12 Nisan 2021 Koç Burcunda Yeniay

12 Nisan günü sabah saatlerinde 05:32 civarında 22°Koç burcunda Plutonik bir yeniay gerçekleşecek. Otorite çekişmeleri ya da çatışmalarının taşıyacağı yeni başlangıçlar dönemi olarak tanımlayabiliriz bu dönemi. Yeniay Plutonik denilince hemen negatif etkileri düşünürüz. Ancak her gezegenin negatif etkilerde bile taşıdığı olumlu bir taraf mutlaka olacaktır. Pluto’nun işi dönüştürmektir: çürümüş olanı, miyadı dolanı yenilemektir. Güneş yüceldiği bir pozisyonda ve kendi evinde.

Pluto Oğlak burcunda ve gölge özellikleri daha baskın çalışmakta. Hangisi güçlü dersek, Güneş’in eli daha kuvvetli bu yeniayda, tabi o da otoriteyi ve otokontrolü denge halinde çalıştırabildiğimizde. Güneş ve Ay Baten-kaitos hattı üzerinde çalıştığından önemli bir dönemeçteyiz her birimiz. Baten kaitos yıkım ve batıklarla ilişkili bir sabit yıldızdır. Satürn etkisinde çalıştığından kendi içimizdeki bireysel otoritemizi disipline etmek, bütüncül düşünmek önem taşıyor.

Pluto Oğlak burcunda, yeniay enerjisine krizler taşıyacak demiştim. İdeallerimiz, görev ve sorumluluklarımız konusunda dönüştürücü krizlerle muhatap olacağız. Olumlu anlamda değerlendirmek için krizlerin farkında olup, özeleştiri yaparak içimizdeki otoriteyi eğitmek ya da sağlamlaştırmak adına kararlar almak durumunda kalacağız gibi görünmekte. Fakat Pluto Oğlak burcunda gölge etkisini daha baskın çalıştırıyor. Bu da toplumsal kuralları, bağlı bulunduğumuz kişileri, yazılı ya da yazılı olmayan kurallar aracılığıyla manipüle ederek güç ya da statü elde etmeye dönük enerjileri baskınlaştırır.  Yeniay döneminde karşılaşacağımız krizler bu tarz krizler alabilir diyor gökler.

Bu anlamda Pluto’nun kirli taraflarını fark etmek durumunda kalmamız gerekecek. Bunlar nedir dersek:

-güç takıntısı

-kazanma takıntısı

-ego çatışmaları

Yeniay 1. Evde olduğundan ve Güneş’in elinin biraz daha kuvvetli olmasından dolayı, krizleri engelleyemeyeceğiz. Ancak krizlere verdiğimiz yanıtlara dikkat ederek yeniayın taşıdığı kuvvetten yenilenerek çıkabiliriz. Oğlak’taki Pluto ne olursa olsun kazanmaya takmış durumda. Ay ve Güneş de bu noktada bu baskının altında kalıyor. Fakat bu tarz döngülerde kazanmaya duyulan saplantı, baten-kaitos ve terebellium etkisiyle ciddi çöküşler taşıyabilir. Neden dersek Satürn etkisi kolektif amaca uygun olup olmadığına göre sonuçlanmalar taşıyor.

Kazanma takıntısının Pluto’nun çürümüş tarafıyla, ilintili olduğunu unutmayalım. Yeniaydaki davranışsal yansıması şu şekilde:

-başkalarını değiştirmeye çalışmak, kendi istekleri doğrultusunda zorlamak

-bütüne uyum göstermemek, uzlaşmaya direnmek

-kendini haklı görmek ya da en doğru şeyin kendinin yaptıkları olduğunu inanmak

-kıskançlık, fanatizm, kibir, aşağılama

-anlamsız isteklerde bulunmak

-duygu sömürüsü, saldırganlıkla insanları yönlendirmeye çalışmak gibi etkilerdir.

Bu yeniay döneminde bu tarz eğilimler Satürn etkisiyle daha çok fark edilmeye başlanacak.

Evet krizler karşısında bu tepkileri vermeye devam edenler açısından sonuçsuz kalan ya da kazanırken kaybettiren bir dönem olabilir. Bu noktada Mars ve Neptün karesi de keskinleşeceğinden ki benim en zararlı gördüğüm konfigürasyonlardan biri budur. Olayları olduğu gibi ya da kendi gerçekliği içerisinde değil de görmek istediğimiz gibi değerlendirme, işimize geldiği gibi davranma, nüfuz ederek baskı kurmaya çalışma gibi enerjileri çalıştırarak Pluto’nun negatif etkisini baskınlaştırıyor. Kendimizle barışık olduğumuz oranda Mars Neptün karelerinden etkilenmeyiz arkadaşlar. Bu da ruhsal tarafımızla temasın kurulması bağlı aslına bakarsanız. Çünkü Neptün’ün işi saflaştırmaktır. Gerekli arındırılma yapılmamışsa, kendimize yüklediğimiz abartılı manaların, gerçek dışı fikirlerin etkisi alında ezilebiliriz. Bu da bizi, Pluto’nun tuzaklarına düşmeye daha meyilli hale getirecektir.

