21 Ağustos 2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması/Yeni Yollar

21 Ağustos 2017 Pazartesi gecesi TS ile 21:26’da Güneş tutulması, takibinde 21:26’da yeniay gerçekleşecek.

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeniay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir.

21 Ağustos’ta gerçekleşecek tutulum, bir tam tutulma olacak. Etki süresi baskın olarak altı ay, toplamda 1 yıl kadar diyebiliriz. Güneş tutulmaları gücü arttırılmış yeniay vazifesi görürler. Normal yeniaylarda adım adım yeni başlangıçlar varken, Güneş Tutulmalarında somut ve güçlü  enerjilerle olay yaratacağından etkisi bir anda gelir ve bir anda yeni yollar sunar önümüze. Diğer bir deyişle, bir devri kapatıp, başka bir devir açacaktır önümüzde.

Yaşayacağımız tutulum tam tutulma olacağından etkisi çok baskın olacaktır. Değişim birden gelecek ve hayatımızın ilgili alanlarında kendini doğrudan hissettirecektir.

21 Ağustos tutulması 145 Saros seri nolu tutulmadır. Bir önceki aynı seri nolu tutulma 11 Ağustos 1999’da gerçekleşmişti. Bir sonraki ise 2 Eylül 2035’te gerçekleşecek.

1999 yılındaki Güneş Tutulması izdüşümü içerisinde Türkiye de vardı. Bu yılki tutulma ülkemizden gözlemlenmemekle birlikte, Kuzey Amerika kıtasını boydan boya tarayacak. Bu anlamda tutulmanın Amerika’ya etkisinin bir hayli yoğun olacağını önemle belirtmek isterim.

145 saros seri nolu tutulmalar kibri, kibir ile yapılan girişimleri ve kibirle yapılan eylemlerin geriye dönüşünü sembolize eder. Kolektif alandaki etkileri, uzun vadeli ve kolaylıkla yıpratıcı olmaya meyilli enerjiler taşır. Ancak bireysel haritalara etkisi oldukça olumludur. 1999 yılını hatırlamaya çalışın. 11 Ağustos 19999’da gerçekleşen tutulmadan sonra hayatınızda neler değişmiş, neler gelişmiş, neler başlamıştı? İşte 21 Ağustos Pazartesi günü gerçekleşecek tutulmaların takibinde de, hayatımızın ilgili alanlarında, aynen 1999 sonrasına benzer değişimler ve başlangıçları gözlemleyebiliriz.

Bu kadar teknik ve genel bilgiden sonra, gelelim tutulmanın ayrıntılarına:

Öncelikle tutulma bir çok kişiye iyi gelecek ve hayatında çok önemli, derin ve olumlu gelişmeleri başlatacaktır. Tutulma kendi evinde yani beşinci evde gerçekleşiyor.  Aslan burcunda oluşan stelyum, Koç burcundaki Uranüs’ten ve Yay burcundaki Satürn’den çok olumlu destek alıyor. Terazi burcundaki Jüpiter ise tutulmaya olmasa bile tutulumla kavuşum yapan Kuzey Ay Düğümüne sekstil açıyla bağlanıyor. Hayatınıza adeta taze kan pompalayacak, kızgın kumlardan serin sulara atlama etkisi yaratacak bu tutulma. Şans, fırsatlar, gelişmeler kapıda. Elbetteki bireysel haritası destekleyen kişilere.

Tutuluma sekiz derece ile Mars eşlik ediyor. Esasen tutulma zamanları kişisel gezegenlerin açı payını 6 derece alırım ben. Ancak Mars, tutulumun da içinde bulunduğu, büyük üçgene eşlik ettiğinden, mecburen Mars’ı da kavuşum olarak aldım. Kibire dikkat! Aşırı egoya dikkat! Kızgınlıkla yapılan hareketlere, düşünmeden alınan kararlara dikkat! Aslan doğası gereği onaylanmaya ve bir parça da abartıya yatkındır. Bunu unutmadan hareket edin derim. Sanırım bu sadece bireysel olarak bizim değil, yaşadığımız çağın sorunu.

