23 Temmuz 2017 Aslan burcunda Yeniay(Tutulma)

23 Temmuz 2017 Pazar günü saat 12:47 Civarı 0°Aslan burcunda bir yeniay görünümlü tutulma gerçekleşecek. Neden yeniay görünümlü tutulma diyorum açıklayayım:

Bilenler bilir, gezegenler saat yönünün tersine ilerler. Ay düğümleri ise tam tersi saat yönünde ilerler. Bir burca girdiğinde, başlangıç derecesinden son dereceye doğru değil, son derecelerinden başlangıç derecesine doğru ilerler. Ay düğümü, 23 Temmuzda gerçekleşecek yeniayın derecesine uzak olduğundan (24°Aslan) tutulma olarak değerlendirilmese bile 21 Ağustosta aynı burcun 28 derecesinde Güneş Tutulması gerçekleşeceğinden bir nevi tutulma etkisi taşımakta.

Yeniay başlangıç demektir, yeni yollar, yeni yöntemler demektir. Güneş tutulması ise gücü arttırılmış yeniay vazifesi görürler. Dolunay ve Ay Tutulmaları zamanları, sonlanmalar, tamamlanmalar, bitişler varken, Yeniay ve Ay Tutulmalarında yeni başlangıçlar vardır.

Tutulma zamanları tüm medeniyetler için önemli olmuştur. Birçok medeniyet inanışında felaket zamanları olarak anılmış, hatta bazı zamanlarda, tutulmayı seyretmenin dahi insan hayatında felaketlere sebep olabileceği gibi kalıplar yerleşmiştir. Genel olarak baktığımızda tutulma zamanlarının hayatımızda çok köklü değişiklikleri başlattığı doğrudur. Ancak bu kendi kendine başlayan ve gelişen olaylar döngüsü değildir. Evrensel sistemin, bireysel seçimlerimizin sonucu ile yüzleştirmesidir. Süreç içindeki seçimlerimizin ve irademizi yönetme biçimimizin sonuçları ile karşılaşma olarak bakmak daha doğru olacaktır tutulma zamanlarına.

Bu bakımdan ektiğimizi biçme, ekmediğimizi ise biçememe döngüsüdür bu. Ve yaptığımızın boomerang gibi bize dönme sürecidir. Eğer tutulma zamanı işler yolunda gitmiyorsa, ektiğimize bakmamız gerekli. Muhakkak ki tohum seçimini doğru yapmama ihtimalimizin yüksek olduğunu fark edebiliriz. Tohum seçimi doğru olanların işi zaten yolunda ilerleyecektir. Bu nedenle tutulma zamanlarını felaketin başlangıcı gibi değil, yeniden değerlendirme, toparlanma süreci için bir başlangıç olarak algılamamızın, hem bireysel olarak kendimize, hem de içinde bulunduğumuz topluluğa oldukça yararı olacaktır.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi Güneş tutulmaları gücü kat kat artırılmış Yeniaylardır. Yeniaylarda yeni başlangıçlar yapılır. Yeniaydaki yeni başlangıcın tetikleyicisi ile Güneş tutulmasındaki yeni başlangıcın tetikleyicisi arasında da en az on kat birim farkı vardır. Bu nedenle normal yeniay zamanında fark edemediğimiz bir tetikleyici, tutulma zamanında ben buradayım diye bangır bangır bağıracaktır. Biz hali hazırda farkında olmaya hazır olmadığımız için, tutulma zamanında gelen, gücü en az on birim arttırılmış tetikleyici de afallamamıza sebep olacaktır.

İşte tutulma anlarına felaket zamanları tanımı konulmasının sebebi de budur. Tetikleyici hep oradaydı, biz fark edemedik. İş Evrensel sisteme kaldı ve dikkatimizi çekecek birimde bir tetikleyiciyle bizi yüzleştirdi. Bize düşense artık, fark edemediğimizi fark etmek, göremediğimizi görmek, düşünemediğimizi düşünmek, yapamadığımızı yapmak, başlayamadığımıza başlamaktır tutulmalar ve sonrasında.

Hayal kırıklıkları… Pek karşılaşmak istemediğimiz bir kavram. Her ne kadar hayal kırıklıklarının alt yapısını hazırlayan çeşitli davranış biçimleri olsa da en belirgin alt yapı hazırlayan şey elbette ki fedakârlıktır diyebiliriz. Kimi zaman beklentilerimiz, kimi zaman gerçeklik algımızdaki dengesizlikler, hayal kırıklığının baş müsebbibidir aslında. Bu yeniayın işaret ettiği nokta ağırlıklı olarak fedakârlıklarımızla ilişkili olduğundan ben daha çok yazımda buna değineceğim.

