15 Mayıs 2018 Boğa Burcunda Yeniay

Neyin ”farkındaysanız” onu kontrol edebilirsiniz,
neyin ”farkında değilseniz” o sizi kontrol eder.

Anthony de Mello

15 Mayıs 2018 P.tesi günü saat 14:49 civarı 24°Boğa burcunda yeniay gerçekleşiyor. Yeniay 9.evde doğuyor, Oğlak burcunda seyreden Pluto ve Mars’la üçgen, Akrep burcundaki Jüpiter’e karşıt açı kuruyor. Anın haritasında Başak burcu yüceliyor. Yöneticisi Merkür Bağa burcuna girdi ve tam da yeniay ile birlikte Boğa burcu geçişine şahit olacağımız Uranüs ile kavuşumda. Mars ve Uranüs ise anaretik derecede birbirleriyle gergin açı kurmuş durumdalar.

Yeniaylar yeni başlangıçlar, yeni yollar ve girişimleri sembolize eder. Boğa yeniayı ise toprağı, bereketi,verimliliği sembolize eder. Kış boyunca uykuya dalan ve bu sırada dinlenip, kendini toplayan toprak tüm cevherini işte bu zamanlarda göstermeye başlar. Toprağı etkileyen faktörler ne kadar dengeli ise, toprağın verimi de o denli artar.

Davranışlarımız ne kadar dengeliyse, elimizi attığımız herhangi bir işteki verim de o denli artar. Boğa bir sabit grup üyesi olduğundan, değişime ve yeniliklere karşı biraz direngen doğaya sahiptir. Yeni yollar yerine, sağlam, güvenli yollar ile alışkanlıklarına bağlı yaşar. Lakin güvenli yol bizi her zaman doğru sonuca götürmez.

Yeniay anında Uranüs Koç burcundan çıkmaya hazırlanıyor. Anaretik derecede olan Uranüs yine anaretik derecede olan Mars ile öncü grup üzerinde bir kare açı oluşturuyor. Gerilimler, aksilikler, tartışma ya da kaza yaratan durumlarla karşılaşma ihtimalleri gündeme oturuyor. 

Hazır olmadığımız durumlarla karşılaşabilir ve karşılaştığımız şeyleri, alıştığımız yöntemlerle çözmeye çalışabiliriz. Ancak dikkat! Bu yeniay her zamanki yöntemler yerine, denenmemiş yöntemlere, farklı bakış açılarına biraz ihtiyacımız olacak sanki.

Ne demiştim: Boğa alışkanlıklarına sıkı sıkı bağlıdır. Fakat alışkanlıkları her zaman faydalı alışkanlık mıdır işte o tartışmaya açık bir durumdur.

Alışkanlıkların kökeninde şartlanmalar vardır. Tüm alışkanlıklar, daha önce beynimize yerleşen şartlanmaların oluşturduğu bir nevi takım programlar gibi işler. Eski bir alışkanlığı değiştirmek için, önceden kendimizi şartlandırmaya neden olan olay ya da düşünceyi bulup, tekrar değerlendirmek ve yerine yararımıza olacak düşünceleri koymak gerekmektedir.

Birey olarak, bilinçli bir şekilde alışkanlıklarımızın kökeninde yatan şartlanmalara inmeden alışkanlıklarımızı değiştiremeyiz. Alışkanlıklar bırakılmaya başladığında da doğal olarak boşluğa düşmüşlük hissi yaşanacaktır. Çoğumuz sanki güvende değilmiş gibi hissedebilir. Ancak kararlılık bu hisle baş edebilmenin yanında hiçte azımsanmayacak oranda özgürleşme getirecektir.

Yeniay Pluto’dan destek alıyor. Yaşadığımız terslikler, rayında gitmeyen işler, ani çıkan durumlar aslında bir amaca hizmet ediyor. Eski şartlanmaların izlerini fark etmek adına bilinçaltımızla bağlantı kurmak için çok olumlu bir zamandayız. Başkalarının gerçeği mi kendi gerçeğimiz mi bunu ayırt etme süreci olabilir çoğumuz için. İşimize yaramayan eğilimler, davranış ve düşüncelerden özgürleşmek, yeniden yapılandırmak yeniayda artık daha kolay.