İçinde bulunduğumuz çağ, bir şeyin hazzını yaşamaktan ziyade, ona sahip olma ihtiyacımızın ön plana çıkmasına neden oldu sanırım. Bu nedenle her şeyi abartılı yaşıyoruz. Acılarımızı, hüsranlarımızı, sevgimizi bile abartılı şekilde dışa vuruyoruz. Sahip olduklarımız derseniz ona keza. Hal böyle olunca, yediğimiz yemeğin damağımızda bıraktığı tat, onu yerken duyduğumuz haz değil, nasıl göründüğüne verilen önem de epey arttı.

Belki de, yaptığımız bir şeyi ya da yediğimiz yemeği sürekli resimleme bağımlılığı bundandır. Sevgimizi, birebir bireysel paylaşımlarla değil, sosyal medya üzerinden ifade etmemizin nedeni de budur. Aldıklarımızı teşhir etmemizin nedeni de….
Bir şeylerin hazzını yaşamak yerine, ona sahip olduğumuzu teşhir etmek, dikkat çekmek, başarılı olmak, kazanan el olmak!

Abartılı dışa vurumların altında mutlaka bir sorun vardır dostlar. Özde olan şeyin, dışarıya gösterilmeye ihtiyacı yoktur, o zaten akar gider. Çünkü bir HAL haline gelmiştir. Ancak EGOnun her daim besine ihtiyacı vardır. Tüm gösterişli hallerimiz aslında Egomuza besin kaynağı sağlamak içindir. Bu nedenle ara sıra egomuzu tokatlamanın zararı yok, hatta faydası var.

Satürn tecrübedir, ders almaktır. Satürn zorluktan öte disiplini, kararlılığı, dayanıklılığı simgeleyen hayatın öğretici gücüdür. Yaşattığı kayıplar ve zorluklar aslında öğrenmemiz gereken derslerdir. Satürn hayatınızdaki fazlalıkları ayıklatarak gerçekleri görmenize, korkularınızla yüzleşmenize ve ruhsal yönden gelişmenize yardım eden bir gezegendir.

Bu anlamda Satürn Disiplin demektir. Ancak her şeyin zıddıyla birlikte var olduğunu düşünürsek edindiğimiz disiplin anlayışı da katı kurallarla yaşamaya dönüşebilir. Genelde askerlerin haritasında olan Satürnyen görünümler, Asker olmayan, hayatın içinde öylesine insancık olan bizlerden birinin de haritasında olabilir. İşte esas mesele burada başlar.

Tecrübelerimizin ışığında hareket edelim derken, Evren bilmediğimiz yerden soru ya da fırsat yöneltebilir. Ve biz bilmediğimizden dolayı, kapalı oluşumuzdan dolayı sunulanı kaçırabiliriz. Hepimiz askeri disiplin içerisinde yaşamıyoruz neticede. Hayatı boyunca hep elma yemiş bir kişiye, armudun tadını sorsanız bilmeyecektir öyle değil mi? Ancak ve ancak en az bir kez armut yemiş biri armudun tadını bilebilir.

Tutunduğumuz gerçekler, aldığımız dersler ya da tecrübe ettiklerimiz bazen yeni bir şeyi denememize izin vermez. Yenilenmeden, daha fazla şeyler tecrübe etmeden yaşar gideriz öylesine. ”Ama benim bildiğim yol bu, başka bir şey gelemez ki elimden” diyenleriniz mutlaka olacaktır. Bildiğiniz bu olabilir, ancak bu durum, başka bir yolu öğrenmenize engel olacak anlamına gelmez. Hep aynı yemeği pişirmek gibi bir şeydir bu :) Her gün aynı yemeği yemek bir süre sonra gına getirmez mi? :)))) Ya da siz hiç emeklemeyi öğrendiği için yürümeye ihtiyaç duymayan bir çocuk gördünüz mü?

