22 Aralık 2018 Yengeç Burcunda Dolunay

22 Aralık 2018 Cumartesi akşamı 20:50 civarı 0°Yengeç burcunda dolunay gerçekleşecek. Kuzey Ay Düğümü yengeç burcu geçişi sonrası yaşayacağımız ilk dolunay niteliğinde olacak. Ay’ın burcun başlangıç derecesine olması, Düğüm epliktiğine yakın olmadığından tutulum değil, dolunay olarak gözlemleyeceğiz bu anı.

Dolunay aynı zamanda Kuzey yarım kürede kış gün dönümü olan Oğlak dönencesi başlangıcına denk gelmekte. Dolunay anındaki göstergeleri incelediğimde: Ay 11.evde, 8.evdeki Mars’a kare. Hades tam kavuşumda olmasa da Ay ile aynı burçta, aynı evi paylaşmakta. Mars’ın 8.evde zorlayıcı pozisyonda.Satürn 5.evde açı farkı olsa da Ay’a karşıt açısını koruyor.

Uranüs hem Ay, hem de Güneş’i dengeleyici pozisyonda bulunuyor. Jüpiter Antares ve Merkür ile kavuşumda. Kavuşumlar Neptün’e kare. Venüs ile Neptün arasında üçgen açı kurulmuş. Venüs halen sabah yıldızı konumunda.

Kış gün dönümüne eşlik eden dolunay, hiç şüphesiz bitişleri ve sonuçlandırmaları tetikleyecektir. Gün dönümüne eşlik etmesi, dolunay ile başlayan sonuçlanma süresini yaklaşık 3 ay gibi bir periyoda yayacak. Bugün karşılaştığınız bir durumun tamamen çözülmesi ile yeni başlangıçlar de için üç ay var önümüzde. Ancak baskın olarak yıl sonuna kadar olan süre içinde neden ve niçinler epey belirginleşecek.

Yengeç duyguların farkındalığını, paylaşmayı, samimiyetin gücünü  temsil eder. Hayat önce içeriden başlar. İçimizde var ettiğimiz her neyse, ona karşılık gelen durumları dışarıda/toplumda karşımızda buluruz. Birini sevebilmek için evvela kendinizle mücadelenizi bitirmiş olmanız, kendinizi sevmeniz gerekir. Eğer buradaki mücadele çözülmemişse, bir başkasını sevmek değil, bağımlı ilişki geliştirme tuzağına çekilirsiniz.

Hayat telaşı, sorumluluklar, gelenek/görenekler, kurallar, düzenlemeler ve topluluk halinde yaşıyor olmanın verdiği etki, zaman zaman kendi içsel gücümüzle bağlantının kopmasına neden oluyor. Bazı durumlarda da bile isteye göz ardı ediyoruz bir şeyleri ve KİM OLDUĞUMUZU unutuyoruz.

Bu dolunay beklediğimiz gibi gerçekleşmeyen durumlarla karşılaşma süreci olabilir bazılarımız için. Emek veriyoruz, çaba harcıyoruz, bir şeyler yoluna girsin diyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Böyle zamanları hayatımızın belli dönemlerinde çoğumuz yaşamışızdır, bilirsiniz. Bu dolunay karşılaşabileceğimiz beklentilerimizle örtüşmeyen sonuçlar, aslında her şeyin başladığı yere dönmeye davet ediyor bizleri.

Duygularına bak, hislerine bak, değerlerine bak, temellerine bak, kim olduğunu hatırla diyor hasılı. Eğer görev, sorumluluk, gereklilik gibi gerekçelerle duygularımızın farkındalığından yoksun hareket edersek, bir başkasından beslenme talep ederiz. Ancak biz duygularımızın farkında olmayı öğrenmediğimiz, kendimizi besleyemediğimiz müddetçe, dışarıdaki her hangi bir kişi bunu tam anlamıyla sağlamayacaktır. En temel sorumluluğumuz, kendimizi beslemeyi öğrenmek. Eğer bu sorumluluğu göz ardı etmiş ya da öneminin farkında olmamışsak yoksunluk duygusu yaratan sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Mars’ın pozisyonu karşılaşacağımız durum her neyse onunla ilgili yoğun tepkiler verme ihtiyacını açığa çıkaracak gibi. Her birinizin tepkileri farklı olabilir:

