24 Ekim 2018 Boğa Burcunda Dolunay

24 Ekim 2018 akşamı 1°Boğa burcunda bir dolunay gerçekleşecek. 9 Ekim’de Venüs’ün yöneticisi olduğu Terazi burcunda bir yeniay geçirmiştik. Önümüzdeki günlerde yine Venüs’ün diğer yönetici olduğu burçta, bu kez bir dolunay yaşayacağız. Evren, Venüs prensiplerindeki arızalarımızı ortaya çıkararak, yeniden düzenlemeye olanak sağlayan olaylar sunuyor Ekim ayı boyunca.

Yeniay 12.evde gerçekleşiyor ve retro hareketteki yöneticisi ile karşıtlık oluşturuyor. Uranüs kavuşumlu bir dolunayla karşı karşıyayız. Bu esnada Satürn 8.evden yeniaya destek veriyor. Anın haritasında İkizler burcu yükseliyor. Yöneticisi Merkür, Jüpiter’e doğru ilerlemekte. Merkür ve Jüpiter yanığa yakın konumda, 4°açı farkıyla kavuşum yaparken, Mars bu kavuşuma oldukça gergin bir açıyla bağlanıyor.

Yine değer sorgulamalarına olanak veren bir dolunaya hazırlanıyoruz. Dolunay projektörü 12.eve tutmuş: ve zayıflıklarımız sahnede…

İnsan her deneyimin, her hayal kırıklığının, her sonucun nedenlerini çoğu kez dışarıda arar.

Eğer şu şöyle olsaydı, böyle olmazdı

Eğer şu kişi bu sözü söylemeseydi sonuç farklı olabilirdi

Ahmet şunu şöyle yapsaydı, bu durumda olmazdık gibi gibi..

Bu tutum çoğu kez bireysel sorumluluk duygusundan uzaklaştırır bizi. İnsanın kontrol edebildiği tek kişi ya da kavram yine kendisidir. Kendimizi kontrol etmek yerine, etrafı kontrol edebileceğimiz sanrısına kapılmışızdır bir çoğumuz. Ama o halde bile Evren, önünde sonunda kendi dışımızdaki hiçbir şeyi/kişiyi sonuna kadar kontrol etme gücünde olmadığımızı gösterecektir.

Her deneyim, her sonuç, aslında birer derstir ve bizlere bir şey öğretmektedir. Ancak sonuçları kabul etmekte ve bu sonuca zemin hazırlayan kişisel payımızı üstlenmekte kör ve sağır kalırsak, yaşadığımız deneyimden doğru dersle çıkabilme fırsatını da kaçırırız. Hal böyle olunca, evren çok geçmekten aynı dersten tekrar sınava çekecek ya da benzer durumları tekrar tekrar önümüze getirecektir.

Her durumda suçlayacak birilerini bulmak inanın kolay ama sonuçsuz bir eylem planıdır. Böyle davranışlardan hareketle sonuçlara ulaşanı ya da hayatını düzelte bileni görmedim ben.

Her sonuç, işin içinde başkaları da olsa yine bizden çıkar, bizimle alakalıdır, bize öğreteceği şeyler vardır ve her birimize öğreteceği şey farklıdır. O sonuç Ayşe’ye, manipülasyonun kısa vadede kazanç ama uzun vadede köklü kayıplara sebebiyet verdiğini öğretirken; Fatma’ya, sağlam bir öz değer geliştirmediğinde, insanların manipülasyonuna nasıl açık hale geldiğini gösterecek ve her ikisine de sınır adabının gerekliliğini öğretecektir.

Bu dolunay, ”dışarıya değil içe bak” sözünü salık veriyor sanki. Hacı Bektaşi Veli’nin de dediği gibi

Keramet baştadır taçta değildir.
 Hararet nardadır sacda değildir.
 Her ne arar isen kendinde ara
 Kudüs’te Mekke’de hacda değildir.”

Dolunay 12.evde demiştik. Burası geçmişin, bilinçaltının, gizli/saklı olanın, yalnızlığın ve karmanın evidir. Yöneticisi de retro olan bir Dolunay hiç şüphesiz, geçmişten bu anımıza yansıyan davranışlarımızı sorgulamaya olanak sağlayan sonuçlar getirecektir.

Zayıflıklarımız, korkularımız, komplekslerimize daha çabuk teslim olabileceğimiz bir 15 gün var önümüzde. Dolunay enerjisi aslında gizli olan ya da fark edilmemiş davranışlarımızı ortaya çıkaracak. İşte böyle zamanlarda yeni bir fark ediş süreci başlar. Korkarken kendimizi basarız. Gücümüzü negatif kullanmaya tam başlayacakken kendimizi basarız. Güçsüz olduğumuzu hissederken kendimizi basarız. Tüm bu baskınlar, fark etmek ve ayağımızın altında sanki bir fren varmışcasına hareket ederek, kendimize ” dur” diyebilmemiz içindir. Refleksleri gelişmiş olanlar çok çabuk fark edip, kendini kontrol edebilir. Daha az gelişmiş olanlarsa biraz daha çaba sarf ederek kendilerini frenleyebilirler.