Her ne durum içinde olursak olalım, sürecimizi daha farklı bakış açılarıyla yönetmek tutulum itibariyle çok daha kolay olacaktır bir çoğumuz için. Denemediğinizi deneyin, ben buyum zırvalarını en azından bu yıl bir kenara bırakın. Gitmediğiniz yere gidin. Ara sıra hayır deyin. Ara sıra evet deyin, ruhunuzun sesini duymaya çalışın ve o sesin rehberliğinde hareket edin. İçinizdeki deli dahi sese arada kulak verin artık :)

Satürn Uranüs üçgeni ve Jüpiter eşliği, sabit fikirli olduğumuz alanlarda genişleme ve değişim fırsatı tanıyacak. Buradaki değişimin daha ayakları yere basan bir değişim olması muhtemel. İçinde bulunduğumuz şart ve koşulları daha denemediğimiz yöntemlerle değerlendirebilir ve süreçten oldukça avantajlı çıkabiliriz.

Venüs Pluto ve Jüpiter arasında bir T-kare var şu sıralar. Aynı zamanda Jüpiter, Uranüs ve Venüs arasındaysa başka bir T-kare. Bu durumda Venüs’ün konumu oldukça önem kazanıyor. Bknz: Venüs Jüpiter Karşıtlığı/Açgözlülükle İlgili Sınavlar

Venüs Pluto krizlerinin esas ortaya çıkartacağı konu ilişki krizleridir. Para, güzellik, güce takıntı, toplumdan onay görme hırsı bu görünümle tetikleniyor. Dolayısıyla ilişkilerimiz teste tabi. Venüs Pluto kavuştuğunda sevgiyi, gücü elde etmeye yönelik içsel bir zorlama hissederiz. Bu nedenle ilişkimizi, ortağımızı, karşımızdaki kişiyi ya da durumu kontrol altına almaya pek meyilli oluruz. Jüpiter ‘in bu duruma zorlayıcı katılımı ise işi içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Olumlu tarafı şu ki, nerede ne kadar bastırdığımız sorun varsa bu görünümle yüzeye çıkacak. Ancak kendimizi irdeleyerek kontrol altına alabilirsek, farkındalıkla hareket edebilirsek süreçten avantajla çıkmış oluruz.

Bir çıban düşünün, baş vermiş ancak henüz patlamamış bir çıban. Deri altında, kıl kökünde oluşan enfeksiyonun çıban haline gelene kadar orada bir enfeksiyon oluştuğunu bilmeyiz. Süreç ağır ağır ilerler, önce şişlik olarak belli eder kendini. Sonrasında içeride biriken ifrazat bir çıkış yolu arar kendine ve çıban baş vermeye başlar. İşte bugün farkında olmadığımız, farkında olup da ötelediğimiz çıbanlarımız baş verecek ve biz içimizdeki bencille, içimizdeki doymak bilmez yanla, içimizdeki şeytanla, kısacası içimizdeki çıbanlarla yüzleşeceğiz.

Venüs Pluto bırakmaz, Venüs Pluto zorlar, Venüs Pluto sevgi ve ilgi görebilmek için her şeyi yapar, Venüs Pluto çok fazla ilgiye ihtiyaç duyar, Venüs Pluto yoğun bir kabul görmeye ihtiyaç duyar, Venüs Pluto güce düşkündür.

Tüm bunların altında yatan sebep çoğu kez reddedilme korkusudur diyebilirim. Reddedildikçe kontrolünü daha çok kaybeder, daha çok sahiplenir, daha çok ister, bırakmayı bilmez. Evet anahtar kelime bu: bırakmayı bilmemek, ona yapışmak, kendini ondan alamamak. Ne var ki yapışmaya çalıştıkça uzaklaştırır kendinden uğruna öldüğü şeyi. O nedenle bu tutulum, bu yapı üzerine kurulu olan ilişkileri epey sorgulatacak gibi. Sadece gönül ilişkisi olarak düşünmeyin, iş ilişkisi, arkadaşlık ilişkisi, sosyal ilişkilerde de olabilir Venüs Pluto krizleri.