İsteklerimize ulaşmak, başarılı olmak, onay almak hepimiz için tatmin edicidir evet. Fakat bu kavramlara bağımlı yaşarsak kendi gerçeğimizden bir adım daha uzaklaşacağız. Çünkü Evren değişiyor, her şey değişiyor. Değişmeyen şeylerse yok olup gitmeye mahkum oluyor maalesef. Bağımlılıklarımızı, sabit fikirlerimizi değiştirmediğimiz müddetçe debelenmeye mahkumuz.

Çünkü onaylanma gereksinimi, başarılı olma gerekliliği, gerçek bir öz saygı için oldukça zayıf bir destektir. Başarılarımıza dayanarak öz saygı oluşturmaya çalışırsak, önünde sonunda hayatının bir aşamasında mutlaka başarısızlıkla sınanacağız. Başarı, itibar, onay bir hedef değil, hedefe giden yoldaki küçük duraklardan biridir. Başarı,itibar, toplum onayı vs.den bağımsız olarak kendi saygınlığımızı oluşturduğumuzda, kendi gerçeğimizin farkına varmaya başladığımızda ve gerçek tatminin içsel uyum getirdiğini anladığımızda iç dünyamız daha yaşanılası olacak. Belki bu yeniay bunu fark etmek daha kolay olacak.

Yeniay süresinde abartılı duygularımızı, dürtüsel hareketlerimizi kontrol etmekte fayda görüyorum. Yavaş olmak, her şeyi birden yapMAMAya çalışmak, ani kararlar almamak oldukça fayda getirecek bir davranışlar olabilir.  Mars’ın verdiği etki ile duygularımız yüzünden, tutkuyla hareket edebilir, çabucak sonuca ulaşmaya meyilli olabiliriz. Bu frenlemesi zor bir enerjidir. Tıpkı yanan bir kibritin, benzini birden ateşlemesi gibi bir etki yaratır. Galeyan etkisi derim buna her zaman :)

Sabırsızlıkla yönetilen her hangi bir hareketimiz, muhtemel olarak düşünmeden alınacağından, istenmeyen sonuçlara maruz bırakabilir bizi. Tepki göstermeden, herhangi bir atılım yapmadan evvel, oturup 24 saat üzerinde düşünmeyi becerebilirsek, sonradan başımızın ağrımasının da önünü almış oluruz.

Aman diyeyim bodoslama hareketlerden kaçının.Öfke patlamalarından uzak durmaya çalışmakla birlikte ani kararlar vermeyin. Sık sık kendinizle konuşun, kendi kendinize kalmak için alan yaratın, bol bol bedeninizi çalıştıracak işlerle meşgul olun… Kendini kontrol edebilenler, gerektiği yerde esneyebilenler, kendiyle yüzleşebilenler kazanırken; sabit fikirle hareket edenler, çözüme değil, soruna odaklı yaşayanlar ile dürtülerini kontrol edemeyenler ise zorlanacak. Hangisini seçeceğiniz Pluto’nuzun temsil ettiği enerjiye ve bu enerjiyi kullanma şeklinize bağlı :)

Yeniay saat 14:49’da gerçekleşiyor. Aynı gün 18:24’de de Uranüs Boğa burcu seyrine başlıyor. Uranüs geçişinin yeniaya eşlik etmesi kısa dönem bir etki değil 8 yıllık yeni bir döngü başlangıcı aslına bakarsanız. Bu yeniay itibariyle önümüzdeki 8 yıllık zaman diliminde alışkanlıklarımız, güvenlik algımızda, sabit yapımızda ciddi bir değişim etkisi yaşayacağız. Uranüs Boğa burcu geçişine ilişkin değerlendirmemi cuma günü yayınlayacağım.

Bu dönemde, tıbbi operasyonlarla ilgili sıkıntılar gündeme gelebilir. Kalp krizlerine dikkat! Bununla birlikte tıbbi operasyon sonrası çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Özellikle bu dönem karşılaşacağınız sağlık sorunlarını ciddiye alın ve mutlaka tedavi programlarına uyun derim.

Aynı zamanda garip sinek, böcek türlerinin popülasyonunda artış gözlemlenebilir. Çekirge benzeri uçan ya da uçmayan hayvanlarla ilgili istilalar gündeme gelebilir.

Son söz olarak, 8 yıllık yeni bir döngü bu yeniay itibariyle başlıyor. Karşınıza çıkan değişimlere direnmek yerine, direnmenize neden olan şartlanmaları tespit etmeye çalışın. Ne kadar yaralı, kırgın olsanız da intikam güdüsüyle hareket etmeyin. Bunun yerine erdemli kararlar vermeye ve erdemli hareket etmeye çalışın.

Sevgilerimle..

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =