17 Mart 2018 Balık Burcunda Yeniay

17 Mart 2018 cumartesi günü 26°Balık burcunda yeniay doğuyor. Yeniay, 8.evde ve Chiron ile kavuşuyor. 9 Mart’ta geri hareketine başlayan Jüpiter’den üçgen, Yay burcundaki Mars’tan kare açı alıyor. Koç burcuna seyreden Venüs ile Merkür de yeniayla birlikte 8.evi paylaşıyor. Bir nevi 8.ev stelyumu var yeniay anında.

Ortaklaşa alan paylaşımlarına projektör tutuluyor bu yeniayda. Birey olarak tek tek değil de ortak yaşantımızı etkileyen faktörler, eksiklikler üzerine biraz kafa yoracağımız bir yeniay yaşayacağız. Hal böyle olunca ”Ne verdik, ne aldık?” sorusu bir hayli önem kazanabilir. Her ne kadar bu bir yeniay da olsa konumu hasebiyle sonları da beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Balık niyeti, Başak ise Balık tarafında oluşturulan niyeti gerçekleştirme kapasitesini temsil eder. Eskiler ne  der bilirsiniz:

Kuru duayı bırak, ağaç isteyen tohum eker!

Sağlam ve sâlih bir niyetle atılan her tohum bir gün sürgün verir. İşte bu yeniay tohum atma yeniayından çok niyeti saflaştırma belki de sâlihleştirme yeniayıdır.

2 Mart’ta Başak burcunda gerçekleşen dolunay bir hasat sunmuştu bizlere. İşte o hasadın sonuçlarına göre yeniden başlama zamanı geliyor. Ancak evvela niyetimize bakacağız. Niyet ne kadar sağlamsa, ne kadar temizse, bir sonraki an ona göre belirlenecektir. Amacımız ne? ” Üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?’

Evet Sevgili dostlar. Balık içe çekilmeyi, düşünmeyi, geçmişi ya da çok müdahil olmama halini temsil eder. Bu yeniay 8.evde gerçekleşeceğinden, her hangi bir konuda adım atmak yerine içe çekilme ihtiyacı açığa çıkabilir. Derinlere dalabiliriz. Bu zamanı yeniden değerlendirme süreci olarak geçirebilirsek, yeniayın verdiği kuvvetten daha olumlu yararlanmış oluruz.  10 Ekim’den Mart ayına kadar olan süreçte neler yaşadık? Ne yaptık? Nasıl yaptık? Bu soruları düşünme dönemindeyiz.

Jüpiter 9 Mart’ta geri hareketine başladı. Dolayısıyla Jüpiter’i düz olanlar için yeniden değerlendirme dönemleri başladı. Bknz: Gerileme Mevsimi Başlıyor – Akrep Burcunda Retro Jüpiter

Geri çekilme, yalnız kalma ihtiyacı yeniayla birlikte bir parça artabilir. Mümkün olduğunca kendinizle baş başa kalmaya çalışın. Ne kadar içinize dönerseniz, o kadar farkındalık geliştirirsiniz. 8.ev yüzeyselden ziyade daha derin, daha dönüştürücü deneyimler taşır hayatımıza. Normal zamanda göremediğimiz bir çok şeyi 8.ev döngülerinde daha net görürüz. Kaynağa ulaşmak, kaynaktaki aksaklıkları, neden ve niçinleri kavramak böyle dönemlerde daha kolaylaşır.

İçinde bulunduğumuz çevre, hayat ortaklarımız,  paylaşımlarımız, evimiz-hatta eşyalarımız bile olabilir-  ihtiyaçlarımız ya da doğamıza uyuyor mu? Bu anlamda bir karara varma sürecine varabilecek bir takım gelişmelere tanık olabiliriz.

Yetmeyen, ilerleme kaydetmeyen bazı bağ ya da ilişkileri kopartma kararı alabiliriz. Bununla birlikte, gelişime açık olan bağları da güçlendirmek adına adımlar atabiliriz. Değiştiremediklerimiz ile değişmeyecek olanlar yeniayda daha fazla belirginleşebilir ve bazı konularda bir şekilde yol ayrımına girebiliriz.

Biz söz vardır: ”Dünyayı değiştiremiyorsan, sen de kendi dünyanı değiştir.”  Neleri değiştiremediğinizi  görmeye odaklanın. Bu durumun idrakine varmak, kendi dünyamıza odaklanmaya ve içeriden değişime sebep olabilir kim bilir?

Son altı aylık zaman dilimi içinde kalan eylemlerimiz ne kadar etik? Jüpiter Akrep burcunda bilinçaltı eğilimlerini yüzeye çıkartır. Burada amaç her türlü, kompleks, fobi, bağımlılık gibi eğilimleri dönüştürmekken aynı zamanda kin, nefret, takıntı, manipülasyon eğilimini de fark etmektir. Bilinçaltı yüzeye yakınken bunları dönüştürebilme olasılığımız artar. Ancak negatif duyguların kontrolüne girmek gibi bir riski de vardır. Tam da retro Jüpiter yeniaya eşlik ederken bu geriye dönük tahlili yapmak, kendi hesabımızı fark etmek ve haklıya hakkını vermek de esas görevimizdir zannımca.

Adaletli olmak, etik olmak ve haklıya hakkını teslim etmek önemli. İnsanı insan yapan da bu gibi erdemlerdir. Bir parça hırs belki başarıyı arttırır amenna. Lakin hırs kontrolsüz bir enerjiye dönüştüğünde amacından sapar. Canımızın bir zamanlar yanmış olması, kartlar bize döndüğünde, intikam almaya dönüşürse, kazanan hiç kimse olmayacaktır.

İnsanlığımızı unutmayalım.

Gerçek ihtiyaçlarımızla sahte ihtiyaçlarımızın ayırdına varalım.

Bilinçaltı eğilimlerimizin farkına varalım.

İnsanları idealize ya da manipüle etmeyi bir kenara bırakalım.

İnsanları kontrol etmek yerine kendi otokontrolümüzü geliştirmek için uğraşalım.

Etik davranışlarda bulunalım.

Bir yanlış yapmışsak, o yanışı sahiplenip, şimdi doğrusunu yapmak için adım atalım.

Çünkü çamur çamurla yıkanmaz, suyla yıkanır!

Yeniay çok kuvvetli ve çok olumlu. Bu nedenle bir çok kişiye farklı fırsatlar sunacak. Jüpiter’i haritasında düz olanlar için ertelenmiş ya da gecikmiş fırsatların gelmesi şeklinde olurken, Jüpiter’i retro olanlara yeni ve taze başlangıç ve fırsatlar taşıyabilir. İlk iş geçmişin muhasebesi ve yeniden düzenlenmesi olmalı. Gerisi Jüpiter desteği sayesinde ziyadesiyle gelecektir. Vakit varken, şimdi tam zamanıyken cümlemize kolay gelsin diyorum.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − one =