Ne yapabiliriz?

 • kontrolü bırakın
 • her türlü abartıdan kaçının
 • olana teslim olun
 • durumları enine boyuna muhakeme edin, gerekirse aklınızın yetmediği yerde güvendiğiniz birilerine danışın
 • gerekiyorsa mesafe bırakmayı göze alın. (Ne yapıyor ya da neler oluyor diye kontrol etmeyin ama)
 • başkalarını yenmek için değil, kendinizi yenmek için savaşın
 • elinizdeki şart durum ne istiyorsa ona uygun şekilde hareket edin
 • alçak gönüllü davranın
 • teslimiyetçi ve uzlaşmacı olun.
 • kendinizi sevin, tüm kusur ve eksikliklerinizle hem de

Öğrenmemiz gereken akışa uymak, kontrolü bırakmak ve mesafe bırakabilmeyi bilmektir. Tutulum etkisiyle, bunu öğrenebilmemiz başka zamanlara oranla daha kolay şimdi. Bastırılmış tüm sorunlar yüzeye çok yakın. Ya yüzeye çıkanların enerjisine kendimizi kaptırıp hayatımızı savaş alanına çevirmeye devam edeceğiz ya da içimizdeki cehennemi fark edip ateşi söndüreceğiz. Seçim size ait.

Merkür ve Neptün arasında gergin bir karşıtlık var. Bu durumu bir parça ayartılmaya açık kapı olarak değerlendiriyorum. Aldığınız haberlere, duyduklarınıza inanmadan evvel konu hakkında detaylı araştırma yapıp ondan sonra karara varmanızı önerebilirim. Merkür Neptün karşıtlıkları zamanları asılsız haberle uçuşur havada.

Aynı zamanda detay isteyen işlerle ilgili pürüzler karşısında dikkatli olunuz. Misal evinizde tadilat isteyen bir yerdeki ufak bir sorundan dolayı, kat kat fazlası bir ücret istenebilir, kandırılabilirsiniz kıssası.

Şarlatanlara karşı da uyanık olmakta fayda görüyorum. Yeni tanıştığınız bir bilgiye ilk elden inanmak yerine, biraz zaman ayırıp konu hakkında daha fazla bilgi toplamak adına çaba harcamakta fayda var. Bu nedenle hiç bir işi aceleye getirmeyin. Zira aceleye gelen her iş bir parça pahalıya mâlolacaktır sizlere. Neyse ki Merkür Pluto ile üçgen açı kurduğundan, acele hareket etmeyenler, araştırma yaparak ilerleyenlere, konu hakkında biraz bilgiye sahip olmak için çabalayanlara gerçek ve doğru bilgiyi de vermekle birlikte, çok yoğun bir zihinsel dönüşüm fırsatı taşıyacak.

Bu kombinasyon aynı zamanda eskiden, bu ana kadar hayatımıza taşınan yanılgılı konularla ilgili gerçekleri de ortaya çıkaracaktır. Bir yalanın ortaya çıkıp, eğrinin doğruyu bulması gibi durumlar yaşayabiliriz bazılarımız.

Tutulum kraliyet yıldızlarından Kuzeyin gözcüsü Regulus üzerinde gerçekleşiyor. Bireysel haritası uygun olan kişilerin yıldızını parlatırken, gücünü yıkıcı değerler için kullanmış kişiler için gözden düşme, itibar kaybıyla sonuçlanacaktır. Kraliyet yıldızlarının bedelleri vardır. İtibar, şan, şöhret, yükseliş ve güç taşır insan hayatına evet. Ancak gücün nasıl kullanılacağı, yükselişin devamı konusunda belirleyici olacaktır. Son 18 yıllık periyot içerisinde gücünü yıkıcı olarak kullanmış kişilerin başının belası olacağı kesin bu tutulmanın. Siz siz olun, itibarınız artıyorsa ve yükselişe geçiyorsanız bu dönemde, gücünüzü ahlaki değerler doğrultusunda kullanmak en önemli göreviniz olsun.

