23 Nisan 2020 Boğa Burcunda Yeni Ay

23 Nisan günü Jüpiter gününde TS ile 05:27 civarı Güneş ve Ay 3°Boğa üzerinde kavuşacaklar. Biraz enteresan bir yeni ay periyodu başlıyor. İlk etki baskın olarak 15 günlük süreç içinde etkisini gösterecek olsa da. Bu dönem başlayan konuların sonuca ulaşması aşağı yukarı Ağustos ayına kadar sürecek.

Hızlı gelişmelerin yaşanacağı bir yeni ay var önümüzde. Güneş ve Ay Uranüs’e çok yakın (kavuşum) pozisyonunda. Diğer yandan Satürn, Kova burcundan bir parça baskı yapmakla birlikte bir nevi sıkışmışlık hislerinin artabileceğine işaret etmekte. Ankara merkezli horoskoba göre yeni ay 1.evde gerçekleşiyor. Anın haritasında Koç burcu yükseliyor. Yükselen konusu epey enteresan zira 18°57’ Koç yükselmekle birlikte, aynı derece ve dakika üzerinde şans noktasıyla kavuşum yapmakta. Merkür 20° Koç üzerinde ve ASC ile kavuşumda. Yükselen ile Merkür orta noktası Güneş’in yüceldiği derece olan 19° Koç’u işaret etmekte.

Yükselen yöneticisi Mars ile yeniay yöneticisi Venüs Hava gruplarında trine oluştururken; Terazi burcundaki Zeus/Alçalan noktasının da işin içine dahil olmasıyla buradaki trine açı grand trineye dönüşüyor. Bu bağlantıya eşlik eden Yükselen/şans noktası ve Merkür,  Grand trineyi bu kez uçurtmaya çevrilmiş.

Klasik olarak yeni ay Uranüs’le kavuşuyor ve Satürn’den baskı yiyor; çok sıkıntılı bir yeni ay diye yazmayacağım kesinlikle. Evet zor bir dönemdeyiz, bunu fark etmek için Astrolog olmaya da gerek yok. Benim esas değinmek istediğim o zor zamanların altında çalışan olumlu enerjileri fark ettirmeye çalışmak ki anı doğru değerlendirerek ilerlemeye devam etmek. O yüzden klasik olarak çok baskılı bir yeni ay demiyorum.

Öncelikle çok hızlı gelişmelerin yaşanacağı ve daha önceki periyotlarla yapılmış işler, alınmış kararlarla ilgili durumların olumlu ya da olumsuz olarak hızlı bir şekilde kendini göstereceği bir süreç olacak. Evet Satürn Uranüs gerilimi var fakat çok olumlu konfigürasyonlar da var. Özellikle temsilcilikler, dispozitörler arasında harika açılar mevcut. Böyle zamanlarda tıkanıklık yaşarız, mevcut yöntemlerimizle hedeflerimizi, planlarımızı gerçekleştiremeyiz çünkü doğa, bir şekilde önümüze engel koyar. Bu noktada engellere odaklanıp hayıflanacak mıyız yoksa Evrenle işbirliği mi yapacağız buna karar vermemiz gerekli. Sadece kusura, soruna odaklanırsan bütünü göremezsin!

Aslında süreç ve karşılaştığımız aksaklıklar, sınırlandırmalar hepimize başka bir açıdan bakmayı gösteriyor. Yöntemlerimizi geliştirmeyi, umuda odaklanmayı, içimizdeki yaratıcı gücü açığa çıkarmayı, ihmal ettiğimiz şeyleri fark etmeyi ve kıymetini bilemediğimiz şeylerin nasıl hayat kurtarıcı haline dönüşeceğini gösteriyor. Küçük şeylerin önemini kavrıyoruz. Küçük şeylerden keyif almayı tekrar hatırlıyoruz.

Rahatlık anlayışımızı tatmin edememek ve güvenlik duygusunun bir stres haline dönüşmesi, daha entelektüel, daha bütünsel düşünce sistemlerine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Doğa karşısında, insanın potansiyel yetersizliğini görüyoruz. Bu durum bizi alıştığımız hapsolduğumuz sınırların içerisinden çıkabilmek adına, yeniliğe hayatımızda yer verme gerekliliğini hatırlatıyor.

Boğa yeni ayı bireysel düzlemde ve kolektif düzlemde farklı enerjiler taşıyor:

Bireysel olarak ele alacak olursam. Güney Düğüm enerjisinin çalıştığı bir yeni ay olduğundan bir kere hakedişe bağlı olarak bazılarımıza son derece olumlu başlangıçlar taşıyacağından rahatlıkla söz edebilirim. GAD ve dharma ile ilgili enerjiler aktifleştiğinden özellikle 2014 2015 ve 2016 yıllarındaki ekilmiş olan doğru tohumlarla ilgili çok olumlu bir periyodun ilk ayağı yeniay enerjisiyle başlangıç yapıyor.

Dharma nedir?

“Dharma, Sanskrit dilinde ’’hayatın amacı’’ anlamına gelir. Bu yasa, bir amacı gerçekleştirmek için fiziksel bir bedende var olma tercihimizi anlatır. Sınırsız içsel gücün özü ilahi güçtür ve bu ilahi güç yüce amacına hizmet etmek için insan formuna girer. Kişi yaşam amacının işaret ettiği yoldan saptıkça dharmadan kopar. İşte bu noktada karma başlar.’’

