17 Ocak 2018 Oğlak Burcunda Yeniay

Bu yeniay çok güçlü olacak. Oğlak burcunda oluşan stelyum ve stelyumun Koç burcundan çıkmaya hazırlanan Uranüs’e açısı, oldukça belirgin dönemeçlere gebe olaylar taşıyacak hayatımıza. Kişisel değerlerimize projektör tutuluyor bu yeniayda.

Yeniaylar yeni başlangıçlar taşırlar hayatımıza. Bu yeniay tamamlanma, bitiş ve başlangıçlar bir arada olacak zannımca.

Hepimizin bireysel değerinin dayandırıldığı bir temel vardır. Güvenlik algımızı besleyen kaynaklar, bu değer temelinin yapılanmasında en önemli husustur olarak çalışır. Güvenlik algımızı besleyen kaynaklar ne kadar dengeli ve sağlamsa, temel de o denli sağlam ve dengeli olur. Gel gelelim farkında mıyız? İnsan tecrübe ile olgunlaşır.

Alışkanlıklarımız, güvenlik anlayışımızı besleyen en önemli kaynak bana göre. Fakat hangi alışkanlık bize ait, hangisi bilinçsizce yerleşmiş davranışlar bunu biliyor muyuz?

Kaçımız salonda duran kullanılmış bir bardağı, oradan kaldırıp mutfağa götürme alışkanlığımızın altında yatan sebebin farkında?

Düzenli, tertipli olduğumuz için mi?

Düzen – tertip alışkanlığını, sırf öyle olmamız gerektiğine ayartılmış olduğumuzdan mı?

Gerçekten bardağın salonda durmasından rahatsız olduğumuzdan mı?

Alışkanlıkların kökeninde şartlanmalar vardır. Tüm alışkanlıklar, daha önce beynimize yerleşen şartlanmaların oluşturduğu bir nevi takım programlar gibi işler. Eski bir alışkanlığı değiştirmek için, önceden kendimizi şartlandırmaya neden olan olay ya da düşünceyi bulup, tekrar değerlendirmek ve yerine yararımıza olacak düşünceleri koymak gerekmektedir.

Oğlak burcu yeniayı, her birimizin alışkanlık olarak devam ettirdiği programlanmış davranış ve eğilimleri incelememize olanak sağlayacak gelişmeler taşıyacak hayatımıza.  Bilinçsiz olduğumuz, alışkanlıklarımızı ortaya çıkararak yapacak bunu muhtemelen. Beklentilerle, sonuçların farklı olması neticesinde yapabilir bunu dikkat edin :)

Bizim burada yapacağımız şey: girişimlerimizin sonuçsuz kalmasına neden olan, bireysel alışkanlıklarımızı fark etmek ve bu alışkanlığı edinmemize neden olan şartlanmaları tespit etmek. Şartlanmaların Çoğu 0 – 7 arasında oluşur. Ancak çocukluktaki kadar sık ve derin olmasa da insan ömrü boyunca devam eder. Nefes aldığımız her an devam edebilir şartlanmalar. Ne kadar bilinçli bir şekilde yaklaşırsak bir konuya, şartlanmalardan o denli bağımsız oluruz. Fark ettikten sonrasında da bilinçli bir şekilde konuyla ilgilenmemiz gerekmekte. İşte o zaman kaynağından şifa başlar :)

Bazılarımız güvenlik duygusu ile ilintili sallantılar yaşarken, bazılarımız da güvenlik alanı ile ilgili sorgulamalar yaşayacak. İlişkilerimiz, ilişkilerimizdeki dengeler bir şekilde etkilenecek durumdan.