Evet sevgili dostlar, tutulma Aslan burcunun son derecelerinde gerçekleşeceğinden, Başak burcunun ilk dört derecesi de tutulmadan direk etki alacak. Aslan, Kova, Boğa ve Akrep burçlarının hayatlarında geriye dönüşü olmaksızın, çok köklü değişimler başlayacak. Haritanızda Aslan burcu hangi eve düşüyorsa, o evin konularınca hayatınızda köklü yenilikler ve başlangıçlar oluşur. Hele ki doğum gününüz 21 Ağustos’un 4 gün yakınlarında ise hayatınızda yepyeni bir sayfa açılıyor diyebilirim. Aynı Durum Boğa, Akrep ve Kova burçları için de geçerli.

Tutulma en çok,

17 – 27 Ağustos arası doğumlu Aslan ve Başaklar

17 – 27 Kasım arası doğumlu Akrep ve Yaylar

13 – 24 Şubat arası doğumlu Kova ve Balıklar

15 – 26 Mayıs arası doğumlu Boğa ve İkizler üzerinde etkili olacak.

Sadece Güneş ya da yükseleninizin bu burç ve derecelerde olması gerekmez, kişisel gezegenlerinizin bu burç ve derecelerde yerleşmiş olması kafi derecede etkilenmenize sebep olacaktır. Genel olarak ateş burçlarında büyük üçgen ve uçurtma oluştuğu için Koç, Aslan ve Yaylar daha olumlu destek alacaklar.

15 – 25 Nisan arası doğumlu Koç ve Boğalar

17 – 27 Ağustos arası doğumlu Aslan ve Başaklar

17 – 26 Aralık arası doğumlu Yay ve Oğlaklar tutulmadan daha olumlu etki alacaklar

Bununla birlikte İkizler, Terazi ve Kovalar da nispeten olumlu etki alıyorlar.

16 – 26 Haziran arası doğumlu İkizler ve Yengeçler

18 – 28 Ekim arası doğumlu Terazi ve Akrepler

14 – 23 Şubat arası doğumlu Kova ve Balıklar da nispeten olumlu etki alacaklar

“21 Ağustos 2017 Aslan Burcunda Güneş Tutulması/Yeni Yollar” üzerine 11 düşünce

 1. İyi bir perspektif , ömre bedeldir.
  Sunduğunuz bakış acısı her ömürde ve her bedende ferahlatıcı oluyor.Anlatımınız:
  Güzel bir gözle, iyi bir öze, has tözlere ermemize vesile olacak.

 2. 28 derece Koç Burcu olarak ziyadesiyle etkilenecegimi düşünüyorum. Tarih aralıkları vermeniz çok yararlı oluyor. Onlarca astroloji sitesi takip ediyorum. Bir tek sizin yorumlarınızı dört gözle bekliyorum. Teşekkürler.

 3. Mükemmel yazı teşekkürler 12 mayıs doğumlu olarak nasıl bir etki alırım?sınırda kalmışımda

  1. Teşekkür ederim yorumlarınız için. Bir yorum yapabilmek için haritanızı incelemek gerekir. Ancak iradenizin kusurlu yanlarını törpülemek, eksiklerinizi telafi etmek durumunda kalabilirsiniz diyebilirim. Ancak bu çok genel bir yorum olur. Sevgiler!

  1. Teşekkürler. İlişkiler ve finansal kaynaklar konusunda etki alırsınız. Etkinin nasıl olacağını haritanın bütünü belirler. Sevgiler!

 4. 12.02.1980 Tarsus Mersin doğumlu kova burcuyum yükselenim yengeç. Hayatıma olumlu bir şeyler katar mı?

  1. Haritanın bütününü incelemek gerekir. Sorunuz danışmanlık içeriyor maalesef. Ancak 15 Şubat 2018 tutulmasından daha çok etkilenirsiniz. Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 5 =