Ancak suçluyu hep dışarıda arayanlar ise, neden sonuç ilişkisini kendi içinde kuramadıklarından, dolunay gergin enerjisine kendilerini daha çabuk kaptıracaklar gibi görünüyorlar.

Bu noktada mümkün olduğunca kendimizle vakit geçirmek, sakinlik veren ortamlar ve aktivitelerle ilgilenmek faydalı olabilir. Önemli iş ve planları ertelemekte, zorunlu haller dışında kalabalık ortamlardan, karışık enerjili ortamlardan ve insanlardan, mümkün olduğunca uzak durmakta oldukça fayda görüyorum.

Merkür Jüpiter’le birleşiyor ve birleşim Mars’a kare. Bu dönem başlanan işten, başlanan ilişkilerden, yapılan ortaklıklardan bir cacık olmaz. Bireysel haritası müsait olan bir gruba belki yarayabilir ama onun oranı dahi, genel nüfusa nispeten %1 civarında bile değil.

Venüs en kritik ve  en karanlık çalıştığı pozisyonda. Kendi iç muhasebenizi yapın. Sosyal anlamda yaşadığınız zorlanmaları masaya yatırın. Eğilimlerinizi fark etmeye çalışın. Duygusal açıdan dengesizleşebileceğimiz günlerdeyiz. Düşünmeden hareket etmeyin. İnsanlar hakkında hemen hüküm vermeyin. Özellikle de ”iyi biri” yargısında bulunmadan tanımaya çalışın derim.

İnsanların kendi enerjilerinin yine kendisini besleyememesinden mütevellit, başkalarından beslenme arayışına girdiği zamanlarda olabiliriz. Size yardım edeceğini sandığınız biri sizden beslenmeye çalışabilir. Ya da yardım ettiğiniz kişi sizi sömürmeye çalışabilir. Bağımlılıklar ilgili sınavlar söz konusu olabilir. Kurban/ kurtarıcı yanılsamalarına dikkat edin. Zira bu düzlem üzerine kurulu ilişkiler, ortaklıklar daha sonra toparlanması zor hasarlar bırakabilir.

Kestirme yollara meyletmeyin. O yolların sonu karanlığa çıkabilir. Dimyata pirinç ekmeye giderken eldeki bulgurdan da olmayasınız. Herhangi bir konuda kadar vermeden önce enine boyuna düşünmenin, ancak yeterli veriyi oluşturduktan sonra bir karar vermenin faydasını görürsünüz.

İnsanlar arasında birebir diyaloglar, tartışmalar ve hatta ufak çaplı savaşlar yaratabilecek görünümler taşıyor dolunay. İnsanlar arasındaki kutuplaşmalara çok dahil olmayın. Neyi beslediğinizi, neye hizmet ettiğinizi bilemeyebilirsiniz.

Diplomatik yaklaşımların yine faydasını görürsünüz. Satürn 8.evde, Jüpiter 6.evde ve Mars 10.evde: gücünüzü kötüye kullanmayın arkadaşlar. Kısıtlamalar, engeller, gecikmeler çok olur böyle dönemlerde. ”Ne olursa olsun ben bu engeli aşacağım” zihniyeti ahlaki sınırların dışına çıkabilme riski taşıyor. Bu evlerin hepsi karmayla ilgili evler. Farkında ya da olmaksızın karma yaratmayın derim.

8/12 çalışıyor dolunayda. İçine dön ve içsel sınırlarını fark et diyor dolunay. Çok mu pervasız ve cüretkârsın? Yoksa tam tersi pasif misin? Gücünün farkında mısın? Gücünü mü bastırıyorsun? Kendini geliştirmeyi/dengelemeyi istemiyor musun? bu sorgulamaları yapmaya yönlendiriliyoruz. Öyle ya da böyle duygusal denge geliştirmek zorundayız. Eğer daha doyumlu bir hayat yaşamak istiyorsak, bunu yapmak durumundayız.

Sezgilerinize, rüyalarınıza dikkat ediniz. Aradığınız cevapları, ne yapmanız ya da nasıl yapmanız gerektiği sorularının cevaplarını oralarda bulabilirsiniz. Bilemediğiniz durumlardan, sizi tedirgin eden şeylerden kaçmayın. Sezgilerden yardım almak en doğru yol.

Sorumluluk alan kazanır, sorumluluğu başkasına yükleyen kaybeder.

Evet arkadaşlar. Dolunay ilk etapta Boğa, Akrep, Kova ve Aslan burçlarının hepsi ile Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak burçlarının son 5 gününde doğmuş olanlar üzerinde etkili olacak.

Beraberinde Kova, Aslan, Boğa ve Akrep burçlarının ilk beş derecesi içinde olanlar baskın etkilenebilir. Sağlık sorunu olanlar azami dikkat etmeli, tedavi programları, beslenme gereklilikleri gibi konuları atlamamalılar.

Bağışıklık sistemi zayıflayabilir böyle dönemlerde. Beslenme programınızı bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde düzenlemek faydalı olabilir. Genel olarak baş ağrıları, kemik ve adale ağrılarının sıklaşabilir. Bununla birlikte soğuk algınlıkları ve enfeksiyonel salgınlara karşı şimdiden önleminizi alın derim.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 6 =