Ne kadar sorumluluklarımızın bilincinde hareket edersek o nispette doğru sonuçlara ulaşabiliriz. Malum Satürn Oğlak burcunda ve süreç içinde otoritemize sahip çıkma ile otoritemizi kullanma biçimimiz önem kazanacak. Gerçekten bireysel otoritemizin farkında mıyız? Otoritemizi sahipleniyor muyuz? Yoksa suya sabuna dokunmayım aman diyenlerden miyiz? Otoritemizi, insanları korkutmak ve kontrol altına almak için mi kullanıyoruz? Yoksa etik değerleri yaşatmak için mi? İşte süreç neyin ne olduğunu açıkça gösterecek bize. Herşeyden önce kendimize karşı sorumluluklarımız, yeniay enerjisiyle hatırlatılacak gibi görünüyor.

Emniyet kemerleriniz ne kadar sağlam?

Ne kadar güvenli?

O kadar güvenliyse sorun çıkmaz dostlarım, sorun çıkan yerde de vardır bir eğri :))) Kendimize sahip çıkabiliyor muyuz bu önemli! Kendine sahip çıkamayan başkasından sahiplik aranır çünkü :) Ne dersiniz tökezleyen işlerimizde bir terslik yok mu?

Eyleme bakın sevgili dostlar, seviyorum demek farklı şey, sevmek farklı şey, sevgiyi eyleme dökmek farklı :) Değerliyim demek farklı, değerli olduğunu hissedecek şeyler yapmak farklı :) Varsın, şu balondan şişirilmiş içi safi hava dolu aslımız bir ortaya çıkıversin de atalım sırtımızdaki semeri olmaz mı?

Değer kavramı gelişmiş olmak neden önemli biliyor musunuz? Çünkü kendi değerinin bilincinde olan kişi, başkasının değerine de saygı duyar da ondan. Kıymet bilir, değerli olanın değerini korumaya devam eder. Bence ilk başta ikili ilişkiler ve diğer ilişkilerdeki temel sorunumuz da budur!

Herkesin kendince bir değer anlayışlı var ve çoğu insan ”en doğrusu benim değerlerimdir” havalarında. Oysa hepimiz başka başkayız. Hepimizin nevi şahsına münhasır özellikleri var. Her birimizin rengi, hayatı, yaşanmışlıkları ya da tecrübeleri başka başka. Tıpkı bir bahçeyi paylaşan bin bir çeşit çiçekler gibiyiz.

Bir filmde de dediği gibi:

Herkes sadece beyaz olsaydı, beyazın bir değeri olmazdı. Herkes siyah olsaydı, siyahın bir anlamı olmazdı. Oysa ki beyazı en güzel gösteren siyah değil midir? Beni değerli yapan, benden olmayandır….

Toparlamam gerekirse, bu yeniay gerçek, köklü ve derin ihtiyaçlarımızla, bilinçsizce benimsediğimiz ihtiyaç ve alışkanlıklarımız arasındaki çatışmayı belirginleştirecek. Koşullanmış davranışlardan, bize ait olmayan alışkanlıklardan özgürleşmek için iyi bir süreç. Gerçek ihtiyaçların farkına varmak için ve bu ihtiyaçlarla ilgili adım atmak için de iyi bir süreç. Ne demiştim: Bu bir yeniay da olsa, konumu itibariyle hem sonlanma, hem de yeni başlangıç taşıyan bir yeniay :)

Bununla birlikte, yıpranmış, artık gelişimimize hizmet etmeyen bağları koparmak için de doğru zamanda olabiliriz. Lakin Uranüs açısının gergin olmasından mütevelli, kırıp dökmeye ve değişik patlamalara yatkın olabiliriz. Bağları koparırken dahi nezaketle hareket etmek, insanı insan yapan bir değer olacaktır, bunu unutmayalım.

Kazalara ve yatkınlık var yeniay enerjisinde. Acele hareketlerden kaçının, uykusuz ya da dalgınken trafiğe çıkmayın, hız yapmayın mesela. Elektrikli aletlerle uğraşırken dikkatli olun. Sakarlıklara dikkat edin. Her şeyi birden yapmaya çalışmamanızda fayda var.

Yepyeni ve aydınlık bir yeniay olsun

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + nineteen =