Bu noktada 2014 – 2015 – 2016 yıllarındaki periyotlarda dharmadan gittiysek o yıllara ilişkin hakedişlerimizle, yeni sürprizli başlangıçlardan söz edebiliriz. Çünkü yeniay Uranüs’le kavuşumda ve Uranüs de bir dharma gezegenidir. İlgili yıllardaki dharmayı takip edenler açısından da ilgili tohumların karşılığının alınacağı süreç olacağını gösteriyor. Satürn bu noktada Dharma/karma ayrımını tayin edecek olan gezegen olarak çalışıyor ve dharmacıları dharması; karmacılarıysa karmasının karşılığıyla buluşturuyor.

Hiçbir hareket, eylem; hiçbir düşünce; hiçbir iyilik ya da kötülük yoktur ki çıkış noktasını geri bulmasın. Evrende hiçbir şey kaybolmaz, boşa gitmez: sadece zamanını bekler arkadaşlar. O nedenle ben bu yeni ayı sadece Satürn Uranüs karesini kriter alarak olumsuz olarak nitelendirmiyorum.

Diğer yandan eğer ilgili yıllarda karma tarafına kaydıysak da onun hakedişi ile karşılaşmamız söz konusu olacaktır. Her ne olursa olsun: karmalar ağır basıyorsa da üzülmeyin ve dharmayla tekrar temasınızı kurmak için bir başlangıç olarak görün derim bu zamanları.

Hava grubunda oluşan grand trine çok aktif çalışıyor. Venüs Rigel sabit yıldızı ile kavuşumda. Yenilenmeyi, bilgiyi, ruhsal zenginliklerimizi fark etmeyi, kendimizi geliştirmeyi temsil eden alanda. İlişkiler ve finansal konularla ilgili alanlarda yeniden yapılandırma dönemi başlıyor çoğumuz için. Rigel, Orion takım yıldızında bulunur, Jüpiter ve Satürn doğasındadır. Bu yeni ayla birlikte aktifleşen bu enerji: ilgili konularda eskinin yıkılıp yerine yenilerini inşaa edeceğimiz durumlarla karşılaşacağımızı gösteriyor. Merkür’ün pozisyonu oldukça olumlu destek veren konumda. Hem geçmişten gelen hakedişleri dağıtırken, temas kurduğumuz o hakedişle birlikte yeni bir düzen başlayacağını işaret etmekte. Daha kararlı, daha azimli, daha gelişime açık, daha ufku açık bir düzen…

Bu anlamda bireysel haritası uygun olan, dharması fazla olan kişilere muhteşem yükselişler, faydalar ve fırsatlar taşıyacak arkadaşlar.

Yeniay daha çok İkizler, Terazi, Kova burçları ile bu burçlarda aktif gezegenleri olanlara olumlu fırsatlar taşıyacak.

İkinci kısımda Koç, Yay burçları ile bu burçlarda kişisel gezegenleri, stelyumu olanlara yarayacak.

Üçüncü olarak da Balık, Başak, Yengeç ve Oğlak burçlarından olanlar ile bu burçlarda kişisel gezegenleri, stelyumu olanlara yarayacak

Kolektif düzlemden değerlendirirsem: pek iyi değil arkadaşlar. Doğanın dengesini bozduk, bize değmeyen yılan bin yıl yaşasın dedik, çıkarlarımız uğruna her şeyi yok saydık, sadece tükettik, tüketmenin sınıfsal bir ayrıcalık olduğunu sandık. Şimdi öyle olmadığı gerçeğiyle yüzleşiyoruz maalesef.

Dünyayı hasta ettik… Ve artık üretme zamanı, yetinme zamanı, har vurup harman savurmayı bırakma zamanı, kaynaklarımızı doğru kullanma zamanındayız. Bunu da üretimle aşarız. Diyeceksiniz ki karantinadayız ne üreteceğiz? İstersek küçücük bir saksıda domates bile yetiştirebiliriz. Hazır almak yerine malzemeleri birleştirerek bir şeyler yaratabiliriz. Sirkemizi kendimiz yapabiliriz. Dönüşüm gücümüzü hiç de yadsımayın arkadaşlar. İnsan istediğinde harikalar yaratabilme potansiyeline sahip bir canlıdır. Yeni kitap almak yerine, takas edebiliriz okuduklarımızla okumadıklarımızı gibi gibi..

Satürn Uranüs baskısı, orta ve büyük ölçekli depremler, volkan hareketliliğinin bir süre devam etmesinin mümkün olabileceğinin göstergesi.

Ekonomik gelişmelerin ve özellikle Haziran ayında belirginleşeceğini tahmin ettiğim sıkıntılı durumların ilk ayağı yine bu yeni ayla birlikte belirginleşecek. Bununla birlikte Temmuz gibi köklü firmaların el değiştirmesi, bazı önemli firmaların da kapanması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

2018’den bu yana söylediğim şeyi yineliyorum: paranıza pulunuza sahip çıkın, tüketmeyin, borçlanmayın. Kanaat etmek anahtar kelime…

Beklenmeyen gelişmeler, trajik olaylar gündeme gelebilir. Sheratan kavuşumlu yeni ay var önümüzde ve Sheratan hiçbir zaman olumlu bir şey getirmez kolektif alanda. Ve maalesef patlamaları tetikliyor. Yangınlar, patlamalar, sızıntılar… Yani biri bitmeden diğerinin tuzu biberi olması söz konusu. Ne siz sorun ne ben söyleyeyim: bu süreci bir şekilde geçirmeye çalışacağız. Bireysel düzlemde iyi ama kolektif düzlemde sıkıntılı, hem de çok! Umudunuzu kaybetmeyin.

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 4 =