Toplum olarak fedakârlık kavramını pek severiz çünkü. Ballandıra ballandıra anlatmaya bayılırız, uğrunda vazgeçtiklerimizin hikâyelerini. Yani iş fedakârlığın reklamını yapmaya geldiğinde, yine bizden başka birinci gelen olmaz herhalde :) Fedakârlığa bir meziyet anlamı yükleyen hikâyeler, efsaneler ve yaşanmışlıklarla doludur zihinlerimiz. Adanmak adına, adanmak için, vazgeçebildiklerimizle övünür dururuz. Biz devam ederken bu uğurda bir standart tutturmaya, hep bir tatminsizlik, hep bir hayal kırıklığı durur yanı başımızda.

Bu yeniay, söz konusu hayal kırıklıklarının bir sonucu olarak ve kendimizi yeterince güvende hissedememek sebebiyle bir nevi patlamaya hazır volkan misali olabiliriz. Ellerimiz kollarımız bağlıymış, sanki her şey durağanmış gibi hissetmemize sebep olan durumlar daha çok dikkatimizi çekebilir. Hak ettiğimize ulaşamadığımızı düşünebiliriz. Tüm bu sıkışmışlık hissi aşırı tepkiselliğe ve amacını aşan kararlar almamıza neden olabilir.  Bizi sınırlayan koşulları bir an evvel kırmak isteği içinde olabiliriz. Güneş ve Uranüs kare:

”düşünmeden adım atmayın, ani kararlar almayın, kendi bildiğiniz yolda ısrar etmeyin, büyük kararlar almadan evvel çok dikkatli düşünün, tez canlı davranmayın. Bunun yerine mümkün olduğunca etrafınızda oluşabilecek değişimlere adapte olmak için çaba sarf edin. Bu yeniay sorunları fark etmek ya da gözümüzdeki perdenin kalkması için iyi bir yeniay ancak hemen ve düşünmeden koşulları değiştirmek adına kolları sıvamak için iyi değil. İyi düşünerek karar alanlar hariç tabi.”

Söz konusu Güneş Uranüs karesi kalp çarpıntıları, spazm şikayetlerini arttırabilir. Özellikle kalp rahatsızlığı olanlar, eğer sabit grup burçlarının ilk 5 derecesi içinde gezegeni varsa mutlaka stresten uzak durmalılar ve rutin sağlık kontrollerini aksatmamalılar. Ay Uranüs açısı da sabit grupta Ay ve Venüs’ü olan kadınların regl döngüsünde sıkıntı yaşamalarına sebep olabilir.

Neden ani adım atmayın, birden çok köklü değişiklikler yapmayın diyorum? Çünkü Güneş Neptün açıları olumsuz. Bu da kendimizi ve dolayısıyla başkalarını da ayartmaya meyilli olduğumuza işaret ediyor. Yargı ve hükümlerimizin, üzerinde iyice düşünmedikçe ve kendimizle yüzleşme cesareti olmadıkça hatalı olma olasılığını arttırıyor.

Normal davranış biçimimizin dışında davranış ve yaklaşım isteyen durumlarla karşılaşacağız bu yeniay. Nerede kendimizi kandırıyoruz, nerede alma verme döngümüzde hata var bunu göreceğiz. Fedakârlıklarımızın sonuçları ortaya çıkacak ve bu dengeyi iyice şaşan kişilere hayal kırıklığı şeklinde yansıyacaktır hiç şüphesiz. Yeniay karmanın evi olan onuncu evde doğacak. Bu bir şekilde hak ettiğimizi bulduğumuz bir süreçtir. Eğer sonuçtan memnun değilseniz mutlaka dengeyi nerede şaştığınıza bakmanız gerekli. Çünkü evren torpil geçmez, evren kimseyi kayırmaz, etkiye göre tepkime verir.

Fedakârlık, adı üzerinde feda etmekten, kaybetmeyi, bırakmayı göze almaktan gelir. Bir nevi fedadan kâr sağlamak diyebiliriz bu duruma. Bu nedenle sonucu hep hayal kırıklığı olmuştur. Fedakârlık yapmayın, özverili olun diyor evren.

Çünkü, ruhsal açıdan baktığımızda fedakârlık  kurban bilincinden gelir, özveri öz’den.

Özveri sınırlarını bilir, ne olduğunu, ne kadar yeteceğini de bildiğinden:

  • beklenti yoktur,
  • zorlama yoktur,
  • kâr anlayışı yoktur,
  • limit aşımı yoktur. Özde ne varsa, o ölçüde vermek vardır.

Ancak fedakârlık kurban bilincinden geldiğinden: 

  • ayartılmaya açık bir kapı vardır
  • beklenti vardır
  • kâr duygusu vardır
  • çok ağır sorumlulukları vardır.