Evet, krizler bunlar ve elbette krizleri yok sayamayacağız bu dönemde. Bize düşense başkalarını kalıplaştırmaya çalışmak yerine kendi içimizde, kendimize yüklediğimiz anlamları yeniden değerlendirmek olmalıdır.  Çünkü Pluto ve Mars/Neptün bağlantısı haricinde hemen hemen diğer bütün denklemler oldukça destekleyici.

Toparlayacak olursam dikkatimizi dışarıya vermekten ziyade içe yönelmek, karşılaştığımız krizleri de bir sorun değil, yeni bir başlangıç için fırsat olarak değerlendirmek önemli olacak. Kazanmaya saplantımızı fark edip buna yenilmemek, bunun yerine kendi içimizdeki açmazları fark etmeye çalışmak, insanları olayları ya da gidişatı manipüle etmeye çalışmak yerine kişiliğimizde değiştirmek gereken yönlerle ilgili adım atmak elzem olacak. İşin içinde Pluto olduğundan, biraz mecburi bir süreç olabilir birçoğumuz için. Kusurlarımızı, zaaflarımızı fark ederek bunları güçlendirmeye çalışmak ve kendimizden yeni ama daha kendiyle barışık ve güçlenmiş bir insan yaratmaya çalışmak yeniayı doğru değerlendirmek anlamına geliyor. Bazen düşman sadece içimizdedir. Biz onu biteviye dışarıda arar dururuz.

Güneş/Ay/baten-kaitos Koç’ta, Karma asteroidi Aslanda, Selene GAD’ye yakın konumda Yay’da. Bunların arasında güçlü bir grand-trine kuruluyor. Ateş üçgenleri, motivasyon, cesaret ve girişimci ruh taşır. Ancak grand trinelerin de gölgesi var arkadaşlar. Karma ve yeniayın klasik yöneticisi Pluto Oğlak’ta olduğundan burada gölge enerjisinin daha baskın çalışacağını göstermekte. Ateş üçgenlerin gölgesi: ‘’bir başkasının otoritesini kabullenmeme, sadece kendini muhatap alma’’ dir. Zaten yeniayı değerlendirebilmek için bu ateş üçgenini doğru değerlendirmek gerekliliğine bir vurgu var. Bunun, tekrar tekrar olarak karşımıza çıkan kavramlara yaklaşımımızı olumluya çevirmek ve en önemlisi de egoyu ve benliği aşarak bütünsel düşünce ile mümkün olacağını göstermekte.

Dirençler krizleri artıracak, bunalım, depresyon ve yanılsama getirecektir arkadaşlar. Değişimlere direnmemek, kendi yolunu dayatmaktan vazgeçmek, her şeyi kendi eksenimizde değerlendirmemek, kabulde olmak bu aşamada oldukça önemli olacak.

Kendini tanımaya çalışmak, dışarıya yansıyan değil, içerideki duygu ve yanılsamaları anlamaya çalışmak

Büyümeyi ve gelişmeyi hedef olarak kabul etmek

Zaafları kabullenip, güçlendirmeye çalışmak

Kusurlarımızı kabul etmek

Yetenek ve becerilerimizin farkında olup, bunları beslemeye çalışmak

Kendimizden haberdar olmak

Kendini abartmak yerine, kendine güven geliştirmeye odaklanmak

Kibre düşmemek için gayret göstermek

Aşırı talepkârlıkları dengeye almaya çalışmak, yetinmek mesela

Ego tatminine yönelik tüm atraksiyonlardan özgürleşmek

Gelelim yeniayın karmik tarafına. Chiron devrede olduğundan, içinde bulunduğumuz hallerin kökeninin geçmişte kalan bazı dönemlerden gelen konularla bağlantısı olduğuna vurgu yapıyor. Ego her zaman sadece egodan gelmez arkadaşlar. Ego bazen, geçmişte kalmış ve çözülmemiş acılar karşısında saklanılan en iyi kalkandır. Bu kalkanlara sebep olan dönemler şöyle:

1 Haziran 2015 – 10 Ekim 2015 arası

7 Mart 2016 – 30 Eylül 2016 arası

1 Şubat – 7 Haziran 2017 arası

Şöyle bir geçmişi yoklayalım bakalım acaba o dönemlerden gelen ve kabullenemediğimiz şeyler olabilir mi?

Yeniay en kuvvetli etkisini Koç, Aslan, Yay, İkizler, Terazi, Kova burçları üzerinde gösterecektir.

Oğlak ve Yengeç burçları açısından bir parça daha gerilimli etkiler taşıyabilir.

Esen Kalın

Görsel: MabelAmber-Pixabay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =