20 Temmuz 2020 Yengeç Burcunda Yeni Ay

2017 Yılı sonunda seyrine başlayan Satürn ve 2018 yılı sonunda Yengeç/Oğlak aksındaki seyrine başlayan Ay Düğümleri seyrinin bitişi ile birlikte bu ikilinin, akstaki son Yeniayını yaşayacağız. Hatırlarsanız Kuzey Ay Düğümü 5 Mayıs itibariyle bu aksı terk etmişti. Satürn halen Güney Düğüm ucunda seyretmekte ve bu seyir de 17 Aralık itibariyle tamamlanacak ve çoğumuz benzer bir döngüyü ikinci bir kez yaşamayacak.

Her ne kadar bir Yeni Ay statüsünde de olsa kuvvetli ve tutulum ayarında bir yeni ay olacak.  Satürn, Mart – Temmuz arasında geçici olarak Kova burcuna geçmişti. Temmuz itibariyle artık seyrine başladığı döngünün son ayağını tamamlayacak. Malum Satürn şu an retroda ve Eylül’de o da düz pozisyona girecek. Yani son çıkış süreciyiz ve genelde Satürn’ün transitine başladığı ilk beş ay ile son beş ay enerjisi daha da baskınlaşır.

Yani yol belli, rota belli diyebileceğimiz türden bir süreç var önümüzde. Çok özgür olmayan bir evde doğuyor bu Yeni Ay. Bedelli çalışan bir enerji var. Burada önemli olan şeyse doğru şey için gereken bedeli ödemek olacak diyebilirim. Yeni ay ayrıştırmanın, sapla/samanı ayırmanın, sindirmenin evinde gerçekleşiyor. Yeniden başladığımız iş/konular, ideallerimizi gerçekleştirmek yaptığımız girişimlerde çeşitli kısıtlama ve engellerle karşılaşacağımız bir süreçle karşı karşıyayız.

Güneş karşısına ağır abileri almış, zorlayan, engelleyici enerjiler taşıyan birtakım konuların gündeme geleceğini gösteriyor. Bu zorluklar aslında bakmak istediğimiz değil, esasında bakmamız gereken yöne çevirecek dikkatimizi.

Bazen en güvenli sandığımız yer, en güvensizidir.

Bazen en yakın sandıklarımız, aslında en uzağımızdadır.

Bu yeniay tanımlarımızı değiştirecek olaylar taşıyacak.  

Hiç şüphesiz bu dönem başlayan işler zorlu da olsa uzun süreli ve kalıcı olacaktır. Ay ve Güneş’in kavuştuğu takım yıldız önemli zira Satürn yönetiminde olan bir takımyıldızdır. Öte yandan Güneş ve Ay’ın bulunduğu durak ise Jüpiter yönetiminde ve etik test altında. Bu nedenle belki bir bedel ödeyeceğiz, belki de bazı şeylerden vazgeçmeyi tercih edeceğiz.  İşte bu Yeni Ay neyi kriter alacağımız konusunda çok güçlü işaretler vermekte.

Yeni ayla birlikte uzun süredir uğraş verdiğimiz ya da bir şekilde gündemimizi meşgul eden konularla ilgili başlangıçlar yapacağız ama bu başlangıçlar biraz değişik türde olacak. Her zamanki düşünce ya da davranış modellerimize cevap vermeyen olaylar daha da belirginleşerek, daha farklı yollara veya yöntemlere sevk edecek çoğumuzu. Bunun sonucunda içinde bulunduğumuz durumu doğru tahlil etmek ve bütünsel bakabilmek önemli olacak. Sonraki aşamada ise nelerden vazgeçmek gerektiğini ve yerine neleri koymamız gerektiği konusunda kararlar vereceğiz. Son 2 yıl içinde bu bölge üzerinde birçok tutulma ve yeniay döngüsü geçirdik. Ancak bu bir kapanış döngüsü olduğundan sadece yakın periyotları değil 2 ila 9 sene arasındaki süreç öncesinden gelen gündemlerimizi de kapanış yeni ayı olarak çalışacak. Arındıran, sadeleştiren, gerçeği, olanı ayan beyan gösteren ve o mu/bu mu karmaşalarının kalkarak güzergahın netleştiği bir enerji taşıyacak.

Takımyıldız enerjilerini kriter olarak ele aldığımda, kendi değer/bolluk/güvenlik ve aidiyet duygularımızla ilgili olabileceğini öngördüğüm kuvvetli göstergeler var. Bu konularda Satürn ve Jüpiter’in verdiği etki ile kendi kısıtlamalarımız, üzerimizde kurduğumuz baskılar, bir başkası üzerinde uyguladığımız baskı/blokajlar ya da olmazsa olmazlarımızın tanımlarını değiştirmeye koşullandırılacağız gibi görünmekte. Birbirinin anti tezi olan bu iki gezegen şu an yakın olmasalar da Oğlak burcunu paylaşmaktalar. Jüpiter korkular, koşullandırmaları aşma konusunda destekler verirken, Satürn hayatımızın sorumluluğu ile duygusal sorumluluğumuz bireysel olarak almaya yönlendirecek bizleri. Bu noktada Pluto önümüzde engel olan, üzerimizde baskı kuran, inanç/alışkanlık/düşünce gibi negatif kalıpları kökünden değiştirerek yerine yenisini inşaa etme konusunda zorlayıcı da olsa destekleyici etkiler verecek. Yapmamız gereken şey direndiğimiz şeyi bulmak ve dirençlerimizin nedenlerini anlamaya çalışmak olacaktır. Çünkü bir şeyin nedenini bulamadan çözümünü geliştiremezsiniz. Pluto krizler aracılığıyla direndiklerimizi ortaya çıkaracak.

Merkür düz pozisyona döndü ve Boğa burcundaki Uranüs’le çok güçlü bir etkileşim kuracak. Yeniay anından bir gün öncesinde de Ay Sirius’la kavuşarak vurguyu kuvvetlendirecek. Bu demek oluyor ki, orijinal çözümler, çok da kendimizden beklemediğimiz sezgisel fark edişler birbiri adı geliyor.

Merkür Uranüs olumlu konfigürasyonları üst aklın, ilahi biliş halinin aktığı zamanlardır. O nedenle sorun var mı? Var! Ama birbirinden orijinal fikirler ve çözümler de var denilen bir yeni ay olacak. Beraberinde bir döngüyü kapatmak üzere yeni başlangıçlar yapacağız. Bu yeni ayla birlikte birçok kişi adından söz ettirecek, çok orijinal düşünceler/girişimler ve başlangıçlarla başarıyı yakalayacaktır. Satürn devrede olduğundan biraz ağır aksak ilerleyecek olsa da sağlamlaştırmak, kuvvetlendirmek adına bu aksaklıkları hoşgörü ile karşılamak durumunda olacağımızın altını önemle çizmek isterim. Mars bu noktada söz konusu aksaklıklar karşısında motive eden bir enerji verirken, uğraştığımız konuları aşmada cesaret de taşıyacak. Sadece ani kararlar almak, iyice düşünmeden harekete geçmek konusunda dikkatli olmalıyız. Merkür – Mars açıları etraflıca düşünülmeden veren kararlar konusunda uyarı vermekte.

Gelelim yeniay kimleri etkileyecek kısmına evvela Yengeç – Oğlak – Terazi – Koç burçlarının son dekan doğumluları ile Aslan – Kova – Boğa – Akrep burçlarının ilk dekan doğumluları üzerinde etkili olacaktır. Söz konusu burçlar ev-aile, kariyer, ilişkiler/ortaklıklar alanında sürpriz yeni başlangıçlar yapacaklar. Bu konularla ilgili, süregelen belirsizliklerle ilgili kararlar ve başlangıçlar dikkat çekecek.

Diğer yandan Başak – Boğa – Balık – Akrep burçlarının son dekan doğumlular üzerindeki etkisi daha olumlu olacaktır. Uzun süredir tıkanmış konularla ilgili kararların verilmesi adına engeller ortadan kalkabilir ve bazı bireyler bir parça risk almak durumunda kalabilirler mesela. Terazi – Kova – İkizler burçlarının ilk dekan doğumluları üzerindeki yeniay enerjisi de oldukça olumlu olabilir. Özellikle Güneş’i ilk beş derece arasında olanlar daha kuvvetli destek alacaklar.

Esen Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + three =