21 Mart 2019 Terazi Burcunda Dolunay

Image by JL G from Pixabay

21 Mart 2019 Perşembe, Venüs gününde saat 04:44 civarında Ay  dolunay fazına ulaşacak. Bu dolunay da tıpkı 22 Aralık 2018’de gerçekleşen Yengeç burcu dolunayı gibi gün dönümüne denk gelmekte. 22 Aralık 2018 dolunayı ile Kış gün dönümü başlamıştı. Bu dolunay da gün/gecenin eşitlendiği ilk bahar ekinoksuna eşlik ederek, bahar başlangıcını biraz farklı giriş yapmamıza neden olacak kavramları hayatımıza taşıyacak. Tıpkı 22 Aralık Dolunayı gibi bu dolunay da önemli bir nitelik taşıyor.

Dolunay 0° üzerinde gerçekleşecek. Diğer dikkat çeken konu ise Venüs, Mars ve Jüpiter gezegenlerin arasında 23°lerin aktifleşmesi. Önemli sabit yıldızlar dolunay enerjisiyle aktifleşirken yine önemli asteroid ve transneptünyenlerin etkileşimleri de bu dolunayın sadece bir dolunay değil önemli bir periyodun da başlangıcı niteliği taşıdığını gösteriyor gibi.

Terazi burcu ve Venüs, uyumun, eşitliğin, biz bilincinin, ilişkiler/ ortaklıklar, adaletin burcu ve gezegenidir. Yaklaşık 2010 yılından bu yana Uranüs’ü tam karşısında ağırlayan Terazi burcu, Uranüs’ün karşısında olmadığı bir pozisyonda dolunaya, ekinoks döneminde hazırlanıyor.

İlişkiler ortaklıklarla ilgili yeni farkındalıklar taşıyacak bir dolunaya yaklaşıyoruz. Son sekiz hatta dokuz yıldır yaşadığımız yeni deneyimler, yeni öğrendiklerimiz ile tecrübeleri sağlamlaştırma neticesinde hayatımızda bazı kavramları sorgulama süreci yaşayabiliriz. Geçirdiğimiz bu süreç önceliklerimizi ya da önceliklere yüklediğimiz anlamları bir parça değiştirmiş olabilir. İşte bu değişiklik evvela yakın ilişkilerimizi, ortaklıklarımızı ve bir şekilde bağlantılı olduğumuz kişilerle doyumlu ortak paydalar oluşturup oluşturmadığımızı sorgulatacak. Gizli kapaklı işler ortaya çıkabilir, göründüğü gibi olmayan konu kavram ya da kişiler aslını dışarıya vurabilir.

Kendimizi, çevremizi, ailemizi, ortaklıklarımızı daha farklı şekilde değerlendirmeye başlayacağız. Belki ortağımızın daha önce fark edemediğimiz bir özelliğini fark edeceğiz, belki bu şapkadan tavşan çıkmaz diyeceğiz, belki çabalamayı bırakacağız, belki de artık çabalamaya başlayacağız. Her bireyin diyeceği, bireysel haritasına ve bireysel haritasını değerlendirme şekline göre farklılık gösterecektir.

Bu dolunay sende yokluk duygusu yaratan her neyse, müsebbibini dışarıda değil, tam karşısındaki chiron’da arayacaksın. Chiron Ay’ın tam karşısında Kerb sabit yıldızı ile kavuşuyor. Korkularına dikkat et. Kaybetme korkusu, varlığını gösterme korkusu, anne-baba ya da topluluklar ile toplumsal normlarla ters düşme korkusu…. Ya da bambaşka bir korku. Bir parça korku insanın aptalca şeyler yapmasını engelleyebilir ama kemikleşmiş/kronikleşmiş bir korku da insanın tüm cesaretini kırar.

Korku duygusunun altında travmatik bir kaybediş, kabul edilmeme duygusu olabilir. Oradaki yarayı fark etmeden ve dahası o yarayı sarmadan şikayetlenmelerin bitmeyecek hasılı. İşte yokluk duygusunu varlığa çevirecek olan yer de orasıdır.

Bu dolunaydaki tuzak Mars Boğa, Venüs Kova ve Merkür Balık konfigürasyonları. Eski defterler açılabilir, finansal konular ve diğer paylaşımlarla ilgili zorluklar daha belirginleşebilir. Sahip olma, inatçılık, sabit fikirlilik, esneklik göstermede zorlanma, ilişkide bulunulan kişileri kendi fikirleri doğrultusunda zorlama, çıkarcılık, keyfe düşkünlük, olayları dramatize etmek gibi eğilimler Venüs ve Mars’ın çalıştıracağı davranış şekilleri olarak göze çarpmakta. Bu ve bunun gibi aşırılıklardan bağımsız düşünmek, yargısız bakış açıları geliştirmek son derece önemli olacak.

Evet arkadaşlar bir anda ortaya çıkan sorun ya da aksaklıklar aslında ötelenmiş konuları gündeme tekrar getirerek, bir sonuca bağlama konusunda dönüşüm taşıyor. Bu anlamda bu dolunayın, ortaklıklar ve paylaşımlar alanına düzenleme getirecek bir periyodu başlatacağı kesin. Kendi ihtiyaçlarımız ile diğerlerinin ihtiyaçları arasında dengeyi sağlamaya çalışmaya odaklanabilirsek, dolunay ile birlikte başlayan süreçle ilgili somut adımları Nisan ayında kolaylıkla atabiliriz.

6 Mart yeniay değerlendirmesinde de değindiğim gibi çok kıymetli bir aydayız. Eskiden gelen işleri tamamlamak, ertelenmiş konuları hal yoluna koymak, Mayıs sonrasındaki sürece hem daha kolay adapte olmamızı sağlayacak hem de süreci daha iyi yönetme konusunda destekleyici olacaktır.

Kolektif anlamda bahar gün dönümü ile başlayan dolunay son bir yıldır ufak ufak etkilerini gösteren finansal göstergelerin ilerleyişine hız kazandırabilir. Nisanın son iki haftası ile Mayıs ayının ilk haftası bu anlamda epey belirgin tarihler olarak göze çarpmakta. Haziran ayı sonrası ise köklü finansal kararların alınmaya başladığı bir sürecin de başlangıcı niteliği taşıyabilir.

Bireysel etkilere gelince:

Dolunay Koç, Terazi, Oğlak ve Yengeç burçlarının ilk beş gününde doğmuş kişiler ile Balık, Başak, Yay ve İkizler burçlarının son beş gününde doğmuş kişiler üzerinde doğrudan baskın olarak etkili olabilir. Öncülerin ilk beş derecesi ile değişkenlerin son beş derecesi üzerinde kişisel gezegen, asteroit, astrolojik nokta ya da midpoint gibi göstergelere sahip kişiler de yine dolunayın taşıdığı enerjiden etkilenebilirler. Krize değil çözüme odaklanmayı başarabilirsek, dolunayın taşıdığı kuvvetten daha fazla istifade edebiliriz.

Esen kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − eleven =