Evet Sevgili dostlar, yeniayın Uranüs ve Neptüne açıları oldukça sıkıntılı olsa da Balık burcundaki Chiron’dan aldığı üçgen destek oldukça önemli kılıyor bu yeniayı. Şifa akıyor yerden ve gökten. Yaşadığımız olumsuzluklar ve hayal kırıklıklarına bağımlı olup karalar bağlamak ve kendimize acımaktan vazgeçip, yaşadıklarımızı birer tecrübe olarak değerlendirebilirsek, evren karşımıza daha iyi fırsatlar çıkacaktır. Bu anlamda Chiron acılarımızı iyileştirmemize, yaralarımızı sarmamıza ve hayata kaldığımız yerden devam etmemize destek olacak.

Bunun için mümkün olduğunca stres yaratan ortamlardan uzak durup, huzurlu olduğunuz alanlarda vakit geçirmeye ve biraz da kendinizle baş başa kalmaya çalışmanızda fayda var. Huzursuz ortamlara çok fazla maruz kaldıkça, maksadını aşan şeyler yapma oranınız da o nispette artar.

Merkür, Satürn ve Uranüs arasında büyük ateş üçgeni var yeniayda. Büyük üçgenler potansiyel bir enerji verir ancak tembellikte verir. Hiç bir sorunu görmezden gelmeyin ve çözüm için ertelemeyin.

Alışkanlıklarınıza dayanarak karar almayın. Zira alışkanlıkların kökeninde şartlanmalar vardır. Tüm alışkanlıklar, daha önce beynimize yerleşen şartlanmaların oluşturduğu bir nevi takım programlar gibi işler. Eski bir alışkanlığı değiştirmek için, önceden kendimizi şartlandırmamıza neden olan olay ya da düşünceyi bulup, tekrar değerlendirmek ve yerine yararımıza olacak düşünceleri koymak gerekmektedir. Bu hafta bu anlamda da, eskiden beri hayatımızı etkileyen negatif alışkanlıklarımızı bırakmak ve yerine sağlıklı ve bizi geliştiren alışkanlıklar koymak için de uygundur. Bu yeniay lotus çiçeği gibi açacağız ve zihnimiz bir lotus çiçeği gibi duru ve ruhumuz bir lotus çiçeği gibi saf hale gelecektir.

Bu hafta bilmediğimizle barışma ve ondan fayda sağlama haftası. Hazır olana Evren farklı yerden yöneltecektir sorularını ve fırsatlarını. Azami ölçüde faydalanmak için uyanık ve alıcı olun, esnek olun.

Bazılarımızın karşısına ani ve beklenmedik fırsatlar çıkabilir. İstediğimiz bir şey, alışkın olmadığımız şekilde sunulabilir veya fırsat hayatımızın akışını alışılmadık bir şekilde etkileyebilir. Alışkanlıklarımıza dayanarak karar almamamızda fayda var. Kararlı, sorumlu, disiplinli ve sağduyu ile hareket ettiğimiz müddetçe kazanan biz oluruz.

Anilikleri Uranüsyen döngüler taşır. Uranüs’ün olduğu yerde anilik ve alışılmışın dışında enerjiler vardır. Söz konusu aniliğin, her zaman kalıcılık ya da devamlılığı yoktur. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte Uranüs, Satürn tarafından desteklendiğinden, karşımıza çıkan ani fırsatların kalıcı olma ihtimali oldukça yüksektir. Sabırlı olduğumuz ve hayatımızın akışında oluşabilecek değişikliklere adapte olmak için çaba harcadığımız müddetçe girişimlerimizin başarıya ulaşması daha kolay olacaktır. Bu durum aynı zamanda sezgilerimizde bir artış yaratacağından, tıkandığımız noktada sezgilerimizden fayda sağlayabileceğimize işaret ediyor.

Gelelim yeniaydan etkileneceklere:

Yeniaydan en çok Balık, Yengeç ve Akrep burçlarının son üç gününde doğanlar ile Koç, Aslan ve Yay burçlarının ilk üç gününde doğanlar nispeten olumlu etkiler alacaklar. Bununla birlikte Boğa, Başak ve Oğlak burçlarının son üç gününde doğanlar ile Kova, İkizler ve Terazi burcunun ilk üç gününde doğanlar da nispeten olumlu etki alacaklar.

Aynı burç ve dereceler içinde kişisel gezegeni olanlar yine tutulmadan etkilenebilirler. Yani illa Güneş burcunuza göre değerlendirme yapmıyorum. Venüs’ünüz bu noktada üçgen açı alıyor diyelim, kazançlarınızda artışla birlikte ilişkiler alanında da olumlu etkiler alır, problemlerinizi çözersiniz demektir bu.

Sert açı alanlar ise azami dikkatli olmalı. Sert açı alanlar, sabit grup üyeleri, Boğa, Kova, Aslan ve Akrep burçlarında kişisel gezegeni olanlar ya da Güneş burcu bu burçtan olanlardır. Bu burçların ilk üç günlük derecesinde gezegeni olanlar ile ilk üç gün içinde doğanlar daha sert etkiler alıyorlar.

Bol şifalı bir yeniay olsun hepimize

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =