. Kasmayı bırak diyor. Yoksa sana ait olmayan daha fazla yük alırsın sırtına.

‘’Nereye kadar sorumluluk alacağımızı bilmek ve buna sınırlar getirmek, hiç kuşkusuz beceriksizlikten ziyade kişiye kendi gücünün potansiyellerini bilme imkânı verir’’ der Edward Bach

Yeni ay şifanın en ektif akacağı bir evde doğuyor. Koç burcundaki chiron’dan da destek alıyor. Yaralarımızı tanıtıyor bizlere.  Yaranı iyileştirecek tek kişi sensin unutma. Ceryanda durma alışkanlığınız varsa. İstediğiniz kadar ilaç kullanın, yine üşütürsünüz yine üşütürsünüz. Hava akımının ortasında durmayı kesene kadar yani bu alışkanlığı bırakana kadar kullandığın ilaç geçici çözüm getirecektir. Ancak bir kez bu alışkanlığı bıraktığında ilaç gerçekten işini yapmaya başlar, çünkü kaynağı düzelttin! Evet arkadaşlar alışkanlıklar.. Gündelik yaşamın içinde uyguladığımız o küçücük alışkanlıklar var ya, İşte o küçücük şeylerdir bazen canımıza okuyan ve aynı zamanda onlardır bizi arşa çıkaran.

Yeni ay yöneticisi Jüpiter 7.evde ve Venüs’le kavuşumda. Venüs Oğlak’ta çok verimli bir burçta değil elbette. Fakat bu yeni ay konfigürasyonlarını kriter aldığımda Yay da olmasından daha iyi konumda. Yaralarını fark etmek yerine ilişkide bulunduğun kişileri, herhangi bir olay ya da durumu yara bandı niyetine kullanırsan çok geçmeden başa dönersin, o yaraya bir yara daha eklersin diye uyarıyor. Değişmeyi göze alabiliyor musun? İşte o zaman Venüs gerekli disiplini oluşturmada destek verecek. İnisiyatif alma zamanındayız arkadaşlar. Mücadele etme zamanlarındayız. En çok mücadeleyi kendimizle, duygularımızla, korkularımızla, hezeyanlarımızla, suçluluk duygularımızla vereceğiz.

Jüpiter Venüs Uranüs etkileşimi  şimdi dene şimdi değiş felsefesiyle hareket edene destekleyici etkiler vermekte.  9 – 13 Aralık arası, bu yeni ay döneminde başlayan süreçle ilgili çok özel gelişmelere ve çok önemli farkındalıklara gebe günler.

ASC Rigel sabit yıldızı üzerinde. Meali: Kendini eğit, ruhunu zenginleştir, bilgini arttır, enerjini arttır, işe yaramayan alışkanlıkları, yük getiren eğilimleri bırak, miyadı dolmuş olanla vedalaşmayı bil!

Kasım arınma ayıdır. Bir sonraki bahara çiçek açmak istiyorsak, hadi o zaman çoktan kurumuş dallarımızı budayalım.

Böbrek rahatsızlıkları ile üreme sistemi rahatsızlıklarına dikkat!

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + eighteen =