sinirlenebilirsiniz

kendinizi kurban konumunda hissedebilirsiniz

haksızlığa uğramış hissedebilirsiniz

ağlama nöbetleri geçirebilirsiniz

kavga etmek isteyebilirsiniz gibi gibi…

İçinde bulunduğunuz hal hangisiyse, duygularınız hangi şekilde dışarı akmak istiyorsa istesin, buna izin verin, bastırmayın, yok saymayın! Mars açık ara da olsa Neptün’le yan yana. Bu dönemde yapacağımız baskılama, durumu yok sayma, Ocak ayında daha büyük patlamalara zemin hazırlayabilir.

En başta söylediğim gibi dolunayın taşıyıcı gezegeni Uranüs, Ay ve Güneş arasındaki karşıtlığı dengeleyici konumda. Duygularının, hislerinin dışarı çıkmasına izin verirsen, bu durum çok daha olumlu kapıların açılması için katalizör olarak çalışacak.

Neptünyen bağlantılarda en uygun sağaltım yöntemi, acıyı dibine kadar yaşamaktır, tahammül etmek ve yüzleşmektir… Evet bu benim canımı acıttı sözünü itiraf edebilmektir. İtiraf etmez isek karşılaştığımız manzarayı meşrulaştırmak adına zemin yaratmaya sığınırız çünkü.

Acıyı dibine kadar yaşamak, layığınca yaşamak, her köşesinden geçerek, hücrelerine nüfuz etmek bir süre sonunda algıda duyarsızlaşmaya neden olacaktır. Ve bizim algımızdaki duyarsızlaşma, acının geçtiğini hissetmemize sebep olacaktır. Çünkü bizim bakış açımız değişti. İşte bu işin matematiği budur.

O nedenle girebildiğiniz kadar dibe girin diyorum. Tekrar yüzeye çıktığınızda acı yine orada olacak ancak algınızda oluşan duyarsızlaşma, sizlerin ona verdiği önemi, onu algılama derecenizi değiştirecek. İşte tam bu noktada artık konu ile ilgili daha objektif bir bakış açısı kazanmış olacağız. Algımızı etkileyen şeyle hesabımızı bitirdik çünkü.

Hayatın yarısı programlanmış kaderse yarısı da kişisel tercihtir. Tercihleriniz yolunuzla uyumlu mu uyumsuz mu işte bunun cevabını verecek olan duygularınızdır.

Bunun için ilk adım duyguyu fark etmek

ikinci adım, fark edilen duyguyu tanımlamak

üçüncü olarak da o duyguyu ifade etmek

Evet arkadaşlar, yeni bir dönem var önümüzde. Şu an olanların çoğunun temeli aslında eski ile yeninin çatışmasıdır. Eski ile hesabını kapatabilenler için pırıl pırıl yeni bir dönem başlarken, eskiye yapışıp kalmayı tercih edenler için de mecburi uyumlanma getirecek dönemin başlangıcı olabilir.

Dolunay en çok Yengeç, Oğlak, Koç ve Terazi burçlarının ilk beş günlük döneminde doğanlar ile İkizler, Yay, Balık ve Başak burçlarının son beş günlük dilimde doğmuş olanlar üzerinde etkili olacak.

Bireysel haritası uygun olan kişiler için çok köklü OLUMLU dönemeç ve değişimlerin ayak seslerini bugün itibariyle gözlemleyebiliriz.

Son altı ayını eskinin hesabını kapatmak için kullanmış olanların hak edişlerine göre hayatlarının ilgili alanlarında sürprizler, kazançlar söz konusu olabilir.

Sevgilerimle

“22 Aralık 2018 Yengeç Burcunda Dolunay” üzerine 2 düşünce

  1. Dolunay gecesi kabus gördüm….Ne mutlu bana, göğü ve gönlü uzlaştırmamda bana destek oldun! EVRENSEL İNSAN olabilirim bile olurum senin sayende, VAR OL!

    1. Canım teşekkür ederim. Hepimiz hayat yolunda birbirimize ışık tutuyoruz. Kabuslar hayra dönsün diyelim. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =